JP Morgan'dan kötümser bütçe tahmini - R10.net
 • 11-08-2009, 14:04:25
  #1
  Misafir
  JP Morgan Chase Bank araştırma notuna göre, Türkiye'nin faiz dışı bütçe dengesi, son 10 yılda ilk defa açık verebilir.


  JP Morgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci tarafından hazırlanan araştırma notuna göre, temmuz ayında hayata geçirilen bazı mali önlemlere karşın, bugüne kadarki bütçe sonuçları, son 10 yıl içinde ilk defa faiz dışı bütçe dengesinde açık olabileceğini gösteriyor.

  2008 yılında GSYH'nın yüzde 22'sini oluşturan gelirlerin bu yıl yüzde 20,4'e gerilemesinin beklendiğini ortaya koyan araştırma notunda, “2008 yılında GSYH'nın yüzde 3,5'i oranında olan faiz dışı bütçe dengesinin, bu yılın sonunda yüzde 0,3 açık vereceği tahmin ediliyor. Geçen yıl GSMH büyümesi yüzde 1,1 oranında idi ve bu sene GSYH'nın yüzde 4,7 düşeceğini tahmin ediyoruz. 2009 yılındaki mali bozulma asıl olarak döngüsel faktörlerin bir sonucu gibi görünüyor” denildi.
  Bu seneki bütçe açığının sorunlu tarafının, büyük ölçüde yerel bankalar tarafından karşılanması olduğuna işaret edilen araştırmada, bankaların likit durumda bulunmaları ve özel kredi talebinin düşüklüğü olumlu unsurlar olarak ifade edildi.

  İKİ FARKLI GSYH BÜYÜMESİ TAHMİNİ

  Araştırma notunda, 2010 için iki farklı GSYH büyümesi tahmininde bulunuldu. Buna göre IMF desteği ile Türkiye'nin büyüme oranının yüzde 5, IMF anlaşması olmadan büyüme oranının ise yüzde 3 seviyesinde olması bekleniyor.

  Daha yüksek bir büyüme oranı olması durumunda dahi, borç geri ödemelerinin zirve yapacağı 2010 yılında, uluslararası yatırımcıların, iç borçlanmadaki paylarını artırmaya büyük ilgi göstermeyeceği ve bunun özel sektör kredi talebindeki yankıları düşünüldüğünde, bir IMF anlaşması yapılmaması durumunda açığın bankalarca finanse edilme oranının yüksek olacağı kaydedilen araştırmada, “Bu durum, sabit sermaye yatırımlarındaki artışın çok daha düşük olması ve hane halklarına yönelik banka kredilerinin bir şekilde daralması anlamına gelebilir ve bu da 2010 ve sonrasında GSYH büyümesini ve istihdamı daraltabilir” görüşüne yer verildi.

  “BORÇ DİNAMİKLERİ 2001'DEN ÇOK DAHA İYİ”

  Hükümet mali disipline bağlı kaldığı sürece Hazine'nin kısa vadede borç geri ödemesinde ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmayacağına işaret edilen araştırmada, kamu borcunun bu sene dengeli bir büyüme göstermesinin ve 2010 yılında istikrara kavuşmasının beklendiği kaydedildi. Türkiye'nin borç dinamiklerinin 2001 krizine göre çok daha iyi durumda olduğunun altı çizildi.

  Borç dinamiklerinin kurdaki değişimlere olan bağımlılığının azaldığı ve IMF destekli bir ekonomik program olmadan da yönetilebilir göründüğü belirtilen raporda, IMF anlaşmasının sağlayacağı avantajlara ilişkin olarak ise şunlar kaydedildi:

  “Türkiye, bir IMF anlaşmasından büyük fayda sağlayacaktır. IMF anlaşması olmadan Türkiye güçlü bir politika çıpasından, ciddi miktarda görece ucuz finansmandan ve yerel ve uluslararası yatırımcıların yaklaşımlarını geliştirmede anahtar öneme sahip IMF'nin onay işaretinden yoksun kalacaktır.”

  Kaynak: Hürriyet..
 • 11-08-2009, 15:53:40
  #2
  İyi de bütçe zaten Mart ayında faiz dışı açık vermişti 4 milyar kadar. 10 yılda bir ilk olmaz o yüzden açık verirse. Öte yandan Maliye Bakanlığının mayıs ayı bütçe raporunda faiz dışı bütçe projeksiyonu 47 milyarlık bir fazla olarak gözüküyor.

  JP Morgan Chase biraz Roubinicilik oynamak istedi heralde.
  İngilizce Türkçe Çeviri Yapılır
 • 11-08-2009, 16:18:20
  #3
  Son 10 yılda ilk defa faiz dışı açık mı? Başekonomist bizimle kafa buluyor belli ki! Kim başekonomist yaptı bunu diyeceğim; ama balık "baş"tan kokar, şirket ne ki "baş"ekonomisti ne ola!

  Yazının kaleme alınış ve yayımlanış nedeni açık: IMF anlaşması reklamı.

  Merak eden ABD'nin bütçe ve cari açıklarına baksın. Dünyayı sömürdüler, önlerine gelen faturayı kime kakalayacaklarını hesaplıyorlar şimdi (yani kimin dolar alacağını aslında ).
 • 11-08-2009, 16:31:43
  #4
  Bir ara cari açık GDP oranı yüzde 20lerdeydi Amerika'nın şu an hangi raddede bilmiyorum ama Maastricht kriterleri 3ten düşük olmasını öngörüyor sanırım. Ha o kriterler Amerikanın ne kadar umrunda orası ayrı.
  İngilizce Türkçe Çeviri Yapılır
 • 21-08-2009, 07:46:50
  #5
  Dunyanin hemen hemen her yerinde kafasi basan insanlarin buyuk kismi finans isinde calisir. Bunun tek istisnasi Turkiye. Mezun oldugum donemi hatirliyorum, ne kadar bos konusup, is yapmayan adam varsa bankaci, borsaci oldu. Nasil bir istir anlamiyorum.

  Topla vatandastan parayi 8% ile, al ecnebi bankalarindan 6-7% faizle parayi. Sonra Turkiye batiyor, amanin cari acik su kadar olacak, bu kadar olacak diye ortaligi karistir, hazine tahvillerinin faizlerini 16-20% araligina cek. Aradaki faiz farki ile cepleri doldur, ciplere bin, sonrada su kredi kurulusundan A+++ rating aldik diye artistlik yap.

  Birde cafcafli laf edeceksin. Guzel laf soyleyeceksin, ama ne dedigini kimse anlamayacak. Su cumledeki anlam bozukluklarinin haddi hesabi yok...

  “Türkiye, bir IMF anlaşmasından büyük fayda sağlayacaktır. IMF anlaşması olmadan Türkiye güçlü bir politika çıpasından, ciddi miktarda görece ucuz finansmandan ve yerel ve uluslararası yatırımcıların yaklaşımlarını geliştirmede anahtar öneme sahip IMF'nin onay işaretinden yoksun kalacaktır.”

  Turkcesi: IMF olmadan kimse size para vermez.

  Adam yazmis, politika cipasi... Bu ne demek yahu?
  ciddi miktarda görece ucuz .... diye bisey olmaz. Dogrusu ciddi miktarda goreceli ucuz....

  ve yerel ve uluslararası yatırımcıların iki tane ve bu sekilde kullanilmaz.
  anahtar öneme sahip IMF' : Anahtar onem diye bisey olmaz. Kilit durumdaki IMF denir. Amerika veya baska bir yerdeki uzman bu raporlari ingilizce yaziyor. Bizim memleketteki uzmanlarda bunu turkceye cevirip, bize yedirmeye calisiyor. Ama ceviri yaparken birebir yapiyorlar, yuzlerine bulastiriyorlar. Isin en komik tarafida baskasinin goruslerini kendi gorusleri gibi anlatmalari. Zavallilar. Bari yaptiginiz cevirileri kontrol edin. Ceviri yaptiginiz ingilizce bilen biri tarafindan o kadar belli oluyorki, anlatamam. Google translate bile daha iyi ceviri yapar.

  Yokmudur bu bankanin turkce bilen calisani. Bu raporlari kim, nasil turkceye ceviriyor. Koskoca basekonomist rezil oluyor cevirmenlerin yuzunden.