Üye Olduğunuz Yerlere Dikkat Ediniz - R10.net
 • 27-11-2019, 20:47:47
  #1
  Merhaba arkadaşlar, yerli yabancı üye olduğum forumlara kullanmış olduğum çöp bir mail ve çöp standart şifrem var. Yine onay için girdiğim mailimin gereksiz kutusuna baktığımda şöyle bir maille karşılaştım.

  Hey, I know your password is: KLASİK GEREKSİZ ŞİFREM YAZILI BURADA

  Your computer was infected with my malware, RAT (Remote Administration Tool), your browser wasn't updated / patched, in such case it's enough to just visit some website where my iframe is placed to get automatically infected, if you want to find out more - Google: "Drive-by exploit".

  My malware gave me full access and control over your computer, meaning, I got access to all your accounts (see password above) and I can see everything on your screen, turn on your camera or microphone and you won't even notice about it.

  I collected all your private data and I RECORDED YOU (through your webcam) SATISFYING YOURSELF!

  After that I removed my malware to not leave any traces.

  I can send the video to all your contacts, post it on social network, publish it on the whole web, including the darknet, where the sick people are, I can publish all I found on your computer everywhere!

  Only you can prevent me from doing this and only I can help you out in this situation.

  Transfer exactly 900$ with the current bitcoin (BTC) price to my bitcoin address.

  It's a very good offer, compared to all that horrible shit that will happen if I publish everything!

  You can easily buy bitcoin here: www.paxful.com , www.coingate.com , www.coinbase.com , or check for bitcoin ATM near you, or Google for other exchanger.
  You can send the bitcoin directly to my address, or create your own wallet first here: www.login.blockchain.com/en/#/signup/ , then receive and send to mine.

  My bitcoin address is: 1LfYcbCsssB2niF3VWRBTVZFExzsweyPGQ

  Copy and paste my address, it's (cAsE-sEnSEtiVE)

  I give you 2 days time to transfer the bitcoin!

  As I got access to this email account, I will know if this email has already been read.
  If you get this email multiple times, it's to make sure you read it, my mailer script has been configured like that and after payment you can ignore it.
  After receiving the payment, I will remove everything and you can life your live in peace like before.

  Next time update your browser before browsing the web!

  Mail-Client-ID: 5027289486  Bu mailler aynı şekilde her gün aralıksız şekilde gönderilmiş. İlk zamanlar 400$ sonlara doğru 1400$ çıkartılmış. Arkadaşlar kesinlikle üye olduğunuz çöp sitelere mail, sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini kullanmayınız. Örneğin çöp mailimin şifresi farklı, çöp sitelere üye olduğum şifre farklı. Ayrıca lastpass tavsiye ederim her defasında karışık şifrede alabilirsiniz. Büyük ihtimalle şifre direk olarak db yazılıyor oradan da tehdit ediyorlar. Dikkatli olunuz.

  BTC şikayet linki >> https://www.bitcoinabuse.com/reports...TVZFExzsweyPGQ
  Adam baya baya para toparlıyor. https://www.blockchain.com/btc/addre...TVZFExzsweyPGQ BTC işlemleri.
  Rızkımı veren Huda´dır kula minnet eylemem.
 • 27-11-2019, 20:55:10
  #2
  katılıyorum. yalnız çöp maile de dikkat edin ben .money vürüsü yedim. vürüsüde temizliyemiyoruz
 • 27-11-2019, 20:55:41
  #3
  ben senelerdir aynı şifreyi kullanıyorum. hatta geçen bir mail aldım yukarıdaki maile benzer bir mail mailin içinde benim şifrem şifremi halen değiştirmedim aynı şifre ama her yerde 2 adımlı doğrulama etkin
  çok mail alıyorum bu şekilde özellikle domain uzantılı maillere.
 • 27-11-2019, 20:56:00
  #4
  Bana da aylardır kendi kullandığım maile geliyor birebir aynı yazı içeriği sanırım ümidi kesti artık atmıyorlar ancak mail adresimi çöp olarak nitelendirebileceğimiz yerlerde hiç kullanmadım yine de bir şekilde buluyorlar.