• 22-03-2008, 11:41:33
  #1
  Merhabalar arkadaşlar,

  VPS konusunda o kadar çok şey yazılmış çizilmişki özellikle tek bir konu altında virtuozzo ile vmware server karşılaştırılmış.

  Ama bence o konu altında özellikle vmware server konusunda oldukça yanlış yaklaşımlarda bulunulmuş, mesela foruma yeni giren birisi vmware kötüdür virtuozzo süperdir şeklinde bir anlam çıkartabilir.

  Burada şunu belirtmek istiyorum virtuozzo ile oluşturulan sanal makinalar VPS dir. Vmware ile oluşturulan sanal sunucular ise VDS dir.

  VPS - Virtual Private Server
  VDS - Virtual Dedicated Server

  Ayrıca vmware server ücretsiz bir yazılım olmakla birlikte kurumsal kullanım için uygun değildir. VMWARE in diğer bir ürünü olan ESX server kurumsal bazda bir üründür ve virtuozzo ile karşılaştırılamaz.

  ESX server ile oluşturduğunuz sanal sunucular VDS dir ve gerçek anlamda fiziksel sunucuyu paylaştırır. Virtuozzo da kullanan arkadaşlar bilirler bolca verilen ramlerin çoğu aslında fiziksel sunucu üzerindeki diskin içinde oluşturulan SWAP tan başka birşey değildir.

  Kısacası sanal sunucuları sadece VPS altında toplamak bence yanlış VPS ve VDS olarak ayırmak lazım ve alanlarında sanal sunucu aldıklarında buna dikkat etmeleri gerekmekte.

  Diğer yandan vmware ile şukadar sunucu açtım sistem patladı virtuozzo ile 100 tane açtım gibi durumlar konuşulmuş, yukarıda da anlattığım gibi vmware fiziksel olarak böldüğü için olmayan birşeyi bölmeye çalışamazsınız yani SWAP disk alanını insanlara ram diye veremezsiniz!

  Eğer kaliteyi arıyorsanız bu işten adam gibi anlayan ciddi altyapılar kurmuş bir firmayı tercih etmelisiniz.

  Diğer bir yaklaşımla virtuozzo ile oluşturulan VPS aslında RESELLER hesabın biraz daha gelişmiş versiyonundan başka birşey değildir.
  Vmware ile oluşturulmuş sanal sunucu ise fiziksel sunucudan hiçbir farkı olmayan bir altyapıdır.

  Tabiki birçok arkadaş açgözlü firmalara denk geldiği için vmware konusunda bir önyargı oluşmuş durumda. Vmware server ile bir sunucuya 20-30 tane sanal sunucu kuramazsınız, kurduğunuzda doğru düzgün çalışmaz ama az kurup öz kurarsanız da fiziksel sunucudan farkı olmaz. Bu yüzden önyargılı olmak yerine daha önce de dediğim gibi doğru, bu işe ciddi yatırıım yapmış firmaların ile çalışın derim.

  Umarım birazda olsun konunun yönü, doğru yöne doğru kaymıştır!
 • 22-03-2008, 12:11:38
  #2
  Çok güzel ve yerinde bir yazı olmuş.
  Bazı kişilerde artık neyin ne olduğunu öğrenmiştir herhalde.
  +rep verdim dostum.
 • 22-03-2008, 12:22:18
  #3
  Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş =)

  VMware ESX yanında Microsoft Virtual Server'da aynı kalitede ve işlevdedir.
  Tamamiyle fiziksel alan, fiziksel ram ve tamamiyle izole edilmiş işlemci kullanılmaktadır.
 • 22-03-2008, 12:25:42
  #4
  Burada vmware server ve virtuozzo karşılaştırıldığı için direkt ikisi hakkında yazdım. Aslında sanallaştırma konusunda çok farklı firmaların farklı çözümleri var. Microsoft daha çok yeni sunucun sanallaştırma konusunda, vmware firması konu ile ilgili en eski ve köklü firmalardan özellikle EMC vmware i satın aldıktan sonra çok daha güçlendiğini düşünüyorum nitekim storage desteğini de arkasına alarak HA, DRS ve VMOTION gibi oldukça yüksek teknoloji ürünleri ortaya çıkmaya başladı.

  Ayrıca bir diğer dipnot daha düşeyim gelecekte ki bu gelecek çok uzak bir gelecek değil tamamiyle sanal sunucular üzerinde çalışan datacenterlar ortaya çıkacak ve dedicated fiziksel sunucular tamamen önemlerini yitirecekler.
 • 22-03-2008, 12:53:45
  #6
  Bu konunun da sabitlenmesi gerekir.
  Açıklayıcı bir konu olmuş gerçekten.
 • 22-03-2008, 16:05:44
  #7
  vds sistemlerdeki fiyat farkı performans ilişkisini iyi ölçmek lazım. bunu ölçmek için veri gerekiyor bence burda iki sistemide kullanan yüksek hitli site sahiplerinin yorumları firma sahiplerinin yorumlarından çok daha önemli.
 • 22-03-2008, 16:15:16
  #8
  Wmware kullanıyorum toplamda 10 k hiti olmayan sitelerimi kaldıramıyor. bunun sebebi nedir 512 mb ram 2.4 ghz quad core işlemci var.
 • 22-03-2008, 16:15:46
  #9
  Ben burada firma sahibi olarak değilde sadece yanlış anlaşılmanın giderilebilmesi amacı ile bu yazıyı yazdım.
  Çünkü çok komik bir şekilde forumda virtuozzo sistemler için o kadar çok gaz verilmişki şu anda baktığımda herkes virtuozzo vps filan yazmaya başlamış başlıklara...

  Yani virtuozzo daha mı iyi oluyor?
  Tabiki değil bu güzel hazırlanmış bir pazarlama stratejisi ve iyi de işlemiş.

  Bu işi araştırmış ve kullanan birçok kişi bunu bilirki virtuozzo olayın ticari yani için oluşturulmuştur. Yani firmalar aynı fiziksel sunucuya çok fazla vps kursunlar ve daha çok para kazansınlar diye, vmware in ürünleri ise kurumsal bazda çalışan çok daha kaliteli ürünlerdir.

  Vmware esx server üzerindeki bir vds ile virtuozzo üzerindeki bir vps i karşılaştırmak çok yanlış olur!

  Vmware esx sunucu doğru yönetiliyorsa oyun sunucusu da çalışır, stream yayında yapılır, websitesi de yayınlanır, yüksek hitli yayınlarda üzerinden yapılır(tabiki yüksek hit derken belli limitler doğrultusunda)

  Buradaki farkı iyi anlamak iyi kavramak lazım.

  Eğer siz bir host satıcısı iseniz yani VPS alıp üzerinden başkalarına hosting hizmeti, reseller satacaksanız virtuozzo kullanmak haksızlık olacaktır çünkü paylaşımında paylaşımı yapılmış olacak ve sistem işlemez hale gelecektir.

  Ayrıca esneklik anlamında da virtuozzo ile vmware esx serverı karşılaştırmak çok zor.

  Bu liste daha böyle uzar gider.

  Kazanç mı kalite mi? Bu soruyu sorup ona göre hizmet almak lazım bence...