üniversite tercihi hakkında fikir - R10.net
 • 14-10-2021, 19:53:19
  #1
  Dostlar merhaba sizinle birşey paylaşmak istiyorum fikrinize ihtiyacım var

  Ben bilişim meslek lise mezunuyum ek puanla 204 puanım ilkdefa ünv tercihi yapacağım bunu açıkmı yüzyüze mi karar veremedim

  Ve kendi bölümümü seçsem avantajlarım nelerdir yada hiç bilmediğim sağlık hemşirelikmi seçsem bilmiyorum başka bölümde olabilir

  Ve açık öğretimden meslek öğrenilmiyor sanırım
 • 14-10-2021, 20:03:07
  #2
  En başta söyleyeceğim şey lütfen sırf "Üniversite mezunu" olmak için bölüm seçmeyin.

  En başta ciddi anlamda "Ben ne istiyorum" diye düşünün ve ona göre hareket edin. Bilişim meslek üzerine liseden mezunsunuz. Okey güzel. Peki gerçekten devam ettirmek istiyor musunuz? Bunu göz önünde bulundurun. Eğer devam ettirmek istemiyorsanız da ne istediğinizi bildikten sonra seçim yapın. Tavsiyeleri ciddiye alın ama son kararı siz verin.

  Bunu neden diyorum? Örneğini çok gördüm. Sırf "Üniversite mezunu" olmak için kendisiyle alakasız bir sürü adam tanıdım. Adamın bilgisayarla, kodlamayla vs. alakası yok ve sırf diploması olsun diye 2 senelik Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiriyor. Bitirme projesini de gelip parayla yaptırıyor ve sonra çıkıp "Ben üniversite mezunuyum ama iş yok yeaaa" diye ağlıyor.

  Bende diyorum ki, ulan senin okuduğun bölümle alakan var mı ki sana iş olsun? Sen daha bitirme projeni parayla yaptırmış adamsın. Kim ne yapsın seni?

  Piyasa böyleleriyle dolu. O yüzden yapabileceğiniz şeyler üzerine yoğunlaşın.
 • 14-10-2021, 20:04:06
  #3
  Sevdiğin şey neyse onu seç. Sağlığı seviyorsan onu seç derim ama sırf para, devlet garantisi için bir bölüm seçme.

  Ben lisede web programcılığı, üniversitede ise yönetim bilişim sistemleri bölümünü okudum. daha doğrusu hala okuyorum, ilgilenmediğim için biraz uzattım. iyi ki de bu bölümü yazmışım diyorum. bilişim kısmında hocalar yetersizdi ama yönetim ve pazarlama konusunda işime yarayacak çok fazla şey öğrendim. bilgisayar/yazılım mühendisi doğal olarak bilişim konusunda benden daha bilgili ama benim o konuya fazla ilgim yoktu zaten.. bir yazılımı kendim yazmak yerine yazdırıp onu pazarlamayı, oluşturduğum projeyi yönetmeyi tercih ederim..

  karar vermekte zorlanıyorsan, benim okuduğum bölüm gibi birden fazla şeyi kapsayan bir bölüm senin için daha iyi olur. her şeyi görürsün, ilgin olan dalda ilerlersin..