En iyi Wordpress Eklentileri - R10.net
 • 07-08-2012, 22:49:15
  #1
  WordPress, birçok webmaster arkadaşımızın kullandığı ve her geçen gün biraz daha popülerliğini arttıran içerik yönetim sistemidir.

  WordPress'in diğer içerik yönetim sistemlerinden daha popüler olması kuşkusuz sağladığı sayısız eklentidir. Bu sayısız WordPress eklentileri sayesinde WordPress'i foruma, e-ticaret sitesine, sosyal ağa hatta birçok sisteme dönüştürebilirsiniz.

  Siz değerli webmaster arkadaşlarımıza bu yazımda sitenizi hızlandırmak, WordPress'in işlevselliğini arttırmak, daha çok ziyaretçi çekmek ve WordPress'den elde edebileceğiniz en üst verimi sağlayabilmeniz için en iyi WordPress eklentilerini sizler için araştırdım.

  Eklentileri dört kategoride topladım. İhtiyacınız olan eklentiyi bu kategorilere göre belirleyebilirsiniz.

  Performans ve Optimizasyon


  W3 Total Cache
  W3 Total Cache eklentisi birçok popüler blog tarafından kullanılmaktadır. Bunların arasında Mashable, Yoast gibi bloglarda bulunuyor. W3 Total Cache eklentisi, sitenizi önbelleğe alarak sunucu performansının artmasını sağlar.

  Bu sayede sitenizin açılış süresi kısalır. W3 Total Cache eklentisi aynı zamanda HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızı küçülterek site performansının artmasına yardımcı olur.

  WP Super Cache  WP Super Cache eklentisi, WP Total Cache eklentisi ile benzer özelliklere sahiptir. Wp Total Cache eklentisi size fazla geliyorsa bu eklentiyi tercih edebilirsiniz. WP Super Cache eklentisi ile kolay bir şekilde sitenizin performansını arttırabilirsiniz.

  CloudFlare  CloudFlare, aslında tam olarak bir eklenti değildir. CloudFlare, ücretsiz bir hizmet olup sitenize gelen bütün spam isteklerini engeller.

  CloudFlare, ayrıca sitenizi önbelleğe alır ve gözle görülebilecek şekilde sitenizin hızlanmasını, hızlı açılmasını sağlar. CloudFlare kullanmak istiyorsanız, CloudFlare web sitesine gidip kayıt olun. Ardından gerekli adımları takip edin.

  İşlem bitince sitenizin DNS adreslerini CloudFlare'in size verdiği DNS adresleriyle değiştireceksiniz. Sonra sitenizde farkı hissedeceksiniz. ))

  Secure WP
  Secure WP ekentisi, WebSite Defender tarafından hazırlanmıştr. Bu eklenti sayesinde sitenizi güvenlik açıklarına karşı test edebilirsiniz. Ayrıca sadece birkaç adımda daha da güçlü hale getirebilirsiniz.

  WP DB-Backup  WP DB-Backup eklentisi, sitenizin yedeğini almak için geliştirilmiştir. Bu eklenti sayesinde zamanlanmış yedekleme yapabilirsiniz. Olası durumlarda veri kaybı yaşamak istiyorsanız bu eklentiyi öneririm.

  Wassup  Wassup eklentisi ile sitenizdeki kullanıcıların neler yaptıklarını, hangi sayfaları gezdiklerini, hangi konuyu okuduklarını görebilirsiniz ve takip edebilirsiniz. Ayrıca yıllık/aylık/günlük/saatlik bazda kullanıcı istatistiklerini anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

  Kullanıcı verilerini de depolayabildiğiniz bu eklenti ile verileri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  Broken Link Checker


  Broken Link Checker eklentisi sayesinde sitenizdeki linkleri görüntüleyebilir ve çalışmayan, kırılmış linkleri kolayca bulabilirsiniz.

  Eğer isterseniz bu eklenti sitenizdeki kırık linkleri size bulup mail adresinize gönderiyor. (: Ayrıca bu eklenti sayesinde kırık linkleri arama motorlarına engelleyebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarının gözündeki itibarınız düşmez.

  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

  All-In-One SEO  All-In-One SEO eklentisi sanırım hepimizin de kullandığı en popüler WordPress eklentisi. (: Bu eklenti sayesinde kolay bir şekilde arama motoru optimizasyonu (SEO) yapabilmeniz mümkün.

  Google XML Sitemaps  Google XML Sitemaps eklentisi, sitenize içerik girdiğiniz zaman bunu otomatik olarak Google'a göndermeniz için site haritası oluşturmaya yarar. Eğer sitenizin doğru ve hızlı bir şekilde indekslenmesini istiyorsanız bu eklenti WordPress için temel araçlardan biridir.

  SEO Friendly Images  SEO Friendly Images eklentisi, sitenizde kullanacağınız görsellere ALT ve TITLE meta etiketleri ekleyerek arama motorlarının görsel bölümlerinde üst sıralara çıkmanızı sağlar. Zaten bildiğiniz üzere birçok arama motoru görsel arama seçeneği de sunuyor.

  Yorum ve Sosyal Medya


  Digg Digg  Digg Digg eklentisi, herkes tarafından bilinen bütün popüler sosyal ağ sitelerini destekler. Bu eklenti sayesinde sitenize Mashable’daki gibi kayan paylaş butonları ekleyebilirsiniz.

  Akismet  Akismet eklentisi, WordPress kurulumuyla birlikte gelmektedir. Eğer daha önce kullanmadıysanız vakit kaybetmeden kullanmanızı öneririm. Çünkü bloglara çok sayıda spam yorum geliyor.

  Akismet eklentisi bu spam yorumları engellemede oldukça güçlü bir eklenti.

  Simple Facebook Connect  Simple Facebook Connect eklentisi ile adından da anlaşılabielceği gibi kolay bir şekilde sitenizi Facebook sayfanızla bağlayabilirsiniz. Facebook sayfanızı, sitenize entegre edebilirsiniz.

  Diğer Yararlı Eklentiler
  Yet Another Related Post Plugin  Yet Another Related Post Plugin eklentisi, web sitenizde bir konu yayınladığınız zaman sitenizdeki o konuyla ilgili yazıları gösteren çok kullanışlı bir eklentidir.

  GD Star Ratings  GD Star Ratings eklentisi, oldukça gelişmiş bir oylama eklentisidir. Bu eklenti hem yazılarınızı hem de yorumları oylama seçeneği sunuyor. Oylamaları ister yıldızlarla yapıyorsunuz ister beğendim ve beğenmedim anlamına gelen el işaretleriyle yapabilirsiniz.

  WP Touch  WP Touch eklentisi sitenizin mobil sürümünü oluşturur. Bu sayede cep telefonu, tablet bilgisayar gibi mobil cihaz kullanan kullanıcılar sitenizde kolayca gezinebilir.

  WP PageNavi  WP PageNavi eklentisi WordPress için önemli ve olmazsa olmaz eklentilerden biridir. Bu eklenti sayesinde sitenizdeki sayfaları istediğiniz şekilde numaralandırabilirsiniz.

  NextGen Gallery  NextGen Gallery eklentisi siteniz için fotoğraf galerisi oluşturmak istiyorsanız önemli bir eklentidir. Bu eklentisi sayesinde birçok resimi kolay bir şekilde tek bir sayfada toplayabilirsiniz.

  Ayrıca bu NextGen Gallery eklentisi için farklı eklentiler indirerek eklentinin fonksiyonelliğini daha da geliştirebilirsiniz.

  WP e-Commerce  WP e-Commerce eklentisi, yazının en başında söylediğim gibi WordPress'i e-ticaret sitesi olarak kullanmanızı sağlayan önemli bir eklentidir. Sitenizi bu eklenti sayesinde çok kullanışlı bir e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz.

  WP Smush.it  WP Smush.it eklentisi Yahoo'nun Smush.it servisini kullanan bir eklentidir. Bu eklenti resimlerinizin boyutunu kalitelerini düşürmeden %10 ile %50 arasında küçültmenizi sağlar.
  Eğer siteniz açılırken görseller yavaş yükleniyorsa bu eklenti tam size göre.


  Evet arkadaşlar sizler için derlediğim en iyi WordPress eklentileri bunlar. Hepsi birbirinden kullanışlı olan bu eklentiler umarım işinize yarar. Hoşçakalın.
  Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı alınır.
 • 07-08-2012, 22:50:40
  #2
  bana bak ağzını burnunu kırarım senin

  bunları özlemiştik.. forum için yararlı makalaler..
 • 07-08-2012, 22:53:03
  #3
  Hocam çok güzel hazırlamışsınızda keşke kurulumlarıda yazsa
 • 07-08-2012, 22:54:32
  #4
  Ardis adlı üyeden alıntı
  Hocam çok güzel hazırlamışsınızda keşke kurulumlarıda yazsa
  Merhaba, kurulumunda sorun yaşadığınız eklentiyi yazarsanız eğer kurulumunu anlatabilirim.
  Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı alınır.
 • 07-08-2012, 22:54:43
  #5
  Ardis adlı üyeden alıntı
  Hocam çok güzel hazırlamışsınızda keşke kurulumlarıda yazsa
  kurulumlarda yardımcı olacak arkadaşlar vardır forumda
 • 07-08-2012, 22:59:32
  #6
  2-3k hitli bi sitem var hocam W3 Total Cache eklentisini kurmak istiyorum yani arastırmalarıma göre hızlı açılması için en iyi eklenti buymuş ama kurarken hata yapmak yada yanlıs bişey yapıp siteyi bozmak istemiyorum. O yüzden W3 Total Cache eklentisinin kurulumunu detaylı anlatabilirseniz, hatta kurulum konusunu ayrı açabilirseniz diğer üyelerde ben gibi Allah razı olsun diyebilir.
 • 07-08-2012, 23:01:48
  #7
  Ardis adlı üyeden alıntı
  2-3k hitli bi sitem var hocam W3 Total Cache eklentisini kurmak istiyorum yani arastırmalarıma göre hızlı açılması için en iyi eklenti buymuş ama kurarken hata yapmak yada yanlıs bişey yapıp siteyi bozmak istemiyorum. O yüzden W3 Total Cache eklentisinin kurulumunu detaylı anlatabilirseniz, hatta kurulum konusunu ayrı açabilirseniz diğer üyelerde ben gibi Allah razı olsun diyebilir.
  Total Cache eklentisini ayarlamaları biraz zahmet isteyen bir iş, bunu yeni bir makale ile kısa bir süre sonra yayınlayacağım forumda.

  Hostgator ve benzeri bazı hosting firmalarının tavsiye ettiği cache eklentilerinden biriside http://wordpress.org/extend/plugins/hyper-cache/ , geçen sene kullanmıştım.

  Denemenizde fayda var, total cache ile makaleyi en kısa sürede yayınlayacağım.

  İyi akşamlar.
  Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı alınır.
 • 07-08-2012, 23:14:45
  #8
  r10 gerçekten zaman tünelinden geçmiş.Paylaşım İçin Teşekkürler + Rep birden +rep te geri döndü sandım
 • 07-08-2012, 23:25:27
  #9
  Arkadaşlar zaman buldukça gerekli eklentileri bu konu altında paylaşmaya devam edeceğim.

  Yine işe yarayacağını düşündüğüm eklentilerden birtanesi ;

  Bulk Comment Remove


  Wordpress sitenizde bekleme olan yani onaylanmamış yorumları anında silmenize yardımcı olan eklenti, genellikle 1 gecede bazı wordpress sitelere 1k üzeri spam yorumlar gelebilir.

  Saatlerce yorumları sayfa sayfa silmek yerine bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

  WP - Optimize

  Bu eklenti bulk comment remove, eklentsine göre fonksiyonel olarak daha gelişmiş bir eklentidir.

  Sadece spam yorumları silmek ile sınırlı kalmayıp, wp-admin'de otomatik olarak kaydedilen taslak yazıları temizler, tabloları optimize eder, hataları düzeltir.
  Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı alınır.