Kuantum Fiziği Hakkında Ne Biliyorsunuz? - R10.net
 • 12-07-2019, 17:33:05
  #1
  Merhabalar,

  Kuantum fiziği, kullandığımız bilgisayarlarda kullanılmıyor. Çünkü kullandığımız bilgisayarlar bitlerden oluşur ve bunlar ya 0 yada 1'dir.
  Bir kesinlik söz konusudur ki bu kuantum fiziğinde tamamen değişkendir. Yani kuantum bilgisayarlarda kullanılan kuantum fiziği temelleri belirsizlik içindedir. Yani kesinlik yoktur. Bir qubit 1 de olabilir 0 da.

  Standart bilgisayarlarda işlemcilerde transistörler kullanılır ve işlemci hızını frekens olarak ifade ederiz. Fakat kuantum bilgisayarların işlemcisinde transistör yerine fiber optik kablolar yer alır.

  Ufak bir labirent düşünelim 50 metre uzunluğunda kısa olsun. Bir kişi bu labirenti belki 2 dk da çıkışını bulabilir belkide 20 dk da. Çıkışı bulmak uzun sürer ve kişi çıkışı bulamazsa evine gidemez.
  Aynı şekilde aynı uzunluktaki bir labirent düşelim. Aynı labirenti birden çok kişinin aynı anda birden çok çıkışı denediğini düşelim, kaç tane yol varsa onlardan gittiğini. Labirentin çıkışını mutlaka en kısa sürede yanılmadan bir kişi bulur.

  Kuantum bilgisayarlarda da işlem bu şekildedir. İşlemler ışık hızında olduğu için ve kesinlik taşımadığı için tek bir yol izlenmez birden çok yol aynı anda ışık hızında icra edilir.

  R10 üzerinde bir konu açtığım için böyle bir örnek vererek girmek istedim. Bu verdiğim örnek tamamen araştırmalarıma dayalıdır. Hiçbir yorum yoktur, katmamaya çalıştım.
  Bu konuyu açma sebebim her ne kadar bilişim sektöründe olsak da yazılım, siber güvenlik vs. uğraşsak da bir platform üzerinden bağlantı kurup işlem yapıyoruz. Acaba başka bu konuyu merak edip araştırma yapan varmı diye merak etmem ve bilmediklerimizi veya bildiklerimizi tazelememizdir.

  Kuantum fiziği muazzam yenilikler ve imkansızlıkların kalktığı bir ortam sağlamaktadır. Kuantum fiziği yeni çıkmadı varoluştan itibaren gerçek ve sonuçlarını yaşıyoruz fakat biz yeni yeni farkediyoruz. Farkedeli 100 yıl bile olmadı bildiğim kadarı ile.

  Kuantum fiziğinde moleküllerin dolanımlığı diye bir konu var. Bu konuyu araştırdığımda; Bir molekül başka bir moleküle bağlıdır yani dolanımlıdır. Bu dolalılık bir molekülün dünyada ölçüldüğünde a durumunun çıkması, diğer molekülün durumunu etkileyip aydaki diğer molekülün de durmunun parelel olarak b çıkmasını sağlamaktadır.

  Einstein dolanımlılık teorisinde bu konu ile ilgili: Bir çift eldiven düşünün.Tekini bir kutuya, tekini diğer kutuya koyup çok farklı çok uzak 2 noktaya götürün. Birisi ilk kutuyu açtığında kutudaki sağ eldivenin olduğunu görsün. Siz diğer kutuyu görmeden onda sol eldiven olduğunu bilirsiniz. Dolalılıkta molekülel bağ olmadığını öne sürmüştür.

  Fakat gerçeğin bu yönde olmadığı gerçekten molekülel bağlılığın olduğu deneyler ile kanıtlanmıştır. İki molekül ne kadar uzakta olursa olsun birinin durumundan diğerinin etkilendiği kanıtlanmıştır.

  Farkettinizmi bilmiyorum ama yakın zamanda çok kez televizyonlarda bilim adamlarının ışınlanmanın ileride mümkün olabileceğini söylediği ile ilgili haberler görmüşsünüzdür belki.
  Araştırmamda bunun da teorik olarak mümkün olabileceğini, molekülel bağı olan moleküllerin bir üçüncü molekülün transferinin sağlanması araştırmasının başarılı olduğunu öğrenene kadar bende inanır gibi değildim. Ama bu yönder yapılan deneyler sonuç vermeye başlamış.

  Bu konuyu uzatır da uzatabilirim. Yazılıp, çizilip düşünülecek çok şey var. Siz neler biliyorsunuz veya ne düşünüyorsunuz. Sizlerin değerli fikirlerini de öğrenmek, istişare etmek isterim.

  Emre.
  Teşekkürler.
  |||| Skype=emre_705 | instagram=@emrecapann | Linkedin=/in/emrecapan ||||
 • 12-07-2019, 18:13:29
  #3
  Merak edenler varsa, şurada dursun.
  En anlaşılır şekilde;

  Şununla başlayabilirsiniz:

  https://www.youtube.com/watch?v=q3H7wR_IR3w


  Kuantum Bilgisayarlarındaki süper pozisyon ile ilgili de:

  https://www.youtube.com/watch?v=Ngi_uPqJQ5Q


  Çift yarık deneyi:

  https://www.youtube.com/watch?v=wd7Du_dvqjs
  ozgununlu.com | Kimim? Referanslarım vs.
  Bohemian Rhapsody
 • 12-07-2019, 18:23:01
  #4
  Bu aralar uzay ve quantum mekaniği hakkında baya araştırma yapıyorum da bi yerden sonra kafa almıyor, işin içinden çıkamıyorsun.
  Alıntı
  Ünlü fizikçi Richard Feynman’ın açıkladığı gibi; “Şundan emin bir biçimde söyleyebilirim ki; kuantum mekaniğini hiç kimse anlamamıştır.”
  Mesajım size faydalı olduysa r10+ verebilirsiniz.
 • 12-07-2019, 18:24:20
  #5
  Merhaba, yazdıklarınızın hepsini biliyorum ve zaman zaman araştırıp gelişmeleri takip ediyorum. Kuantum bilgisayarlar üzerinde hala çalışılıyor ve ufak ufak gelişmeler kaydediliyor. Şahsen çok merak ediyorum, "bir gün gerçekten kuantum bilgisayarlarını kullanabilecek miyiz?" diye. Ama biz hayattayken seri üretim olacağını pek sanmıyorum, belki torunlarımızın torunları ancak akıllı telefonlar gibi ellerine alabilirler

  Bu arada "kuantum dolanımlık" diye telaffuz etmişsiniz, bir çok telaffuzu var "dolaşıklık, dolanıklık", ben "dolanıklık" diye telaffuz edeceğim Zaten Kuantum dolanık asıl mesele. Bir elektron aynı anda birden çok yerde olabildiği için "çift yarık deneyi"nde yer iki yarıktan aynı anda geçip girişim deseni oluşturması ile başladı kuantum fiziği. Ve o zaman fizikçiler çaktmış köfteyi "bu ancak elektronun aynı anda iki yarıktan da geçmesi ile mümkün olabilir, demekki aynı anda iki yerde olabiliyor". Sonrasında işte kuantum dolanıklık mevzuları vs vs derken Einstein ve Bohr durumu çok tartışmışlar. Einstein "bu belirsizliğin mutlaka bir açıklaması vardır fakat biz bilmiyoruz, tam olarak, çözemedik o yüzden bana şimdilik mantıklı gelmiyor" demiş ama Bohr, "üzümünü ye bağını sorma, oluyor işte" demiş Yani Bohr ve onun gibi düşünen bir çok kişi bu dolanıklık durumunu benimsemişler, Einstein ise benimsemeyip kabul etmek istememiş. Şahsen ben de Einstein gibi düşünüyorum fakat dediğiniz gibi iki molekülün, atomun veya elektronun birbirleriyle aynı belli bir süre aynı ortamda kalmasından sonra aralarında bilinmeyen bir dolanıklığın oluştuğunu günümüz teknolojilerinde de kanıtladılar.

  İki elektronu birbirlerinden ayırıp çok uzak mesafelere götürdüler ve birinin spin yönü kuzeyse diğerinin yönünün günel olduğunu gözlemlediler. Ve birinin spin yönünü değiştirdiklerinde diğerinin ışık hızından daha hızlı şekilde spin yönünü değiştirdiğini gözlemlediler. Yani bu dolanıklık gerçekten de işliyor ama nasıl Işık hızını da aşan bir gizemli iletişimi var iki parçacığın ama nasıl? Işınlanma durumu da bu iletişime bağlı olarak yapılan bir çalışma ve teoride mümkün gözükse de bir canlı için epeyce riskli Çünkü aynı prestij filmindeki gibi klonlanma durumu var, yani buraraki elektronlar ile oynayarak diğer taraftaki elektronları buradaki nesneye göre şekillendirip koplayalama durumu var (en azından ben öyle anladım).

  Ayrıca bu kuantum dolanıklık durumuna bağlı olarak da "paralel evrenler" teorisi ortaya çıktı. Bu da ayrı bir tartışma konusu ama ben Einstein'cıyım ve mutlaka bunun bir mantıklı açıklaması olduğuna inanıyorum, yoksa her şey okus pokus gibi duruyor

  İyi forumlar.
  Qpython.Club | Python, PHP, JS, Ubuntu, Selenium | iletişim: t.me/gcmrblk
 • 12-07-2019, 23:35:58
  #6
  Sürrealizm ile alakalı olduğunu
  skype:quantumlands
  we never forget who we are working for®