İpucu: Google Caffeine Tam Olarak Nedir? - Sayfa 2 - R10.net
 • 25-09-2010, 11:17:23
  #10
  netadam adlı üyeden alıntı
  Gelelim forumlara ; forumlara üye olup sitenizi farklı farklı sitelerde tanıtmak google tarafından bolca index almanıza sebep olacak ve forumlardan sitenize çok tıklanırsa sıralamalarda da etkisini göreceksinizdir büyük ihtimalle.Bildiğiniz gibi değişik forumlardan profil oluşturarakta backlink almanın seo açısından büyük bir yararı vardır.
  Forumlardan çok tıklanırsa ne demek yahu?
  1. Hizmet veren kişilerin açmış olduğu forumların yüzde 80'i zaten spam olmuş..
  2. Senin profilindeki imzaya kim gelip tıklar? Onu geçtim senin profiline kim bakar?

  Biraz gerçekçi olalım lütfen..

  Ayrıca forum profil linklerini caffein ile ilişkilendiremezsiniz..
  Bhw'de 2 yıl önce de profil link satışları yapılıyordu.. O zamanlar caffein mi vardı?

  Kusura bakmayın ama burada ben ipucu falan göremiyorum.. Benim gördüğüm tek şey çeşitli hizmet veren yerlerden 3'e alıp burada 10'a satmak.. ( Lafa gelince birbirimizi kollayalım bla bla.. )

  Bu arada hizmet veren kişilerin reflerine bakıyorum;

  film, dizi, video, *****... Bu 4 sektörden başka ref kimse göstermiyor..

  Bu sitelere baktığımızda hit index ile doğru orantılı, yani ne kadar index o kadar hit..

  Ee yüzlerce forumdan link alınca ister istemez index alma süresiniz aşırı derece düşüyor.. Bu sektörlerde açılan sitelerin büyük çoğunluğu da etiket, arama kaydetme üzerine kurulu olduğu için index sayısında ciddi miktarda artış oluyor.. İndex artınca da doğal olarak hit artıyor..

  Zaten kaliteli yabancı sitelere bakarsanız hiçbiri anasitesine bu dandik, rastgele eklenmiş profillerden link almıyor.. Sadece tanıtım yazılarına vs link veriyorlar..

  Yine de zaman ayırıp bilgilendirmeye çalıştığın için teşekkürler..
  Aynen kardeşim aynen.
 • 25-09-2010, 11:32:30
  #11
  biraz gerçekçi olun arkadaşlar. yok kafein böyle yok şu böyle geçin bunları hit istiyorsan vurcaksın spamın gözüne yok özgünmüş bilmem neymiş boş işler bunlar boşa kürek sallama.
  Ucuz Etin Yahnisi
 • 25-09-2010, 11:37:33
  #12
  BReeD adlı üyeden alıntı
  Forumlardan çok tıklanırsa ne demek yahu?
  1. Hizmet veren kişilerin açmış olduğu forumların yüzde 80'i zaten spam olmuş..
  2. Senin profilindeki imzaya kim gelip tıklar? Onu geçtim senin profiline kim bakar?
  bence %80 bile az bir rakam

  ayrıca caffein de olay bende yapay değil gerçek backlinkdir. bu süreçte özellikle footer linklerinden çok header linklerine bakmanızı öneririm.

  ayrıca biri kuyuya bir taş sallıyor. kırk akıllı onu birlikte çıkaralım diye uğraşıyor. profil linki gibi sürüyle link çeşiti var. niye onlara takılıyoruz ki. yani illa onları tr de biri *3 katına yapacak da biz anca keşfedeceğiz. başka çaresi yok
  Ey bedbaht nefsim! Acaba ömrün ebedî midir?
 • 25-09-2010, 13:41:32
  #13
  Hiç bir ipucu bulamadım bu yazıda. Kimse cafein nedir bilmiyor herkes bir cafein yazısı yazıyor. Cafein ile ortaya çıkan tek bir gerçek vardır. Google'ın sanal zekası artık yapay link ile doğal linki daha iyi ayırır hale gelmiştir. İpucu diye verilen diğer bilgilerin hepsi bu duruma karşı seo ile uğraşanların ACABA kelimesini koymadan yazdıkları test etmedikleri tezleridir. Ve görüyorum ki bu tezlerin hepsi de boş.
  Arkadaş iyi niyeti ile birşeyler yazmış ama ben hiç birine katılmıyorum.

  1)cafein dofollow backlink almayı 2. plana düşürmemiştir. bloglara link kasmayı ikinci plana düşürmüştür. seçmeden önüne gelen her yere backlinkini eklemeyi ikinci plana düşürmüştür. yoksa yine backlink sistemin temelidir. sadece google bot yapay ve doğal backlink ayırımını daha iyi yapabilir hale gelmiştir. ben bu konuda web 3.0 bir semantik zeka kullandığına inanıyorum. ve buna karşı başarılı bazı çalışmalarım oldu. hala bloglara backlink kasıp faydasını görebiliyorum.

  2)dizin ve forumlar çöplüktür google gözünde. forumlar hiç bir yetkinliği olmayan bilgi çöplükleridir. onun yerine bloglara öncelik verir. çünkü bir konunun uzmanı foruma moderatör olmak yerine kendi blogunu işletir. bloglar forumlara oranla daha derli toplu disiplinli içerik sunucularıdır. o yüzden senin dizin ve forumlardan backlink önerin geçeli 2 yıl olacak neredeyse. ben de xrumer var 100k forum üyelik açıp profil backlinki alabilirim ama bir naneye yaramıyor artık.

  3)sosyal imleme olayı ise farklı bir konu. büyük oranda indexe katkısı olan ama sıralamalardaki katkısı oldukça tartışılır. tabi iyi bir sosyal imleme sitesinde yüklü bir takipçiniz yoksa. yoksa bu sitedeki gibi 1000 imleme 500 imleme ile olacak iş değil.

  Bugüne kadar cafein ile ilgili yazı yazanların hiç birinde ispatlı örnekler, işe yarayan öneriler, vaybe dedirtecek fikirler bulamadım maalesef.
 • 25-09-2010, 14:10:47
  #14
  Yazdığınız makalenin büyük çoğunluğuna katılmıyorum.
  -Bloglardan veya link satışı yapan yerlerden backlink almanızı pek önemsemiyor demişsiniz
  kesinlikle katılmıyorum. google backlinkleri önemsememek gibi birşey yapamaz. Ozamant tüm sistem allak bullak olur. Üstelik google biyerden ücretli link aldığımızı anlayamaz. Sonuçta footerda bazı siteleri öneriyormuşuz gibi yorumlar. Olay şu yeni sistemde aynı içerikli sitelerden alınan backlinkler daha fazla önem kazandı. Olay bundan ibaret. Ayrıca niş ve güncel siteler daha ön planda olacaklardır.

  -"Google caffeine dofollow backlink almayı 2.plana düşüren bir uygulamadır"
  Eskiden de dofollow bloglar sıralamayı belirleyen ana etkenlerden değildi. Yardımcı etkenlerden di. Şimdide öle. Çünkü bloglardaki dofollow linkler doğal gözüyle bakılmaktadır. Ancak her siteye eklenen linkler sanıldığı gibi yarar değil zarar getirir. Bu konuda seçici olmak gerek...

  - forumlardan profil link alın demişsiniz.
  Forumlardaki linklerin yararlı olduğunu düşünüyorum ancak çoğu admin tarafından fake olduğu için siliniyor. Bu kezde zararlı oluyor. Kendimiz açsak 2-3 mesaj yassak bu sorunlarda olmaz. Link bölümünde 2000 5000 profil link kasılıyor. Onların uzun vadede zararlı olduğunu düşünüyorum. Hemen kelimede yükselinmesinin sebebi şoklama etkisindendir.

  -Dizinler çok faydalı demişsiniz.
  katılmıyorum... Dizinler eskiden çok faydalıydı. Şimdi birçoğı spam oldu. Faydalı dizinler artık ücretli...

  -sosyal imleme sitelerini kullanın demişsiniz.
  Artık bu konuda seçici olmak lazım. Çünkü birçok imleme sitesi spam olmuş durumda
 • 25-09-2010, 14:52:23
  #15
  Google Cafein bir çok şey getirdi bir çok şey götürdü google'un ne yapmaya çalıştığını hiç bir zaman net olarak bilemiyoruz zaten bilsek ilk sıralarda olurduk =) ama yazıyı zevkle okudum yazan arkadaşın ellerine sağlık şunları eklemek istiyorum google artık kaliteli site istiyor hızlı olsun basit olsun kullanışlı olsun istiyor bence eskiye dönüp bir bakarsak bir çok kelimede ilk sıradaki siteler çöp siteler yada forum siteleri olurdu 3-4 yıllık konular ilk sırada çıkardı şimdi ilk sıraları güncel kaliteli bloglar dolduruyor.Hele sosyal paylaşım siteleri google nasıl takip ediyor hala aklım almış değil ama sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan sitelerin büyük + sı oluyor bence neyse lafı uzatmayalım herkese iyi forumlar...
  Contact : mail@erkan.ru // Erkan ARANCI // YerelNET
 • 25-09-2010, 18:52:45
  #16
  vivalaserdar adlı üyeden alıntı
  guzel makale tesekkurler dostum.
  Severim senin gibi yazılan her şeye güzel diyenleri, durmak yok davam edin böyle
 • 25-09-2010, 19:35:49
  #17
  ant07 adlı üyeden alıntı
  Severim senin gibi yazılan her şeye güzel diyenleri, durmak yok davam edin böyle
  Bende severim senin gibi artizleri.
  Biri
 • 25-09-2010, 20:28:01
  #18
  ant07 adlı üyeden alıntı
  Severim senin gibi yazılan her şeye güzel diyenleri, durmak yok davam edin böyle
  Senin bu forumdaki işin makara yapmak mı