• 21-09-2023, 14:01:48
  #1
  Merhaba borsaya gireyim aylık her ay düzenli tutara hisse alıp 1 - 2 sene bekleyim diye düşünüyorum. önerdiğiniz hisseler varmı borsa ile uğraşnalar bilgi verebilir mi ? ben enerji hissleri düşünüyorum.
 • 21-09-2023, 14:02:51
  #2
  2024 şubat - mart a kadar sell
 • 21-09-2023, 14:20:19
  #3
  üstadım giden trene atlamak diye birşey var. borsa az biraz yükseldi. her yükselmenin bir düzeltmesi olur. bu son günlerdeki düşüş bir düzeltme mi daha belli değil. ama düşüler alım fırsatırdır o da doğru. eğer ben alım yapacak olsam kademeli alım denen şeyi yaparım. elimdeki tüm parayla girmem. bir hisse alırım, düşerse alt fiyatlardan biraz daha ekleme yapıp maliyeti düşürürüm. bu aslında her düşüşte aynıdır. ben senede birkaç defa düşüşleri bekleyip alımyapan sonra da üzerine yatan bir politika izliyorum. nereden satıyorsun dersen, aslında satmıyorum. kar oranları yükseliyor, ben bekliyorum. ne zaman ki gözüme başka hisse çarpıyor o zaman satış yapıyorum. evet, tavan falan peşinde koşmuyorum, belki en yüksek karı da elde etmiyorum ama dediğim gibi ben uzun vadeciyim.

  yukarıdaki arkadağın dediği herkes tarafından kabul görüyor. seçime kadar yükselecek, seçimden sonrası tufan. ama bir de bunun karşıt tezi var. para kazanacak alan kalmadığı için hele hele seçimden sonra iyice kötü olacağı için borsaya yığılma olacağını güşünüyor bazılar. ben de katılıyorum bu görüşe ama yukarıdaki arkadaşa da katılıyorum. seçimden önce elimdeki ıvır zıvır hisseleri boşaltır, sağlam kağıtları tutarım diye düşünüyorum.

  şimdi herkesin söyleyeceğini ben de söyleyeyim... öborsaişi bilenlerin bilmeyenlerin parasını aldığı yerdir. sabırlı olanların sabırsızların parasını aldığı yerdir. unutma ki bizim borsa çok sığ. çok kolay hareket ettirilebiliyor. bütün bunlar risk.

  youtube'da ihtiyacın olan tüm eğitimler ve bilgiler var. buradaki herkese dediğimi sana da tekrarlayayım. yourube ve tradingview sana yeter. tradingview'da papertrading diye birşey var. herşey ücretsiz. sanal portföyünde sanal para ile alım satım yapıp kendi bilgini ve performansını ölçebilirsin. bu oları denemeden gerçek paranla girme derim ben. borsada fırsatlar bitmez. düşerken de fırsat verir çıkarken de... bir dene... belki de borsa işi sana göre değildir. herkes kazançta sevinir ama kayıpları kaldıramaz. paniklemeden bekleyebiliyormusun, "param gitti eyvah" demeden mantıklı kararlar alabiliyormusun bir bak.

  telegram ve whatsapp gruplarına itibar etme. bir hisse oralara düştüyse alan almıştır, artık küçüklerin eline mal çakmaya sıra gelmiştir.borsanın kutsal kadehini arama. öyle birşey yok. eğer o kadehi bulan biri varsa, al sat işlemlerini harika yapabiliyorsa o kişi elindeki bilgiyi kimseye açıklamaz. sıfır sermayesi bile olsa sessiz sedasız üç dört haftada elindeki parayı katlamaya başlar. orada burada "ben bu işi biliyorum bana para verin size de öğreteyim" demez.

  borsada her koyun kendi bacağından asılır. o sebeple iyice bilip anlamadan balıklama dalma... sabırlı ol. indikatörleri öğren, nasıl kullanılıyor bak. ama sonuna kadar güvenme, yüzde yüz çalışan bir indikatör diye birşey yok. bilanço temel analiz falan biraz youtube'dan araştır. baka bakalım neler anlayabiliyorsun. öğrendiklerinde kendine birkaç hisse seç, gör bakalım hakkaten yükseliyorlar mı yoksa seni zarara mı sokuyorlar.

  her zaman olduğu gibi bunların yatırım tavsiyesi olmadığını söylemek lazım. kimseye bakma, bana da bakma. kendi yolunu çizmen lazım. zaten o sebeple borsada bazısı kazanırken bazısı kaybeder. herkes kendi kararını verir.

  sana bol kazançlar ve kolaylıklar diliyorum.
 • 21-09-2023, 14:35:09
  #4
  temettüler var öncelik onlar