İpucu: 2010 Seo Perspektifi 1 (Kişisel) - R10.net
 • 19-09-2010, 10:59:00
  #1
  Merhaba sevgili dostlar, yeni bir yazı yazmayalı yıllar oldu belkide

  2010 yılındaki Seo etkilerini, etmenlerini ve hataları konusunda azıcık yazıyım dedim.

  Öncelikle 2 yıl önce bir yazı yazdım, işe onu okumanızı tavsiye ederek başlıyım. https://www.r10.net/google-optimizasy...eo-yapmak.html

  2 yıl önce sosyal mecraların önemini belkide ilk kez dile getirenlerdendim. zamanı geldiğinde bundan yararlananlar şu an üst alanlarda kendilerine güzel yerler edinmiş durumdalar.

  Sosyal Mecraların Son Durumları ( Web2.0 ) :
  Web 2.0 ile birlikte kullanıcı odaklılık sistemleri tercih edilmeye başlandı. Buna göre direk etkileşim alanları, paylaşım alanları ve fikir beyan alanları bu süre zarfında oldukça büyük öneme sahip oldu. Ki bilirsiniz, 3 ay öncesine kadar sosyal imleme, do follow, sayfa açımları hat safhadaydı. Onlarca kişi bu işi yapıyordu. Onlarca program bu iş için kodlanmıştı. Şu aşamada bu tip işler pek tutar vaziyette değil. Bunu yapay olarak sizlerin yapmasındansa, bırakın kullanıcıların bunu yapmasını sağlayın. Gerekli sosyal mecra paylaşımları yapabilecekleri kod betiklerini sayfalarında bulundurun. Onlar paylaşsınlar, kendi profil alanlarında yorum yapsınlar. İnanın bana daha iyi sonuç veriyor. Google artık yapay imlemelerin farkına vardı. Sosyal mecra olarak, kendimize yeni alanlar seçmeliyiz. Misal ben son zamanlarda blog içi link paylaşımların etkisinin arttığı ve artacağı kanısındayım. Yanlış anlaşılmasın dofollow/nofollow değil, blog yazı içerisindeki tanıtım yazıları. Bir yandan Facebook sayfalarında dönen link paylaşımları etkili oldu. Aynı zamanda yüksek trafikli forumlarda dönen linklerinde inanılmaz etkisi oluyor. Bu konuda sizlerde sağlıklı düşününce bir çok örnek ile karşılaşacaksınızdır.

  Bu maddenin kıssası: Forumlarda ve facebook sayfaları dışında, diğer sosyal mecra ve paylaşımlarda paylaşımları kullanıcıların yapmasını sağlayın. Yeni alanlar arayın kendinize. Sosyal etkileşimlerin olduğu ve link döndürebileceğiniz yerler.

  Sitenin Yaşı :
  Web 2.0 ın yerini Web 3.0 a bırakmaya hazırlandığı şu günlerde ilginç şeyler olmaya başladı. Yeni siteler inanılmaz derecede ve hatta filtrede denebilecek kadar kötü durumda kariyerlerine başlıyor durumda. Tabi bu her dilde ve her kişide olacak diye birşey yok. Ancak deneyeniniz vardır. Artık online yaşı 2-3 yıl olan siteler çok iyi derecede seoda etkili olmaya başladı. Bu tip sitelerde sandbox ve filtre azaldı. Bir anda başlattığınız ve geçmiş yıla nazarla sandboxa girer dediğiniz siteler artık bu kadar online olma yaşına sahipse sandboxa girmiyor ve inanılmaz derecede iyi sıçrama yapıyor.

  WEB 3.0 :
  Geçen aylarda, son zamanlarda yıldızı parlayan bir blog sitesinin yazarlarından biri bizim Web 3.0 tartışmamıza istinaden daha TR 'de web 2.0 proje yapılmamışken neyi tartışıyorsunuz demişti. Buna cevabı yeterince veremedim. Hadi gelin artık web 3.0 nasıl önemli olmaya başladı birazcık kıyısında gezelim.

  Web 3.0 = yapay zeka = kullanıcı odaklı etki alanı = yapay alt yapı = arama taraflı gösterim

  siz ne derseniz deyin. bunu istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Web3.0 şuan için başlangıç ve geliştirme aşamasında. Henüz Semantic Database ler yapılmadığı için uygulanabilir durumda değil. Hali hazırda bir çok kişi tarafından çeşitli öngörüşler ortaya atılıyor.

  Ancak Google tarafındanda kullanıma başlatılan bir tarafı varki, oda Semantic Web. Semantic Web birazcık olsun şu aşamada yapılabilir durumda. Mevcut kod yazılımları bunları yapabilir durumda.

  Şimdi şöyle düşünün. Bir kullanıcı 10 yaşında. Erkek ve erkeklerin oynayabileceği oyunları seviyor. Kişi a.com oyun sitesine girdi. ( arayarak veya herhangibir nedenle ne olursa olsun) 3-4 oyun oynadı. Biz yazacağımız bir sistem ile oynadığı oyunların ne tür kişilere uygun olduğu varsayımına ulaşabiliriz. Ulaştıktan sonra artık siteyi o kullanıcıya göre düzenlemede yapabiliriz. Tema, İçerik, Görsellik, Yazılar vs vs. Şimdi kullanıcı bu durumda, sürekli sevdiği içerikleri karşısında gördüğünde ne yapar ? oyun oynamaya devam eder. Peki bunun temel amacı nedir ? Sitede durma oranın yüksek olması. Sitede durma oranın yüksek olması SEO ile ne alaka ? bunu bilmiyorsan lütfen klavyenden ALT tuşuna basılı tutarak, yön tuşlarından Sol tuşuna ( ALT + SOL ) bas VARAN 1

  Son zamanlarda hitini söylerken ***k diye hitap ettiğimiz siteleri inceleyelim. Sizlerin belki fark edemediği ama işi bilenin direk göze çarptığı bir konu var. Benzer içerikler. Şimdi aklınıza gelen sitelere girin ve bakın. Benzer içerikler tamamı ile açılan sayfa ile bire bir benzerlikler ve alt dallarda farklılıklar içerir. Misal Tarkan - Asla şarkısını dinleyen biri sağda Tarkan - Dudu Dudu şarkısını görüyor. Peki bundaki amaç nedir ? Kullanıcıya görmek istediği veriyi göstermek. Bunda amaç ne ? Kullanıcıyı sitede tutmak. Kullanıcı sitede durdumu ne olur ? sitede durma oranı artar. Sitede durma oranı artarsa ne olur demicem biliyosunuz artık ne yapacağınızı. VARAN 2

  Bakın şimdiye kadar hep örnekler ile destekledim bu konuları. Gerçek ve kanıtlanabilir örnekler. Zira VARAN 2 deki örnekleri inceleyecek olursanız, dev sitelr dışındakilarin öyle ahım şahım backlinklerinin olmadığını ama site içi semantic seo yu ustaca kullandıklarını görürsünüz. Tabi semantic seo çok derin bir konu. bu çok sığ bir tarafı. Fazla detayına girmeye gerek yok. Çünkü daha kimse tam olarak ne yaptığını bilmiyor. Bu bilinen ve kanıtlanan olaylardan biri. Sizlerde kendize göre kullanıcya yönelik site içi işlemler yapabilirsiniz. Tabi site dışı işlemlerde yapılır. Ama bunu anlatmak istemiyorum biraz araştırma ve düşünme herşeyi çözecektir

  Bir örnekte Google 'dan veriyim. Google da bir süre sonra aradığınız değerlerde bir farklılık görüyorsunuz çoğu zaman. Üye girişi yapın veya yapmayın bu olur. Çok fazla girdiğiniz siteler aramalarda ilk sayfada görünüverir. İlk sayfa ile ilgili olmamasına rağmen. Yani sizin sevdiğini ve sürekli giriş çıktığınız yaptığınız siteleri Google size ilk sıralarda sunar. Alın işte size kullanıcı odaklı bir Web3.0 örneği.

  Site İçi Oluşturma :
  Son olarak bu yazımda anlatacağım madde ise; site içinde yaptığımız hatalar. Bakın arkadaşlar google bizden Reklam odaklı site yapmamızı değil, kullanıcı odaklı site hazırlamamızı istiyor. Benim kendi sitelerimde ve gördüğüm sitelere baktığım zaman, reklamdan uzak içeriği ile var olmaya çalışan sitelr hep ön plana gelmeye başladı. Sitenin her yanında reklam döndürmekten se; bir iki yerinde reklam kullanmak çok daha iyi sonuçlar veriyor. Bunu adsense açısındanda kanıtlarım. zira bir oyun sitesinde aldığım rakam tık başı 0,03 ü geçmez iken; tüm sitede reklam alanı sayısını 2 yer düşürdüğümde ve bir sayfada max. 1 reklam tuttuğum zaman oran 0,10 lara geldi. bilen bilir iyi bir rakamdır

  İyide kardeşim geç bu ayakları SEO ile ne alakası var derseniz. Kullanıcı bir siteye girdiğinde aramadığı bir içeriği görünce ne yapar ? siteden çıkar. siteden hemen çıkarsa ne olur ? sitede durma oranı çok düşük olur. peki sitede durma oranı düşük oldumu ne olur ? hadi bunu ben söylüyüm, eğer analytics kullanıyor iseniz dibe doğru paraşüt verir google size
  Biz biz olalım, reklam için değil içeriği sağlam site yaparak, kullanıcı için site oluşturalım. İllaki reklamlardan para kazanırız.


  Konuyu toparlıcak olur isek;

  - Yeni sosyal mecralar bulun kendinize. Orada linklerinizi döndürün. Tabi abartmayın. Yeni sitelerde yapmayın.
  - Site içini kendinize göre değil. Kullanıcıya göre düzenleyin.
  - Bilinen site içi ve site dışı seo hatalarını uygulamayın.
  - Sandbox, BOM görmüş bir domainizin olduğu webmaster tools hesabını kullanmayın.
  - Sitede durma oranı düşük sitelerinizde analytics kullanmayın.
  - Sitenizi paraya kıyıp, Web 3.0 etkilerini içerebilecek şekle sokmaya yavaştan başlayın. (Örnek : Google) Tabi bunu yapmak için ne türş eyler yapacağınızı düşünmeniz gerekir.
  - Sitedeki reklam alanlarını abartmayın.
  - Yeni sitelerden çok fazla şey beklemeyin.
  - Online süresi uzun olan ( 1-3 yıldır sürekli açık olan ) siteler ile seo yarışına girin.
  - Dofollow - nofollow falan bunları geçip. Gerçekten size faydası olacak sayfalarda link gösterme derdine düşün. Bir sayfada ne kadar çok link varsa size düşen etkisi o denli azalır. Bunu unutmayın.
  - vs vs aklıma gelirse yazarım sonra.

  Daha uzatmak isterdim ama ilerleyen zamanlarda, çeşitli konulardada görüşlerimi belirtirim.

  Saygılar, NeLph.
  Ey bedbaht nefsim! Acaba ömrün ebedî midir?
 • 19-09-2010, 11:07:35
  #3
  Google 2 adet semantic ile ilgili şirketi satın almıştı geçenlerde, bu da yapay zekaya verdiği önemi anlatıyor, güzel bir yazı Hüseyin.
  Mobil Uyumlu Modern Çözümler * CENKWEB.COM
 • 19-09-2010, 11:46:12
  #4
  Öncelikle yazı için teşekkürler..

  1. Evet o sözü ben söyledim. Ama ben "hadi oradan siz kimsiniz" anlamında söylemedim. R10'da toplasanız 10 tane web2.0 proje çıkmadığı için söyledim.
  Her yıl e-tohum web2.0 projeleri desteklemek için seminerler vs düzenliyor, nedense ben daha R10'dan bir kişiyi bile orada göremedim.. Yani böyle bir ortamda açıkçası web3.0 üzerine konuşmak biraz garip geldi.
  Aynı Türk takımlarının Şampiyonlar liginde başarı gösteremeyip, "oğlum orada bizim takım olacaktı var ya yerdik vs vs.." şeklinde konuşması gibi..
  Yani orada ben kimseyi kötüleyici bir şey söylemedim.

  2.Türkiye'de sosyal medyayı biz webmasterlar kullanmıyoruz.. Yani bizim kullandığımız sosyal medya en azından olması gereken değil..
  Neden derseniz bizim tek olayımız facebook hayran sayfası aç, twitter eklentisi kur, twitterfeed'e ekle bu şekilde link al, sıralaman artsın bla bla.. (alayı hikaye)

  3. Aslında şu saatten sonra da bu anlayışın pek değişeceğini sanmıyorum.. Çünkü o mantelite burada hakim değil.. Neden diyecek olursanız şu konuya bakabilirsiniz.

  Ben orada sosyal medyanın ağalarını, paşalarını gösterip sosyal medyanın aslında nasıl kullanılması gerektiğini anlatmaya çalışırken 2 arkadaşımız gelip tıpkı tv'de her gördüğü espriyi ortamda yüzlerce kez tekrarlayan gereksiz tipler gibi sözlüklerde öğrendikleri terimleri "bakın ben ne kadar komiğim" şeklinde kullanarak olayı bambaşka yerlere çekebiliyorlar.

  Orada sosyal medyanın nasıl kullanılması gerektiğini gösteren en iyi örneklerden biri sunipeyk vardır. Kendisi sosyal medyanın ağasıdır diyebilirim. Burada tanıtım yazıları 3-5 liraya gider iken o bloguna tanıtım yazısını 150 TL'ye alıyor..

  Peki neden alıyor.. Çünkü adamın sosyal medya'da sözü geçiyor.. Abartmıyorum don, atlet üreten bir firmanız olsun.. Bu adama sosyal medyada, blogunda tanıtmasını söyleyin.. En az 100 tane don sattırır size.

  Bugün sosyal medya diyince buradaki bir çok kişi facebook,twitter vs biliyor..
  Ama nedense dünya üzerinde yüzbinlerce kullanıcısı olan tumblr, flickr, posterous'un adı bile geçmiyor..

  Son olarak burada sosyal medyayı kullanan yüzlerce kişi var.. Ben de yüzlerce profil, blog vs takip ediyorum. Her sabah reader'dan onlarca blogu okuyorum.. Nedense içerisinde 1 tane bile webmaster profili, blogu yok?..

  Tekrardan makale için teşekkürler..

  Dipnot: Bence yazılan makalalere kuru teşekkür ederek makaleyi yazan arkadaşa saygısızlık ediliyor.. Bunun yerine yönetimin bir an önce Teşekkürler butonu koyması gerekiyor.. Tabiki bu benim görüşüm..
  Aynen kardeşim aynen.
 • 19-09-2010, 12:10:26
  #7
  gerçekten güzel bir yazı olmuş. ben de sitelerimde kullanıcı odaklı çalışmaya başladım ve etkisini görüyorum(eski günlerime kıyasla). fakat benim sorunum sitelerin yeni olması. siteler için kritik eşik bulmaya çalışırsak iki yaş kritik eşik midir? çünkü daha yenilerinde verim almak biraz zor oluyor.
  lamborghini
 • 19-09-2010, 12:13:01
  #8
  BReeD adlı üyeden alıntı
  Öncelikle yazı için teşekkürler..

  1. Evet o sözü ben söyledim. Ama ben "hadi oradan siz kimsiniz" anlamında söylemedim. R10'da toplasanız 10 tane web2.0 proje çıkmadığı için söyledim.
  Her yıl e-tohum web2.0 projeleri desteklemek için seminerler vs düzenliyor, nedense ben daha R10'dan bir kişiyi bile orada göremedim.. Yani böyle bir ortamda açıkçası web3.0 üzerine konuşmak biraz garip geldi.
  Aynı Türk takımlarının Şampiyonlar liginde başarı gösteremeyip, "oğlum orada bizim takım olacaktı var ya yerdik vs vs.." şeklinde konuşması gibi..
  Yani orada ben kimseyi kötüleyici bir şey söylemedim.

  2.Türkiye'de sosyal medyayı biz webmasterlar kullanmıyoruz.. Yani bizim kullandığımız sosyal medya en azından olması gereken değil..
  Neden derseniz bizim tek olayımız facebook hayran sayfası aç, twitter eklentisi kur, twitterfeed'e ekle bu şekilde link al, sıralaman artsın bla bla.. (alayı hikaye)

  3. Aslında şu saatten sonra da bu anlayışın pek değişeceğini sanmıyorum.. Çünkü o mantelite burada hakim değil.. Neden diyecek olursanız şu konuya bakabilirsiniz.

  Ben orada sosyal medyanın ağalarını, paşalarını gösterip sosyal medyanın aslında nasıl kullanılması gerektiğini anlatmaya çalışırken 2 arkadaşımız gelip tıpkı tv'de her gördüğü espriyi ortamda yüzlerce kez tekrarlayan gereksiz tipler gibi sözlüklerde öğrendikleri terimleri "bakın ben ne kadar komiğim" şeklinde kullanarak olayı bambaşka yerlere çekebiliyorlar.

  Orada sosyal medyanın nasıl kullanılması gerektiğini gösteren en iyi örneklerden biri sunipeyk vardır. Kendisi sosyal medyanın ağasıdır diyebilirim. Burada tanıtım yazıları 3-5 liraya gider iken o bloguna tanıtım yazısını 150 TL'ye alıyor..

  Peki neden alıyor.. Çünkü adamın sosyal medya'da sözü geçiyor.. Abartmıyorum don, atlet üreten bir firmanız olsun.. Bu adama sosyal medyada, blogunda tanıtmasını söyleyin.. En az 100 tane don sattırır size.

  Bugün sosyal medya diyince buradaki bir çok kişi facebook,twitter vs biliyor..
  Ama nedense dünya üzerinde yüzbinlerce kullanıcısı olan tumblr, flickr, posterous'un adı bile geçmiyor..

  Son olarak burada sosyal medyayı kullanan yüzlerce kişi var.. Ben de yüzlerce profil, blog vs takip ediyorum. Her sabah reader'dan onlarca blogu okuyorum.. Nedense içerisinde 1 tane bile webmaster profili, blogu yok?..

  Tekrardan makale için teşekkürler..

  Dipnot: Bence yazılan makalalere kuru teşekkür ederek makaleyi yazan arkadaşa saygısızlık ediliyor.. Bunun yerine yönetimin bir an önce Teşekkürler butonu koyması gerekiyor.. Tabiki bu benim görüşüm..
  eksiğim ve destekleyici bilgileri aktardığın için teşekkürler. o konuya hiç girmek istemiyorum aslına bakarsan TR webmaster 'ları tarafından bilinmeyen sosyal mecraları paylaşma taraftarı değilim. Bi şekilde bizlerinde bazı konularda sakladığımız bazı şeyler olmalı. Verdiğin örnekler yanlızca bir kaçı. O örnekler çok daha fazlalaştırılabilir.

  web 3.0 konusuna gelince biz aslında orada web3.0 yapalım diye tartışmıyorduk. hayatımıza girdi girmediyi paylaşıyorduk. Yani web 2.0 proje lerin üretilmediği konusunda sana katılmıyorum. Senin ve benim görmediğim bir çok web 2.0 projesi üretildi. Ha kimisi tuttu. kimisi çöpe atıldı. Facebook twitter gibi yerlere bakıp biz neden öyle üretmiyoruz peşine düşmek bence yersiz. Ama şahsen benim olayım, geleceğe yönelik iş yapmak. Bundan 2 yıl önce yaptığım gibi.
  Ey bedbaht nefsim! Acaba ömrün ebedî midir?
 • 19-09-2010, 12:45:19
  #9
  NeLph adlı üyeden alıntı

  Sitenin Yaşı :
  Web 2.0 ın yerini Web 3.0 a bırakmaya hazırlandığı şu günlerde ilginç şeyler olmaya başladı. Yeni siteler inanılmaz derecede ve hatta filtrede denebilecek kadar kötü durumda kariyerlerine başlıyor durumda. Tabi bu her dilde ve her kişide olacak diye birşey yok. Ancak deneyeniniz vardır. Artık online yaşı 2-3 yıl olan siteler çok iyi derecede seoda etkili olmaya başladı. Bu tip sitelerde sandbox ve filtre azaldı. Bir anda başlattığınız ve geçmiş yıla nazarla sandboxa girer dediğiniz siteler artık bu kadar online olma yaşına sahipse sandboxa girmiyor ve inanılmaz derecede iyi sıçrama yapıyor.
  Yaklaşık bir ay önce başlattığım iki site biri yeni domain diğeri üç yıllık, yeninin hiç avantajı yok botlarda yahoo yeniye saldırıyor google üç yıllık olana

  BReeD adlı üyeden alıntı

  Bugün sosyal medya diyince buradaki bir çok kişi facebook,twitter vs biliyor..
  Ama nedense dünya üzerinde yüzbinlerce kullanıcısı olan tumblr, flickr, posterous'un adı bile geçmiyor..
  Breed wordpress ve "dizi izle", "filim izle" gibi durumlar varken bize öyle tumblr, posterous ve türkiye için öcü olan yahoya ait flickr gibi şeyler söyleme.(bir dahaki sefere mybloglog felanda dersin sen şimdi )
  Biz anlamayız tumlirin o muhteşem panelinden felan hatta amerikalı çocukların fuckyeah ile başlayan site adlarını görünce küfür ediyor diye kaçarız.
  Birde posterous demişsinki sorma birader sen kalk bir mail ile bütün işlerini hallet.
  Eh flickride duymuşlardır artık