• Forum
 • Son Mesaj
 • Konu / Yorum
 • Alt Forumlar Editörlük (Post İşleri)
Gösteriliş Ayarları

Toplam 15995 adet konudan sayfa başı 1 ile 28 arası kadar konu gösteriliyor

Kategori Moderatörleri
Yeni Mesaj Yok
Yeni Mesaj Var
Kilitli
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:50:57.

Editörlük (Post İşleri)
Yazarlar, web tasarımcılar ve çeşitli alanda çalışma yapanlar, yapılan işin yayınlanabilir hale gelmesi için çeşitli düzenleme çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç duyar. Daha çok dergi, kitap, gazete ya da web sitelerinde yayınlanacak olan içeriklerin üretilmesi, düzenlenmesi ve revize edilmesini yapan kişilere editör deniliyor.

Editör olmak ya da yapılan çalışmalar için editörlük hizmeti almak isteyenler R10.net üzerinden nedir ve nasıl olunur gibi konularda bilgi alabiliyor. Editör (post işleri), hangi alanlarda gereklidir, editör arayanlar, editör olarak hizmet vermek isteyenler, R10.net üzerinden birçok başlığı ve konu ile ilgili soru – cevapları bulabiliyor. Konu hakkında bilgi almak istediğinizde R10.net’e erişim yaparak, oluşturulan forum sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Editör Nedir?
Editör, web siteleri, gazete, dergi ve kitaplarda yayınlanmak üzere hazırlanan içeriklerin gözden geçirilmesini, planlamasını ve imla hataları ile dilbilgisi kurallarına göre düzenleme yapan kişidir. Yazarın hazırlamış olduğu içeriklerde, okuyucuya verilmek istenen mesajların en doğru şekilde iletilmesini sağlamaya çalışırlar. Yazarın arkasındaki güç olarak tanımlanabilir. İçerik üzerinde gerekli düzenlemeleri yapar ve düzeltmelerle ilgili yazara bilgi verir.

Haber Editörü
Haber editörü, televizyon kanalları, basılı gazete, dergi ya da çevrimiçi medya kuruluşlarında çalışan, haberlerin yayın için hazırlanmasından sorumlu olan kişilerdir. Haber editörleri çalıştıkları kuruluşların büyüklük durumlarına göre farklı görevleri alabiliyor. Haber editörleri başarılı olabilmek için iletişim ve gazetecilik alanında mesleki geçmiş ve deneyime sahip olmalıdır. Haber editörünün görevi, ele alınacak olan haberlerin belirlenmesi ve haber ile ilgili makalelerin yazarlara atanmasını yapmaktır.

Kitap / Dergi Editörü
Yazarın, hazırlamış olduğu ve yayınlanmak üzere olan kitabın ham hali üzerinde tahsis edilme sürecine kitap editörlüğü deniliyor. Kitap editörü, kitabın doğru anlatımlarla yazılıp yazılmadığını, imla hatalarını, kitap kapak görseli ve kitap ismi gibi gerekli tüm kontrolleri yapan kişidir. Kitap / dergi editörlüğü yapabilmek için dilbilgisi kurallarına hakim olmak gerekiyor.

İçerik Editörü
İçerik editörü, web siteleri, sosyal medya platformları ve blog sayfaları için içerik oluşturma ya da oluşturulan içeriklerin düzenlemesini yapan kişidir. Dijital ortamlarda ziyaretçilere gösterilecek olan içeriklerin benzeşiz olmasını ve arama motorları optimizasyonuna uygun hale getirilmesini sağlar. İçerik editörleri, detaylı araştırma yapma yeteneğine ve dilbilgisi kurallarına sahip olmalıdır.

Sosyal Medya Editörü
Sosyal medya editörü, hizmet verdiği firmanın, sosyal medya hesaplarında yayınlanacak olan içeriklerin firma imajına uygun bir şekilde hazırlanmasını sağlayan kişidir. Sosyal medya hesaplarında yayınlanacak içerikler, yeni müşterilerin bulunmasını sağlarken, marka bilinirliğini de arttıracaktır. Bunun için sosyal medya editörlük hizmetlerine ihtiyaç duyulur.

Editör Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Editör, hizmet verdiği alana göre farklı görev tanımlamasına sahiptir. Editörlük genel olarak, hazırlanan ve yayınlanmak üzere olan içerik ve ürünlerin gözden geçirilmesi, gerekli düzenlemelerin yapılması ve son halinin verilmesi olarak tanımlanabilir. Her meslek türüne göre verilen editörlük hizmetlerinde görev ve sorumluluklar bulunmaktadır.

 • Kendisine gelen metin içeriklerinin tüm düzenleme aşamalarından sorumludur ve son halini vererek yayına hazır duruma getirir.
 • İçerikleri kontrol eder ve hangi materyallerin hangi okuyucu kitlesine hitap edeceğine karar verir,
 • İçeriğin, okuyucunun anlayacağı şekilde düzenlemelerini yazarın üslubuna sadık kalarak yapar,
 • Hazırlanan metinlerin, görsellerle uyumlu olmasını sağlar,
 • Tüm işlemlerini ahlak ve etik kurallarına uyarak yapar,
 • Kitap ve dergi tasarımlarında, kapak görsel ve metin içeriklerini en iyi şekilde düzenler,
 • Editör, ihtiyaç duyduğu zamanlarda, fotografçı, reklamcı, tasarımcı gibi meslek grupları ile iletişime geçerek destek alır.
 • Metin içeriklerinde geçen tarih ve istatistik bilgileri için referans kaynaklarını doğrular,
 • Belirlenen bütçeye ve zamana bağlı kalarak düzenlemeler yapar,
 • Yayınlanacak olan içeriklerle ilgili telif hakkı olup olmadığını kontrol eder,
 • Dijital platformlarda yayınlanacak olan içeriklerin görsel ile uyumlu olup olmadığını kontrol eder.

Editörler, mesleki alanlara göre bilgili, meraklı ve yaratıcı fikirlere sahip kişilerdir. Güçlü dil beceresine sahip oldukları için okuyucuların içerikleri daha kolay anlamalarını ve içeriklerin ilgi çekici olmasını sağlar.

Nasıl Editör Olunur?
Editör olabilmek için akademik eğitimin alınması gerekiyor. Üniversitelerin, Sosyal Bilimler ya da Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Eğitim tamamlandıktan sonra belirli alanlarda mesleki başarıların elde edilmesi ve tecrübe sahibi olmak isteniyor. Araştırmacı olmak ve kişisel tecrübe editörlük için önemlidir.

Editörde Olması Gereken Özellikler
Başarılı bir editör olabilmek için çeşitli özelliklere sahip olmak gerekiyor. İyi bir editörde olması gereken özelliklerden bazıları şunlardır.

 • Kendini ifade edebilme yönü güçlü olmalı,
 • Birçok işi aynı anda yönetebilmeli,
 • Kendisini sürekli geliştirebilmeli,
 • Araştırmacı ve meraklı olmalı,
 • Ana dili çok iyi kullanmalı,
İçerik Editörü Ne Demek?
Web siteleri, blog ve sosyal medya gibi dijital platformlar üzerinden yayınlanacak olan içeriklerin oluşturulması ve düzenlenmesi işlemlerine içerik editörlüğü denir. Günümüzde, sosyal medya platformları yoğun olarak kullanıldığı için bilgisine güvenenler içerik editörlüğü yapabiliyor. İçerik editörlüğü için gündemin ve gelişen teknolojinin takip edilmesi gerekiyor.

İçerik Editörü Ne Demek?
İçerik editörü, dijital platformlarda yayınlanacak olan içeriklerin, dilbilgisi kurallarına, arama motorlarına göre düzenlenmesi, okuyucunun dikkatini çekecek şekilde oluşturulmasını sağlamaktır. İnternet üzerinden yayınlanacak içeriklerin benzersiz olarak hazırlanması, hazırlanan içeriklerin ve görsellerin uyumunun sağlanmasını yapan kişiler içerik editörüdür.

İçerik Editörü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
İçerik editörü, web siteleri, sosyal medya platformları gibi dijital ortamlarda yayınlanacak olan içeriklerin oluşturulmasından ve son halinin verilmesinden sorumlu kişilerdir. İçeriklerin amaca uygun olması ve okuyucuyu etkileyebilmesi için belirli kurallara uyulması gerekiyor. İçerik editörlerinin görev ve sorumlulukları şunlardır.

 • Dijital ortamlarda yayınlanacak içeriklerin düzenli bir şekilde oluşturulması ve yönetilmesi,
 • İçerikler yayınlanmadan önce yazım, imla, dilbilgisi hatalarını tespit etmek ve kurala uygun değişiklikler yapmak,
 • Ürün ve hizmet türüne göre yeni fikirler üretmek ve yeni pazarların oluşmasını sağlamak,
 • İçeriklerin alıntı olmamasına, özgün ve kaliteli olmasına dikkat etmek,
 • İçeriklerin ulaştırılması planlanan, hedef kitle analizlerinin sürekli yapılması,
 • Hedef kitle için doğru kanalların kullanılması ve firmaların bu konuda yönlendirilmesi,
 • Dijital platformlarda pazarlamanın gelişebilmesi için içeriklerde görsellerin kullanılmasını sağlamak ve görsel seçimi yapmak,
 • İçeriklerin web trafiğini arttıracak şekilde düzenlenmesini sağlamak,
 • İçeriklerin telif hakkı yasasına uygun olmasını sağlamak,
 • Kaliteli içerikler üretebilmek için çeşitli alanlardaki uzmanlarla işbirliği yapmak,
 • Yeni teknolojinin ve trendlerin takibinin yapılması ve bilgi sahibi olmak,
 • Kaliteli ve etkileyici içerikler oluşturabilmek için sosyal medya analizlerini yapmak,
 • Yapılan tüm içerik çalışmalarının seo uyumlu olarak hazırlanmasını sağlamak.

İçerik editörlüğü, diğer editörlük türlerinden farklıdır ve eğitim zorunluluğu yoktur. Web teknolojileri ve seo teknikleri hakkında bilgi sahibi olanlar, dijital platformlar için içerik editörlüğü yapabilirler.

Nasıl İçerik Editörü Olunur?
İçerik editörü, olmak isteyenler, araştırmacı ve güncel gelişmeleri takip etmelidir. Resmi bir eğitim zorunluluğu olmadığı için isteyenler çeşitli kurumlardan içerik editörlüğü sertifikası alabilir. Sertifika ile yeterliliklerini belgelendiren kişiler, internet siteleri için içerik oluşturarak, editörlük yapmaya başlayabilirler. Dilbilgisi kurallarını bilmek önemlidir.

Sık Sorulan Sorular
Haber İçerik Editörü Nedir?
Haber içerik editörü, televizyon kanallarında ya da web sitelerinde yayınlanacak olan haberlerin belirlenmesini ve yayına hazır hale getirilmesini sağlayan, haber akışından sorumlu olan kişilerdir.

Online İçerik Editörlüğü Nedir?
Online hizmet veren web sitelerinde okuyuculara gösterilmek istenen içeriklerin hazırlanması, düzenlenmesi ve gerekli planlamaların yapılmasına online içerik editörlüğü denilir. Kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler hazırlayarak ürün ve hizmetin en iyi şekilde tanıtılmasını sağlar. Online hizmetlerde içeriklerin her zaman güncel olması sağlanır.

Freelance Editör Ne Demek?
Freelance editör, herhangi bir firmaya bağlı olmadan, bağımsız ve oturduğu yerden metin yazarlığı yaparak para kazanan kişilerdir. Talep edilen konularda, özgün ve kaliteli içerikler hazırlar ve bu içeriklerin seo uyumlu olmasını sağlar.

Haber Editörü Nedir Ne İş Yapar?
Web siteleri, gazeteler ya da televizyon kanallarında yayınlanacak olan haber içeriğinin düzenlenmesini, kontrol edilmesini, metin ve görsellerin hazırlanmasını, yayına hazır hale getirilmesini sağlayan kişi, haber editörüdür. Hazırlanan içerikleri, yayın öncesinde inceler ve gerekli durumlarda revize eder. Haber akışını düzenler.

İçerik Editörü Görevi Nedir?
İçerik editörünün görevi, yayınlanacak olan içeriği inceleyerek, dilbilgisi ve yazım hatalarını düzeltmek, içeriğin okuyucuyu etkileyici ve anlaşılır olmasını sağlamaktır. En önemli görevi, içeriklerin yasal sorun teşkil etmemesini sağlayacak düzenlemelerin yapılması ve önlemlerin alınmasıdır. Tüm içerikler hedef kitle analizine göre yapılır.

Web Sitesi İçerik Editörü Ne İş Yapar?
Web sitesi içerik editörü, internet sitesinde yayınlanacak olan tüm içeriklerin oluşturulması ve düzenlenmesini işlemlerini yapar. Dijital ortamlarda kullanıcılara gösterilecek olan içeriklerin görsel içeriklerle uyumlu olmasını sağlar.

Editör Ne Kadar Maaş Alır?
Editörler, çalıştıkları meslek dallarına ve verdikleri hizmet oranına göre maaş alırlar. Türkiye’de editörlerin maaşları, asgari ücret ile ortalama 6000 TL arasında değişiyor. Editör olarak verilen hizmete ve iş veren ile yapılan anlaşmaya göre maaş oranı değişir.

Sosyal Medya Editörü Nedir?
Hizmet verilen firmanın, sosyal medya hesaplarında yapılacak olan içerik paylaşımlarının oluşturulması, kontrolü ve düzenlenmesi işidir. Sosyal medya editörü, içeriklerin, firmanın marka ve imajına uygun olarak hazırlanmasını, yayınlamaya hazır hale getirilmesini sağlar. Sosyal medyada yer alacak tüm içeriklerin kurum imajını olumlu ve doğru yansıtmasını, hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde hazırlanması sürecinde görev alır.

Sosyal Medya İçerik Üreticisi Ne Yapar?
Sosyal medya editörü ya da içerik üreticisi, paylaşılacak olan içerikleri hazırlar. İçeriklerin yönetilmesi ve yönlendirilmesini için her türlü desteği verir. Hedef kitle analizine göre şirket profilinin oluşturulmasını sağlar. Sosyal medya hesabında yer alacak içeriklerin editörlüğünü yaparak, uygun bir dil ve profile uygun olarak çeşitli görsel seçeneklerle oluşturulmasını sağlar.

Markalara Dijital İçerik Üretmek Nedir?
Markalar, kurumsal kimliklerini oluşturarak, hedef kitlelerine ulaşmaya çalışır. Markalara dijital içerik oluşturmak, markaya ait ürün ve hizmet ile ilgili görsel destekli içiriklerin seo kurallarına uygun bir şekilde hazırlanmasıdır. Markalar için üretilen içerikler tamamen ürün ve hizmet tanıtımı ile ilgilidir.

Blog Yazarlığı Editörlük Ne İş Yapar?
Blog yazarlığı editörlük, web sitelerinde, okuyucuları bilgilendirmek amaçlı yazılar yazar. Bu işi yapan kişilere blog yazarı denir. Farklı konularla ilgili çeşitli araştırmalar yapar ve özgün içeriklerin oluşturulmasını sağlar. Belirlenen kurallara göre yazılan yazıların, blog sayfaları ya da web sayfalarında yayınlanmasını sağlar.

Freelance Yazarlık Nedir? Nasıl Yapılır?
Freelance yazarlık, bir kişi ya da şirketin talebine göre çalışmalar yaparak içerik oluşturma işidir. Freelance yazarlık, talep edilen konu hakkında geniş çaplı araştırma yapar ve yazılarını, anahtar kelimeler kullanarak belirli uzunluk kriterlerine uyarak yazar. Hazırlanan yazı içerikleri talep eden şirkete gönderilir ve yayınlama işleminden şirket sorumludur.

Seo Editörü Nedir?
Web sitelerinin, arama motoru uyumlu hale gelmesini sağlayan çalışmalar bütününe SEO denilmektedir. Seo editörlüğü, web sitelerinin, arama motorlarındaki konumu, erişim trafiği, içeriklerinin kontrolü, sektör analizleri gibi işlemlerin yapılmasını sağlar. Yapılan çalışmalar sonucuna göre web sitesi arama motoru dostu haline getirilir ve düzgün çalışması sağlanır.

Haber Editörü Ne Kadar Kazanır?
Haber editörü olarak çalışan kişiler, çalıştıkları firmalara göre farklı oranlarda maaş alır. Aynı firmadaki her haber editörünün maaşı farklı olabilir. En düşük 2820 TL, ortalama 4.500 TL en yüksek ise 10.000 TL üzeridir. Editör ile haber sitesi ya da televizyon kanalı arasındaki anlaşmaya göre kazançlar belirlenir.

Yazı Editörü Nedir?
Yazı editörü, web siteleri, gazete, dergi, ya da kitaplarda yayınlanacak olan içeriklerin planlanması, hazırlanması, gözden geçirilmesi, yazım kuralı hatalarının düzeltilmesini yapan kişidir. Yazının okuyuculara vermek istediğin mesajın en sade dil ile anlatılmasını sağlayacak içeriklerin oluşturulmasıdır.

Program Editörü Nedir?
Televizyon kanallarında, haber ya da diğer program akışlarını düzenleyen, programlarda, ekran altında izleyicilere gösterilen yazıların yazılması işlemini, program editörü yapar. Yayın boyunca tüm yayını dikkatli bir şekilde izler ve anlık mesajlar, gelişmeler hemen yazı olarak ekranda gösterilir.

Editörün Amacı Nedir?
Editörün amacı, kitap, gazete, dergi ya da dijital ortamlarda yayınlanacak içeriklerin yazım hatalarından arındırılmış olarak yayınlanmasını sağlamaktır. Editörler, kendileri içerik hazırlayabilir ya da başka yazarların yazılarını denetleyerek, daha düzgün olmasını sağlar.

Editör Olmak İçin Ne Yapmak Gerek?
İçerik editörü olabilmek için üniversitelerin Fen Edebiyat ya da Sosyal bilimler bölümünden mezun olmak gerekiyor. Sosyal medya editörlüğü için eğitim şartı yoktur. Editör olabilmek için iyi bir araştırması olmak ve hizmet verilen alanla ilgili her konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Yenilikleri açık olmak, gelişmeleri anlık takip etmek ve bilgi, becerinin sertifika ile belgelendirilmesi gerekiyor.

R10.net Google Optimizasyon Uzmanları ve Konuları
Editörlük her meslek alanında çok önemlidir. Yapılan çalışmanın izleyiciye, okuyucuya doğru bir şekilde sunulması, etkileşim oluşturulabilmesinde editörün başarısı önemli yere sahiptir. Editör nedir? Nasıl olunur? gibi konular için R10.net üzerinden farklı konulara ulaşabilirsiniz. İçerik ve makale hizmetleri ile ilgili soru cevap bölümünü inceleyenler R10.net tarafından detaylı bilgilendirilir. https://www.r10.net/editorluk-post-isleri/ linki ile açılan sayfada binlerce konu başlığı yer alıyor. Editörlük ile ilgili başlıkları seçenler, seçtikleri başlıkla ilgili en detaylı bilgilere hemen ulaşabiliyor.