• 15-04-2019, 11:30:46
  Regina adlı üyeden alıntı
  Valla hocam insanlar nasıl evleniyorlar çok şaşırıyorum. Ya tercihinde hata yaptıysan ? Ya sana uygun kişi değilse ? Ya 3-5 sıkıntı görünce hayatını burnundan getirirse ? Mesela para değil, para işi bir şekilde çözülür. Bir hata yaparsan hayatın kayar. Evlilikte nokta atışı çok önemli. Kızı karşına alıp tek tek konuşacaksın, kafana yatarsa evlen. Evlenmeden önce 1-2 nabız yoklaması yap. Örneğin eşyaların bir kısmını 2. el alalım de bakalım tepkisi ne olacak ?
  Mümkün değil hocam. Senin ağzın ne diyor Sırf farklı renk mobilya alındı diye tartışıp boşanan var. Birde öyle konuşmayla olmuyor maalesef. Arkadaşım 4 sene flört etti. Bir aceleyle evlendiler dedeleri ölecek diye kız tarafının. 1. ayında boşanma davası açtılar. Kız evliliğe hazır değilmiş.
 • 15-04-2019, 11:32:38
  constantine38 adlı üyeden alıntı
  Mümkün değil hocam. Senin ağzın ne diyor Sırf farklı renk mobilya alındı diye tartışıp boşanan var. Birde öyle konuşmayla olmuyor maalesef. Arkadaşım 4 sene flört etti. Bir aceleyle evlendiler dedeleri ölecek diye kız tarafının. 1. ayında boşanma davası açtılar. Kız evliliğe hazır değilmiş.
  3 gün evli kalıp 5 yıl nafaka ödeyen adam geldi aklıma
 • 15-04-2019, 11:45:07
  Hocam öncelikle hayırlı olsun daha sonra geçmiş olsun.

  Şuan ben size danışacağım ; Gencim belki hata yaparım belki de sonra düşüncelerim değişir.

  İnsanlar konusunda hele ki eş konusunda titiz olunulması gerekiyor diye düşünenlerdenim. Benim tüm bunları yapmama rağmen bana veya aileme dönüp " Beni ucuza kapatmaya çalışıyorsunuz " gibi bir cümle kursa ben nasıl davranırım diye düşünüyorum. Çünkü bu cümle ve bu cümlenin altında yatanlar çok derin ;

  Bu kişi neden gerçekten yapılanları görmüyor ?
  Neden orta yolu bulmaya çalıştığında farklı tepki alıyorsun ?
  Böyle biriyle bir ömür geçer mi ?
  Bu konuda böyle davranan ileride olası konularda aynı tutumu savunacaktır diye düşünüyorum. Bu tavır biraz maddiyatçı bir tavır gibime geliyor.
  Edit ; Valla hocam okudukça okuyorum ve aklımda canlanıyor.

  Hikaye tamamen dikkat isteyen gerilim dolu ve çok heyecanlı. Düşünün tekrar yazıyorum. Anladığım kadarıyla senin ailen çok anlayışlı zorluğu görmüş veya zorluğu bilen eli öpülesi, söyledikleri dikkate alınası insanlar.

  Karşı tarafı kötülemiyorum yani kötülemek istemiyorum ama resme dışarıdan bakınca çok vahim şeyler oluyor. Hocam kendinizi ve geleceğiniz düşünün. Bugün yarım yamalak söylenmiş sözler ile teminat arayanlar yarın kendi teminatları için neler yapmazlar. ABİ "Baban Kirasını Bize Versin" ne demek ! YAW GELİN VE GELİN ailesi için diyorum., SİZE NE ! ADAMIN malından. Buradaki mal senin olsa eşin olarak konuşsun ama BABANIN MALINDAN ONLARA NE !

  Hocam çok büyük konular lütfen dikkatli olun. 2 gün, veya bir kaç ay evli kalıp 5 yıl nafaka ödeyen bildiklerim var.

  Sizden ricam bence aileniz çok anlayışlı. Akşam vaktinde çaylarınızı alın bir masa kurun ve bu konuyu açın. Deyin ki " Ailem böyle bir forum var, derdimi yazdım insanların fikirlerini aldım ve tüm bu olaylara dışarıdan bakıldığında nasıl görünüyor. İnsanlar ne düşünmüş görmek istedim." Daha sonra yorumlara bakarak. Kendinizi ailecek yorumlayın. Hem konuyu sıcak iken açacak hem de bir sağlam konuşmanızı sağlayacaktır.
  My life, My Rules !
 • 15-04-2019, 18:28:50
  Hocam aynı şeyler benimde başımdan geçti biraz kısınca para göz oluveriyoruz hemen bende nişanlımdan ayrılmak zorunda kaldım edilmeyecek lafları etti fakat kusura bakma ama kız tarafı prenses falan mı geleceği hiç düşünmüyor ne yaparız ne ederiz diye seni düşünmüyor yani kendi keyfine bakiyor allah hakkında hayırlısını versin.
  GALATASARAY
 • 16-04-2019, 02:49:32
  Şükürler olsun bizde geçtik o evreden geride bıraktık.Allahın izni ile çarşamba günü yani yarın öğleye doğru kucağıma 2. çocuğumu kızımı alacağım.

  Herşey eşya değil arkadaşlar. Kafa yapısı önemli. Eşlerin birbirlerini tamamlaması önemli. Ne zor durumlar geçirdim.Şuan bile geçiriyorum maddi açıdan neler neler analtmakla bitmez. Ama şükür demeyi, ileriye bakmayı bilmeli insan. Kardeşim dediğim adamlar kolumdan tutmadı.Dost bildiklerim yalan çıktı. Alacaklarım gelmedi, vereceklerimi veremedim, Sözler tutulmadı bende sözümü yerine getiremedim bu süreçte. Ama hep şunu gördüm eşim tutuyordu elimi.O diyordu geçer sabret atlatırız diye.

  Gönüller bir olsun gelen giden paranın önemi yok. Para için , eşya için , renk için , o alındı bu alınmadı diye evlilik bozanlar , nişan atanları anlayamıyorum.

  Mal mülk için evlenenleri anlarım.Kendilerini garantiye almak isterler.Ancak sana seni sevdiğini söyleyen kişi ile mal mülk uğruna kavga ediyorsan oradan bir durup düşüneceksin.

  Allah yar ve yardımcın olsun güzel dostum. İnş kısa sürede tüm sorunlarını atlatırsın.Sanırım şimdiye evlenmişsindirde. Sadece evlenme öncesi değil evlilik sonrasıda bir çok borç ve sıkıntılar bekliyor seni. Ümidini kaybetme.Ev olmak aile kurmak hiç kolay değil.
 • 16-04-2019, 13:17:35
  Aşık değilsen kimse vazgeçilmez değildir diyerek konuya gireyim:

  1- Sizin babanızın, emekliliğimde kirasıyla rahat yaşayayım diyerek dişinden tırnağından ayırdığı paralarla ev, hiç bir kadının ana babasının dedikodu malzemesi de değildir, o evin parasının nereye gideceğini tartışmak onların haddine de değildir. Bu konuyu tartıştırmayın bile.
  2- Düğün, yemekli yemeksiz fark etmez, kaç davetiye basılmışsa bu yarı yarıya paylaşılır. Düğünü ben yaptırıyorum bana 150, size 50 demek uygun olmaz. (Ayrıca ne kadar çok gelen olursa o kadar çok altın, para vs gelir)

  3- Kızımı bedavaya getirtiyorsunuz lafını annesi deseydi, kadın milleti der geçerdim, ama babasının söylemesi bir garip. Erkeksen, baba gibi babaysan bak ben bu kadar şey yaptım bunda da eksik kaldım, senin kızın, ona değer verip mutluluğunu da istiyorsan bunları da sen tamamla, ya da tamamlayamıyorsan fitne fesat çıkarma gibi uyarıda bulunman lazım.

  4- Babanızın evinde kalmanız size ayda 1.350 TL kar getirecek anladığım kadarıyla. 5.000 TL'lik toplam maaşın 4'te birinden fazla. Bu seçeneği de değerlendirin, 2 sene bu parayı bir kenara koyup bir evin ya da arabanın peşinatı yapın derim ben.
  Aylık 20 bin geliri olanlar, 1350 TL'ye tamah etmeseler anlarım ama 5.000 geliri olup 1350 TL'yi ötelemek biraz fazla lüks ve israf. Yarın çocuğunuz olursa ne demek istediğimi anlarsınız.

  5- Gelin adayının bu dönemde istekleri ve tavırları gayet normal. Çünkü daha önce evlenen arkadaşları herşeyi abartarak anlatır ve gelin adayınız da ondan etkilenip onlardan geri kalmamak, onlara mahcup olmamak ister. Burada suçlanacak en son kişi o. O yüzden onu kırmayın. Seviyorsanız ve içinize sindiyse evlenin. Yok eğer içinize sinmediyse, sırf bi yuvam olsun vs başka sebeplerle evleniyorsanız, kararınızı gözden geçirin.

  Fark ettiniz mi bilmiyorum ama ondan bahsederken "Sevdiğim" vs değil de "Gelin Adayı" olarak bahsetmişsiniz. Bunun sebebini de kendi içinizde düşünmenizi tavsiye ederim.

  Kalın sağlıcakla...
  YDS - YÖKDİL Online ve Ücretsiz Dersler ve YDS Çıkmış Sorular Çözümü... Canlı İşlediğimiz Derslerin Kaydına Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız;

  https://www.youtube.com/channel/UCds...RNN9EIY7kgW_2w