vBulletin lisans almayı düşünüyorum 3.x mi 4.x mi ? - R10.net
 • 10-09-2020, 09:21:17
  #1
  Merhaba dostlar.

  Yakın zamanda bir forum kurdum. Ancak vBulletin küçüklüğümden beri içimde uhde olarak kaldı. Özellikle 3.x serisi resmen maziyi yaşatıyor phpBB kullanıyorum ancak bir kaç kullanıcı tarafından pek sevilmedi. Bende vBulletin 3 veya 4 serisine geçmeyi düşünüyorum.

  Burada tek sıkıntım ise mobil desteği. Sanırım vB3 için doğru düzgün responsive bir tema yok. vbmobile.com üzerinde satılan temaya denk geldim çok temiz ve hoş duruyor ama onun da fiyatı bir temaya göre çok pahalı. XF lisansı alır yoluma devam ederim o derece ST vb3 temasına göz attım o da pek hoşuma gitmedi düzenlemesi gereken çok şeyi var. vB4'de ise mobil sürüm çok eksik vaziyette. Konularda kullanıcı adı ve başlık içeriğinden başka bir şey görünmüyor.

  Siz ne önerirsiniz arkadaşlar. vB3'e daha yakınım ama iki versiyonda da göz attığım kadarıyla responsive tema eksikliği var. Yardımcı olursanız sevinirim ona göre ikinci el lisans bulup satın alacağım.
 • 10-09-2020, 09:49:52
  #2
  Yani vb 3 zamanında herkesin hayaliydi evet ama çağın gereksinimleri de ortada. Vb istiyorsanız 5 daha modern en azından. Ayrıca hangi sürüm ya da forum yazılımı için önemli olan sizin forumdan beklentiniz. Vereceğiniz emek ve size geri dönüşü. Mesela yeni bir webmaster forumu bu kadar aktif vs vb3 yetersiz kalabilir. Ama sadece destek amaçlı tek yük soru cevapların olacağı şeklinde ise mybb bile fazla kalabilir.
 • 10-09-2020, 12:21:16
  #3
  vBulletin 4 ve vBulletin 5 güzel değil. Responsive tema ile vBulletin 3 iş yapabilir tıpkı R10 gibi. Modern bir yazılımla başlayayım, kafam rahat olsun, vB'ye takıntım yok diyorsanız XenForo lisansı satın alarak başlayın.
  some rise by sin, and some by virtue fall.
 • 10-09-2020, 12:29:02
  #4
  Looker adlı üyeden alıntı
  vBulletin 4 ve vBulletin 5 güzel değil. Responsive tema ile vBulletin 3 iş yapabilir tıpkı R10 gibi. Modern bir yazılımla başlayayım, kafam rahat olsun, vB'ye takıntım yok diyorsanız XenForo lisansı satın alarak başlayın.
  Xenforo harika bir tercih olur da 1k TL civarında lisans ücreti şu an için beni biraz zorlar hocam. phpBB ile devam edeyim o zaman ben eğer forumda hareketlilik olur belirli bir kitleye ulaşırsam zaten direkt satın alırım. Cevaplarınız için teşekkür ederim sanırım biraz daha bekleyip önümü görmeliyim