WordPress 6.5 sürümüne hoş geldiniz


WordPress 6.5 ile site oluşturma deneyiminizi daha da ileriye taşıyın. Yaratıcı çalışmanıza ince ayar yapmanıza yardımcı olacak yeni özellikler ve geliştirmelerle, onu size özel kılmanın diğer yollarını keşfedin. Blokların geleceğini dönüştürmeye hazır yeni temel araçlarla geliştirici deneyiminde yapılan son güncellemeleri öğrenin.Yazı tiplerini sitenize ekleyin ve yönetin


Yeni yazı tipi kitaplığı, kodlama ya da ek adımlar gerekmeden sitenizin tasarımının önemli bir parçası olan yazı görünümünü denetlemenizi sağlar. Herhangi bir blok teması için sitenizdeki yerel ve Google Yazı Tiplerini zahmetsizce yükleyin, kaldırın ve etkinleştirin. Özel yazı görünümü derlemelerini katma özelliği, site oluşturucularına ve yayıncılara daha fazla seçenek sunar.

Stil değişikliklerinizle ilgili ayrıntılı bilgiler alın


Yapılanlar ve nelere başvurabileceğiniz ile ilgili kapsamlı bir tabloyla yaratıcı projeler üzerinde çalışın. Zaman damgaları, hızlı özetler ve toplam toplamlarının sayfalandırılmış listesi gibi bilgilere erişin. Üzerinde çalıştığınız şeyin dışındaki değişiklikleri görmek için Stil Rehberi değişikliklerine bakabilirsiniz. Şablonlar ve şablon parçalarında da değişiklikler var.

Grup bloklarını arka plan görselleriyle zenginleştirin


Boyut, yineleme ve odak noktası seçeneklerini ayarlayarak yerleşimlere ilgi çekici görsellikler eklemek için incelikli ya da gösterişli yöntemlerle denemeler yapabilirsiniz.Kapak bloklarındaki görsellerde kontrolunuzu artırın


Kapak bloğu görsellerinin en/boy oranlarını ayarlayın ve otomatik olarak seçtiğiniz görselin rengini alan renk katmanlarını kolayca ekleyin.Daha fazla blokta kutu gölgesi desteği kullanın


Gölge desteklerini kullanarak görsel derinliği olan yerleşimler oluşturabilir veya tasarımınıza biraz kişilik katabilirsiniz.
Yeni veri görünümlerini keşfedin


Sayfalar, şablonlar, modeller ve şablon parçalarına ilişkin veri görünümleriyle verilerinizi istediğiniz gibi bulun ve düzenleyin. Alanları değiştirme ve toplu değişiklikler yapma seçeneğiyle birlikte tablo veya ızgara görünümünde düzenleyin.Daha akıcı sürükleme ve bırakma


Liste görünümünde ögelerin yerini değiştirmek ya da çalışma alanınızın herhangi bir yerinde baştan sona sürtünmesiz sürükleme kullanmak gibi yararlı görsel ipuçlarıyla, nesneleri taşıma farkını görün.Geliştirilmiş bağlantı denetimleri


Akıcı bir kullanıcı arayüzü ve bağlantı kopyalama kısayolu gibi daha sezgisel bir deneyimle bağlantıları kolayca oluşturun ve yönetin.

Etkileşim API uygulaması ile etkileşimli bloklar oluşturun


Etkileşim API uygulaması, bloklarla etkileşimli ön yüz deneyimleri oluşturmak için geliştiricilere standartlaştırılmış bir yöntem sunar. En iyi performansı korurken, dış araçlara duyulan bağımlılığı azaltarak süreci basitleştirir. Arama sonuçlarını anında getirmek ya da ziyaretçilerin içerikle gerçek zamanlı etkileşimde bulunmasını sağlamak gibi unutulmaz kullanıcı deneyimleri oluşturmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Blokları özel alanlara veya diğer değişken içeriklere bağlayın


Çekirdek blok özniteliklerini özel alanlara bağlayın ve özel bloklar oluşturmadan özel alanların gücünden yararlanın. Block Bindings API ile desteklenen geliştiriciler, blokları herhangi bir değişken içeriğe, hatta özel alanların ötesindeki uygulamalara bağlamak için bu yeteneği daha da genişletebilir. Veriler başka bir yerde depolanıyorsa, blokları yalnızca birkaç satır kodla kolayca bu yeni kaynağa yönlendirebilirsiniz.

Klasik temalara görünüm araçları ekleyin


Klasik temaları kullanan tasarımcılara ve içerik oluşturuculara artırılmış bir tasarım deneyimi sunabilirsiniz. theme.json kullanmadan aralık, kenarlık, yazı görünümü ve renk seçenekleri desteğini etkinleştirebilirsiniz. Destek etkinleştirildikten sonra yeni araçlar kullanıma sunuldukça otomatik olarak eklenecek.

Eklenti deneyimindeki iyileştirmeleri keşfedin


Artık eklenti bağımlılıklarını yönetmenin daha kolay bir yolu var. Eklenti geliştiricileri, gerekli eklenti bilgilerinin virgül ile ayrılmış bir listesinin bulunduğu yeni bir Requires Plugins üst bilgisi verebilir ve kullanıcılara öncelikle bu eklentileri kurup etkinleştirmeleri için bağlantılar sunabilir.

Performans iyileştirmeleri


Bu sürümde, yazı düzenleyici ve site düzenleyici genelinde etkileyici bir hız ve verimlilik artışı sağlayan 110 üzerinde performans güncellemesi bulunuyor. Yükleme işlemi 6.4 sürümüne göre iki kat daha hızlıdır ve giriş işleme hızı önceki sürüme göre beş kata kadar daha yüksektir. Çevrilmiş sitelerde, bu sürüm için, yükleme zamanında %25 kadar iyileşme görülmüştür.

Erişilebilirlik iyileştirmeleri


Bu sürümde, platform genelinde 65 üzerinde erişilebilirlik iyileştirmesi yapıldı ve platform her zamankinden daha erişilebilir hale getirildi. Bu sürümde ayrıca, WordPress deneyimini herkes için iyileştirmeye yardımcı olan karşıtlık ayarları, imleç odağı, alt menüler ve ögelerin konumlandırılması gibi birçok sorun ile ilgili düzeltmeler bulunuyor.WordPress 6.5 hakkında ayrıntılı bilgi alın


Learn WordPress, yeni ve deneyimli WordPress kullanıcıları için ücretsiz bir kaynaktır. Learn, çeşitli WordPress özelliklerinin kullanılması ile ilgili nasıl yapılır videoları, konuları derinlemesine keşfetmek için etkileşimli çalıştaylar ve belirli WordPress alanlarına derinlemesine dalmak için ders planları ile doludur.

WordPress 6.5 Saha rehberi belgesini inceleyin. WordPress ile bir şeyler yapmanıza yardımcı olacak ayrıntılı geliştirici notları ile bu sürümdeki değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi alın.

Kurulum bilgileri, iyileştirmeler, düzeltilen sorunlar, sürüme katkıda bulunanlar, öğrenme kaynakları ve dosya değişiklikleri listesi gibi bilgiler için WordPress 6.5 dağıtım notlarını okuyun.