• 21-12-2020, 14:36:16
  #1
  Merhabalar,

  Coin alıp duruma göre al sat yapmayı düşünüyorum yakın zamanda. Hem tecrübe , hem de gelir elde etme amacım. Konuya dair henüz hiç bir bilgim yok. Bir kaç makale ve video izlememe rağmen kafamda bir fikir oluşturmadı. Birbirinin zıttı bir çok açıklamalar mevcut. Her zaman tüm fikirlerimi ve sorularımı r10 ailem üzerine kuruyorum. Sizden de bu konuda bir fikir,tecrübe ve yölendirmenizi bekliyorum konuyu çok karıştırmadan.

  - hangi uygulamayı kullanmalıyım.
  - hangi coine yatırım yapmalıyım ( piyasalar düşük durumda şuan tam alım zamanı mı ? )
  - bilmem gereken extra detaylar nelerdir ?

  DN: yüksek bir meblağ ile girmeyeceğim ilk aşamada.

  İyi çalışmalar.
 • 21-12-2020, 14:40:45
  #2
  Takipteyim
 • 21-12-2020, 14:41:13
  #3
  Türk Borsa: BTCTURK
  Yabancı Borsa: Binance

  İki siteye de üyelik oluşturup onaylarınızı yapın, ikisinin de mobil uygulaması var.
  Al sat yapmayı binance kullanımı şeklinde aratarak öğrenebilirsiniz.

  Altcoin tavsiyem
  ZIL ---> $0,015576 USD
  VET --> $0,048283 USD
 • 21-12-2020, 14:42:34
  #4
  Merhabalar,

  Sorduğunuz soruların hepsi tecrübeye dayalı ve kişisel yorumlamaya açık konular. Bu sebepten dolayı siz olayın temelini kaçırmışsınız diye düşünüyorum. Asıl sormanız gereken sorular al-sat işlemleri yaparken neleri göz önünde bulundurmalıyım, hangi kriterler benim için önemli? Piyasa aşağıya ya da yukarıya neye göre oynar? Haberlerin coinler üzerindeki etkileri nelerdir? Takip edeceğim coinlerin arka tarafındaki işlem yükü nedir? gibi sorularla zaman içinde karşılaşacaksınız. Bu soruların cevaplarına göre al-sat yapabilirsiniz.

  Sizin sorduğunuz sorulara ise kişisel cevaplarım şöyle olurdu, Binance kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Bunun birçok sebebi var. Şu an piyasanın alım ve satım zamanı olduğunun cevabını size kimse veremez çünkü piyasanın en büyük değere sahibi olan bitcoin şu an için tarihinin en yüksek seviyelerinde ve bundan dolayı temel ve teknik analiz yapmak zor. Anlık bazda hiç bir zaman piyasanın ne durumda olduğunu anlayamazsınız. Ekstra bilmeniz gereken birşey yok, temel yapacağınız işlem fırsatı değerlendirip alım yapmak ve doğru zamanda çıkmak. Hangi anın doğru olduğunu anlamakta bir süre sonra tecrübe, soğukkanlılık ve bilginize göre şekillenmiş olacak.

  Edit: Herhangi aklınıza takılan soru olduğu zaman özel mesaj atabilirsiniz, bilgilerimi aktarmaktan çekinmem ancak bu konuda herhangi bir yatırım tavsiyesi bazında sorularınıza maalesef cevap veremem.
 • 21-12-2020, 14:49:49
  #5
  Bu işe kesin olarak gireceğim diyorsanız, ilk olarak teknik analiz öğrenmenizi tavsiye ederim destek, direnç vs. Bir de ilk etapta küçük bir meblağ ile denemeler yapabilirsiniz.
 • 21-12-2020, 15:01:12
  #6
  Binance tavsiye ederim. Teknik, analiz pek anlamıyorum ben uzun vadeli gelecek gördüğüm coinlere yatırım yapıp bekliyorum. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte yatırım yaptığım bazı coinler;

  XEM - NEM
  ForTube
  IoTeX
  XRP - Ripple
  IOTA
  ZIL
  UTK
  ROSE
  STX
  DUSK
  CHZ (+psg ve juv taraftar token stakeinden)
  VET

  Airdroptan ordan burdan topladıklarım da var. Alıp unutan biri olarak genel olarak kârdayım. Gelecek gördüğüm coinlerden az az alım yapıp tutuyorum.
 • 21-12-2020, 15:11:21
  #7
  Binancede çeşitlilik çok ama piyasaya yeni giren nft ve defi tokenler uniswap üzerinden alınıyor- satılıyor hocam. Birde sizin almak istediğiniz coin- token hangi borsada var supply ne kadar 24 saatde kaç al sat yapılmış o gibi bilgileri takip etmek için coinmarketcap, coingecko ve benzeri siteler var. Birisi yada birilerinin gazına gelip koinin birine tüm paranızı yatırmayın balinalar çok oluyor piyasada. Ve bunları cep telefonunda kendi cüzdanında saklamak için kriptocüzdanı Trust wallet var binancenin cep walleti kullanışlıdır.
  Yeni bir platfrom oluşturduk koinsaati.com blockchain ve kripto para üzerine sorularınız, yapamadığınız şeyler, öğrenmek istedikleriniz olur telegram grubumuz aktif bekleriz. Kedni reklamımızı yapayım dedim arada

  Piyasalar düşük demişsiniz deüşük değil hocam btc şun en yüksek değerinde ATH olarak geçer ve heryerde haberi çıkıyor btc yeni rekor kırdı diye buna dikkat etmek lazım dominance 67 lerde boğa sezonu filanda değil kendi görüşüm tabiki. YTD.
 • 21-12-2020, 15:20:26
  #8
  Zorluer adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Merhabalar,

  Coin alıp duruma göre al sat yapmayı düşünüyorum yakın zamanda. Hem tecrübe , hem de gelir elde etme amacım. Konuya dair henüz hiç bir bilgim yok. Bir kaç makale ve video izlememe rağmen kafamda bir fikir oluşturmadı. Birbirinin zıttı bir çok açıklamalar mevcut. Her zaman tüm fikirlerimi ve sorularımı r10 ailem üzerine kuruyorum. Sizden de bu konuda bir fikir,tecrübe ve yölendirmenizi bekliyorum konuyu çok karıştırmadan.

  - hangi uygulamayı kullanmalıyım.
  - hangi coine yatırım yapmalıyım ( piyasalar düşük durumda şuan tam alım zamanı mı ? )
  - bilmem gereken extra detaylar nelerdir ?

  DN: yüksek bir meblağ ile girmeyeceğim ilk aşamada.

  İyi çalışmalar.

  ben neredeyse 3 aydır al sat yapıyorum. ilk ay tabi acemilikle geçti video ve makale felan da okumadım. Borsa mantığında ilerledim düşünce al çıkınca sat. Tabi ilk ay dirençleri öğrenmem zaman aldı bazı formları takip ettim herkes birşeyler yazıyor 10/9'u sallama yazılar. Bazı kişiler teknik yorum yapıyor ben onları dikkate aldım ve dirençleri al sat yaparken öğrendim. İlk başta LINK ile başladım aldıktan 1 gün sonra %6 felan düştü ama panik yapmadık 4 5 gün sonra belki %8 gibi karla sattım. İlk uygulamam BTC TÜRK PRO oldu gayet basit ve kolay ama sonra formlardan BİNANCE yi tavsiye ettiler. Onlarda Türkiyede ofis açtılar ve papara veya kredi kartı ile havale yapabiliyorsun veya BTC turkden dolar bitcoin etherium alıp binance cüzdanına karşılıklı transfer edebikliyorsun. Sana tavsitem BTC TURK ile başka risksiz coinler var özellikle büyüklüğü ilk 5 coinden şaşma. Bunlar BTC de bitcoin etherium link gibi coinler bunları alıp satma ile başlayabilirsin.

  Binanceye gelince yabancı bir borsa ve tüm coinler var belki yüzlerce binlerce deyim tabi bu coinlerin çoğu boş coin ve paranı kaybetme ihtimalin çok yüksek , çok hızlı dalgalandırıp uygulamada üst sıralarda gözüküp dikkat çekip milleti çekmeye çalısıyorlar. Binance uygulaması çok karışık ama hızlı çözüyorsun ve komisyonu BTC TURK den daha az. Bınance içinde yine bitcoin , etherium, lınk, ada , atom , neo , xrp , trx, wawes gibi coinleri takip edebilirsin hacmi düşük coinler herzaman kumardır %300 de verebilir %300 de düşebilir. Düşerse 2 sene beklersin eski yerine gelmesini.

  Ben bu siteleri takip ediyorum 1 tanesi çok güzel grafik paylaşıyorlar https://tr.tradingview.com/symbols/BTCUSD/ideas/ buradan az çok grafiklere bakıp kendi yolunu çizersin. Coinlerin twetter hesapları var resmi onları takip edersin güncel bilgileri alırsın buradan bir yol çizersin. İlk tavsiyem kimsenin dediğine aldanma özellikle telegram kanallarından uzak dur. 2-3 kişi dışınca teknik ilerleyen yok ama 100 kişi çıkacak inecek battık veya zengin olduk diye sürekli yazılar yazar.

  BTC TURK veye Binanceye girince ilk soracağın ben coini dolarkamı alayım TL ile mi alayım olacak. Onuda cevaplayım BTC/DOLAR alırsan sattığında da sana dolar geri verir. Dolar piyasalarda artarsa hem coinden hemde doları bozdururken kar edersin BTC/TL alırsan bozdurduğunda TL alırsın ama eğer dolar düşüp çıkarsa yine BTC/TL fiyatı ona göre ek olarak artar ve azalır bitcoin 20 bin dolarken ve dolar 7 lirayken BTC/TL 140.000 olur sen gider 140 binden alım yaparsın borsa hiç hareket etmese dolar 8 lira olsa BTC/TL 160.000 olur dolar arttı diye Bitcoin artmasa bile kazanmış olursun. Bütün coinler dolara bağlıdır. Hem coin artar hem dolar artarsa iki yerden kazanırsın. Coin artar dolar düşerse aradaki orana göre kazancı azabilir.

  Dolarla alamanın bir güzelliği de satmak istediğinde BTC/USD den satacaksın alım satım çok yüksek koyduğun gibi satılır coin ama BTC/TL de sadece türkiyeden alanlar olur koyarsın beklersin gelsin biri alsın.

  benim daha önce borsa geçmişim olduğu için hızlı kavradım. 10 bin gibi bir rakamla girdim 2.5 da 21 bin felan param oldu şanslıydım borsa çok oynaktı al sat çok yaptım 300 TL kar görsem çıkıyordum. 2 gün sonra aynı coin düşünce alıyordum 200 kar görünce satıyordum.

  Bugünün değerlerine bakarsan bitcoin çok yüksek tüm zamanların en tepesinde etherium ve link gibi merkeziyetçi olmayan coinlerde bitcoin nasıl giderse öyle gidiyor yükselirse yükselir düşerse düşer. Tabi kendi çağınca sıfır yatırımcı girmezse coine hep bitcoini takip ederler. Bu coinlerde şuan çok yüksek bence , ne olacağını şuan kimse kestiremiyor. Kimi bitcoin 100 bin dolar olacak diyor kimi geri 10 bin dolar . Ama şunu biliyorum kurumsal firmalar yakın zamanda ciddi alımlar yaptı ve açıkladılar.

  bu arada binancede işlem yapıp para çekmek isterseniz şuan sadece paparaya atabiliyorsun %1 komisyonla , siz binancedeki paranıza dolar alıp BTC turk hesabınıza anında geçirebilirsiniz oradan da anında banka hesabınıza transfer edersiniz paparaya gerek kalmaz.

  aklınıza takılan sorular olursa bana yazabilirsiniz. Başlangıç için 10 bin ideal günlük al satlar da 200 500 TL arası verebiliyor. 1000 TL girerseniz de 20 50 TL arası olur. Bazen aynı gün bazen 2-3 günde satarsınız. Bunların dışında kazanacağınız rakamlar için çok ciddi sıçramalar olması lazım beklentiniz daha yüksek ise hiç bulaşmayın özellikle sabırsız biriyseniz hiç girmeyin aldığınız coin aldıktan 5 dk sonra %10 düşer 15 gün sonra bakmışınız %20 kar vermiş beklemek bu işin en kritik noktası. Birde genelde nakitte kalmak ikinci kritik nokta para boşta durmasın illa coin alayım demeyin para dursun 3 4 gün borsayı izleyin düşünce alım yapın.

  yazdıklarım yeni başlayanlara başlangıç için biraz yardımcı olur umarım , tecrübelerimi yazdım. Başka kişilerin başka taktikleri tecrübeleri vardır, bunlar benim tavsiyem
  Herkese bol şans.

  @Zorluer; @robertokim;