• 23-01-2023, 15:43:36
  #1
  Merhabalar, Yurtdışına satış yapmak amacıyla bir e-ticaret sitesi oluşturdum. Fakat kafama şöyle bir sorun takıldı ürün fiyatlarında ekstra bir vergi ücreti alınması gerekiyor mu? yoksa gerekmiyor mu? Sitede herhangi bir vergi hesaplaması mevcut değil ayrıca ben müşteriden vergi alsam bile alınan vergiyi oradaki ilgili kuruma aktarmakta sorun yaşarım diye düşünüyorum. Müşteriye ürün gittiğinde teslimat esnasında herhangi bir vergi istenecek mi? Bunla ilgili bir tecrübesi bilgisi olan biri varsa konu hakkında yardımcı olabilir mi?
 • 23-01-2023, 15:46:18
  #2
  Türkiye'den yurtdışına satılan mallar %0 KDV fatura kesilir ve orada ki kişi bunu muhasebe düzenine göre KDV2 olarak işler ve vergisini kendi devletine kendi ödeyerek görevini yerine getirir ayrıca faturayıda giderleştirip matrahtan düşürebilir.
 • 23-01-2023, 16:18:46
  #3
  Teşekkürler, bu şekilde baktığımızda müşteri site üzerinden değil kendi bağlı olduğu ülkeye göre hesaplanan vergiyi teslim alırken kendi ödeyecek.

  Benim kafamı karıştıran pazaryerleri oldu aslında pazaryeri bölgeye bağlı olarak müşterilerden vergiyi satın alma esnasında kesip sonra kendisi vergi dairesine iletiyor. Aynı durum burada da olur mu diye düşündüm.