İpucu: Google Değişiyor. Sadece Tasarım Değil - R10.net
 • 07-05-2010, 11:40:51
  #1
  Google son zamanlarda bir çok değişikler yapmaya başladı. Görünüm olarak Logo’sunda ve arama sonuçları sayfalarında ki görünümünde ciddi değişikliklere gitti. Daha renkli ve göze hoş gelen bir görünüm oluşturdu Google bu değişiklikler ile ama bana göre Google‘ın bu değişiklikleri sadece tasarımla sınırlı kalmıyor. Özellikle SEO çalışmaları yapan arkadaşlarımız tasarımsal olmayan değişiklikleri farkediyorlardır.

  Son zamanlarda Google‘da tüm sitelerin index sayıları ciddi derecede düştü. ( “site:siteadi.com” şeklinde aratarak sitenizin index sayısına ulaşabilirsiniz.) Kopya içeriklere Google artık çok daha fazla ceza vermeye başladı.

  Arama sonuçları eskiye göre çok daha fazla güncel bir yapıya girdi. Hatta şuan farklı tarayıcılarda yaptığınız aramalarda farklı sonuçlar da görebilirsiniz.

  SEO çalışmalarında yapılan on page ve off page çalışmalarda bana göre on page çalışmalar çok daha önemli hale geldi. Burada on page ile kastım;

  - Sitenin düzenli olarak özgün içerik yayınlaması

  - Sitenin güncel olması

  - Sitenin yazılımının kod yoğunluğundan arındırılmış olması ve SEO çalışmalarına uyumlu olması

  - Hedef anahtar kelimelerin site içerisinde ki kelime yoğunluğu

  - Yazı sayfalarına yapılan yorum sayısı

  Bu maddeler artık Google için çok daha önemli hale geldi.

  Bunun yanında Etiket sisteminin önemi çok fazla arttı. Hatta bence özgün yazı sayfalarına göre etiket sayfaları çok daha önemli hale geldi. (ayrıntısını başka bir yazıda anlatmak istiyorum)  Bunun yanında Off page çalışmalarda da önemli değişiklikler var.


  Bunlar;

  - Sosyal ağ sitelerinde linkinizin aktif olarak paylaşılması artık çok daha önemli. (twittter, facebook, friendfeed…)

  - Başka sitelerden alınan tanıtım yazıları ve basın bültenlerinin siteye katkısı arttı. (Alakalı sayfalardan alınan linklerin önemi arttı.)

  - 2. madde ile alakalı olarak, başka sitelerin footer’larından alınan linklerin önemi azaldı. (Footer’dan link alındığında alakasız bir çok sayfa’dan link geliyor ve bunlarda siteyi olumsuz etkiliyor.)

  - Sitenin dışarıya verdiği linklerin önemi çok fazla arttı. İyi sitelere verilen linkler siteye ciddi katkı sağlarken, kötü sitelere verilen linkler de tam tersi olarak siteye ciddi zararlar vermeye başladı.  Google bu değişiklikler ile aslında SEO teknikleri‘nin de değişmesine yol açıyor.

  Google’ın bu değişken yapısı içerisinde yapılması gereken en basit işlemler ise bana göre şunlar;

  - Siteye düzenli özgün içerik girmek.

  - Başkalarına yararlı olacak içerikler girmek. Bu sayede başkaları da yazılarınızı beğenip, paylaşacaklardır ve linkiniz bir çok yerde çıkacaktır.

  - Sosyal ağ sitelerini aktif kullanmak ve Sosyal Ağ sitelerinde yapılan yorumların siteye otomatik eklenmesini sağlayan eklentileri kurmak. Sosyal Ağ sitelerinde paylaştığınız linklere yapılan yorum sayısı, sayfanıza direk yapılan yorum sayısına göre çok daha fazla olduğundan bu eklentiler sayfalarınız da normale göre çok daha fazla yorum olmasına neden olacak. Ve bu sayede Google sayfanızda çok daha fazla güncelleme görecek.

  - Etiket kısmını doğru kullanmak

  - Sayfalarınızda en çok yorum yapılan yazılar ve en yeni yazılar gibi kısımlar bulundurmak

  - Facebook araçlarını siteye eklemek

  Bu maddeleri uyguladığınız zaman Google‘ın sitenize verdiği değerin attığını farkedeceksiniz ve çok fazla off page çalışmalarına para harcamadan arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkabileceksiniz.  Umuyorum ki yazdıklarımla faydalı olmuşumdur.

  Bol kazançlar dilerim

  Serhat Bıçakçı

  Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz.

  http://bleqo.com/google-degisiyor-sa...rim-degil.html
  Adwords ve SEO Makaleleri - http://bleqo.com
 • 07-05-2010, 11:49:19
  #2
  google işimizi gittikçe zorlaştırıyor. Teknolojisini çözmeye başladığımız an başka şeyler yapmaya başlıyor. Ya siteler dakika dakika yer değiştiriyor. Artık google dalgalanması diye birşey kalmadı. Önceden dalgalanır dalgalanır durulurdu. Şimdi ha bire yer değiştiriyor siteler...
  Forever joomla
 • 07-05-2010, 11:52:58
  #3
  Eski tadı kalmadı googlenin...
 • 07-05-2010, 11:58:54
  #4
  durmadan Ters köşeye yatırıyor google webmasterleri...
 • 07-05-2010, 12:05:11
  #6
  Çok açıklayıcı olmuş teşekküler,
  ama bir iki maddeye katılmadığımı söylemek isterim.

  Googlenin sosyal ağsitelerini önemsemesi bence googlenin doğru bir mantığı değil.
  Tabiki google kendisi için en iyi olanı kendi bilir.
  hdbelgesel.com domain 500 TL
 • 07-05-2010, 12:08:09
  #7
  Ek birşey söylemek istiyorum. Google bile (ihtiyacı olmadığı halde) tasarımını yeniliyorsa demekki bizimde artık şu eski tasarımları yenilememiz gerekir diye düşünüyorum.
  bekle
 • 07-05-2010, 12:45:15
  #8
  İndex silinmesi ile alakalı şöyle bir örnek vereyim r10 benim gözümde %90 özgün içeriğe sahip 3 4 milyon indexsi olan bu sitenin bile indexsi silindiyse bunun kopya veya özgünlükle alakası olmadı anlayabiliriz.
 • 07-05-2010, 12:53:42
  #9
  dna adlı üyeden alıntı
  İndex silinmesi ile alakalı şöyle bir örnek vereyim r10 benim gözümde %90 özgün içeriğe sahip 3 4 milyon indexsi olan bu sitenin bile indexsi silindiyse bunun kopya veya özgünlükle alakası olmadı anlayabiliriz.
  5, 6 veya 10 yıl önceki yazıları google silmeli, bilmiyorum bu silinen indexlerin zaman dilimleri neydi.

  Bunu şöyle örnekleyebiliriz, izmirde bir otobüs kaza yaptı,
  Google de yazıdk, izmir otoban kazası,
  karşımıza 2002 yılında bir kaza getirdi. Yani google bunun için haber bölümünü dahi açtı ama diğer içeriklerinde yeni ile eski kıyaslaması olmalı, haberler kadar olmasa da.
  hdbelgesel.com domain 500 TL