• 18-07-2022, 10:14:21
  #10
  Bilgisayar mühendisliğini tavsiye etmiyorum. Endüstri mühendisliği bile daha revaçta bilişim sektöründe
 • smm panel
 • 18-07-2022, 10:15:28
  #12
  Eğer öğrenci hayatı yerine yazılım odaklı çalışıcam dersen Celal Bayar'ı tercih edebilirsin. Dersleri düzgünce takip edip üstüne gittiğin sürece eğitim olarak en azından Yazılım Mühendisliği bölümü kalitelidir. Oradan mezun biri olarak söylüyorum öğrenci hayatı olarak pek bir şey bekleme
 • 18-07-2022, 10:18:43
  #13
  semre57 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Sonuçlar açıklandı umarım emek veren herkes karşılığını almıştır. YKS Sayısal'da 23.000 küsür sıralama yaptım, açıkçası gitmek istiyorum ilk senemde. Her zaman ilgimin olduğu bölümde okul okumak istedim. Fikrim de değişmeyecek bundan eminim. En basit tabirle yazılımcı olmak istiyorum. Bunun için bilgisayar mühendisliği mi seçmeliyim, yazılım mühendisliği mi?

  Eminim aramızda her iki bölümü de okumuş büyüklerim vardır. Aklımı kurcalayan şey şu; yazılım mühendisliği bölümü şu an için konuşursak üniversiteler tarafından göz ardı edilen bir bölüm. Teknik üniversitelerin bir çoğunda yazılım mühendisliği yok. Onu geçtim doğru dürüst yazılım mühendisliği devlet üniversitelerinde bile yok. Vakıf üniversitelerinde iyi olanlar var örneğin Bahçeşehir 7000 ile kapatmış geçen yıl tam burslu. Ona sıralamam yetmiyor, onun dışında İzmir Ekonomi zorlayabilirim yazılım mühendisliği için fakat bunların hepsi vakıf üniversitesi. Okuduğum süre boyunca olası sorunlarda para talep edecekler diye biliyorum, o yüzden cesaret edip vakıf üniversitesi yazamayacağım sanrım maddi şartlar sebebiyle. Devlette ise bilgisayar mühendisliği için güzel üniversiteler geliyor ama onu da ben istemiyorum Elektrik Elektronik ağırlıklı olduğu için. Sizce ne yapmalıyım?
  Öncelikle tebrik ederim hocam, eğer kendinizde yazılım öğrenebilecek bir kapasite görüyor iseniz yani ilginiz var ise bilgisayar mühendisliği okuyup yazılımda kendinizi üst düzey geliştirebilirsiniz. Hem kendi projeleriniz hemde bir işe yer atmanız bilgisayar mühendisliğinde daha kolay illa yazılım okuyacağım diyorsanız yabancı dil varsa bir şekilde burs ayarlayıp yurtdışında okumanızı öneririm çünkü yurtiçindeki yazılım mühendislik bölümlerinin çoğu tabiri caizse biraz tırt, hem imkan hem gelecek açısından kendinizi yeterince geliştirebilirseniz kesinlikle bilgisayar mühendisliği daha mantıklı tabiki tercih sizin
 • 18-07-2022, 10:19:32
  #14
  Gidebileceğin en iyi okula git, yazılım yada bilgisayar seçmen tek başına bir şey değiştirmeyecek, ikisinde de çalışman ve kendini geliştirmen önemli ama okul seçimi okul bittikten sonra ki iş bulma safhasında sana her şeyden çok yardımcı olacaktır
 • 18-07-2022, 10:20:39
  #15
  Kendim bilgisayar müh. mezunuyum. Bilgisayar müh ve yazılım müh. arasındaki tek fark bilgisayarda elektrik dersleri varken yazılım da bu dersler yerine başka dersler olmasıdır. Başka derslerden kastım da yazılım dersleri vs değil sunumsal sözel derslerdir.1-2 arkadaş yakınmış keşke zamanında bilg yerine yazılım okusaydım diye fakat emin ol bu arkadaşlar yazılım okusaydı o zaman da derlerdi ki keşke bilgisayar okusaydım.

  Şunu anlaman lazım. Ne yazılım mühendisliğinde ne bilgisayar mühendisliğinde yazılım öğretilemez. Bu bölümler yazılımcı yetiştirme amacıyla oluşturulmamıştır. Programcı ve mühendislik arasındaki fark budur(kağıt üstünde.). Ha sonunda ikisi de aynı işi yapıyor mu evet.

  Yani özetle burada her şey kendi kişisel gelişiminde bitiyor. Yazılım ya da bilgisayarı bırak istersen başka herhangi bir bölümü de yazabilirsin. Bu olayı bölüme çok bağlama yoksa okula başladığında büyük hayal kırıklığı yaşarsın.
 • 18-07-2022, 10:25:17
  #16
  gideceğin üniversitenin sağlığına göre değişebilir ama unutma ki bilgisayar mühendisliği geride kaldı şu anda yazılım mühendisliği belki 10 sene sonra yazılım yerine robotik kodlama olacak
  yeniliğe ayak uydurmak gerekir eskide kalan gelişemez ayrıca yazılım mühendisliğinde freelancer alanı daha fazla bu sebepten yazılım mühendisliği bu puanla güzel bir yazılım mühendisliği bölümüne illa ki girebilirsin çok iyi üniversite olsa bile kendini geliştirmezsen o eğitimde bir hiç bence
 • 18-07-2022, 10:25:20
  #17
  SniperMask adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  yazılımcı olun
  Teşekkürler ama hangi bölüm aracılığı ile?

  KupeliHoca adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Yazılım ama ne olursa olsun yabancı dil öğrenin ve yazılımlarınızı yurt dışına satın
  Yabancı dil profesyonel düzeyde olmasa da iyi düzeyde biliyorum İngilizce, tabii ki daha alınacak çok yolum var bu konuda. Teşekkür ederim.

  alperenyld adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilgisayar Mühendisliği okuyan birisi olarak hocam yazılım okumanızı tavsiye ediyorum. yazılım nasıl bilmiyorum ama bize gösterdikleri yazılım bilgisinin 5 katını gösterdiklerine eminim. ve yazılım mükemmel bi sektör.
  Teşekkür ederim ben de hem donanım hem de elektrik/elektronik kısmına kayması sebebiyle bilgisayar istemiyorum ama yazılımın hem göz ardı edilen bölüm olması hem de vakıflarda olması sebebiyle ne yapacağım kararsızım. Kesinlikle yazılım mükemmel dediğiniz gibi.

  kaanilbey adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Eğitim hakkında üniversite hakkında akademik yeterlilik hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar yazılımcı olun yazmasın lütfen, Türkiye'de yazılım mühendisliği bölümleri pek yetkin değil akademik kadroya bakarak tercih yapmanı öneririm. Türkiye'de genel olarak Elektrik elektronik makine gibi ana mühendislikler akademik açıdan yetkin, üniversiteler bu konularda iyi ama bu bölümler yeni olduğu için tercih yaparken gideceğin üniversitenin akademik kadrosunu baz alarak yap bence. Onun haricinde kesinlikle yazılım mühendisliği önermiyorum. Bilgisayar veya Elektrik-Elektronik tercih etmeni öneririm. ( Elektrik- Elektronik mühendisliğini araştırmanı öneririm. Yazılım okuyan arkadaşım var C+ bilmiyor daha 3. sınıf. Dediğim gibi bölümler güzel ama türkiyede değil.)
  Teşekkür ederim. Elektrik Elektronik kendi başlı başına güzel bir bölüm haklısınız ancak ilgim yok maalesef. Bilgisayar mühendisliği de oraya kaydığı için düşünmüyorum.

  Misafir adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Merhaba,

  Öncelikle tebrik ederim aldığın sıralamayı beğendiğin için. 32 yaşındayım ve geriye dönüp baktığımda devlet üniversitelerinin öğretim kalitesi benim için hep tartışılır olmuştur. (TIP hariç) Benim fikrimi sorarsan şayet, yazılım mühendisliği.Çünkü bilgisayar mühendisliği artık geride kaldı. Artık hayat, bilişim ve teknoloji yönünde evriliyor. Bir bilgisayar mühendisi iş bulamayabilir lakin bir yazılım mühendisi hiç yoktan proje, uygulama ve oyun yazabilir, yer yüzünde ki milyonlarca teknoloji şirketinde çalışabilir. Bence biraz kendinden feragat edip, biraz daha zorla ve yazılım mühendisliği bölümünde oku. Hayat, iş ve gelecek için. Ayrıca ingilizce. İngilizce ilk hedefin olsun okulunu devam ettirirken. Kendine yapabileceğin en önemli iyilik yabancı dil. Umarım istediğin her şeyi yapabilirsin. Başarılar diliyorum sana.
  Teşekkür ederim, aslında çok beğendiğimi söyleyemem ama emeğimin arkasındayım. Pandemi sebebiyle 2 yıl boyunca evde bilgisayarda takıldım. Geçen yıl bu zamanlar okula başladığımda hiç bir şey bilmiyordum. 1 yıldan daha az bir sürede ancak bu kadar yapabildim. KDaha iyisini yapabilirdim, eğitim hayatım epeyi parlak geçti. Fen lisesi mezunuyum ama pandemi sebebiyle çok boşladım ve sonuçta epeyi geri kalıp ancak bu kadar toparlayabildim. Şimdi mezuna kalmak gözüme korkunç geliyor ve istediğim bölüm yazılım olduğu için daha çok kendimi geliştirmeme bağlı diye düşünüyorum. O yüzden emeğimin arkasındayım, ne olursa olsun herkese de bunu tavsiye ederim naçizane. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

  Enez adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  bilgisayar yada yazılım mühendisi farketmez her türlü senin kendini ne kadar geliştirmenle alakalı ikisinden de yazılımcı olabilirsin zaten bir çok ortak ders mevcut
  ben bilg müh son sınıfım, verilen kodlama eğitimi fazlasıyla yetersiz. tabii donanıma da fazlasıyla ders kayıyor normal olarak.

  sana asıl önerim iyi bir üniversite olmasıdır, her üniversitede yazılım mühendisliği yok bildiğim kadarıyla, kötü bir yerde yazılım müh okuyacağına iyi bir ünide bilgisayar okumanı tavsiye ederim
  Bilgisayarın içeriği sebebiyle cazip gelmiyor ama araştıracağım, teşekkür ederim.

  altunisik adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilgisayar Mühendisliği > Yazılım Mühendisliği
  Teşekkürler niçin böyle peki? Özel bir sebebi var mı?

  myakn55 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  bilgisayar mühendisliğindeki yazılım dersleri ve öğretilenler çok yetersiz. Yukarıdaki arkadaşlara katılıyorum hoca 1 veriyorsa senin kendi çalışmanla 5 e yükseliyorsunuz. Yazılım mühendisliğinde donanım dersleri olmadığı için derste 5 verim alıyorsun. Eğer şimdiki kafam olsa iyi kötü demeden herhangi bir yazılım mühendisliğini yazardım. Sonuçta her şey senin emeklerine bağlı olacak, diplomanın kendisi kodlama yapmıyor maalesef.
  Teşekkür ederim, haklısınız.

  VBuMaSTeR adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilgisayar mühendisliğini tavsiye etmiyorum. Endüstri mühendisliği bile daha revaçta bilişim sektöründe
  Doğrudur hocam teşekkür ederim, bakmak gerekiyor.

  Extralarge adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  İkiside değil. Matematik, Matematik Mühendisliği .....
  Matematik ile aram iyidir ancak bölüm olarak seçmeyi hiç düşünmüyorum, teşekkür ederim.

  burkayarac adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Eğer öğrenci hayatı yerine yazılım odaklı çalışıcam dersen Celal Bayar'ı tercih edebilirsin. Dersleri düzgünce takip edip üstüne gittiğin sürece eğitim olarak en azından Yazılım Mühendisliği bölümü kalitelidir. Oradan mezun biri olarak söylüyorum öğrenci hayatı olarak pek bir şey bekleme
  Üniversite sadece eğitim değil aynı zamanda kültür yuvası bence, öğrenci hayatı da bunun parçası. Önerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim.
 • 18-07-2022, 10:30:42
  #18
  lorxy adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Öncelikle tebrik ederim hocam, eğer kendinizde yazılım öğrenebilecek bir kapasite görüyor iseniz yani ilginiz var ise bilgisayar mühendisliği okuyup yazılımda kendinizi üst düzey geliştirebilirsiniz. Hem kendi projeleriniz hemde bir işe yer atmanız bilgisayar mühendisliğinde daha kolay illa yazılım okuyacağım diyorsanız yabancı dil varsa bir şekilde burs ayarlayıp yurtdışında okumanızı öneririm çünkü yurtiçindeki yazılım mühendislik bölümlerinin çoğu tabiri caizse biraz tırt, hem imkan hem gelecek açısından kendinizi yeterince geliştirebilirseniz kesinlikle bilgisayar mühendisliği daha mantıklı tabiki tercih sizin
  Görüyorum hocam, çocukluğum bilgisayarla geçti. Kendime uygun başka bir meslek görmüyorum. Daha önce devlet destekli bir kaç haftalık kurslarda sertifika vs. aldım. Üniversitenin tamamen teori üzerine olduğunu biliyorum, hatta Türkiye şartları elverseydi çok küçük yaşlardan itibaren alaylı olarak kendimi geliştirmek isterdim. Yine de ilgime cevap verebilecek bir bölümde okumak istiyorum. Teşekkür ederim.

  oguzhane adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Gidebileceğin en iyi okula git, yazılım yada bilgisayar seçmen tek başına bir şey değiştirmeyecek, ikisinde de çalışman ve kendini geliştirmen önemli ama okul seçimi okul bittikten sonra ki iş bulma safhasında sana her şeyden çok yardımcı olacaktır
  Evet tek başına bir anlamı olmayacak haklısınız, iş bende bitiyor ama yine de kafama uyan bir bölümde okumak istiyorum. Teşekkür ederim.

  algoritmik adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Kendim bilgisayar müh. mezunuyum. Bilgisayar müh ve yazılım müh. arasındaki tek fark bilgisayarda elektrik dersleri varken yazılım da bu dersler yerine başka dersler olmasıdır. Başka derslerden kastım da yazılım dersleri vs değil sunumsal sözel derslerdir.1-2 arkadaş yakınmış keşke zamanında bilg yerine yazılım okusaydım diye fakat emin ol bu arkadaşlar yazılım okusaydı o zaman da derlerdi ki keşke bilgisayar okusaydım.

  Şunu anlaman lazım. Ne yazılım mühendisliğinde ne bilgisayar mühendisliğinde yazılım öğretilemez. Bu bölümler yazılımcı yetiştirme amacıyla oluşturulmamıştır. Programcı ve mühendislik arasındaki fark budur(kağıt üstünde.). Ha sonunda ikisi de aynı işi yapıyor mu evet.

  Yani özetle burada her şey kendi kişisel gelişiminde bitiyor. Yazılım ya da bilgisayarı bırak istersen başka herhangi bir bölümü de yazabilirsin. Bu olayı bölüme çok bağlama yoksa okula başladığında büyük hayal kırıklığı yaşarsın.
  Evet kesinlikle haklısınız iş kişinin kendini geliştirmesine bağlı. Alaylı yazılımcılar şu an benim gibi okuldan sonra ciddi olarak yazılımla ilgilenecek kişilerden çok daha avantajlı, ama ben her şeye rağmen ilgimi çekecek bölümde okumak istiyorum. Haklı olabilirsiniz yazılım mühendisliğinin içeri hakkında çok bilgim yok sadece daha önce sorduğumda bilgisayarın daha çok donanım-elektrik/elektronik ağırlıklı olduğunu söylediler. Teşekkür ederim.

  kadirkilic adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  gideceğin üniversitenin sağlığına göre değişebilir ama unutma ki bilgisayar mühendisliği geride kaldı şu anda yazılım mühendisliği belki 10 sene sonra yazılım yerine robotik kodlama olacak
  yeniliğe ayak uydurmak gerekir eskide kalan gelişemez ayrıca yazılım mühendisliğinde freelancer alanı daha fazla bu sebepten yazılım mühendisliği bu puanla güzel bir yazılım mühendisliği bölümüne illa ki girebilirsin çok iyi üniversite olsa bile kendini geliştirmezsen o eğitimde bir hiç bence
  Evet haklısınız teşekkür ederim.