Google Dalgalanması Öldürmez Sağlam Olmayan Siteler Öldürür - R10.net
 • 26-10-2010, 22:01:32
  #1
  Son günlerde pek çok site sahibi index kaybı, yazılan konuların indexlenmemesi yada hit kaybından bahsediyor. Konuyu biraz eşeleyince görüyoruz ki bu sadece türkiye’ye has bir sorun değil tüm dünyada yaşanan genel bir sorunmuş.
  Google’de sürekli dalgalanmalar olur du. Ama bu seferki dalgalanma çoğu siteyi sildi süpürdü.

  Peki bu dalgalanmada ki şiddet oranı neden fazla oldu?
  Hepinizin malumu google kısa bir süre önce caffeine uygulamasını devreye soktu. Şimdi anlıyoruz ki caffeine ek olarak başka uygulamalarda geliştiriyor. Google yetkililerinin yaptıkları açıklamalara baktığımızda sorunun neden kaynaklandığı hakkında fikir yürütmek hiçte zor değil.

  Google web’in kalitesini korumak adına radikal değişikliklere gidiyor bu değişikliğin temelinde milyar dolarlık ‘ticari bir firma olan’ google nin geleceği ni korumak adına yine googlenin var oluş nedenlerinden biri olan web’i çöp’ten kurtarmak yatıyor. Bunun içinde kullanıcıya aradığını sunmayan yanıltıcı başlık ve içerikle kullanıcıyı aldatan ve web’i çöp e çeviren siteleri bir şekilde diskalifiye etmeye çalışıyor. Bu köklü değişiklik yapılırken kurunun yanında yaşta yanabilir. Zira şu an ortalık toz duman olmuş durumda toz bulutu dağıldığında içeriği sağlam kullanıcıya aradığını sunan siteler hak ettikleri yeri alacaktır.

  Google sırtını sağlam duvara yaslamak istiyor. Var oluş nedeni olan interneti daha fazla kişinin kullanması bu kullanıcıların aradıkları bilgiye en kısa yoldan ulaşması için güvenilir siteleri bir adım öne çıkarmak çabası içerisinde. Evet güvenilir siteler önceden beri bir adım öndeydiler ama şimdi bu durum daha da etkili bir biçimde uygulanacak.
  Önceden olduğu gibi bugünden yarına google de ilk sayfada çıkma çabası bana göre gerilerde kaldı. Artık rüştünü ispat etmeyen siteler eskisi gibi aramalarda üst sıralarda çıkamayacaklar.

  Peki webmaster ler ne yapmalı?

  Düzene ayak uydurmaktan başka yapılacak bir şey yok. Ayakları yere basan kullanıcıya aradığını sunan ve uzun süre aynı çizgide ve istikrar da devam eden siteler yapmak yada var olan sitelerimizi bu şekilde geliştirmeliyiz.
  Google nin bu değişimini depreme benzetirsek şunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Google dalgalanmaları öldürmez sağlam olmayan siteler öldürür.
  Tıpkı depremler de olduğu gibi temeli sağlam atılmış bir binada oturuyorsanız depremin şiddeti ne olursa olsun oturduğunuz bina tepenize çökmez.

  Kaynakca
 • 26-10-2010, 22:22:35
  #3
  hadi len diyorum ve gecıyorum.

  pr5 olan domaın yası 6 olan. sürekli özgun ıcerık gırılen. saglam backlınklerı olan. tanıtım yazıları alınan. kendı kategorısındekı sıtelerın tavsıye ettıgı. sosyal ımleme sıtelerıne sureklı takvıye edılen, etıket basmayan spam yapmayan 45k sıtem oldu 4k

  pr0 olan çöp lınk kasan. spam yapan.yaşı 1 olan. etıket dolduran. kopya ıcerık koyan sitem ıse oldu 1k dan 20k bu googlenınkı mılyar dolarlık tıcarı kaygı degıl DANGALAKLIK. NE YAPTIKLAIRINI KENDILERI BILE BILMIYO
 • 26-10-2010, 22:25:04
  #4
  agzına sağlık biraderim. aynı dertten bende müzdaribim. google kurunun yanında yaşta yanar mantığını yürüttü basit ama etkili bir çözüm gibi görünebilir fakat benim hit aldığım tüm kelimede bakıyorum spam siteler dolmuş. adam aynı yazıyı sürekli kopyala yapıştır yapıyor ve sadece başlık değiştiriyor ilk 3 te yer alıyor benim sitem piyasada yok. bumu yeni düzen bizdemi spam basalım ??

  ATABEY adlı üyeden alıntı
  hadi len diyorum ve gecıyorum.

  pr5 olan domaın yası 6 olan. sürekli özgun ıcerık gırılen. saglam backlınklerı olan. tanıtım yazıları alınan. kendı kategorısındekı sıtelerın tavsıye ettıgı. sosyal ımleme sıtelerıne sureklı takvıye edılen, etıket basmayan spam yapmayan 45k sıtem oldu 4k

  pr0 olan çöp lınk kasan. spam yapan.yaşı 1 olan. etıket dolduran. kopya ıcerık koyan sitem ıse oldu 1k dan 20k bu googlenınkı mılyar dolarlık tıcarı kaygı degıl DANGALAKLIK. NE YAPTIKLAIRINI KENDILERI BILE BILMIYO
 • 26-10-2010, 22:27:47
  #5
  Alıntı
  Bu köklü değişiklik yapılırken kurunun yanında yaşta yanabilir. Zira şu an ortalık toz duman olmuş durumda toz bulutu dağıldığında içeriği sağlam kullanıcıya aradığını sunan siteler hak ettikleri yeri alacaktır.
  Toz bulutu dağılsın hele. O zaman taşlar yerine oturur. Milyar dolarlık bütceye sahip bünyesinde binlerce kişiyi çalıştıran bir oluşumdan bahsediyoruz. Bu oluşum öyle yada böyle istediğini yapacaktır. Bizler ya düzene uyacağız yada toz bulutunda bir toz zerresi olarak kaybolup gideceğiz.
  Organik köy tereyağı & Köy Peyniri & El yapımı sucuk
 • 26-10-2010, 22:28:14
  #6
  ya googlenın algorıtması su an o kdr cökmus vazıyette kı. neyı neden yukarı cıkarıyo. neyı neden asagı ındırıyo kendılerı bıle bılmıyo. onun ıcın uydurmuslar bı yalan duzeltıyoruz. guncellıyoruz. sızın ıcın hızmet verıyoruz vs vs zırvalık. googlenın bugune kdr kalıte belırleyıcı olarak uygulayın dedıklerı seylerı yaptıgımız sıtelerın yuzde 90ı bitmiş durumda. diğerleride es kaza yoluna devam edıyo. ne zamana kdr devam eder oda mechul. google tekel olmasının avantajını kullanıyo. google ıcın ne farkeder.musterı gırıyo ıste. hangı sıteye gırerse gırsın. arama yapan user. google bana kötu sıte cıkardı demez kı. buldugu sıteye kötu der dıgerıne gecer.

  acık ve net söyluyorum. john amca ıstedıgı kdr cözduk sorunu desın. asıl sorun sımdı baslıyo. yukardakı sıteler neden yukarda. asagıdakıler neden asagıda bunu google bıle bılmıyo. özellıkle wp sısteme muthıs bı kazık attılar. bunuda duzeltmedıler veya duzeltemedıler. ama umurlarındada degıl
 • 26-10-2010, 22:30:53
  #7
  Bilmem farkediyormusunuz, sıralamalar yavaştan oturuyor gibi.(eski haline dönmeye başlamış)Ama bu biraz zaman alacaktır.

  Kaliteli olarak hizmet verdiğine inandığınız ve bu şekilde çalışmalarınızı yürüttüğünüz siteleriniz bugün olmayabilir ama yarın tekrardan hakettiği yerde olacaktır.

  Google eğer ki spam siteleri bu kadar tavan yaptırdıysa ve halen spam yapmayın diyip kaliteden bahsediyorsa bu google'ın ahmaklığıdır.

  Siz siz olun çizginizi bozmayın, 1 hafta sonra herşey rayına oturacaktır.

  Tabi bu süreçten sonrada canı yanacaklar elbet olacaktır.
  It's our paradise.
 • 26-10-2010, 22:53:21
  #8
  Sıralamalar bir şekilde oturacaktır. Bugün yada yarın ama mutlaka oturur. Zaten sıralamaların oturmaması demek google nin iflası demek.
  hemen herkes internetin bilgi çöplüğüne döndüğü yönünde eleştiriler getiriyor. google de bunları biliyor hedefi çöp siteleri temizlemek.
  Ha şunu diyenler olabilir.
  Özgün içerik girdiğim google yönergenelerine uyduğum site berbar durum da spam yaptığım site tavan yaptı.
  Bu denilende doğrudur. Zira aynı durumu bende yaşıyorum.
  Amaaaa uzun vadede spam yapan sitelerin akibeti karanlık.
  Şimdilerde herkes wp nin index almamasından bahsediyor ama benim 2 adet wp sitem var hiç ilgilenmiyorum yinede içerik girdiğimde anında index alıyor.
  Yarın bu siteler aynı istakrarı gösterecek mi?
  Bence HAYIR.
  Olay tamamen toz bulutuyla alakalı.
  Organik köy tereyağı & Köy Peyniri & El yapımı sucuk
 • 26-10-2010, 23:19:53
  #9
  Bu index ve hit sorununda hic sıralama problemi yaşamadım.Hatta biraz yukseldim ama hitler geberik bende görüyorumki google wordprese cok buyuk bir kazık attı.Suan aldığım hitler etiketlerden geliyo bana %90 nı ama direkt konuya girenlerim %90 hit uctu wordpres kullanmak suçmuş gibi .
  Düğün Fotoğrafçısı - İstanbul Düğün Fotoğrafçısı