İnternet üzerinden bir proje başlatacaksınız ya da bir site/ blog tarzı bir şey açacaksınız. Bunun için yapmanız gerekenlerden birisi, bir alt yapı seçmek. Sitede wordpress alt yapısını kullanmak istediğinizde burada ilk yapacağınız şey projenize uygun bir tema seçmek olacaktır. Peki bu tema seçimlerini yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
Wordpress temalar yapılırken birçok türü yer almaktadır ve daha çok bunlar multipurpose yapılmaktadır ve bu durumdan dolayı kod ve kullanılan CSS, JS dosyaları ihtiyacımız olandan çok daha fazla bir şekilde alırken yanlarında gelmektedirler. İhtiyacımız olan temayı seçmeye başlamadan önce şimdi size vereceğim tavsiyeleri dikkat etmeniz ve herkesin aldığı, popüler olan temayı değil, ihtiyacınız kaynaklı temalara bakmanız gerektir.
  • İhtiyaca Uygun Tema Seçimi
Tema seçimine başlamadan önce yapmanız gereken şey, ilk önce ne yapmak istediğiniz ve nasıl bir temaya ihtiyacınız olduğunu düşünmektir. Fikirsiz bir şekilde baktığınız ve aldığınız temalar elinizde patlar. Tema seçiminde seçtiğiniz temanın içeriğine dikkat ediniz ve kullanmayacağınız özelliklerin olduğu ya da birkaç tane sevdiğiniz özelliğe karşılık onlarca gereksiz eklentisi olan temaları kafadan siliniz. Kullanmayacağınız özellikler ve fazlalıklar sitenize yarardan çok zarar getirir.
  • Tema Performansı
Bir temanın görünümü, özellikleri gibi şeyler ne kadar önemli ise de performans kısmı da önemlidir ve performans kısmı iyi olmayan bir tema ister sizin tüm istediğiniz özellikleri taşısın isterse de eşsiz bir görünüme sahip olsun, hiçbir işe yaramaz. Seçtiğiniz temanın performansını almadan ölçünüz. Bunu da aşağıda vereceğim sitelerden kontrol edebilirsiniz. Kontrol etmek için yapacağınız şey; temanın demo sayfasına giriniz ve oradan aldığınız linki aşağıdaki sitelerden herhangi birine yapıştırıp performans değerlerini görünüz. Tema Performansının minimum 85-90 üzeri olmasına dikkat ediniz.
Google Pagespeed Insight
GtMetrix
  • Mobil Uyum
Günümüzde birçok siteye giriş teknolojinin gelişmesiyle beraber daha çok mobil olarak gerçekleşmektedir. Bundan dolayı sitenizin mobil uyumluluğu ve mobil hızı önemlidir. Temayı satın almadan önce aşağıdaki test aracı ile demo sayfasından aldığınız link sayesinde mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.
Google Mobil Uyumluluk Test Aracı
  • W3 Standartlarına Uyumluluk
Tüm dünyada kabul edilen W3 (World Wide Web) standartlarına uygunluğunun tema seçimlerinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunu öğrenebilmek için aşağıdaki test aracını kullanabilirsiniz.
W3 Validator
  • Sade ve Gözü Yormayan Tasarım ve Renk Kombinasyonu
Bir kullanıcı siteye girdiğinde sitenin hızlı ve kullanışlı olmasını ister. Her şeyi düzensiz olduğu bir sitede kullanıcılar fazla kalmaz ya da ikinci bir ziyareti daha gerçekleştirmez. Tema tasarımı, gözü yormaması, renk uyumları tema seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer bir husustur. Bu yüzden tema seçimlerinde mümkün olduğunca gözü yormayan, sade ve işlevsel temaları tercih ediniz..
Bunların dışında aşağıdaki maddeleri de göz önünde bulundurunuz;
  • Temanın AMP uyumluluğu (Seçenek dahilindedir).
  • Css ve Js Dosyalarının sayısı
  • Bootstrap tabanlı ise bootstrap kütüphanesini harici olarak çekiyor olmaması
  • Kullanılacak eklentilerin temanın fiyatına dahil olması veya ücretsiz olması