• 26-12-2008, 06:37:04
  #1
  Sitelerinizi Kurtarın!

  Tam da geçen sene bu zamanlardı. Prestijli bir web sitesinde çalışan arkadaşım, Google’ın İrlanda ofisinden bir yetkilinin görüşmek için kendilerini ziyaret edeceğini söylemişti. Sitelerinin örnek siteler kategorisine alınacağını bu yüzden görüşeceklerini söyledi.

  Şirketin sahibi 1999 yılından bu yana web ortamında projeler üreten birisi. Sitelerinin trafikleri birçok webmasterın hayallerini fazlasıyla süsleyecek kadar kabarık. Ama yine de onun istediği hatta çok istediği bir kelime vardı. Birinci sırada çıkarsa ziyaretçi sayısını kayda değer oranda yükseleceğini düşünüyordu. Benden yardım istediler. Benim de çok hoşuma gitmişti. Hemen heyacanlı heyecanlı anlatmaya başladım. Çok kısa bir sürede istedikleri kelimede zirveye yerleşmemeleri için hiçbir sebep yoktu. Bu sayede ben de harika bir referansa sahip olacaktım. “Ortağımla görüşeyim haftaya konuşuruz” dedi… Heyecanla cevaplarını beklerken, olumsuz bir cevap dahi alamadım. Belki yoğunluktan unutmuş olabileceklerini düşünerek hatırlatma gereği duydum.
  Tepkisine anlam vermek mümkün değildi. O birinci sırada çıkmak istediği kelimeden sanki nefret etmiş gibiydi. Yukarıda bahsettiğim Google çalışanına anlattığım yöntemi sormuş, “Sakın bulaşmayın, bu iş için çok sıkı çalışıyoruz, yakında hepsini tek tek avlayacağız. Google’ın gözünde prestijiniz sarsılır.” demiş. Duyduklarım beni o zaman hiç mi hiç endişeye sevk etmedi. Çünkü üç yıldır bu işi yapıyordum ve hiçbir zaman avlanmamıştım. Sadece çok sağlam bir müşteriyi kaçırdığım için üzülmüştüm.

  Geçen bir yıllık süre zarfından benim ve müşterilerimin web sitelerine optimizasyonu(!) bildiğim yoldan ve yeni öğrendiğim metotlarla devam ettim. Kendime göre sürekli kendimi geliştiriyordum. Bu konuda iyice uzman olduğumu düşünüyordum. Derken kabus bu ay başlarından itibaren başladı:
  Kabus diyorum çünkü böylesini hiç görmedim. Ne yaptıklarını tam olarak bilmiyorum ama birçok forumda yeni yeni konuşulmaya başlandı bile. Meslektaşlarımın değimiyle “traffic decrease sharply”. Hem de ne keskin bir düşüş, öyle böyle değil. Geçer, her zamanki uygulamalarındandır, güncellemedendir diye umutla bekledim. Ama forumlardaki karamsar yazıları okudukça, link satış sitelerinin promosyonları şiddetlenince endişeye kapılmaya başladım. Çok ünlü bir seo firmasına mail attım sitelerimi belki kurtarırlar diye ama önceden hemen cevap gelen firmadan cevap bile gelmedi.

  Artık bir yıl önce söylenmiş olan bir söz benim için daha fazla şey anlam ifade diyordu; “google hepsini avlayacak.” Av olmanın, daha doğrusu emeğimin avlanmasının acısının bu kadar derin olacağını hiç düşünmemiştim. Geçen yıl güldüm, geçtim. Bu yıl çöpe giden projelerimi, yıllarımı ve zararlarımı düşündükçe sararıp soluyorum. Google yapacağını yaptı ve yeni bir silah üretti. Bu silahla da ilk vurulanlardan biri ben oldum. İnşallah sizlerin başına gelmez.

  Nasip böyleymiş. Şimdi tecrübelerime bir tecrübe daha ekledim. Ama içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Ne yeni projelere girişmek ne de nasıl kurtulurum bu filtreden diye kafamı yormak.

  Hepsi geldi, geçti. Eğer sitenize link almak istiyorsanız çok düşünün, gerçekten çok düşünün. Katkısından şüphe duyduğunuz sitelerden linklerinizi hemen kaldırın, kaldırtın. Pagerank, backlink sayısını öğrenmek, sitenin yaşının ne olduğunu öğrenmek, outlink sayısını bilmek, yüzlere dolarlık SEO programlarının tavsiyeleri ve analizleri size yetmesin. Link alırken iki kez düşünün. Hatta üç, dört… Emeğiniz boşa gitmesin.
 • 26-12-2008, 07:02:14
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Geçmiş olsun arkadaşım çok önemli konulara barmak bamışssın uyarın için sağolasın
  ama
  şunu bil ki hiçbirşey seni yıldırmasın bir çocuğun yürümesi misali elbette topallamak düşmek olacak ama asla bunlar ileriye dönük projelerini yontmamalı,

  Diliyorum ki sitelerin bu durumdan kurtulur
 • 26-12-2008, 10:21:24
  #3
  Aynısı benimde başıma geldi, tam olarak aynısı hemde. Şuan çok çok fazla maddi zarara uğradım.. Resmen beni anlatmışsın. Ben yine uğraştım bu lanet şeyden çıkmak için ama nafile.. Kafama takılan şu yanlız, bizim site alanındaki en iyi site, kodlaması içeriği vs herşeyiyle tam google 'ın istediği gibi. Ama bir türlü üst sıralara çıkamamıştık. Sonradan link almaya başlayınca ilk sıraya yerleştik.. Nasıl bir google 'dır ki bu link almadan çıkartmıyor, ama link alınca da aşağı indiriyor.. Yani ne yapalım biz link almayalım aşağıdayız, link alalım yine aşağıdayız..
 • 26-12-2008, 10:51:01
  #4
  Bende 3 gün önce dediğiniz olaydan kurtuldum. Tam 4 ay sürdü kurtulmam ama kurtuldum. Şu an hitim tekrar 10k ama 3 gündür böyle. Her an geri düşecek diye korkuyorum. Ve inanın nasıl bir tavır sergilicem şu an tam bilmiyorum.
 • 26-12-2008, 11:03:52
  #5
  ratbe ,

  Son paragrafını biraz daha açarmısın lütfen bende aynı şeyden muzdaribim.Bir çok açıdan dibe vurdum :-)
 • 26-12-2008, 23:44:53
  #6
  cavcave adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  ratbe ,
  Son paragrafını biraz daha açarmısın lütfen bende aynı şeyden muzdaribim.Bir çok açıdan dibe vurdum :-)
  İşte son paragrafın açılımı:

  Bir webmaster avaz avaz bağırıyor; “23 milyon backlinkim olan websitemi anahtar kelimesinde, sadece 2adet linki olan bir site beni geçti” diye. Nasıl mı oluyor, oluyor işte. Google’nın yeni faktörleri.

  Bu faktörlerden birinden bahsetmek istiyorum, o da link faktörü. Link alıyoruz ama ne aldığımızı biliyor muyuz?

  Sitenize link veren sayfaların size ne kazandırdığını iyi bilmek;

  Google’ın pagerank algoritmasını ilk açıkladığındaki bir madde; “10.000 tane pr 0 olan bir sayfadan sitenize link gelmesi 1 adet pr 4 siteden link gelmesinden daha iyi değildir.” Yani buradaki esas link veren sayfaya Google’ın vermiş olduğu değerdir. Kısacası Google sayfaları pr ile ödüllendirirken 10 üzeri pr değeri (yani 10’un pr kuvveti) olarak değerlendiriyor.


  Bu yüzden pr4 ile pr5 arasında bile en az on katlık bir fark oluşuyor ki bu rakam hiç küçümsenemez. Peki biz pr5 değerindeki bir siteden link alıyor ve böylesine yüksek bir puanla muhatap olurken, Google’ın kriterlerine göre bu linki gerçekten hak ediyor muyuz, sorulması gereken ilk soru bu.


  Bir site içindeki bir sayfa için pr 5’den link aldığında o sayfa rekabet edilen kelimede (10 üzeri 5*(0,85)/link sayısı) gibi bir puan toplayacaktır.

  Örneklendirelim:

  Avcı kelimesinde www.sitemiz.com/avci/ urlsine sahip sayfamız için pr5 değerindeki bir sayfadan link aldık diyelim. Sayfada toplam 20 adet link bulunduğunu varsayalım. Link aldığımız sayfadaki linkleme gayet muntazam yapılmış olsun (yani fake bir sayfa olmasın) Google bu linki değerlendirmeye aldığında avcı kelimesinde bize :

  (105*0,85) / 20 = 4.250 puan kazandıracaktır.

  Bu puanın pagerank değeri 3’tür (10 üzeri 3 - 10 üzeri 4 aralığında kaldığı için). Ancak bu puanları Google bize hemen vermez. Linkin bu sayfada ne kadar süre ile kalacağı önemlidir. Kimine göre bu süre 180 gün, kimine göre ise 100 gün, kimine göre ise tarama başına bu puanı verir. Biz en uzun olanı varsayalım. 180 günde bu puanı bize tamamen verecek olsun. Günlük 23,61 puan kazanan kelimemiz, 1 haftadan sonra gözle görülür(+165,27), 1 ay içinde ise büyük fark edilebilecek muntazam yükselişle linkin faydasını görmeye başlarız (+708,3).

  Hatta avcı kelimesinde rekabet pr 2’den çok değilse, sitemizin yeni olmasına rağmen sayfamız 1-12 ay arasında birinci sıraya yerleşebilir. Bu basit bir hesaplamadır. Ama Google birinciliği size bu basit hesaplamayla bırakmaz, aşağıdaki soruyu kendine sorar:

  -Bu site gerçekten daha eski sitelere göre bu yükselişi hak etti mi?

  Bunu araştırmak ister. Araya karmaşık hesaplamalar (algoritmalar) girer, bu algoritmalardan birine takıldığınızda ceza alırsınız, bu ceza neticesinde de gerçek puanınız google’ın belirlediği oranda bölünür. Ceza kat sayınız 30 olduğunda rekabet puanınız 4.250 ise sayfanızın rekabet gücü 141’e düşer. Bundan sonra 30 kat sizden daha az emek harcayan kişi sizden daha yukarıda yer alır ki, bunu kimse yaşasın istemem.

  Google’ın uyguladığı algoritmalar, hiçbir zaman sabit olamaz, sürekli geliştirilmiş ve yenileri eklenmiş bir sistemdir. Ama sonuçta bir program olduğu için hata yapma olasılığı her zaman vardır. Burada başarı, oluşturulacak yeni algoritma oluşturulmadan bunu SEO uzmanının düşünmüş olmasıyla gelir ancak. Tıpkı satranç gibi, rakibinin sonraki adımını tahmin etmek. Tahmin edemediğinde benim gibi ve yazının başında bahsettiğim, bağıran webmaster gibi 23 milyon backlinkle gerilere düşer.

  O yüzden bir link satın almadan iyice düşünün. O linkin size kazandıracağı puanlar bu işin sadece en basit bölümüdür. Asıl sorun link alındıktan sonra başlar. Bunu ağır bir bedel ödeyerek öğrendim. Sizler umarım ağır bir bedel ödemeden öğrenirsiniz.
 • 26-12-2008, 23:59:39
  #7
  2k hitlik site bir anda 550 ye düştü pr güncellmesi için aldık ama yanlış yaptık ne etcez pr yı isterse 10 olsun hit olmadıktan sonra ne önemi var
 • 27-12-2008, 13:42:20
  #8
  demented adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Aynısı benimde başıma geldi, tam olarak aynısı hemde. Şuan çok çok fazla maddi zarara uğradım.. Resmen beni anlatmışsın. Ben yine uğraştım bu lanet şeyden çıkmak için ama nafile.. Kafama takılan şu yanlız, bizim site alanındaki en iyi site, kodlaması içeriği vs herşeyiyle tam google 'ın istediği gibi. Ama bir türlü üst sıralara çıkamamıştık. Sonradan link almaya başlayınca ilk sıraya yerleştik.. Nasıl bir google 'dır ki bu link almadan çıkartmıyor, ama link alınca da aşağı indiriyor.. Yani ne yapalım biz link almayalım aşağıdayız, link alalım yine aşağıdayız..
  Aslında sistem çok karmaşık değil, sadece bizler sabırsızlıkla davrandığımızdan bunlar başımıza geldi. Çözüm o kadar basit ki oysa.

  Birinicisi mutalaka link almanın faydasını görürsün. Sana gelen linkler kalitelerine göre sitene mutlaka etki edecek, kelimende artı puan sağlayacaktır.

  İkincisi aldığın linkin sana sadece artı değil eksi puanları da var. O yüzden link alırken çok düşünün diyorum. Eğer site tamamına yakında yüksek link çıkışları yapıyorsa, bu sefer site incelenmeye alınıyor. Ve o sitenin link sattığına dair algoritmaya yakanırsa, o siteden outlink alan her site küçük de olsa ceza katsayısına muhatap oluyor ve hak ettiği puanla değil, bir kaç kat düşük puanla muamele görüyor.

  O yüzden link alırken sitenin pr değerinden ziyade, sitenin hem içerik, hem de outlink çıkışındaki politikası çok önemli. Bunlardan biri olumsuz olursa bide vururuz, hepsi olumlu olursa çıkışa geçeriz. İşin özeti budur.
 • 27-12-2008, 17:17:03
  #9
  Aldığmız linkleri kaldırtsak düzelme olur mu daha fazla göze batarız yoksa