Bir şeyler başarmak isteyen bir Türk gencinin soruları. - R10.net
 • 21-11-2021, 16:00:28
  #1
  Arkadaşlar geçtiğimiz günde dolar 11 tl yi buldu. Duruma ciddi açıdan baktığımızda aklımızın sürekli olarak bununla meşgul olmamasını sağlamak neredeyse imkansız.

  16 yaşında basit bir gencim ya da kimilerinin gözünde çocuğum ama ben başarmak istiyorum sadece başarmak istiyorum diyip konuyu kapatmak tabii ki kolay ama ne veya neyi başarmak istiyorum.

  İnstagram adlı platformda dolaşır iken karşıma bir video çıktı Elon musk ın yaptığı bir röportaj hakkında videonun linkini eklemek yasak olabilir.
  Basitçe videodan bahsedeyim:

  Elon Musk: Marsı Dünya gibi bir gezegene dönüştürebiliriz.
  Muhabir: Bunu nasıl yapabilirsiniz?
  Elon Musk: Isıtarak, sadece gezegeni ısıtarak.
  Muhabir: Battanye ile mi? Marsı nasıl ısıtabilirsin ki, güneşe çok uzak.
  Elon Musk: Bir hızlı birde yavaş yolu var.
  Muhabir: Tamam, hızlı olan yolu söyle.
  Elon Musk: Hızlı yol kutuplara termonükleer silahlar atmak.


  Böyle manyak projeler ile gerçekleşebilecek hayaller peşinde yola çıkmayı düşünüyorum.
  Böyle bir haberide eklemek istedim ve ardından bu konu hakkında da konuşmak istiyorum.

  Falcon 1 roketi için şirkete dahil edebileceği başka uygun bir aday bulamayınca projenin baş mühendisi de kendisi oldu.
  Standartlara uymayan mühendisleri işe alarak projeyi tehlikeye atmak istemediğini söyledi.Musk şimdi en yetenekli mühendisleri işe alabilecek mali güce sahip ama hala vaktinin yüzde 80-90'ını mühendislik yaparak ve SpaceX le Tesla için tasarımlar yaparak geçiriyor. İdari işleri de diğer yöneticilere bırakıyor.

  Elon Musk bu 2 ayrı firmayı aynı anda hem mühendislik açısından hemde mali vb yönleri ile yönetebilecek teknik bilgiye sahip bende böyle bir insan olmayı çok istiyorum piyasayı manipüle etmesi tamamen büyük bir manipilasyon idi ben onun eksik ya da yanlış yanlarınıda araştırdım az çok biliyorum ona göre kendimi kalıplandırıp bir gün ondan daha iyi olmayı düşünüyorum.

  Sizlerede soracak bazı sorularım var:
  Sizce Elon Musk gibi olmak yada yaşamak istememin eksik yanları var mı.

  Elon Musk genel olarak 3 farklı proje ile kendinden çok iyi söz ettiriyor. Bunlar Tesla Spacex ve SolarCity mantıklı bakınca 3 üde birbirinden bağımsız şeyler gibi gibi ama işin içine girince Tesla elektirikli araba üretiyor SolarCity güneş panelleri ile elektirikli arabaların harcıyacağı elektiriği elde etmeyi amaçlıyor aynı zamanda da Tesla ve Spacex in elektirik ihtiyacını karşılamasına yarıyor. Spacex ise Elon Musk ın bu dünyadan kaçmak için tasarladığı bir proje gibi geliyor ve hiç bir projesi ile bağlantı kuramıyorum sizlerin bildiği Spacex in Elon Muskın yaptığı başka projeleri ile bağlantıları var mı?

  Elon Musk ın bu projelerini hayretler içerisinde izliyorum ve bana ekran kartları işlemciler ramler çok ilgi çekici geliyor. Belkide Teslayı kurar iken Elon Musk a da elektirikli arabalar ya da arabalar ilgi çekici geliyor olabilir. Bu konularda (basitçe genel olarak bütün teknolojik ürünler hakkında) benimde bir şeyler üretebilme ihtimalimi yüksek olarak görüyorum.

  Maddi açıdan kendime finansman sağlamak için mining ve miningin elektirik masraflarını düşürmek için ise güneş panelleri düşünüyorum. Finansman konusunda sizce eksikliklerim var mı.

  Kim bilir belki de ilerde o mining için kullandığım güneş panellerinide kendim yaparım


  Benim düşüncelerimi ve isteklerimi sonuna kadar okuduysanız teşekkür ediyorum olumlu olumsuz yanıt alıp kendimin olumlu yanlarını ve olumsuz yanlarını eleştirmek istiyorum.  Yazım yanlışları ile dolu bir metin olabilir lütfen kusura bakmayınız • Kabul Edilen Cevap
  • elon musk in kitaplara ayirdigi vakte bakın hocam. o kadar okursanız ufkunuz hayal gucunuz beyninizdeki bağlantılar o kadar gelişir. zeka çalışkanlık vs de etken ancak kitaplarla sağlanan bu yetiler cok daha ön planda.

   dunyayi degistiren pek cok dahinin ortak yönü de bu. bizim oyunlarda, film ve dizilerde ayırdığımız saatleri bu tip insanlar kitaplarda harcamış. elon musk bir röportajında, cocukken günde 6 7 saat kitap okumak benim icin siradan bir aktiviteydi diyor. hayati boyunca bu kadar kitabi zihnine taşıyan birinin bu tip ucuk kacik hayalleri gercege dönüştürmesi gayet normal

   edit : en alttaki video guzel acikliyor olayi

   edit 2 : arkadaşın konuya bir daha yazamadıgı için pm den sorduguna buradan cevap vereyim fikrim herkese açık olsun :

   Alıntı
   çok yanlış düşünüyorsun

   elon musk teknolojinin dibine vurmuş adam, hala kitap okuyor.

   jeff bezos boş vaktinin %80 ini kitaplara ayırıyor. aşağıdaki videoda bahsettiğim gibi bunu da her fırsatta gençlere nasihat ediyor.

   bill gates yılların geleneğini bozmadı ve hala her yıl 2 hafta kendine medeniyetten uzak bir dağ evinde 2 hafta kitap tatili veriyor =) netflixti sanırım belgeseli var izleyebilirsin.

   kitaplara bir kişinin görüşü olarak bakma. bill gates bir kitap yazsa ve okusan, bill gatesin ömrü boyunca 100 lere kişiden aldıgı esintileri, bilgileri ve kendi yorumlarını harmanlayarak sadeleştirilmiş işe yarar kısımlarını kolayca alabiliyorsun.

   ayrıca elinin altındaki teknolojik cihazlar, sana kitaptaki izolasyonu vermez. hangi cihazı kullanırsan kullan pek çok dikkat dağıtan ve sana daha çekici gelen uyarılar alırsın. reklamlar, bildirimler vs. çünkü teknoloji sana o an birşeyler kitlemeye yöneliktşir, youtube da, sosyal medyalar da, internet siteleri de. içerikten çok pazarlamaya yogunlaşır. kitaplar öyle değil.

   diğer sorunun cevabı ise, sana ne tür kitaplar hangi yazarları okuyacağın konusunda bir reçete verilemez. sen bir erden başla, tarih de oku, bilim kurgu da oku, roman da oku. hepsi bu hayal dünyana çok farklı bileşenler kazandırır. ve zaman içerisinde ne okuyacağını kendin yönlendirecek kitap okuma vizyonuna erişirsin.

   kitap okumak abartılacak birşey değil, metroda, uyumadan önce yataktaki yorgana sarılma keyiflerinde, afedersin 10 dk lık tuvalet molanda bile bir kaç sayfayı yutabilirsin. günde en az 50 defa telefonun tuş kildiini açıyorsundur, 2 defa kitap yapraklarını açmak zor değl. kendini yormadan, ve bırakmamak için nu alışkanlıgı kazanmak adına günde 4-5 sayfadan bile başlasan ( en yavaş okuyan adam 10 dk da okur) ve bunu bir kaç ay yaptıktan sonra kendindeki değişim zaten seni disiplin edecek ve zamanla daha fazlasını arzulayacaksın

   istersen bir deneme yap aynı konuda 1 saatlik youtube videosu izle, bir de 1 saat kitap oku. farkı kendin gör. youtube videosu sana hayal kurdurmaz,dediğim gibi ekranda çok fazla uyaran var, sana sadece anlatır, sen onu alırsın. birşeyler hayal kurmaya başladıgın an dur bir şuradan bakayım dersin ve maç biter, karşına çıkan pek çok uyaran, tam da yaratıcı düşünceye geçtiğin anı mahveder. kitap öyle değil, okurken okursun, hayallere dalarsın, uygu anında bile beynin onu işlemeye devam eder, rüyalarına girer. sana hayal kurdurur. işte elon musk dediğin adam o hayalleri bu konsantrasona borçlu.

   elon musk kitabını oku, spacex kurarken 6000 saat video izledim demiyor, erişebildiğim tüm kitapları okudum diyor.


   olayın bir de sağlık tarafı var, zaten yaptıgımız işlelr gereği yeterince ekrana bakıyoruz, kitap size bir ekran molası da verir ve teknolojinin yan etkilerinden arınmanız için bir fırsat tanır.

   başarılar

   https://youtu.be/FFAq-NXHv7o
 • 21-11-2021, 16:14:29
  #4
  Elon Musk konusuna girmeden birkaç tavsiyede bulunayım. Anladığım kadarıyla mühendislik alanında bir hedefin olacak, buna uygun bir örnek vereyim. Büyük hayallerinin olması güzel ancak çok kafan dağılmadan kendine net bir hedef belirle. Bu hedefe ulaşman için aşman gereken aşamaları araştır. Bu yolda mühendislik mi okuman gerekiyor, diploma almış olmak için değil kendini geliştirmek için oku. Üniversite hayatın boyunca hedefindeki yolda ufak adımlar atmaya başla. Yani bir şirkette çalışman gerekiyorsa okulun bitmesini bekleme, çalış. Bir araştırma yapman gerekiyorsa bu senin hobin olsun, araştır. Öğrencilik döneminde en az 1 dönem mutlaka yurtdışı tecrüben olsun. İster değişim programlarına katıl, ister para biriktir kendin git ama mutlaka bunu yap. Gitmeden önce gideceğin yerdeki hedefinle alakalı olabilecek şirketlere ulaşmaya çalış, kendinden bahset, hiç gerekçen olmasa sadece bir öğrenci olarak görmek istediğini söyle. Bu arada üni. okumak sadece dersleri geçip, derste anlatılanları öğrenmek, tahtadaki notları ezberlemek ya da labda uygulamalı gördüklerini kavramak değildir. Derslerde farklı olduğunu hissettiren hocaları iyi gözlemle. Belki 4 yıl boyunca kendine katacağın hiçbirşey olmayacak ama tek bir idealist profun tek bir sözü kafanda bütün şimşeklerin çakmasını sağlayacak ve hayatına yön verecek ya da hedefine giden yolda sana küçük bir ışık olacak.
  Daha uzatıp sıkmak istemem, özetle başlangıç için bir somut bir adım atıp sırasıyla adımlarını planla...
 • 21-11-2021, 16:17:44
  #5
  önce üniversite oku iş bul sonra birşeyler yaparsın ülkemizde 0 dan başlamak imkasızdan bile öte durumda
 • 21-11-2021, 16:19:18
  #6
  Bu cevap, konu sahibi tarafından kabul edilebilir bir cevap olarak işaretlendi.
  elon musk in kitaplara ayirdigi vakte bakın hocam. o kadar okursanız ufkunuz hayal gucunuz beyninizdeki bağlantılar o kadar gelişir. zeka çalışkanlık vs de etken ancak kitaplarla sağlanan bu yetiler cok daha ön planda.

  dunyayi degistiren pek cok dahinin ortak yönü de bu. bizim oyunlarda, film ve dizilerde ayırdığımız saatleri bu tip insanlar kitaplarda harcamış. elon musk bir röportajında, cocukken günde 6 7 saat kitap okumak benim icin siradan bir aktiviteydi diyor. hayati boyunca bu kadar kitabi zihnine taşıyan birinin bu tip ucuk kacik hayalleri gercege dönüştürmesi gayet normal

  edit : en alttaki video guzel acikliyor olayi

  edit 2 : arkadaşın konuya bir daha yazamadıgı için pm den sorduguna buradan cevap vereyim fikrim herkese açık olsun :

  Alıntı
  çok yanlış düşünüyorsun

  elon musk teknolojinin dibine vurmuş adam, hala kitap okuyor.

  jeff bezos boş vaktinin %80 ini kitaplara ayırıyor. aşağıdaki videoda bahsettiğim gibi bunu da her fırsatta gençlere nasihat ediyor.

  bill gates yılların geleneğini bozmadı ve hala her yıl 2 hafta kendine medeniyetten uzak bir dağ evinde 2 hafta kitap tatili veriyor =) netflixti sanırım belgeseli var izleyebilirsin.

  kitaplara bir kişinin görüşü olarak bakma. bill gates bir kitap yazsa ve okusan, bill gatesin ömrü boyunca 100 lere kişiden aldıgı esintileri, bilgileri ve kendi yorumlarını harmanlayarak sadeleştirilmiş işe yarar kısımlarını kolayca alabiliyorsun.

  ayrıca elinin altındaki teknolojik cihazlar, sana kitaptaki izolasyonu vermez. hangi cihazı kullanırsan kullan pek çok dikkat dağıtan ve sana daha çekici gelen uyarılar alırsın. reklamlar, bildirimler vs. çünkü teknoloji sana o an birşeyler kitlemeye yöneliktir, youtube da, sosyal medyalar da, internet siteleri de. içerikten çok pazarlamaya yogunlaşır. kitaplar öyle değil.

  diğer sorunun cevabı ise, sana ne tür kitaplar hangi yazarları okuyacağın konusunda bir reçete verilemez. sen bir erden başla, tarih de oku, bilim kurgu da oku, roman da oku. hepsi bu hayal dünyana çok farklı bileşenler kazandırır. ve zaman içerisinde ne okuyacağını kendin yönlendirecek kitap okuma vizyonuna erişirsin.

  kitap okumak abartılacak birşey değil, metroda, uyumadan önce yataktaki yorgana sarılma keyiflerinde, afedersin 10 dk lık tuvalet molanda bile bir kaç sayfayı yutabilirsin. günde en az 50 defa telefonun tuş kilidini açıyorsundur, 2 defa kitap yapraklarını açmak zor değil. kendini yormadan, ve bırakmamak için bu alışkanlıgı kazanmak adına günde 4-5 sayfadan bile başlasan ( en yavaş okuyan adam 10 dk da okur) ve bunu bir kaç ay yaptıktan sonra kendindeki değişim zaten seni disiplin edecek ve zamanla daha fazlasını arzulayacaksın

  istersen bir deneme yap aynı konuda 1 saatlik youtube videosu izle, bir de 1 saat kitap oku. farkı kendin gör. youtube videosu sana hayal kurdurmaz, dediğim gibi ekranda çok fazla uyaran var, sana sadece anlatır, sen onu alırsın. birşeyler hayal kurmaya başladıgın an dur bir şuradan bakayım dersin ve maç biter, karşına çıkan pek çok uyaran, tam da yaratıcı düşünceye geçtiğin anı mahveder. kitap öyle değil, okurken hayallere dalarsın, uyku anında bile beynin onu işlemeye devam eder, rüyalarına girer. sana hayal kurdurur. işte elon musk dediğin adam o hayalleri bu konsantrasona borçlu.

  elon musk kitabını oku, spacex kurarken 6000 saat video izledim demiyor, uzayla ilgili erişebildiğim tüm kitapları okudum diyor.


  olayın bir de sağlık tarafı var, zaten yaptıgımız işler gereği yeterince ekrana bakıyoruz, kitap size bir ekran molası da verir ve teknolojinin yan etkilerinden arınmanız için bir fırsat tanır.

  başarılar

  https://youtu.be/FFAq-NXHv7o
 • 21-11-2021, 16:19:22
  #7
  bu yazdıkların için çok teşekkür ederim üniversite 4 yıl zaman kaybı olarak görüyorum bilemiyorum dekanın söyleyeceği 1 sözü dinlemek için 4 yıl harcamaktansa konuşmalar yapan konferanslar düzenlenen yerler var oralar ile vaktimi zamanımı harcıyabilirim mevcut bir yol haritam yok senin tavsiyen üzerine hazırlamaya başlayacağım yazılım mühendisliği düşünüyorum bu arada öbür insanlar gibi oyun oynamayı sevdiğim için filan değil tek amacım projeler geliştirip birilerin hayatına dokunabilmek genede her yazdığın kelime için sana teşekkürlerimi sunuyorum
 • 21-11-2021, 16:22:11
  #8
  "önce üniversite oku iş bul sonra birşeyler yaparsın ülkemizde 0 dan başlamak imkasızdan bile öte durumda"

  demişsinizde üniversiteler liseler çalıştığımız iş yerleri bizi köreltiyor sağolsunlar aileden gelebilecekler sayesinde 0 dan başlamam imkansız zaten biraz öndeyim şu anda projelerime finansman sağlamak için düşündüğüm fikire bile belirli finansman ayırabilecek durumdayım zaten boşu boşuna kurumlarda kendimi köreltmek istemiyorum.
 • 21-11-2021, 16:42:15
  #9
  Şunu yap öncelikle. Arkadaşımız yukarı da güzel söylemiş. Bir hedef belirle öncelikle. Yazının %90'ı Elon Musk üzerine kurulu Başarılı kişileri yakın hissetmek kolaydır ama iş uygulamaya geldiği vakit "Haa bu da mı varmış" denilir. Yani Elon Musk gibi olmak doğru bir seçenek değildir. Öncelikle kendini bir tanıman gerekiyor. Bende senin yaşına kadar yazılım mühendisliği okuma hayalim vardı ama biraz yazılımla ilgili işlerin içine girince "Yok abi bu bana göre bir şey değilmiş" dedim.

  Öncelikle kendini tanıman ve o yolda azimle çalışman gerekiyor.

  Evren de oldukça fazla sayıda bir araya gelmeyi bekleyen boncuklar vardır. Lise de biyoloji hocamız boncuklar derdi Bu boncukları derleyip toplayıp bir şeyler elde edebiliriz. Ama bu boncukları seçebilmenin ilk yolu kendini tanıman ve hemen işe koyulmandır. Fazla değil, yapmak istediğin her ne ise 1 ay onunla yat onunla kalk. Bak göreceksin onunla ilgili düşüncelerle ve o düşüncelere sahip kişilerle donatılacak. Bu evrenin kuralıdır. Ne olmak istiyorsan ona dönüşmen GEREKİYOR.

  Yeni jenerasyon da şunu görüyorum. Bir şeylerin olmasını bugün istiyorsunuz. Bugün para kazanacağım, bugün yapacağım, herkes şu an da kazanıyor bende gireyim derken bir bakmışsınız borsa da söylenilen fomo etkisine girmişsiniz. Sonrası da ardından gelen panikle anında vazgeçmişsiniz.

  Hayale bırakmayın hayallerinizi. Başla. Bir yerden başla. Ne bileyim sosyal medyayı 1 ay kapat ve hedeflerini analiz et. İlk başta küçük başla. Kesinlikle yapmak istediğin şeyi yapan kişilerle sohbet etmeye başla. Bu seni bir sonra ki sene ulaştırması için çok önemlidir. Düşünsene, senin yapmak istediğin işi yapıyor ya da ona adım atmış. Boncukları toparlaman için kısa yollardan biridir bu.

  Yani öncelikle başla dostum. "Ben böyle biri olacağım." Ol o zaman. Ne bekliyorsun. Kimse el atmayacak sana buna emin ol.

  Başla, çünkü başarısız olmak için bile başlamak gerekiyor. Yılmadan çalışmaya başla.

  Bir sonra ki sen yolunda, başarına...