• 04-11-2008, 01:46:19
  #1
  Son günlerde iyice adsense sorunları arttı özellikle tık başı ücret gibi sorunlar. Herkes google yükleniyor google soyle google böyle neden sadece google suçlu ?

  Yıllardır adsensenin tüm kural ihlallerini edenler kim ?
  Adsense reklamına tıkla diye link verenler , sahtelik , üç kağıtçılık yapanlar kim ?
  Adsensenin hep hile yollarına başvuranlar kim ?
  Sürekli yasak sitelerde adsense kullanıp adsenseden banlananlar kim ?
  Hep işin kurnazlığına , hileli yollarına başvuranlar kim ?
  ..........
  Bu listeyi uzatmak öyle basit ki.
  Türkiyede Hep böyle şeyler yaptı basit webmasterler ki bunlara webmaster demek yakışırmı oda tartışılır. Her işin kurnazlığına çakallığına kaçarsanız olacağı buydu ve oldu.

  Sadece Kendinizi düşünürseniz olacağı budur. Önce reklam verecek kişiyi düşünmelisiniz.Reklam vereni mutlu edeceksin ki sende mutlu olasın ama yok bizde oyle değil nasıl sömürsem nasıl yesem. Bunlara kafa yorarsanız boyle patlar işte her kolay gelirin bi patlak noktası vardır.

  Google herşeyi anlatıyor ve bu forumda yeteri kadar konu var ne yapmanız gerektiği nasıl davranmanız gerektiği bilinçli kullanıcı olunsaydı bunlar olmazdı.
  Google'ın yerinde olsaydım komple kaldırırdım adsenseyi türkiyeden ama insaflı , Neden zarar gordugu bir yere adam reklam versin ki ...

  Bunu sadece bilinçsiz kullanıcılara söylüyorum.Onların yanında bu işi düzgün yapan kişilerde yandığı için üzülüyorum. Ama yapacak birşey yok.

  Saygılarımla...
 • 04-11-2008, 03:01:15
  #4
  cok guzel bir yazi.
  o dedigin listeyi istedigin kadar uzatiriz.
  guzel bir yazi olmus.
 • 04-11-2008, 03:14:39
  #5
  İşimi hakkımla yapıyorum.2 yıldır illegal hiçbi yöntem yapmadım.Herkes gibi google dan güzel bir gelir elde etmenin peşindeyim.Ama dediğin gibi üç kağıtçı çok memlekette.Allah ıslah etsin onları
 • 04-11-2008, 03:46:39
  #6
  bir kere google tr de zarar ediyor olsa bun fazla uzatmadan çözerdi.zarar asla etmez.

  ikincisi 4-8 k olan reklam yerleşimi iyi olan bir portalım var.genelde eğitimli kişilerin işine yarayacak bilgiler var.tamamen özgün.bir tane kopya yazı yok.zaten 3 yıldır hiti sabit hafta sonu 8 k hafta içi 4 k dolaylarında.günlük tıklama 10 u geçmiyor. nasıl reklam denediysem olmadı.adamlar bilinçli reklamın farkındalar ve tıklamıyorlar.

  çöplük hitli bir bloğum var. ama tıklama iyi.neden çünkü aradığını bulamıyor vatandaş acaba ordan burdan çıkar mı diye tıklamadık yer bırakmıyor.(bunu her sitemde kullanmaya başladım etik mi değildir belki ama ben kullanıyorum.)

  siz olsanız hangi tür site yaparsınız?
 • 04-11-2008, 03:56:00
  #7
  altina imzami atarim yazinin.. dostum hiç acimayacaksin bu yapanlari gordugun zaman uşenmeden mail sayfani açip mail aticaksin ya degilse nasıl temizlenecekki.. dunyada tek çöp olmus google bizimkisi heralde o kadar rss kullanan o kadar spamcı varki o kadar reklamlara zorla tıklatan varki o kadar patavatsiz kendını webmaster zanneden varki duyarli temiz internete saygı duyan arkadaslarin bu mailleri atmasi lazim cok guzel soylemissin.liste cok buyuk.
 • 04-11-2008, 04:11:05
  #8
  karayelturk adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  bir kere google tr de zarar ediyor olsa bun fazla uzatmadan çözerdi.zarar asla etmez.
  ikincisi 4-8 k olan reklam yerleşimi iyi olan bir portalım var.genelde eğitimli kişilerin işine yarayacak bilgiler var.tamamen özgün.bir tane kopya yazı yok.zaten 3 yıldır hiti sabit hafta sonu 8 k hafta içi 4 k dolaylarında.günlük tıklama 10 u geçmiyor. nasıl reklam denediysem olmadı.adamlar bilinçli reklamın farkındalar ve tıklamıyorlar.
  çöplük hitli bir bloğum var. ama tıklama iyi.neden çünkü aradığını bulamıyor vatandaş acaba ordan burdan çıkar mı diye tıklamadık yer bırakmıyor.(bunu her sitemde kullanmaya başladım etik mi değildir belki ama ben kullanıyorum.)
  siz olsanız hangi tür site yaparsınız?
  Aslında sen de haklısın. Bizim milletimiz reklam olduğunun farkında olduğu zaman hayatta tıklamıyor. Reklama ilgi duysa bile. gidiyor reklamdaki url yi yazıp da giriyor. Bizzat gözlemledim. Amaç ben kazanamıyom sende kazanma. Bu durum çok üzücü. Ben şahsen reklama ilgi duymuşsam mutlaka reklama tıklar ordan giderim siteye. Reklam verenlerin amacı da bu deyilmi zaten ilgili ziyaretçiyi çekme.

  Hangi siteye tercih edersin dersen kesinlikle düzgün olanı. Çünkü aradaki fark bir gün mutaka ortaya çıkar.

  berkem söylediklerine yüzde yüz katılıyorum. Türkiye de adsense den 100 kişi banlanmışsa bunun 95 si kuralları bilerek ve isteyerek kuralı ihlal ettiği/ettirdiği için banlanmıştır. 4 kişi de diğer 95 kişi ve kişiler yüzünden banlanmıştır. Kalan 1 kişinin ise gerçekten hakkı yenilmiştir.
 • 04-11-2008, 04:27:22
  #9
  @karayelturk, her zaman için kaliteli site iyidir. "kaliteli" diye sıfatlandırılacak bir site adsense ile para kazanamıyorsa yapılması gereken, adsense'i kaldırıp, doğrudan reklam almaktır. doğrudan reklam alamayan bir site ise kaliteli değildir zaten. amaç çok para kazanmaksa zaten bunlarla uğraşmamak lazım. dünyanın her yerinde kural aynıdır. çok para için insanlara en çok istediklerini ver. yani, *****.

  Türkçe sitelerden adsense kazancı elde edememenin sorumlusu ne google, ne de sahtekarlar yayıncılardır. sahtekar yayıncılar değildir çünkü onlar zaten ayıklanıyorlar. google değildir çünkü google'ın sistemi tüm dünyada aynı.

  sorumlu; basiretsiz, nasıl para kazanacağını bilmeyen, tecrübesiz, ağır olmasın ama korkak reklamverenlerdir.

  tık ücretlerinin artmasının tek yolu reklam rekabetidir. rekabet olmayan bir sözcükte 4 cente reklam verilirken, rekabet olan bir sözcükte 5 dolara da reklam yayınlatamazsınız. adwords'un mantığı zaten budur: ne kadar rekabet, o kadar yüksek fiyat. dolayısıyla o kadar tık ücreti.

  bizde reklam veren kim? kontörcüler. başka var mı? yok. r10'da reklam bölümünde reklam verenler kimler? sadece adultçılar. neden? çünkü mallarını satmak istiyorlar ve bunun tek yolunun da reklam olduğunu biliyorlar.

  neden diğerleri reklam vermiyorlar?

  çünkü ya bilmiyorlar ya da geri dönüşüm elde edemiyorlar.

  bmw neden reklam versin? reklama tıklayıp da arabadan etkilenecek ve ertesi gün arabayı almak isteyecek kaç kişi var Türkiye'de? 3-4 ay önce HP yeni bir yazıcı modeli çıkardı ve neredeyse her sitede reklamı çıktı. sonuç? hüsran. hüsran olmasa neden reklam vermeye devam etmesin ki? mal mı adam? reklama millet tıkladı ama ertesi gün yine gidip mahallesindeki bilgisayarcıdan en ucuz yazıcıyı aldı. millet de para yok ki, satıcı o paraya göz dikip reklam versin.

  diğer unsursa basiretsizlik, bilgisizlik, cahillik(konu ile ilgili cahillik). mesela bir estetik operasyondan 10 bin lira kazanan bir doktor veya hastane sahibi olsam, benim reklamlarımı sürekli görürdünüz. çünkü günde bin liralık reklam versem ve sadece 1 kişi gelse, 9 bin lira kar edeceğimi bilirdim(basit mantık hesabı). peki şu an kaç tane estetik uzmanı reklam rekabeti içerisinde? 2? 5? 5 kişiyken tık ücreti 50 centse, 100 kişi reklam verirse tık ücreti 10 dolar olur. ama doktorların, hastanelerin reklam vermeyi akıl edecek kapasiteleri mi yok, işlerimi başlarından aşkın bilmiyorum ama asıl para kazanacak adamlar bile reklam vermiyorlar. hadi adsense'i geçtim. ben estetik doktoru olsam estetikhaber.com'un her yerinde bannerlarım vardı. ama sitede sadece adsense var.

  sonuçta:

  - reklam verince para kazanacak olan, "ya param boşa giderse" korkusuyla reklam vermiyor, ya da hiç haberi yok.
  - milletin alım gücü yok. dolayısıyla reklam vermiyor satıcılar.

  sonuçta bu iş böyle devam eder. ne zamanki gelir dağılımının eşit olduğu bir ülke oluruz, asgari ücret açlık sınırının üstüne çıkar, vs o zaman tık ücretleri düzelir. o güne kadar yüksek ücretli tıkları google ve kaliteli siteler alır, bize de böyle 1-2 cent hesabı yapmak düşer.

  interneti bırakın, televizyonda yayınlanan reklamlara bakın. bisküvi, kek ve gsm operatörlerinin reklamlarından başka reklam var mı? sadece ntv gibi kanallarda araba reklamı görebiliyoruz. o da kanal A sınıf diye. sizin A sınıf bir siteniz varsa zaten adsense derdiniz yoktur.

  adsense'in suçu da var tabii. reklam ücretlerinden büyük kısmı kendine alıp, bizlere çok azını veriyor.