Full Responsive Ne Demektir? - R10.net
 • 12-09-2020, 14:19:04
  #1
  Merhabalar Arkadaşlar,

  Çoğu Kişi Biliyordur ama Foruma Yeni Katılan ve Full Responsive nin ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için kısaca bilgi vereyim,

  Full Responsive Ne Demektir?


  Responsive web tasarım, duyarlı, uyumlu web site tasarımı anlamına da gelir. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarımı ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde popüler oldu.

  Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

  Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

  Arama motorlarında responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.


  Kaynak için Google Detaylıca İnceleyebilirsiniz : https://developers.google.com/web/fu...sponsive?hl=tr
 • 12-09-2020, 14:35:05
  #2
  Teşekkür ederim, bilmiyordum ama aşağı yukarı yazmış olduğunuz yazı tarzında şeyler kafamda canlanıyordu.
  PerakendeGiyim.com 1 TL den Mezatta ! PratikOkur.com YerliHost.com TextSizer.com YazilimBank.com satılıktır.
 • 12-09-2020, 14:35:42
  #3
  Newyork adlı üyeden alıntı
  Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m. alanadi com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.
  İşte maalesef hala mobil tema ile responsive tema arasında ki farkı bilmeyen bir çok kişi var.

  Bazı konularda siteniz mobil uyumlu değil diye yazınca çok bilenler sitenin mobil versiyonu olduğunu iddia ederek sözde laf itelemeye çalışıyor.

  İster HTML isterse wordpres bir tema alacakları zaman sayfa kaynağına bakma imkanınız varsa Masaüstü, Dizüstü, Tablet ve Mobil kod lamalarının olup olmadığını kontrol etmelerini öneririm.

  Bir sitenin mobil uyumlu olması ile responsive olması arasında dağlar kadar fark var diyebiliriz.

  Responsive olmayan bir siteye çok basit şekilde "meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0" v.s. kod ekleyerek arama motorlarını kandırabilirsiniz. Fakat search console vb. diğer kaynaklar sitenizin responsive olmadığını tarayınca eklediğiniz kod işe yaramaz.

  NOT: Arama motorları botlarının sitenizi nasıl gördüğünü test etmek isterseniz Google "mobil site test" vb. kelimelerde arama yaparak kendi sitenizi kontrol edebilirsiniz.

  ÖRNEK: http://mobiletest.me/iphone_5_emulat...f.com.tr/babet
  ★Bu Fiyatlara Bu Ayakkabıları Yetişen Alır★ ==> 99 ₺ ==> 129 ₺