• 28-10-2005, 21:08:21
  #1
  iyinete yazmıştım eskiden tekrar bir kısa özet yapayım.
  çok kazanmak için kesinlikle hit önemli degil.herşey arz talep üzerine kuruludur google amcada.Şimdi bundan 8 ay kadar önce kanser kelimesi çok para veriyordu sebep ise o dönemlerde amerikada çıkan bir kanser ilacının yan etkileri yüzünden ölen insanları aileleri ilacı üretici firmaya dava açmalası idi.
  Davayı kazanabilmek ve ilaç firmasından yüklü miktarda tazminat alabilmek için iyi bir avukata gerek vardır amerikada.iyi avukatlara talep artınca kendini iyi göstermek isteyen yüzlerce avukat kendini tanıtmak ve daha çok kitleye ulaşmak için internete reklam verdi.Burada sihirli kelime canser idi.yani ben avukatım ve bu kanser davalarında uzmanım, beni tutarsanız davanız için size tazminatı aldırabilirim demenin bedeli yüksek bir miktar idi reklam olarak.
  çünkü çok rakip var ve üste çıkmak için daha yüksek miktarda ödemeniz gerekti reklama.
  kazanılacak tazminatlar 200.000$~500.000$ civarında olunca avukatta bu tazminatın %10 gibi bir miktarını alacaksa
  reklam için 10.000$ harcaması çok abartılacak bir durum degildi.Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez misali.Böyle bu kelimeler başına 40$-50$ gibi ucuk rakamlar çıkmaya başladı.
  Peki bu avukatlar hangi sitelere reklam verdi; tabiki sağlık ve hukuk sitelerine.
  Sizin amerikan hukukunu anlatan bir siteniz var diyelim.günlük ziyaretçiniz 50 kişi olsa burada çıkan bu reklamlara bu konuyu araştırmaya gelmiş birileri görüp tıklasa günde 3-5 tık ile 100$ çok rakat kazanabiliyordunuz.
  Bunu gören site webmasterı arkadaşlarına ballandıra ballandıra anlatmaya başladı.Ben işte şu kadar tıklama ile şu kadar çok para kazanmaya başladım diye.Tabi bunu duyunca millette bu tür sitelere hücüm etti.her köşe başında bir sağlık yada hukuk sitesi açılmaya başladı.Hileli tıklatmalar,zorla tıklatmalar falan filan derken reklam veren avukatlar avuçlarını yalamaya başladı.Paraları boşa gitmeye başlamıştı.Verdikleri reklamları geri çekmeye başladılar ve gazeteye reklam vermeye yöneldiler.Reklam veren azalınca fiyatlarda düştü kanser kelimelerinin.Şu an bir kanser sitesinin günde kazanabilecegi para 2-3$ ı geçmez.Yine okul sezenu başında loan reklamları çok veriyordu çünkü bildiginiz gibi amerikada üniversiteler paralıdır.ögrencilerde üniversiteye gitmek için düşük faizli krediler peşine düşerler ve bu sektörde faliyet gösteren kuruluşlar loan kelimelerine çok yatırım yaparak fiyatını artırdılar.Şimdi loan kelimeleride çok çok az vermekte.Sezonu bitti.

  Türk sitelerinden örnek vermek gerekirse.Milletin sevmedigi az veriyor diye filtreledigi yeşil kart reklamlarının sezonu yaklaşmakta.fiyatlar yükselecek yada sevgililer günü haftası çicekçiler reklam verdikçe yükselecek fiyatlar.Hotelleri tanıtan siteniz var diyelim.Bayram tatilinde otellere gidecekleri kapma yarışına girecek otel sahipleri ve reklama yüklenecek ve otel sitesi olanlar daha çok kazanacak.Agustos ayındaki formula1 istanbul yarışlarında istanbula bu yarışları izlemek için çok zengin turistler geldi.Hotellerde bu zengin kişileri çekmek için reklama yöneldiler.O hafta hotel tanıtım sitesi olan arkadaşımın günde 90$ yaptıgını biliyorum.Hilesiz hurdanız hiti 500 bile olmayan sitesi ile.

  Normal şartlar altında bir türk sitesinin kazanacağı para 15-20$ civarında günlük.
  Türkçe içerikli sitelerimizden niye az kazanıyoruzun sebepleri:
  -Yeterince reklam veren yok yada reklam verenler en düşük taban fiyatından reklam veriyorlar.
  - Mevcut reklamlarda hemen tükeniyor.Çok yeni site açıldı ve her günde yüzlercesi açıkmakta, ama yeterince reklam veren olmadıgından reklamlar çabucak tükeniyor.Bu şekilde devam ettiği sürece kazançlar dahada düşecek türkce sitelerde.

  Eger çok siteniz olursa diyelim 10 siteniz olursa 20x10=200$ günde kazanabilirsiniz.aydada 6000$ kazanabilirsiniz.Ne kadar çok site o kadar çok kazanmak demek.Ama bu 10 site ile ayrı ayrı ilgilenmek demek ayrı ayrı host masrafı ayrı ayrı emek zaman para harcamak demek.Tek kişi ile olacak işlerde degil bu işler.Güzel paralar kazanmak için ekip olmak ve görev dağılımı yapmak şart.Google un gelip sitenizi indexlemesini beklemek zaman kaybı.Sandboxtan çıkmak 8 ay sürüyor.8 ay beklemek yerine reklam vermeye yönelmek gerek.
  Kazandıgınız parayı yatırıma dönüştürmek demek.
  Keşke tüm bunları yapacak vaktim olsa eskisi kadar boş olsam
 • 28-10-2005, 21:08:50
  #2
  bir tiyo:
  belki bilmeyen arkadaşlar vardır.Google ilk önce pahalı reklamları çıkartır.Reklamları pahalıdan ucuza dogru yayınlar.Gün içinde.
  Bu ne demek.Her gece yarısı california saatine göre reklamlar sıfırlanır.Californiyada gece yarısı bizim türkiye saati ile 10:00 a civarıdır.
  yani gündüz 10:00 dan itibaren en pahalı reklamlar çıkar.gün ilerledikçe ucuz reklamlar yani reklam verenlerin daha az ücret ödediği reklamlar çıkmakta.geceye dogruda gösterilecek reklam kalmadıgından genel hizmet reklamları çıkar sitelerde.
  Eger ki gündüzleri çok hit alan siteler yaparsak daha çok kazanma şansımız artar.Haber siteleri, borsa siteleri, spor siteleri, gazete siteleri gibi siteler genelde sabah saatleri daha çok ziyaretçi aldıgından daha çok kazanırlar.Millet işe gidince neler olmuş yurtta ve dünyada diye bu siteler hücüm etmekte.Günün ilerleyen saatlerindede hitleri düşer belki ama zaten pahalı reklamda kalamamış olmakta.
  Bu mantıktan yola çıkarsak oyun siteleri gibi siteler daha az kazanır aynı tıklamaya göre kıyaslarsak bir haber sitesinden.Çünkü gündüz yada sabah saatlerinde genellikle ögrenciler okullarında oldugundan bu sitelerin hiti akşam üzeri artmakta ama pahalı reklam kalmadıgından ya ucuz reklamlar çıkar yada genel hizmet reklamları çıkar ziyaretçi trafiğinin yogun oldugu akşam saatlerinde.Yada sohbet siteleri mesela.millet işten gelir gece sohbet sitelerine takılır hatun falan bulmak maksadıyla ama o saatlerede reklam kalmamış olur genellikle

  Özetle: sabah saatlerinde ziyaretçi yogunlugu fazla olan siteler yapmak daha çok kazandırır.gün içinde ziyaretçi yogunlugu eşit olarak dağılmış sitelere kıyasla.
 • 28-10-2005, 22:24:54
  #3
  sitemiz türkçe içerikli ve türkçe reklamlarda az veriyor peki en çok veren türkçe kelimeler neler olduğunu nasıl öğrenebiliriz.

  bide türk ziyaretçisi ağırlıklı olan bir sitede ingilizce reklam çıksa sizce ingilizce bilmeyen bir kişi o reklama tıklarmı?
 • 28-10-2005, 22:40:47
  #4
  Misafir
  evet katılıyorum..Bence tatmin edici bir yazı olmamış..

  daha cok Siteye gıren Tekil kişinin Reklama tıklaması Konusunda bısıler soylenebılırdı..YANI KIM HER GUN EN COK KAZANDIRAN KELIMEYI TAKIP EDER..VBE SITESINDE DEGISIME GİDER..insanlar okadar ugrasık seylerı sevmez..

  daha farklı fikirler varmı _?
 • 28-10-2005, 22:43:19
  #5
  Misafir
  walla ben giderim
  para kazanmak isteyen uğraşır.
  eyw. radmin
 • 28-10-2005, 22:46:00
  #6
  Şahsı fikrim turkce cok veren kelime yok ; nedenide bizim turkler taban fiyatı seciyor.
  Bu yuzdende ne cıkarsa cıksın hep en dusuk ucretli reklam oluyor.

  Eger eng. reklamın icinde cinsel bir kelime varsa ingilizce bilsekte bilmesekte kesin tıklarız yoksa ing bilmeyen adam bu reklama yanlıslıkla tıklar yada hiç tıklamaz..

  Burada işin icine reklamlardakı renk duzenı giriyor.

  Renkleri iyi ayrlayıp ziyaretcı ing bilmese bile renklerle onu cezbedip tıklamaya tesvik edmek lazım
 • 28-10-2005, 23:16:14
  #7
  Misafir
  Sitelerinde Türkçe reklam çıkan arkadaşlar şu an için çok kazanamaz. Ne zaman Google Türkiye reklam pazarlama faaliyetlerini arttır, o zaman kazançlar biraz düzelir.
  Ben hem reklamverenim, hemde yayıncıyım.
  Verdiğim reklamlarda keliemlere göre çok farklı sonuçlarla karşılaşıyorum. seçtiğim Türkçe bir kelime ve Türkiyeden ziyaretçiler için tıklama başı 0.05 $ seçmiş iken, hem reklamlarda ilk sırada çıkıyorum, hemde tıklama başı 0,02 $ ödüyorum. Bunu adwords otomatik yapıyor, reklamın rakibi olmadığı için en düşük tıklama ücreti ile yayınlıyor, günlük bütçeyi google arama sonuçlarında bitiriyor ( 20 $ lık günlük bütçeyi 6-7 saat içinde tamamlıyor ), reklamın tamamı google arama sonuçlarında yayınlandığından, yayıncıların sitesine reklam kalmıyor. Bunun nedeni o kelime ile ilgili reklam veren yok.

  Oysa 2.reklam grubumda aynı kelimenin ingilizcesi ve US, Kanada, EU bölgerinde tıklama başı 0.05 $ seçtiğimde sıralamam 30 ların üzerinde oluyor, günlük bütçemi doldurmak bir kenara benim reklamlara yayın sırası gelmediğinden ancak günde 1-2 tıklama oluyor.
  Ancak tıklama başı 1 $ gibi rakamlar seçersem ilk 10 da yayınlanma hakkı elde ediyorum. ( buda bana pahalı geliyor )

  Ne zaman Türkiyeden de yoğun bir şekilde reklam yayınlanma olayı gerçekleşirse, siteler boş kalmayacak, hemde reklamverenler ön sıralarda görünmek için tıklama başı ücretleri arttıracaklardır.
  Benim tahminimde yılbaşından sonra artmaya başlayacağıdır.
 • 29-10-2005, 01:45:40
  #9
  Sen bi ekol sün üstadım