Tecrübeli Yazılımcı Abilerim Konuya Beklerim - R10.net
 • 14-09-2020, 03:24:14
  #1
  Selamlar ilk öncelikle. Adım Mert 20 yaşında genç bir kardeşinizim. Siz değeri hocalarıma kaç sorum olacaktı. İlk öncelikle ufak bir kendimden bahsedeyim. Bilgisayar Programcılığı okudum, 3,12 gibi bir ortalama ile bitirdim. 2 yıllıkta olsa elimden geldiği kadarıyla kendimi geliştirmeye çalıştım ve hedefim küçüklük hayalim olan Bilgisayar Mühendisliği. Şuan C#, HTML, PHP, JQery, CSS gibi şeyleri biliyorum. Bunun yanı sıra Codeigniter'i çözmeye çalışıyorum. Tüm bunların yanı sıra Docker, bilgisayar ağları ve donanımları, Wordpress ve zaafiyet bulma gibi konulara da hakimim. Stajer olarak ismini veremeyeceğim bir firma da başladım. Bu firmada yazılım web kısmı isteniyor. Web kısmında pek projem olmadı ve eksiklerim mevcuttu. Onlar sayesinde Jquery, Bootstrap , Codeigniter gibi konulara yöneldim ve bazılarını öğrendim. Stajım bitti fakat bende ki öğrenme isteğini beğendiklerini ifade edip, eğitmeye devam ediyorlar. Hazır olduğum zaman başlatacaklarını ifade ettiler.

  Fakat ben c#, java gibi yani masaüstü programlama, mobil programlama bana daha kolay geliyor. C#'de bir çok arkadaşımın ödevini yaptım. Web programlama bana hep karışık ve korkutucu geliyor. Ama Web Programlamayı çok öğrenmek istiyorum, yeni temalar, yeni siteler kodlamak istiyorum. Pek maddi durumum yok, bu alanda ilerleyip işe girip aileme katkı da bulunmak istiyorum. Sokakta yatan insanlara ufak yardımım dokunsun istiyorum. Şimdi sizlere kaç soru yöneltmek istiyorum, değerli zamanınızı çaldım hakkınızı helal edin.

  1- Sözelciyim ve Matematiğim çok iyi değil sizce yazılımda başarılı olabilir miyim? devam etmeli miyim?
  2- Web Programlama'da nasıl gelişebilirim, PHP'yi vb şeyleri iyi bir şekilde öğrenmenin yolu nedir?
  3- PHP'yi çok iyi seviye de bilmesem de,orta biliyorum diyebilirim. Lakin buradan proje almaktan ve yapamamaktan korkuyorum. Sizce napmalıyım?
  4- Bazen çok takıldığım yerler oluyor, bazılarını çözüyorum. Lakin bazılarında direkt sizin gibi üstatlarımdan yardım istiyorum, sizce doğru mu? Sizin de ilk başta yapamadığınız şeyler oldu mu ve yardım aldınız mı?
  5- Web Programlamayı önerir misiniz?
  6- Algoritma yeteneğini nasıl geliştiririm, Web alanında neleri mutlaka bilmeliyim iş hayatı için?

  İnternette bunların cevabı var diyebilirsiniz, lakin sizin gibi değerli hocalarımın fikirleri benim için her şeyden önemlidir. Ayrıca Vaktinizi çaldım, hakkınızı helal edin. Şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum.
  Tek aşkımız Beşiktaş!
 • 14-09-2020, 03:39:05
  #2
  1- Bende sözelciyim ancak şimdiye kadar (php için konuşuyorum) matematikle bir alakam olmadı. Matematik daha çok AI için geçerli.
  2- PHP'yi düz öğrenmeni, daha sonra framework'e geçiş yapmanı öneririm. Yoksa PHP değil, framework öğrenirsiniz. Tabi bunun yanında composer nedir? Autoloader nedir? Router nedir? Gibi temel soruları kendinize sorup araştırma yapmanız gerekir.
  3- Bol bol örnek yapım, proje geliştirin. Bir tane kendinize hedef bir yazılım seçin mesela ben zamanında xenforo, vbulletin gibi yazılımlara kafayı takmıştım, bu sistemi nasıl yazmışlar? Nasıl bu kadar dinamik? Gibi sorular sormuştum kendi kendime ve bu sorular beni uzmanlığa götüren sorular oldu. Bunun yanında doküman okumayı öğrenmek lazım, analiz etmeyi.
  4- Ben şimdiye kadar kimseden yardım istemedim, yardım istenirse devamı geliyor. Halbuki bunu ben öğrenip kendim geliştire geliştire yapmak istiyorum, yardımı da en fazla stackoverflow tarzı sitelerden ediniyorum. Tabi İngilizcenin iyi olmasını söylemem gerekli değil sanırım.
  5- Ben öneriyorum. Bence çok zevkli. Evet, sadece php değil js,css,html gibi dillerde giriyor işin içine ama bunlarla uğraşmak ve araştırmak bana hep zevkli gelmiştir.
  6- Algoritma yeteneği kendiliğinden gelişiyor. Dedim ya hedef yazılımlar diye. Bir süre sonra yazılımcı kafası dediğimiz şey oluyor insanların size anlattığını kafanızda kod halinde yazıyorsunuz, söylediklerine Algoritma olarak bakıyorsunuz zaten hangi yoldan gideceğiniz bu düşünce şekline göre belirleniyor.

  Kişisel görüşlerim sadece php değil, yazılım dili öğrenmek ve geliştirmek sadece bir bilgiden ibaret değil, insanın düşünce sistemini tamamen değiştiren, olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşan birine dönüşmenizi sağlıyor, karşılaştığınız problemlere karşı hızlı çözümler üretmeye başlıyorsunuz.
  Instagram Web Viewer | Gelişmiş ---- BluBoard | %100 Yerli Forum Scripti | Tanıtım | Destek
 • 14-09-2020, 03:41:36
  #3
  C# ile aran iyiyse neden ASP.NET çalışmıyorsun. PHP öğrenmek zorunda değilsin. Enterprise seviyede bir framework olan ASP.NET ile çalışabilirsin bu senin web tarafındaki işlerini hem kolaylaştırır hem de yaptığın işten zevk alırsın. Microsoft teknolojilerini kullan. Problem çözme becerin varsa algoritma kurabilirsin. Olaylara farklı bakış açıları ile bakmalısın en optimum çözümü kullanmalı bunu yaparken mimarilerden faydalanmalısın. Gelişi güzel değil OOP ile kod yazmalısın. Math ile ilgili ise eğer temel seviyede programlama yapıyorsan Math senin için çok problem olmaz ancak işler birazcık karışmaya başladığında Math temelin yoksa sen de karışırsın. Hangi programlama alanına yöneleceğin tamamen sana bağlı ne yapmak istediğine nerede çalıştığına bağlı. C# ile masaüsrü yazılım yazmak istiyorsan web tarafında ASP.NET mobil tarafta Xamarin kullanabilirsin.Birilerinden yardım isteme stackoverflow en yakın dostun olsun github ile arkadaş ol çözümünü kendin sağladığın problemler ile tekrar karşılaştığında anında müdahale sağlarsın.
  Google Analytics Blaster™ Türkiye Hit Programı | Yazılamayacak program yoktur az kahve vardır ☕
 • 14-09-2020, 04:06:16
  #4
  Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bazı yerleri not alacağım. @Scarecrow;
  @Blacksheep; Hocam okulda malesef ki asp.net yerine Php öğretildi. Ayrıca Php'yi daha iyi buluyorum bilmiyorum ASP o kadar tercih edilmiyor. Genelde devlet kurumların da kullanılıyor. Fakat Php internet ortamının %90'ı oluşturmakta neredeyse. Fakat onu da öğrenebilirim onda pek zorluk yaşayacağımı düşünmüyorum. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
  Tek aşkımız Beşiktaş!
 • 14-09-2020, 07:55:15
  #5
  Eagless adlı üyeden alıntı
  Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bazı yerleri not alacağım. @Scarecrow;
  @Blacksheep; Hocam okulda malesef ki asp.net yerine Php öğretildi. Ayrıca Php'yi daha iyi buluyorum bilmiyorum ASP o kadar tercih edilmiyor. Genelde devlet kurumların da kullanılıyor. Fakat Php internet ortamının %90'ı oluşturmakta neredeyse. Fakat onu da öğrenebilirim onda pek zorluk yaşayacağımı düşünmüyorum. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
  asp tercih edilmiyor ama 'asp.net core' gumbur gumbur geliyor, fanatiklik yapma; ogren.
  benchmarklarda nodejs'i de dovuyor microsoft babanin son urunu.
 • 14-09-2020, 14:43:18
  #6
  TunerHD adlı üyeden alıntı
  asp tercih edilmiyor ama 'asp.net core' gumbur gumbur geliyor, fanatiklik yapma; ogren.
  benchmarklarda nodejs'i de dovuyor microsoft babanin son urunu.
  Bakarım problem değil hocam, asp öğrenmek benim için aşırı zor olmayacaktır. Çünkü c# ile aram oldukça iyi. 🙂
  Tek aşkımız Beşiktaş!
 • 14-09-2020, 15:06:12
  #7
  Diğer hocalarımın da yorumlarını beklerim...
  Tek aşkımız Beşiktaş!