Unutanlar İçin Zpanel - R10.net
 • 09-03-2014, 20:08:50
  #1
  Unutmamak için açıyorum tamamiyle. Belki başka arkadaşlarda açmış olabilirler ancak ben çok fazla reinstall yapan biri olarak güzel oluyor.

  Arkadaşlar kloxo ns bir türlü vps yönlendiremeyince zpanel kurmaya karar verdim. Birkez denemem olmuştu ancak sorunla karşılaşınca bırakmıştım. Bu gün tekrar kurmaya karar verdim bu sefer destekçim Al Green Lets Stay Together şarkısı oldu ucuz roman filminde duymuştum bu kadın şarkıcı kimdi derken erkek çıktı neyse yaklaşık iki binkere dinledim şarkıyı bir yandanda çalışmaya başladım.

  Bu zpanel bana yine kloxo başıma gelenlerimi yaşatacaktı bilmiyordum.Kurulumu sitesindeki gibi kurmaya başlıyoruz.

  İlk olarak centos 6 serisi ve 64 bit kurulum yapmalıyız. Sıfır bir vps olması çok önemli.

  Alıntı
  yum -y update
  Alıntı
  yum -y remove qpid-cpp-client
  Alıntı
  reboot
  Alıntı
  sudo -i
  Alıntı
  cd
  Alıntı
  yum install wget
  Alıntı
  wget -O installer-10-1-0-centos-64.sh.x https://github.com/zpanel/zpanelx/re...centos-64.sh.x
  Alıntı
  chmod +x installer-10-1-0-centos-64.sh.x
  Alıntı
  yum install ld-linux.so.2 curl
  Alıntı
  ./installer-10-1-0-centos-64.sh.x
  Kurulum hızlı bir şekilde bitiyor. İlk başlarda daha önce cpanel ve webmin ve kloxo kurduğum için ipadresim:7777 bu tarz bişi ile gireceğimi sanıyordum ama yanılmışım. Cevap ssh ekranındaymış. Bu film sunumlarındaki nfo benzer bişi çıktı zaten o çıktıktan sonra makina kendini reboot yaptı bende gereklidir diye zpanel defterime kopyalayım dedim. Meğer gerekliymiş. MYSQL şifreleride varmış. O defteri sakın kaybetmeyin sonra üzülürsünüz. Bir yandan Al Green Lets Stay Together dinliyorum adamın you demeleri dehşet bişi tam sanatçı anlicanız.

  Meğersem ip adresini tarayıcına yazınca karşımıza çıkıyormuş. Kopyalayım dediğim nfo kılıklı bilgilerden kullanıcı adımı ve şifremi girdim. Sonra şifrenizi değiştirmeyi unutmayın. Şimdi hazır olun ekran görüntüsünü vericem. Bildiniz wordpress tarzında yazılmış kloxo nun dns yönlendirmesini inadı tutmamış olsaydı zpanel al green tanışmamış olacaktım.


  Ben bu linux ile eyleşirken genellikle 70s lerden dinlerim. Belki çernobil jenerasyonu oluşum. Radyasyona içtiğimiz çaylardan yada yazın yüzdüğümüz karadeniz sularından maruz kalmış olabilir değişik bir şarkı tarzım olduğu bir gerçek. Neyse konumuza dönelim ben bu kloxo neyi beceremedim tabiki nsleri ayarlayamamıştım. Kendim manuel webmin ile nsleri ayarlarken iyi oluyordu ancak siteyi var/www/html içinde barındırıyor başka site açmaya kalkıncada vhost ile cebelleşiyorduk. Kloxo kurulumu kolay ve kolay bir arayuzu vardı cpanel benziyordu ama bir türlü alan adı firmasından yönlendirdiğim ns1 ns2 sunucuya adapte edemiyordum. Bazen pesetmek şart. Ben panel kurunca ilkönce DNS koşarım kendi nameserver oluşturduktan sonra siteyi eklemekte başka siteleri eklemekte kolay olur.

  İlk olarak nsleri oluşturacağımız alan adını kaydetmek için paneldeki

  Alıntı
  Domain Management


  Alıntı
  CREATE


  Alıntı
  Domain Management
  Alıntı
  DNS Manager


  nsler ayarlandı. Şimdi nslere yönlendireceğimiz alan adını alan adı firmamızın panelinden de yönlendirmesini yapalım. Ben natro kullanıyorum. Siz kendi panelinizden yapabilirsiniz

  Yönlendirdiğiniz alan adı sizin ns1.alanadi.com olacaktir. Ayrica zpanele girerken alan adiniz.com ile girebilirsiniz.  Ana alan adımız ilk kaydettiğimiz alan adı. Bu bizim ns'lerimizi oluşturan alan adımız. Ayrıca zpanele girerken kullandığımız alan adımız. Şimdi sırada diğer sitelerimizi barındıracağımız alan adlarımızı kaydetmeye geldi. Ben önceleri vps dns ayarı yapınca sadece var/www/html içine bir site kaydedebiliyordum. Buda hem ns alan adım hemde kendi sitemin alan adı oluyordu. Aynı vps birden fazla alan adı ve birden fazla site barındırmaya geldiği zaman vhost bir türlü geçemiyordum. Tabiki bunu panelsiz yaptığım içindi kurulum illaki vardır ama bilmeyince eliniz kolunuz bağlı kalıyor. Zpanel bir nevi kurtarıcı oluyor.

  Benim sadece bitane alan adım vardı. Onuda nsleri oluşturmak için feda ettim. Şimdi başka bir site kurmak istediğimde gidip alan adı satın almam gerekiyor. Yada ücretsiz alan adı veren yerlerden bir alan adı sahip olabilme imkanımda oluyor tabiki. Ben
  Alıntı
  kullanacağım sizler kendi alan adlarınızı ve ücretsiz alana adlarınızı kullanabilirsiniz. Kloxo nsleri yapamadığım için doğal olarak diğer alan adıda yönlenmemişti. Bunu zpanelde sorunsuz hallettim. nslerinizin vps yönlendiğinden emin olmak isteyenler
  Alıntı
  Başlat/çalıştır/cmd
  yazıp çıkan siyah ekrana
  Alıntı
  ping alanaadi.com
  yazmalari yeterli eğer pingliyorsa bu oldu demektir.


  Şimdi yeni bir alan adımızı kayıt yaparak devam edelim. Ben dot.tk kullanacağımı söyledim siz de elinizdekinleri kullanın. zpanel ana sayfasına girdik.

  Alıntı
  Domain Management


  Alıntı
  Create a new domain
  Alıntı
  Domain name:
  Alan adımızı yazıp
  Alıntı
  CREATE
  kaydediyoruz. Daha sonra yine alan adımızın hizmetini aldığımız alan adı firmasının servisine girip nsleri kaydediyoruz. Yönlendirme işlemi başlamış oluyor.


  __________________________________________________ _

  Bilgi Paylaştıkça Büyür
 • 20-03-2014, 05:32:24
  #2
  Ilk yorum benden gelsin, anlatim icin cok cok tesekkurler bende 2 gundur bu kloxo denen seyle kafayi yiyecektim, hatta kloxo icin konu ararken bu konuya denk geldim ve hemen vps e yeni os kurup ilk deneme de basarili oldum, bana gore super bir panel ihtiyaclarimi karsilayacak gibi.

  bir diger nokta ise dedicated makinamda cpanel kurulu ve her ay 36 dollar bayiliyorum, diyorum ki cpaneli iptal etsem de yerine zpanel kursam olur mu ?

  ha olur olmasina fakat cpanelde ki tum sitelerimi tum ayarlari ile zpanele tasimak mumkun mudur?

  anlatim icin tekrar tesekkurler
 • 20-03-2014, 06:03:08
  #3
  TUANAM adlı üyeden alıntı
  bir diger nokta ise dedicated makinamda cpanel kurulu ve her ay 36 dollar bayiliyorum, diyorum ki cpaneli iptal etsem de yerine zpanel kursam olur mu ?

  ha olur olmasina fakat cpanelde ki tum sitelerimi tum ayarlari ile zpanele tasimak mumkun mudur?

  anlatim icin tekrar tesekkurler
  Aynı derten muzdaribim, konu ilgili başarılı bir sonuç çıkarsa alıntıyla cevaplarmısınız lütfen.
  "Bildiğimizi zannetmek, öğrenmemize en büyük engeldir."
 • 20-03-2014, 06:15:03
  #4
  anlatım için çok teşekkürler. ben de kurmayı deneyeceğim. performans olarak nasıl peki ?
 • 20-03-2014, 06:19:34
  #5
  staticiation adlı üyeden alıntı
  anlatım için çok teşekkürler. ben de kurmayı deneyeceğim. performans olarak nasıl peki ?

  son 2 saattir uzerinde calisiyorum, hani pro degilim, pro olmadigim icinde bana gore yeterli gibi gorunuyor,

  zpanel kurulumu, ayarlari ve 2 adet wp site kurmam 1 saat kadar zamanimi aldi, performans iyi gibi gorunuyor fakat dedigim gibi bu konularda uzman olmayinca cokta bir sey soylemek mumkun degil, aslinda konuya Arif hocamiz bir el atsa guzel seylerin cikacagi kanisindayim.
 • 20-03-2014, 06:34:46
  #6
  Anlatim için teşekkürler, olurda birgün lazim olursa konunuzdan yararlanirim.

  Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  İş Alımı: KAPALI
 • 08-04-2014, 23:16:47
  #7
  Anlatım için teşekkürler, fakat sanırım burada bir yanlışlık var. NS ler için feda ettiğimiz diye belirmiş olduğumuz alan adı bende gayet çalışıyor. Yani feda olmuş değil normal bir hesap gibi çalışmakta.

  Ayrıca zpanelde oluşturmuş olduğumuz ikinci hesap için, NS ler ile birlikte IP girmemiz gereklimi? yoksa sadece NS leri girdiğimizdede yönlenmiş oluyormu?..

  Düzenleme:

  Bu arada benimde NS ler için kullandığım alan adım natroda, aynı şekilde kurduğumda domain'i adres çubuğuna girdiğimde sayfayı açmakta zpaneli değil. Ama zpanel.alanadi.com şeklinde yazdığımda zpanel girişini açmakta.
 • 08-04-2014, 23:22:54
  #8
  düzeltmişler sonunda ilk sürümünü hatırlıyorum sorunu dns ayarlarında idi
  Noo