İpucu: Sağlam bir makale nasıl yazılır - R10.net
 • 26-03-2014, 20:26:28
  #1
  S.a arkadaşlar. @Denizs; @aLKaDraZ; @abirisebil; @WSBGDH; @Magnnuuum; gibi arkadaşlarımızın yazılarını okuduktan sonra ( ismini yazmadıklarım kusura bakmasın lütfen ) bende bilgim dahilinde paylaşım yapmak istedim. Önce kişisel bloğuma yazdım ( reklam demeyin lütfen, zira bloğumdan herhangi bir gelirim yok ). Ardından sizlerle paylaşmak istedim. Bana katılırsınız yada katılmazsınız bilmiyorum. Fakat gerek araştırmalarım, gerek mantığım, gerekse tecrübelerim yazdıklarımın doğru olduğunu gösteriyor benim açımdan. Ama katılmadığınız yada eklemek istediğiniz noktalar olursa, mutlaka konu altından yorum bırakın.


  Yazdığınız yazı kimse tarafından okunmuyor mu ? Google sizi sevmedi mi ? İyi bir makale nasıl yazılır merak mı ediyorsunuz ? O zaman aşağıda yazılanlara bir göz atın.  İyi bir makale nasıl yazılır

  İyi bir makale, sizin okuyanlara verdiğiniz bilgilerle eş değerdir. Yani yazdığınız yazı ne kadar faydalı ise, okuyanlar ne derece memnun kalıyorsa, Google abi o makaleyi o derece önemser. Google abi ne kadar önemserse, o kadar fazla kişi makalenizi okur.  Özgün makale yazın

  Bu alt başlığı okuyan birçok kişi, ” Ulen yeter artık be, hepiniz tutturmuşsunuz bir özgün makale ” lafını söylüyordur eminim İşte bende tam bu noktada ki yanlışlara değineceğim. Birçok internet sitesi sahibi, ücretli olarak ” özgün makale ” yazdırmaktadır. Fakat yazılan makaleler ne derece özgün ? Ya da bizim özgünlük anlayışımız nedir ?

  Webmaster sitelerine üye olan webmaster arkadaşlar ( Yav cümle de bir acayip oldu ) ücretiyle, makale yazarlarına makale yazdırırlar. Başlık hemen hemen sabittir : ” Özgün makale yazdırılacaktır “. Zaten özgün olmayan makale neden yazdırılsın. Kopyala yapıştır gitsin değil mi ? Ama her iş kolunda olduğu gibi, makale sektöründe de bazı yanlışlar söz konusudur. Genelde makale yazarları, hiçbir bilgisi olmasa da gelen talepleri geri çevirmezler. Nasılsa Google abiden bişeyler bulurum, 3-5 kelimesini değiştirip yazarım diye düşünürler. Yaparlar da. Bunu webmaster arkadaşlar bir güzel yerler. Fakat Google abi acaba yer mi ?

  Cevap veriyorum, yemez. Özgün makale, daha önce yazılan bir yazının, 3-4 kelimesini değiştirip tekrar yazılması değildir. Hatta şu aralar bazı üçkağıtçılar, yazıların kelimeleri yerine, karakter kodlarını değiştirerek özgün makale diye satmaktadırlar. Açıkçası bu yöntemi yeni duydum. Belki bende bu tongaya düşmüşümdür  Düzgün bir Türkçe kullanın

  Bazen forumlarda bu konuya değiniyorum. Fakat bazı arkadaşlar niyeyse benim açığımı yakalamaya çalışıyorlar. Yav ben Türkçe yada Edebiyat öğretmeni değilim. %100 doğru bir Türkçe kullandığımı söylemiyorum zaten. Sadece, Türkçe’ye biraz daha duyarlı olmamızı söylüyorum. Noktalama işaretlerini kullanalım, özel isimleri büyük harfle başlayarak yazalım, kelimeleri gerçek anlamında kullanalım diyorum. Şu yazdığım yazıda bile birçok hata vardır. Ben göremiyorum ama vardır mutlaka. Fakat asıl amaç, Türkçe’yi olabildiğince doğru kullanmaktır.  Konu başlığının önemi

  Yazacağınız makale, anahtar kelimenizle alaklıdır tabii ki. Fakat bu makaleye seçeceğiniz başlık çok önemlidir. Ne çok uzun, ne de çok kısa olmalı. En fazla aranan kelimelerle ( o konuyla alakalı ) ilgili olmalı. Mesela ” perde modelleri ” ile ilgili bir yazı yazacaksınız. En basiti, Google abiyi açın, arama kutucuğuna ” perde modelleri ” yazın. Hemen altında, ” perde modelleri ” ile ilgili en fazla aranan terimleri listeleyecek. Ona göre uygun bir başlık seçin.  Giriş paragrafının önemi

  Bir yazının belkide en önemli noktasıdır giriş paragrafı. Google arama sonuçlarında, genellikle ilk paragrafın, ilk 160 karakterini arama sonuçlarına yansıtır. Fakat bundan daha önemlisi, ziyaretçilerin konuya ilgisini çekmektir. Haber sitelerine şöyle bir göz atın. Konu çok boş olsa da, öyle bir başlık atarlar ki, okuyasınız gelir. Mesela geçen gün Facebook’ta haberler*com’un bir videosunu gördüm. ” Daha önce böyle birşey görmediniz ” diye bir başlık atmışlar. Halbu ki, ben o videoyu 3 sene önce izledim. Hemde binlerce site verdi. Ama ziyaretçiyi siteye çekmek için böyle bir yazı şart Ayrıca giriş paragrafınızda, anahtar kelimenizin bir kere geçmesi, Google abi açısından oldukça önemli.  H1, H2, H3 tagları

  Bunlar kısaca alt başlıklar anlamına geliyor. Ya da ben öyle biliyorum Yanlışsam biri düzeltsin Alt başlıklar, okuyucunun dikkatini konuya vereceği gibi, Google abininde size dikkat edeceği anlamına geliyor. Fazla uzağa gitmeyin. Ben bu konuda bunu uyguluyorum mesela Alt başlıklar sadece Google abi için değil, okuyucu içinde önemlidir. Her zaman söylerim. Bir makale yazıyorsanız, kendinizi okuyucu yerine koymalısınız. Alt başlıklarınız ne derece etkili olursa, ziyaretçinin ilgisini o konuya o derece çekmiş olursunuz.

  Ben denemedim ama okuduğum makalelerde, 1 adet h1 tagı ( içinde anahtar kelimeniz geçerse çok iyi olur ), en fazla 2 adet H2 tagı, en fazla 3 adet H3 tagı bulunmalı. Dediğim gibi ben bunu denemedim. Ama faydalı olduğu söyleniyor.  Yazı içinde anahtar kelime kullanımı


  ” Seo uyumlu makale ” saçmalığını gördükçe gerçekten gülüyorum. Ben seo’dan falan anlamam. Bu konuda bırakın otorite olmayı, acemi bile sayılmam belki de Fakat seo uyumlu makale başlıklarını görünce, içimden geçiriyorum. ” Kesin anahtar kelimeyi 50 defa kullanıyorlardır ” diye.

  Matt Cutts ara sıra açıklama yapıyor. İngilizcem pek yok. Google translate ile ne kadar olursa çeviriyorum ” Kullanıcı odaklı site yapın ” diyor. Peki kullanıcı odaklı site nasıl yapılır ? Ya da kaçımız kullanıcıyı düşünerek site yapıyoruz ?

  Webmaster arkadaşlar, gerek yazmaya üşendiklerinden, gerekse vakit darlığından, makale yazma işini, bu işi yapan arkadaşlara bırakıyorlar. Gelen makaleleri Google abi de aratıp, çıkan sonuç var mı diye bakıyorlar. Yoksa sorun yok zaten. Varsa orda bir sorun var demektir. Biz aramalarda sonuç olmadığını farzedelim. Peki o yazılan makaleyi okuyor musunuz ? Siz bir ziyaretçi olarak, aradığınız bilgiyi aldınız mı?

  Bundan 3-4 sene önce, bende makale yazıyordum. Bir arkadaş benden ” büyü ” konulu yaklaşık 50 makale istedi. Bu işi yapıyorum ya hayır diyemedim. Fakat o kadar zorlandım ki yazarken anlatamam. Hiç bilgimin ve ilgimin olmadığı bir alan. Yazdım verdim. Ama ne derece etkili oldu o arkadaşa sormak lazım Bu yazıyı okuyorsa düşüncelerini yazmasını bekliyorum  Vurgulamaya önem verin

  Yazı içerisinde kullanacağınız anahtar kelimeleri, kalın yada renkli yaparak vurgulayın. Fakat yazıyı anahtar kelimelere boğmayın. Burada amaç, kullanıcının dikkatini çekebilmektir. Okul yıllarınızı hatırlayın. Öğretmen bir konu anlatıyor. Fakat sizin hiç ders dinleyesiniz yok. Resmen uyuyorsunuz Birden öğretmenin ses tonu yükseliyor ve siz ” N'oluyor len ” diye silkiniyorsunuz Bunu da böyle düşünün.  Sen kimsin, necisin ?

  Bu yazıyı okuyanlar belki de bu soruyu soracaklar bana. ” Sen kimsin kardeşim böyle ahkam kesiyorsun ” diye. Ben sıradan bir kullanıcıyım. Fakat araştırmayı çok seven biriyim. Bu yaştan sonra, kafam kodlamaları, tasarımı vs.. almayacağı için, kendime içerik alanını hedef seçtim. Bu alanda araştırmalar yaptım. Seo konusunda bilgili arkadaşların yazılarını okudum. Çeşitli yazılar yazıp, ziyaretçi sayısına ve Google abi deki sıralamasına baktım. Sonuç olarak, sizlere anlattığım yöntemlerin işe yaradığını gördüm.

  Paylaşım önemlidir arkadaşlar. Paylaşımın iyisi yada kötüsü olmaz. Yeter ki gerçekten bilgi verme, yardımcı olma amaçlı yazın. Bazen görüyorum, biri bir yazı paylaşıyor. Güya yardımcı olacak. ama içi o kadr boş ki, insan ne diyeceğini şaşırıyor. Ücretsiz paylaşımlar yapın. İnsanları bilinçlendirin. Ayrıca okuyanlar için söylüyorum, hazırcılığa alışmayın. İşe yarar, faydalı bir paylaşım gördüğünüzde teşekkür edin, yazıyı yazanı onore edin ki yazıların devamı gelsin. Okuduğunuz için teşekkür ederim..

  Kaynak : http://cemoli.com/iyi-bir-makale-nasil-yazilir.html
 • 26-03-2014, 20:38:02
  #2
  Öncelikle etiketleyip değer verdiğinizi göstererek beni mahçup ettiniz, estağfirullah.

  Sonrasında ise @aLKaDraZ; üstadımız yanlış etiketlenmiş, düzeltelim abimizi.

  Olayı özetlemeye kalkarsak bir çok husus doğru.

  İçerik özgün ama ne derecede? Önemli olan eşsiz olmasıdır.

  Özgün olarak yazılan yazılar bile internet ortamında kopya içerik muamalesi görebilmektedir. Çünkü o konu hakkında internette o kadar bilgi var ki! Bunu eşsiz olarak sunabilmek önemlidir.

  Örneğin bir filmin fragmanını izleyip kendi görüşlerinizi katarak eşsiz olabilirsiniz. Bunun gibi birçok sektörde bilgiyi daha doğrusu makaleyi eşsizleştirme işlemi yapabilirsiniz. Böylece uniqe değeri yüksek makaleler elde etmiş olursunuz.

  Title hususuna gelirsek, konu başlığı olayın odak noktasıdır. Onunla ilgili bilgiler verilmelidir. Ayrıca meta title diye tabir ettiğimiz sayfa başlığının sıralamaya inanılmaz düzeyde etkisi var, bizzat test ettim.

  Her ne kadar heading atamaları önemsiz diye geçsede yanlış index sorunlarına baktığımızda H1'in buna sebep olduğunu görebiliriz. Örneğin bir cep telefonu sitesi düşünün.

  Title'ımız Cep Telefonu Modelleri olsun. Ve bu Title'a Heading1 (H1) ataması yapalım. Ardından alt sayfalarımız şöyle olsun;

  + Samsung Modelleri
  + Nokia Modelleri
  + HTC Modelleri
  + Sony Modelleri
  + BlackBerry Modelleri

  Hepsinin title ataması bu şekilde olsun ve yanına herhangi bir ekleme yapılmasın. WordPress'te %category_title% diye bilinen yapıdır aynı zamanda.

  Alt sayfalarda ya da kategorilerde title'ınız tekil olduğu hâlde ana sayfanın header'inde tanımlanan Heading1 (h1) etiketi alt sayfalarda da görünür.

  %90 ihtimalle alacağınız indexler şöyle olur;

  + Samsung Modelleri - Cep Telefonu Modelleri
  + Nokia Modelleri - Cep Telefonu Modelleri
  + HTC Modelleri - Cep Telefonu Modelleri
  + Sony Modelleri - Cep Telefonu Modelleri
  + BlackBerry Modelleri - Cep Telefonu Modelleri

  Buna da bizzat şahit olduğum için Heading1 (H1) atamasının oldukça etkili olduğunu ve sayfayı tanımladığını hâlen düşünüyorum.

  Bunun dışında h2 ve h3 için birşey söyleyemeyeceğim fakat makalenin okunulabilirliğini ve alt konu başlıklarını simgelediği için otomatikmen uniqe değeri yüksek bir makale olmasını sağlar.

  Konu içerisinde kelimelerin geçmesi iyidir fakat spam yapmamaya özen gösterilmeli.

  Saygılarımla,
 • 26-03-2014, 20:44:44
  #3
  Teşekkürler Mert'im. R10+'nı verdim Ayrıca eklemelerin ve yanlış etiketlediğim @aLKaDraZ; için tekrar teşekkürler..
 • 26-03-2014, 22:03:56
  #4
  Bilindik özgün makale cidden temiz bir içeriktir. Google algoritmasında ceza almazsın ve adsense de sıkıntı yaşamazsın. Ama ne derece hit çekebilirsin?

  Galaxy S4 incelemesi hakkında 5.000 inci makaleyi özgün yazan en iyi kişi olsan dahi bu sana özel bir hit getirmeyebilir.

  Basit bir örnek verecek olursam, yıllar önce bigisayarın başına geçmiş yazabileceğim makale konusu araştırıyordum. Birden survivor da acun bey dörtün biri oyununu tv den tanıttı. Hemen oyun sayfasını açtım ve oyun hakkında güzel bir makale yazdım. Benden sonra yüzlerce yazı yazıldı bu oyun hakkında ama ben aylarca bu makaleden binin üzerinde günlük ziyaretçi kazandım.

  Özgün makale bildiğimiz makale ancak algoritmada gerçek anlamda özgün makale yukarıda anlattığım makale olduğunu düşünüyorum.

  Not:Yukarda arkadaşın dediği gibi sosyal medya forum sitelerine büyük darbe vurdu sadece forum değil ciddi bir şekilde webte sörtf oranını düşürdü.
 • 26-03-2014, 22:19:29
  #5
  Adımı yanlış etiketlediğiniz için size çok darılmıştım Şaka şaka Hiç önemli değil aslında arkadaşlar.Etiketlemenize hiç gerek yok aslında. Değer verip etiketlediğiniz için ve paylaşım içinde çok teşekkürler.
 • 26-03-2014, 22:29:37
  #7
  sedathut adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilindik özgün makale cidden temiz bir içeriktir. Google algoritmasında ceza almazsın ve adsense de sıkıntı yaşamazsın. Ama ne derece hit çekebilirsin?

  Galaxy S4 incelemesi hakkında 5.000 inci makaleyi özgün yazan en iyi kişi olsan dahi bu sana özel bir hit getirmeyebilir.

  Basit bir örnek verecek olursam, yıllar önce bigisayarın başına geçmiş yazabileceğim makale konusu araştırıyordum. Birden survivor da acun bey dörtün biri oyununu tv den tanıttı. Hemen oyun sayfasını açtım ve oyun hakkında güzel bir makale yazdım. Benden sonra yüzlerce yazı yazıldı bu oyun hakkında ama ben aylarca bu makaleden binin üzerinde günlük ziyaretçi kazandım.

  Özgün makale bildiğimiz makale ancak algoritmada gerçek anlamda özgün makale yukarıda anlattığım makale olduğunu düşünüyorum.

  Not:Yukarda arkadaşın dediği gibi sosyal medya forum sitelerine büyük darbe vurdu sadece forum değil ciddi bir şekilde webte sörtf oranını düşürdü.
  Teşekkürler ekleme için. R10+ verdim. Bilgilerini paylaşan insanları görmek beni mutlu ediyor.

  aLKaDraZ adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Adımı yanlış etiketlediğiniz için size çok darılmıştım Şaka şaka Hiç önemli değil aslında arkadaşlar.Etiketlemenize hiç gerek yok aslında. Değer verip etiketlediğiniz için ve paylaşım içinde çok teşekkürler.
  Aslında ismi doğru yazdım ama büyük küçük harf olayına dikkat etmemişim Bilimsel seo dendiğinde aklıma ilk sen geliyorsun hocam Profiline girdim ve açtığın konulara baktım. Yaklaşık 4 sene önce sende benim gibi acemi biriymişin. Fakat şimdi bakıyorum da cidden büyük yol kat etmişsin. Bu yaştan sonra ancak senin gibi üstatların yazılarını okurum Konuyla ilgili eleştirin varsa da duymak isterim..

  Not : Senin yazdığın yazılara, yaptığın paylaşımlara denk olmasa da R10+ verdim naçizane Umarım paylaşımlarından bizleri esirgemezsin.
 • 26-03-2014, 22:31:58
  #8
  Misafir
  Özgün makale nedir, bana göre bir makale ilk kez ve sadece sizin ürettiğiniz benzersiz bir makale olsa bile eğer doğru, faydalı ve okuyucunun istediği bilgileri veren bir makale değilse özgün değildir. Oturup eşsiz benzersiz ve seo uyumlu bir makale yazmak yerine nokta atışı faydalı bilgiler veren makaleler yazmanızı öneririm.
  • Yeniceri
  • Tha
  Yeniceri ve Tha bunu beğendi.
  2 kişi bunu beğendi.
 • 26-03-2014, 22:43:40
  #9
  Makalede yer alan bir çok şeyi test ettim.
  H1 ile başlık girdiğiniz zaman, Arama sonuçlarında @WSBGDH dediği gibi Title yerine geçiyor.
  H2 için ise Hani diyoruz ya anahtar kelime geçsin diye, <strong> ile ayırdığınız kelime 10 puansa H2 tagıyla başlıkta yer alması 70 puandır. Ama bunların kullanım amacı Paragrafı bölmek olmalı. Unutmayın bir yazınızı Okutamıyorsanız isterseniz makalede ütopyaya Giden yolun tarifini verin Gene bir anlam ifade etmez.

  Giriş Paragrafı Herşeydir. Giriş Paragrafı Sizin Kimliğinizdir. Bunu çok yanlış kullananlar Var. Sırf anahtar kelime geçirmek adına, " Bu yazımızda size, Özgün makele nasıl yazılır, Sağlam bir makale nasıl Yazılır, Makale Yazarken Nelere Dikkat emeliyiz, Seo uyumlu makale Nasıl yazılır gibi Soruların cevabını vermeye Çalışacağız" gibi giriş cümleleri oluşturuluyor.
  Eğer sitenizde bunu Yapıyorsanız, 3 Kağıtçı oldğunuzu, O insanın sırf sitenize gelmesi için yazdığınızı Belli ettiniz Bile.


  Kelimelerin Vurgulanması konusu, belki de makalede ki en önemli kısım, Ben yazı yazarken şöyle düşünürüm, Ziyaretçi geldi yazının ilk 3 satırını okudu ve sonra çıkmak istedi, O sırada " Ben ziyaretçiye ne göstereyim ki Sayfada kalmaya devam etsin" derim ve o kelimeyi Öne çıakrırım. ( Anahtar kelime olmak Zorunda değil ) Sakın Bunu Yapmayın bana göre dikkat çeker mesela.


  Son olarak Yazdığınız Yazının konusu ve Kime yazıyorsanız Ona göre ciddiyet veya Samimiyet Taşımalı.

  Örnek veriyorum Bir yasayla ilgili bir içerik giriyorsunuz Burada yazacağınız kelimeler oldukça önemlidir. Smile Yapmak sizi bitirir zaten.

  Ama Başınızdan geçen bir olayı analtırken Mizahı kullanabilirsiniz. insanlar okurken daha çok keyif alır.

  Geri Dönüş için ; Okuyucunuza Laf atın, öyle kapılar açın ki içeri girmek istesin, o yazıyı okuduktan sonra Kendinde cevap verme zorunluluğu hissetsin.
  Bunu yapabilirseniz, Sizi iyi tatiller, Ziyaretçileriniz içeriği zenginleştiri ve google amca da Size yürü webmaster'im yolun açık der.


  Son olarak : Güzel bir yazı olmuş. Belki okuyan çoğu Kişi hep aynı şeyler demiştir ama, Bilmeniz gerekir ki Başaranlar iksir içip başarmıyor. Burada anlatılanları Hakkıyla yapıp başarıyorlar.