• 07-06-2022, 19:36:31
  #1
  Merhaba kıymetli kardeşler, arkadaşlar, dostlar bir konuya değinmek istiyorum. Forumda beni tanıyan bilir, real hayatta inşaat işleri ile ilgileniriz. Taşeronluk ve kısmi kamu müteahitliği vsvs..

  Biliyorum çoğumuz varlıklı ailelerden gelmiyoruz ve ne yaparsak kendimiz yapmak ayakta kalıp mücadele etmek zorundayız..

  Real hayatta iş hayatımızda görünce çok üzüldüğüm içerlendiğim bir konuya değinmek istiyorum, sabah 8’den akşam mesai bitimine kadar öğlen yemeği hariç güneşin dibinde sıcakta/yağmurda tarlanın şantiyenin ortasında vasıfsız düz işçi arkadaşlar asgari ücrete harç yapıp, demir bağlayan ustalara demir çekip, kalıp bağlayan ustalara çok ağır kalıplar taşıyorlar ve aldıkları maaş piyasaya göre 4,250 tl asgari ücret günlüğü 141₺ ye tekabul ediyor vasıfsız işçi olarak...

  Kendini geliştirip sorumluluk alan mesleği işi öğrenen genç bir ustanın yövmiyesi ise en düşük 250 tl ye geliyor, mesai ve ekstrasıyla bu yövmiye 350-400 tl ye kadar çıkıyor.. Adama bakıyorsun 40 yaşında ömrünü yatarak geçirmiş, öğrenmemiş çalışmamış amelelik yapıyor, başka diğer gence bakıyorsun daha 22 yaşında maşAllah usta olmuş kendini geliştirmiş vasıf sahibi olmuş mesleğini eline almış 350-400₺ günlük yövmiyeye çalışıyor..

  Lütfen genç yaşınızı evde boş boş yatarak/oturarak beklenti içine girip hayal kurarak geçirmeyin. İnanın bir yerden başlamayan ayağıya kalkmayanın şansı hiç bir yerde yaver gitmiyor.. Senin karnın aç olduğu zaman annen bacın hariç hiç kimse gelip sana sormaz açmısın tokmusun diye.. Evde üç beş gün yatarsın çalışmazsın babanın tavrı hareketi bile değişir sana karşı.. Gençsin giyinmek istersin, en güzelini almak istersin, en iyisini yaşamak istersin bu senin hakkındır..

  Birşeyler öğrenin, bir meslek üzerine ustalaşın kendinizi geliştirin vaktiniz boşa yaşınız boşa geçmesin, meslek edinebileceğiniz ustalığını yapabileceğiniz bir iş kolu seçin, bu bilgisayar başıda olabilir veya dışarıda herhangi bir meslekte işte olabilir.. Meslek sahibi mi olmak istiyorsun? Git bir iş makinasına yağcılık yap 3-5 ay makineyi yıkarsın yağını değiştirirsin ilk etapta alacağın asgari ücret olur. Yılın dolar usta olursun maaşın direk 7,500 tl olur ekstra mesai pazar çalışması derken bu 10.000 tl kadar çıkar. Ezileceğin max 1 yıl olur.. Bu iş sadece basit bir örnekti bunun gibi meslek edinebileceğiniz çok iş kolu var.. İlk etapta işi öğrenene kadar paraya bakmayın, işi öğrendikten sonra mesleği eline aldıktan sonra para sana kendisi gelecek zaten..

  İnanın böyle boşa geçen günlerinizin yaşınızın pişmanlığını ilerleyen yaşlarda zararını çok görürsünüz.. Çok pişman olursunuz ileride bir meslek sahibi vasıflı olamadığınız için hep işverenler tarafından vasıfsız olarak sömürülür çalıştığınız yerde her işi yapmak için yönlendirilirsiniz.. 30 yaşına gelirsin bir iş yerinde işe başlarsın kendinden 10 yaş küçüğe çay götürürsün, sabah 6,30 da dükkanı açarsın o yaşta temizlik yaparsın ve o kadar çok zoruna giderki vasıfsız mesleksiz olman, içine atar kendi kendini kahredersin…

  Bu dediklerimi ister bir arkadaş,dost,kardeş,abi ne olarak görüyorsanız görün ama lütfen uygulayın, mesleği öğrenene kadar zorluk çekersiniz, sonrasında rahata erersiniz..
  Selam saygı sevgi ile ❤
 • 07-06-2022, 19:40:04
  #2
  güzel bir yazı olmuş katılıyorum hocam teşekkürler.
 • 07-06-2022, 19:40:29
  #3
  Misafir
  Keşke bundan 20 yıl önce bu yazdıklarını bana biri anlatsaydı Cihan hoca.
  • GencFoby
  GencFoby bunu beğendi.
  1 kişi bunu beğendi.
 • 07-06-2022, 19:43:21
  #6
  Eline sağlık abi güzel yazı olmuş ancak okuyanlarda işsiz, kendimi geliştirdim 50 bin sıralama ile okul okudum ilk 5 de bitirdim 3.30 ortalama yaptım ama oda işe yaramıyor. Şimdi iş arıyorum 1.500 lira diyor dersana yazın 3 ayda bedava çalışacakmışız ilk sene böyleymiş sonra asgari olacakmısta bla bla bla. Senin dediğin gibi usta olsaydım keşke... 2 senedir rezil oldum, öğretmenlik okumayın usta olun. Ögretmen olmak istiyenlerde isletme bile okuyabilir zaten memlekette herkes öğretmenlik yapıyor. Öğretmenlik okuyanlar hariç.
 • 07-06-2022, 19:43:37
  #7
  pastelboya adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  güzel bir yazı olmuş katılıyorum hocam teşekkürler.
  inşAllah uygulanır hocam. İnanın sonrası pişmanlık..
  Misafir adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Keşke bundan 20 yıl önce bu yazdıklarını bana biri anlatsaydı Cihan hoca.
  İnan bizede anlatan olmadı hocam ama hayatın içinden dişimizle tırnağımızla kazıyarak gelebildik bir yerlere düşe kalka.. Şuan toz pembe görünüyor çoğu gence çoğu şey ama yaş 30 lara dayandımı kabus başlıyor.. Ne olacak gelecek kaygısı vsvsvs.. Hiç birşey içinde geç değildir,, düştüm diyenin değil kalktım diyenin yanındadır Allah her zaman..
 • 07-06-2022, 19:46:29
  #9
  Misafir
  onlinecihan adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  İnan bizede anlatan olmadı hocam ama hayatın içinden dişimizle tırnağımızla kazıyarak gelebildik bir yerlere düşe kalka.. Şuan toz pembe görünüyor çoğu gence çoğu şey ama yaş 30 lara dayandımı kabus başlıyor.. Ne olacak gelecek kaygısı vsvsvs.. Hiç birşey içinde geç değildir,, düştüm diyenin değil kalktım diyenin yanındadır Allah her zaman..
  36 yaşındayım. Şuan ki aklım olsaydı ortaokulda ilken okulu bırakıp berber çırağı olurdum. Ömürlük Meslek