Bu yazıyı önceki hafta ki perşembe günü yazacaktım ama kişisel sebeplerden dolayı bugüne ertelemiştim. Bugün sizlere A Hat in Time Engelli Dostu mu? üzerine kendimce testler yapacağım ve edindiğim bulguları sizle beraber paylaşacağım.

Kısaca
Biraz kendimden bahsedeceğim. Bu kısım bu tip yazıların hepsinde yer alacaktır. Ben aslında ortopedi engellisi olarak dünyaya geldim. Engelim, iki elim ve sağ ayağım ise dirseğe kadar var. Sonraki kısımlarım yok diyebilirim. A Hat in Time oyunu kısmen engelli dostudur. Bunun sebeplerini aşağıda uzun uzadıya yazacağım.
Genel Düşüncelerim


Oyunu bu aralar oynayamasam bile oynadığım süreçleri de yabana atılacak gibi gözükmüyor. Bu oyunu yaklaşık 3 sene aralıklı olarak oynadığım için oyunu yeterince biliyorum ve bir kere bitirdiğimi de göz önüne alacak olursam, değerlendirmelerimi çok iyi etkileceğini söylemem mümkündür. Artık incelemeye geçeyim.
Oyundaki karakteri iki farklı yönlendirme tuşları kullanarak yönetebiliyorum. Fare ile ihtiyacım olursa o zaman burada o zaman W kullanıyorum ama genelikle bir tuş kullanmadan oynuyorum. Bazı bölümlerde zorlanabiliyorum, bu bölümlerdeki gibi Seal the Deal DLC’sinde gelen gemi haritasındaki zaman isteyen işleri yapamıyorum. Çünkü orada hem ezber ve hemde hızlı olmam gerekiyor. Yâni fare kullanımını hızlandırmam şart. Bazen saniyede iyi yerlere döndürebilsem bile bazen deli eden yanları da yok ama bu oyunu sevmeme bir engel değil.
Oynanış

Oyundaki yetenekleri kullanırken bir sorunum yok, çünkü Left Shift‘e atanmış. Bu benim içinde geçer bir sonuç oluyor. Bunun dışında zıplama da gayet makul bir yerde en azından, boşluk tuşunda. Bunun dışında oyunu durdurma tuşu her zamanki yerinde yani ESC tuşundadır. Onun dışında tuşların dağılımından memnunum açıkçası. Değilsem bile ayarlarına girip kafama göre rahatça dilediğim ayarlarını yapabiliyorum.

Fare ile yönlendirince problem az yaşasam bile, çok sık deli eden bir problem var. Şapkayı sağ tuşa atamışlar, o konuda deliriyorum ama çok geçmeden klavyeden 2 ve 3 tuşlarına atanmış. Yoksa oyunda delirirdim, neyseki onu aştım ama karakterin bakacağı yeri yönlendirmekte delirmeye devam edeceğim ha.


Sonuç
Neyse bu da bir şey, adamlar en azından herkes oynayabilsin diye çabalamışlar. Bu çabalarını taktir ettim diyebilirim. Oyun yarı engelli dostudur ama bu oyunu oynanmaz demiyorum. Biraz çaba göstermem yeterlidir.

Oyunu Resmi Sitesi: https://gearsforbreakfast.com/games/a-hat-in-time/