• 30-12-2012, 08:07:19
  #1
  Merhaba arkadaşlar,bazılarımızın aklında kalan soruları tartışalım diyorum copy içerik ile adsense uyumu konu baslıgının altında..

  Herkes alta bulunan sorulara bilgisi çercevesinde cevap versin ki bilmeyenler ögrensin ve ileride bu yuzden sorun yaşamasınlar..

  1-Kopya içerikli bir siteye adsense yerleşimi ban sebebimidir ?
  2-Kopya içerigin sitede oluşu adsense gelirini düşürebilirmi ?
  3-Kopya içerigin sonucunda site'de çıkan reklamların alaka düzeyi nedir ?
 • 30-12-2012, 11:23:05
  #2
  Kopya içerik ban sebebi değildir fakat nasıl oluyorsa tbm düşüyor bence. Yada çıkan reklamlar ucuz oluyor. Fakat kopya içeriğin orjinal sahibi sizi google spam ekibine şikayet ederse belki ozaman hesap tehlikeye girebilir ama sanmıyorum
 • 30-12-2012, 12:00:19
  #3
  SklGrp adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Kopya içerik ban sebebi değildir fakat nasıl oluyorsa tbm düşüyor bence. Yada çıkan reklamlar ucuz oluyor. Fakat kopya içeriğin orjinal sahibi sizi google spam ekibine şikayet ederse belki ozaman hesap tehlikeye girebilir ama sanmıyorum

  İsterse özgün içerik yok diye banlayabilir ve bir çok kişiyide banlıyor.

  Web yöneticisi yönergeleri

  AdSense yayıncılarının, web yöneticisi kalite yönergelerine uyması gerekir.
 • 30-12-2012, 12:10:16
  #4
  Hocam bu kalite yönergeleri nereye çekersen oraya gidiyor. Adsense istediği zaman istediği kişiyi banlar ona bakarsan. Sığınacak yönerge dolu
 • 30-12-2012, 12:32:46
  #5
  Kimlik doğrulama veya yönetimden onay bekliyor.
  Alıntı içerik dmca telif hakkına takılırsa direk reklam gösterimi dondurulur.
  Özgün içerik eksikliğinden dolayı adnsense hesabınıza ceza verebilir.

  Ben hep söylüyorum, bir içerik sadece yazı ile oluşmaz, bir içerik yazı+resim+video+link,tablo (vb..) larla oluşur.

  Ayrıca,
  Siteniz tamamen kopya içerikle oluşsa bile kaliteli içerik ve kullanıcı memnuniyeti varsa, google adsense sizi ceza konusunda es geçebilir, ama kalitesiz içerik veya kullanıcı memnuniyeti yoksa, iki kez düşünmez.
 • 30-12-2012, 12:33:12
  #6
  kopya içerik yasak olarak açık açık beirtilmesede ''yetersiz içerik, yayıncılar için riskli site, uygunsuz site'' gibi sebeplerden adsense bu tür spam ve boş gereksiz siteleri HAKLI OLARAK banlamaktadır. Ben de nerede görsem şikayeti basarım kendi adıma.
 • 30-12-2012, 12:43:46
  #7
  2012 den sonra google adsense politikalarında özgün olmayan içeriklere karşı savaş açmış durumda sanki. Yönergelerini okuyorsunuz içeriklerdeki telif haklarından bahsediyor.bu telif maddelerine uymazsan ban yaparım diyor..Bir yandan bakıyorsun binlerce haber sitesi iha'dan çatur çutur haber çekiyor ve yıne bakıyorsun o haber sitelerinin reklam alanlarına tamamı adsense..Bir arkadasla konuştum kopya içerik giridigi için hesabının kapatıldıgını adsense den gelen mail de bizzat söyleniyormus açık açık..Şimdi bakıyorsun yüzde 75 lik bir kesim çalıntı içerikten bişiy olmaz diyor.. Öte yandan yuzde 25 lik kesime bakıyorsun kesin ban sebebidir diyor..Adsense yonergelerine bakıyorsun tam anlamıyla maddelerinde çalıntı ya da alıntı terimler geçmesede onu ima etmeye çalışıyor gibi..Öte yandan bakıyorsun haber siteleri iha dan haber parçalıyorlar adsense reklamları ile..Bu konunun gerçek anlamda tartışılması gerek diye düşünuyorum..Bir netlik kazanması lazım bu işin..Birda olayın DMCA boyutu gibi bir saçmalıgı var..full özgün yazmış oldugum içerigime bile DMCA uyarısı aldım gecen hafta.ne oluyor hemşerim dedim açtım google da içerigimi tarattım bir tane kelime bile uyuşmuyor ama uyarı alıyorsun..
 • 30-12-2012, 12:49:01
  #8
  Neredeyse %90 haber sitesi kopya içerik yapıyor aynı şekilde birçok sitede öyle bu şekilde olsa adsenseli site kalmazdı..
 • 30-12-2012, 13:03:05
  #9
  başka bir konuya da benzer bilgiler yazmıştım, bu konuya da bizzat yaşadığım birkaç şeyi yazayım.

  benim metinlerim başka siteler tarafından kopyalandığında bir sayfa da olsa iki sayfa da olsa ben google amcaya telif hakkı bildirimi yapıp o kopya sayfaları arama sonuçlarından kaldırtıyorum.Bunu bugüne kadar çok kez yaptım ve içerik bana ait olduğu için hiçbir sıkıntı çekmeden kopyalarımı arama sonuçlarından sildirdim.Ancak benim yaptığım bu şikayetler sonucunda kopyalayan sitenin adsense yayını durduruluyor mu durdurulmuyor mu hiç takip etmedim.Muhtemelen durdurulmuyor.

  Ancak 3-4- hafta önce başıma şu geldi:
  benim foruma üyelerden biri yabancı ülkede yayınlanan bir dizinin geçmiş bölümlerini indirmek için rapid indirme linkleri koymuş.sadece rapid linkleri var başka hiçbir şey yok.
  yapımcı firma google a şikayet etmiş, google dan bana mesaj geldi "şu sayfada telif haklarına aykırı materyal var, onu kaldırana kadar reklamlarınız şu sitede durdurulmuştur" baktım ki sadece o sitemde reklamlar görünmüyor, diğer sitelerimde devam ediyor.hemen ilgili sayfayı sildim, amcaya da sildiğimi bildirdim.yaklaşık 5-6 gün sonra reklamlar yeniden aktif oldu.