Ürünü Teslim Almayan Müşteriye Tazminat Durumu - R10.net
 • 25-11-2021, 12:33:42
  #1
  Merhabalar,

  Kapıda ödeme ile gönderilen ürünlerde eğer ki müşteri teslimat almazsa ve ürün satıcıya geri gittiğinde bir avukat bürosundan SMS geliyor.

  Bu durum karşısında satıcının böyle bir hakkı var mı?
 • Kabul Edilen Cevap
  • Bilgi kirliliğine son verelim.

   Evet sipariş verdiğiniz ürünü kapıda ödeme olarak seçtiyseniz, kapıda ödemeli kargoyu muhakkak teslim almak zorundasınız. Yani o kargoyu almakla sorumlusunuz online olarak imzaladığınız sözleşmeye uymak sizin vazifeniz olarak görülür. Çünkü siz o siparişi verirken uzaktan mesafeli sözleşmeyi de kabul etmiş sayılıyorsunuz. Aksi taktirde satıcı firma sizi kapıda ödeme imkanını kötüye kullanma, iş gücünü zayıflatma ve iş vaktinden çalma suçları ile size dava açma hakkını saklı tutar. Bu konuda mahkemeye kargo firmasının ve satıcı firmasının uğradığı zararlarını sizden almak için maddi ve manevi tazminat davası yönünde olur. Bu masrafların ve mahkeme masraflarının tamamını ise siz karşılamak zorunda kalırsınız. Satıcı firma beyan ettiğiniz ve online olarak imzaladığınız sözleşmeyi mahkemeye beyan ederek hukuki süreç başlatıp size yüklü bir tazminatı peşin bir şekilde ödettirme hakkına sahip olur.

   Buna üzülerek cevap veriyorum ki sadece ürünün değil aynı zamanda uğratmış olduğunuz ziyan ve zarara yönelik tazminat ücretini de ödemekle yükümlü olursunuz. Mahkeme kararı ile keyfiyen alınmayan ürünler için mahkeme aldığınız ürünün en az kırık (40) en fazla doksan (90) katını satıcı firmaya ödemeniz için tazminat bedelini uygun görebilir.

   Bir ürününün iade edilebilmesi için öncelikle o ürünün alıcı tarafından teslim alınması gerekir. Teslim alındıktan sonra eğer ürün beklendiği gibi çıkmaz, yanlış, hatalı vb. olursa iade edebilirsiniz. Kapıda ödeme konusunda da keyfi bir iptal söz konusu olamaz. Kargodan teslim alırsınız, kargocuyu 2 dk bekletir(veya şubeden alırsınız), paketi açar, ürünü kontrol eder ve iade edersiniz.

   Tüketici kargo sürecinde dahi ürünü almaktan vazgeçebilir. Bunun önünde bir engel yoktur fakat bu bir hizmet olmadığı ve fiziksel bir ürün olduğu ve İPTAL/İADE FORMU doldurulmadan iade edildiği için satıcı otomatikmen haklı konuma yükselir. Tüketici sözleşmesinde ürün teslim alındığı ANDAN itibaren diye bir ibare vardır.
 • 25-11-2021, 12:38:07
  #2
  Konu takip +

  3 Müşterim ille de kapıda ödeme olsun diyip ürünleri teslim almamış. Geldisi gittisi bir dünya para.
 • 25-11-2021, 12:41:03
  #3
  Aldıktan sonra geri iade hakkı var. Almadan da öyle bir hakkı var . Bazı butikler avukata vericegiz tazminat alacağız vs diye zirvalamisti . Akabinde ben onlarla ugrasinca hem aldığımı hem de üstüne biraz da para almıştım . Hiç uğraşmayın . Tüketici hakem heyeti direk suçlu bulur sizi
 • 25-11-2021, 12:41:39
  #4
  Satıcının öyle bir hakkı yok diye biliyorum. Büyük ihtimalle sahtedir avukatlık bürosu adı altında atıyorlardır.
 • 25-11-2021, 12:43:13
  #5
  Peki onay aldığını varsayalım onay alınarak bir sürü masraf altına giriliyor. Kişi en azından faturalandırılan masrafların zararını karşılamak zorunda değil midir?
 • 25-11-2021, 12:44:42
  #6
  webtasarimda adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Peki onay aldığını varsayalım onay alınarak bir sürü masraf altına giriliyor. Kişi en azından faturalandırılan masrafların zararını karşılamak zorunda değil midir?
  internet üzerinden alınan ürünlerde ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde sebepsiz yere iade hakkınız bulunmaktadır
 • 25-11-2021, 12:53:22
  #7
  Dün bir abimin başına gelmiş, adam ürünü kapıda görmüş beğenmemiş. Direk ödemesini yapmadan geri göndermiş.

  Dün avukat bürosundan mesaj gelmiş, 109,5TL ödeme yapacaksınız gibisinden. Gidip ödemiş IBAN numarasına. Yeni bir av mekanizması.
 • 25-11-2021, 13:32:07
  #8
  Yatirimci adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  internet üzerinden alınan ürünlerde ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde sebepsiz yere iade hakkınız bulunmaktadır
  teslim alındığındann itibaren iade hakkı tabii bulunur. ama büyük firmalar da kargo ücretsiz olacağı sözleşmeyle belli ama küçük firmalarda böyle bir şey imzalanmıyor. yani müşteri oluşturacak firmaya oluşturduğu kargo giderleri paketleme giderleri birçok masrafı oluşuyor. zaten iade alınmayacak diye belirtmedim. alınacak ama kaç tl kargo tuttu faturalı olarak bellidir direkt müşteri adına. örnek veriyorum 30 ₺. bunu düşerek ürün fiyat bilgisi iade edilir tabii resmi kaynaklarda bu nasıl ifade ediliyor emin değilim. daha tecrübeli arkadaşlar vardır aramızda
 • 25-11-2021, 13:35:12
  #9
  StyleWaR adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Dün bir abimin başına gelmiş, adam ürünü kapıda görmüş beğenmemiş. Direk ödemesini yapmadan geri göndermiş.

  Dün avukat bürosundan mesaj gelmiş, 109,5TL ödeme yapacaksınız gibisinden. Gidip ödemiş IBAN numarasına. Yeni bir av mekanizması.
  benim yaşadığımı dile getireyim hocam. ben ticaretimi düzgün yapmaya çalışıyorum paketlemem ürün tanımlarım vs. gerçeği yansıtmayan hiçbir durum olmuyor. müşteri siparişi veriyor onayını veriyor kapıda alacağına dair. mal 500 liralık gibi düşünün. ürünü teslim almıyor gerekçe olarak sunduğu gerekçe param kalmamış ya da hastayım. böyle abuk zubuk insanlar da var çoğu bilerek yapıyor. ben böyle kişiler denk geldikçe elimden geleni yapıyorum. tabii ki uğradığım zararı yansıtıyorum 109 ₺ çok yüksek bir masraf tutarı büyük ihtimalle yalan beyan.

  benim 500 liralık malda ortalama 40 ₺ gibi bir zararım oluyor. ürünü aldı beğenmedi iade hakkı tabii ki olmalı. gerekirse tüketici mahkemesine başvurmalı zaten.

  sizin abinizin başına gelen biraz avcılık durumu olmuş. ürün gerçekten dediğine göre dışından gördüyse beğenmemiş olabilir. sahte veya ürün tanımıyla uyuşmamış olabilir.