redtilki: ADAM GİBİ ADAM! - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 25-06-2020, 19:12:48
  #1
  30 Aralık 2019 günü Ekşi Sözlük yazar hesabı satın almak üzere @redtilki; arkadaşımızla anlaştım. Şahsi adıma kayıtlı hesabımdan Enpara hesabına 200 TL havale geçtim ve hesap bilgilerini teslim aldım.

  Hesap bilgileri Yandex mail ve Ekşi Sözlük giriş bilgilerinden oluşuyordu. O sıra işlerim yoğun olduğundan üzerinde durmadım ve sadece kendisine şu şekilde bir soru aparatı yönelttim;

  "Üstad bu bilgiler iki kişi arasında bakidir değil mi? Direkt maili değişicem müsait olduğumda da, eski mailden biri girip çalıp çırpmaz yani ilk sahibi sizsiniz? Ona göre mailde önlem alayım veya sallayayım. Size güvenim tam profil ad soyad, enpara ad soyad aynı, siz böyle bir şey yapmazsınız."

  Kendisi de böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını ve hesap bilgilerinin sadece onda ve bende olduğunu belirtmişti. (Aslında komisyoncu olup olmadığını öğrenmek istemiştim ve gerekli güvenceyi aldım.) Ama bu güvence elbette yeterli olmamalıydı. Benim ihmalim de yatsınamaz boyutta, girip hesabın bilgilerini değiştirmedim.

  O sıralar reel işlerimin yoğunluğundan dolayı ve özel nedenlerle hiçbir şeyle ilgilenemedim. Bunu forumdan başta @Xenetotyp3; ve @EminCimen; arkadaşlarımız olmak üzere birkaç kişi bilir.

  Çok fazla uzatmadan bugüne geleyim.

  Dedim benim satın aldığım ve hiç giriş dahi yapmadığım bir Ekşi Sözlük hesabım vardı şuna bir gireyim. Mesajı bulup giriş yapmayı denediğimde şifre yanlıştır hatası verdi ve korktuğum başıma gelmişti. Hiç umudum olmayarak @redtilki; hocamıza durumu anlatan bir özel mesaj gönderdim. Sonuçta adam bana hesabı satalı 6 ay olmuş, bana ne kardeşim demesini öyle bir bekliyordum ki.

  Ama bu adam, adam gibi adam, hemen sorgusuz ve sualsiz ücretin tamamını iade edebileceğini belirten bir PM ile bana geri dönüş yaptı Bu dakikadan itibaren %0.00000001 bile ihtimal vermediğim hesabı onun çalmış olabileceği düşüncesi de aklımdan silindi. Biraz nasıl yaparız, hesabı kurtarabilir miyiz? diye konuştuktan sonra çalan ya da hırsızın çalıp sattığı kişinin ekşide mesaj alımını da kapattığını gördüğümüz için hesaba ve nasıl çalındığına dair bir ümidimiz kalmadı.

  Ben ise @redtilki'ye bu şekilde içimin rahat etmeyeceğini, onun da suçu olmadığını, hatta benim ihmalim olduğunu, başından atsaydı bile söyleyecek sözümün ve iddia edebilecek hakkımın olmadığını belirttim. Kendisi de mağdur olmama üzüldüğünü tekrar belirterek IBAN bilgimi istediği için şöyle bir çözüm buldum. Benden kaynaklı ihmal de olduğu ve hesabı kullanamadığım için ücretin %50'lik kısmını TSK'ya bağış olarak gönderdik. Kendisi gönderdi, dekont açıklamasında benim de adım yazılıdır.

  Bu sayede hırsız bir şerefsizin, artık kim olduğunu ve nasıl çaldığını bilmiyorum, bu hareketi ortak bir hayrımızın vesilesi olmuş oldu. (Dekontu @redtilki; istersen sen ekleyebilirsin konuya.)

  Herkes bu hayatta eylemleriyle var olur. Mesaj atmadan biraz profilini inceledim @redtilki hocamızın, abimizin. Yaşça büyüğümmüş, aile babasıymış. Bu insanlığı ve ahlâklı tutumu dilerim evladına da sirayet eder ve Allah onun gibi duyarlı insanlardan razı olsun, böyle güzel insanların sayısını artırsın.

  Daha önce de forumda yine böyle kral bir harekete ticaret sırasında denk gelmiştim ve @SMHMedya; hakkında teşekkür konusu açmıştım. https://www.r10.net/tesekkurum-var/2...ankolatan.html

  Umarım R10 ailesi olarak her zaman böyle kaliteli insanlarla karşılaşırız!

  Konu başlığında da belirttiğim üzere @redtilki (Alper abi) adam gibi adamsın!
  some rise by sin, and some by virtue fall.
 • 25-06-2020, 19:18:40
  #3
  Arkadaş ve abimize bravo böyle insanların sayısı azaldı.ikinci olarak da film senaryolarını bile böyle zevkle okumuyorum
  Mantıklı Düşünüyorum Ama Davranamıyorum..
 • 25-06-2020, 19:20:00
  #4
  Cidden tebrik ederim, en az redtilki kadar size de helal olsun hocam.
  not idly do the leaves of lorien fall
 • 25-06-2020, 19:24:12
  #5
  Abimizin profil arkaplanı da durumu açıklıyor. Gerçekten harika bir davranış. Umarım konu açıldıktan sonra suistimal edenler olmaz.
 • 25-06-2020, 22:44:16
  #6
  Sayın @Looker; hocama güzel sözleri için çok teşekkür ederim. Kendisinin bir şekilde mağdur edilmiş olmasına çok üzüldüm açıkçası.
  Dürüst her insanın yapması gereken ne ise sadece onu yaptım aslında. Yine olsa yine yaparım. Sonuçta fani dünyada geriye sadece yaptıklarımız ve yapmadıklarımız kalıyor.
  Değerli hocamız adına Mehmetçik vakfına bir miktar bağış yaptık. Şanlı Ordumuza katkımız oldu. Ne mutlu bana.
  Dekont : https://www.askerlik.org/bagis.pdf
  www.tuik.net satılıktır. Fiyat için pm gönderebilirsiniz.
 • 25-06-2020, 22:51:15
  #7
  redtilki adlı üyeden alıntı
  Sayın @Looker; hocama güzel sözleri için çok teşekkür ederim. Kendisinin bir şekilde mağdur edilmiş olmasına çok üzüldüm açıkçası.
  Dürüst her insanın yapması gereken ne ise sadece onu yaptım aslında. Yine olsa yine yaparım. Sonuçta fani dünyada geriye sadece yaptıklarımız ve yapmadıklarımız kalıyor.
  Değerli hocamız adına Mehmetçik vakfına bir miktar bağış yaptık. Şanlı Ordumuza katkımız oldu. Ne mutlu bana.
  Dekont : https://www.askerlik.org/bagis.pdf
  Dediğim gibi bir hırsızlık yaparak yanına kâr kaldığını sandılar ancak birbirimize düşmek yerine uzlaşı, anlayış, karşılıklı özveri ve nezaket çerçevesinde Mehmetçiğimize çam sakızı bir hayrımız olmuş oldu. Hesabı çalan hırsız bunu okuyorsa bu olaydan ibret alıp bir gün karakterinin oturmasını ve adam olmasını dilerim.

  Tekrar teşekkür ederim @redtilki; hocam.

  Belki satın aldığım hesap gitti ve siz tamamını tazmin etmek istemenize rağmen %50'lik kısmını hak etmediğimi belirterek geri kalan %50'sini de bağış yaptırdım yani elimde hesap da yok para da yok, sağlık olsun diyelim. Saygıdeğer bir dost ve abi kazandığıma ve senin de aynı şekilde bir kardeşin olduğuma inanıyorum. Bu yüzden zararda değilim. Nice güzel alışverişlere diyelim.
  some rise by sin, and some by virtue fall.
 • 02-07-2020, 10:29:44
  #8
  Valla benim de daha önce aynı şey başıma geldi ama ben satıcı konumdaydım. Birkaç yere yeni hesap sağladım ya da para iadesi yaptım. Olması gereken bu zaten sizin bir suçunuz yok bu konuda.
 • 02-07-2020, 23:49:28
  #9
  Öncelikle geçmiş olsun. Ve güzel bir şekilde nihayete erdirilerek hayırlı bir şeye de vesile olması gayet iyi olmuş.

  Ben ne zaman birine hesap satsam, hesabı verdiğim an ısrarla mail ve şifresini değiştirmesini isterim. Kendi mailini hesaba tanımlarsa çok daha iyi oluyor. İlk mailin olması hesabı kurtarmaya yetmiyor her zaman. Ben de bir arkadaşımın arkadaşına, onun isteğiyle geçici kullanması için bir hesabı verdim. Haftalar sonra fark ettim ki mail değiştirilmiş ve hesap ele geçirilmiş. İlk mail bana ait olmasına rağmen ne yaptıysam kurtaramadım. Sözlük yönetiminden en ufak bir dönüş alamadım.

  Tekrar geçmiş olsun her ikinize de.
  Ekşi Sözlük Hesap Satıcısı​​​​