İpucu: Google Değişiyor. Sadece Tasarım Değil - Sayfa 5 - R10.net
 • 09-05-2010, 02:53:28
  #37
  arkadaşlar bir çok soru ve tartışma olmuş, bir çok arkadaş yorum yapmış. Tek tek herkese birşeyler anlatmayacağım çünkü karşılığında tekrar sorular gelecek ama genel tüm sorulara cevabı şöyle verebilirim.
  Google artık Web 3.0'ın adımlarını atmaya başladı. Hiç birşey değişmiyor diyen arkadaşlar SEO'nun hala link alışverişinden ve site içi kelime yoğunluğundan olduğunu zanneden arkadaşlar, ve ne yazıkki o kadar basit değil bu işler. Ve tekrar etmek istiyorum Google artık Web 3.0 'ın temellerini atmaya başladı. Facebook'un şuan attığı adımlarda web 3.0 temelleri.
  Bir örnek vermek gerekirse;
  Yakın zamanda(1 ay - 1 sene) Bir siteye girdiğiniz de manşet haberler ya da belli haberler değil, facebook hesabınızdaki arkadaşlarınızın like larına göre haberler göreceksiniz ve kişiye özel dinamik siteler oluşacak.

  Hala birşey değişmiyor diyenler son kez tekrar ediyorum yalan söylüyorlar. Facebook bu kadar değişirken, Google tasarımını bu kadar değiştirirken sizce bu değişimi sadece tasarımda mı yapıyor, diğer kısımlarda hiç mi değişiklik yapmıyor.
  Google'dan bahsediyoruz arkadaşlar. Birşey söylerken, bahsettiiğiniz firmanın Google olduğunu unutmayın
  Adwords ve SEO Makaleleri - http://bleqo.com
 • 09-05-2010, 03:16:28
  #38
  ben şöyle bir soru sorayım o zaman. facebook dan link almak demiş arkadaş. peki facebook dan nasıl link alınıyor. bildiğim kadarı ile facebook da yayınlanan linkler nofollow oluyor.

  ayrıca googlenin yeni algoritmasına eklenen yeni özelliklerde var. bundan ziyade zaten vardı ama çok daha güçlendi.

  1. girilen sitede ziyaretçinin kalma süresi.
  2. hedef kelime yazılınca onca site arasından sizin sitenizin tıklanması.
  3. googlenin sonuç sayfasında ki sitelere tıklayınca direk o siteye girilmiyor. önce google sizi kendi linkine yönlendiriyor sonra tıklanan siteye yönlendiriyor. ama bu çok hızlı olduğu için pek az kişi anlıyor bunu. bunu yapma sebebide 3 üncü maddenin başında yazdım.
  4. yorum yazılan sayfalar.

  diğerlerini zaten arkadaşlar yazmış.
 • 09-05-2010, 03:28:12
  #39
  Bunlar uzun zamandır olan şeylerdi,bilen biliyor ve kendini geliştirmeye çalışıyor bilmeyende bilenden hizmet alıyordu.Şimdi bilmeyenler öğrenmeye,bilenler daha fazlasını öğrenmeye başladı.forumda trustrank konulu yazımı aratırsanız aylar önce bunun olacağını haber vermiştim.
  Wordpress Tema Yapılır Bilgi PM
 • 09-05-2010, 12:02:20
  #40
  Web 3.0 ın geleceği yıllardır söyleniyor. wonderwhell, semantic web vs bunlar uzun zamandır konuşuluyor. Aslına bakarsak oturup öncelikle bunları anlatmak lazım. Yapı itibari ile bu kişiye odaklı site niteliğini geliştirecek olanlar bizleriz. Arkadaşa bir yandan katılıyorum. Google bana görede web 3.0 denilen olaya yavaş yavaş geçme niteliğinde. Zira sitelerin yerinin artık garanti olmaması buna bir işaret. Yıllanmış ve içerik giriş şekli değişmemiş siteler bana göre daha bi önem kazanacak. Ama ben Google 'ın henüz tam olarak bu alt yapıyı oluşturduğuna inanmıyorum. Misal bir kaç mesaj öncekinde arkadaşın belirttiği; Artık haber siteleri Facebook arkadaşlarının durumlarına göre haber gösterecek niteliği; Google'ın bunu anlaması zor. Çünkü kod betikleri ile oluşmuş sanal bir beyindir. Bu kadar ince nüansları toplayıp ona göre derecelendirme yapması bana göre şimdilik çok zor görünüyor. Tabi şu ana kadar Semantic Web adına bir çok fikir çıktı ortaya. Herkes farklı bir noktadan giriş yapıyor. Herkes farklı şekiller ile kişiye özel sayfa oluşturuyor. Bunlar geleceğe yönelik atılan adımlar olarak kalıyor. Ama şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki ; artık çöp site değil her yönü ile dopdolu ve kaliteli siteler ön sıralarda kalacak.


  Yani işin kısası, Google kendini yavaş yavaş yeniliyor. (:
 • 09-05-2010, 12:43:20
  #41
  Akif95 adlı üyeden alıntı
  katılıyorumm ama link çıkışı çok önemli değildi , yeni yeni önemkazandı
  kesinlikle yanlış.Ben bildim bileli link çıkışı en önemli şeyler arasında yer alıyor.
 • 09-05-2010, 12:59:02
  #42
  arama sonuçları çok berbat olmuş bence. kullanıcının aklı karışır. sitelere tıkların azalacağı kanaatindeyim
  ...
 • 09-05-2010, 13:25:57
  #43
  Bende blogumda bu konuya yer verdim, teşekkürler.
 • 09-05-2010, 13:28:16
  #44
  facebookta duruma göre sonuç olmaz değil ama arama sonucunu yavaşlatır. çünkü botun arama sonuçlarını duruma göre şekillendireceği için facebooktan durum bilgilerini almak yavaşlatır. yani olur ama hızı büyük oranda düşer..
 • 09-05-2010, 14:04:10
  #45
  Aslında geç bile kaldı. Bizler uyanık geçinip oradan buradan backlink toplamaya, para karşılığı alexa sırasını indirmeye çalışalım. Onlar bizim üretip yücelttiğimizi değil, kullanıcının en çok işine yarayacak bilgiyi yukarıya taşımaya çalışacaklar.
  Google olmak kolay olmadığı gibi Google kalmak da kolay değil. Google sürekli olarak dinamik bir şekilde yenilik üretmek zorunda.

  Kullanıcı olarak baktığımızda, hem genel olarak internette, hem de Google'da önemli sorunlarla karşılaşıyoruz. Çöp siteler, reklam yuvaları, çalıntı içerik arşivleri, son kullanma tarihi geçmiş forum sayfaları, alakasız arama sonuçları...

  İnternette sayısız fırsatçı ve *********** Google kurallarını kendi çıkarı doğrultusunda kullanıyor. Bırakalım bunları, para karşılığı belli kelimelerde zirvede olamaya çalışan insanlar - bunlara hizmet eden profesyoneller var. Bunu yadırgamıyorum ama, Google veya kullanıcı açısından bakıldığında bu bile biraz antipati uyandırıyor.

  İnternetteki bilgi arşiviyle birlikte internetin kullanım oranı da anormal bir şekilde artıyor. Bununla birlikte internetin kullanım biçimi de değişirken, karşılaşılan sorunlar da çözüm bekliyor. Karşılaşılan zorluklar ise yeni çözüm yollarını bekliyor.

  Nasıl ki web sitesi kurma aşamasında WYSIWYG editörlerin yerini CMS'ler aldı;
  internetin ve Google'ın yapısında da yenilikler olacaktır.