Google İndex Siliyor! - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 12-01-2010, 18:37:13
  #1
  Bir Kaç Gündür Sürekli takip etmek zorunda olduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Google arama sonuçlarında bir çok seo uzmanının farketmediği yada gözden kaçırdığı bir konuya odaklanmanızı istiyorum. Geçtiğimiz ay google “seo” için yaklaşık 194.000.000 sonuç bulundu derken, şimdi ise bu sonuç 60 ,000,000 a kadar düştü. İkinci bir örnek ise “haber” örneğin haber için geçtiğimiz ay 172.000.000 sonuç gösterirken, şimdi ise yani kasım ayı son haftası özellikle, “haber” için yaklaşık 29.100.000 sonu var demektedir. Şimdi burada merak konusu olan iki soru işareti var. Google şuana kadar hiç bu kadar büyük bir dalgalanma yaşatmadı webmasterlara bunun sebebi sonuçların temizlenmesi mi ?

  İkinci soru ise işte o daha korkutucu olanı, bunca sonuç ne oldu, milyonlarca sonuc söz konusu, acaba bu siteler filitre, sandbox, gibi googlenin cezalarına mı maruz kaldılar, yoksa sadece bazı gereksiz sonuçları mı listeden çıkardılar. Seo uzmanı arkadaşlarımız bu konu hakkında yorumlarını yazarlarsa sevinirim, Bu konu ile alakalı araştırmamız devam ediyor. En kısa zamanda bu işin iç yüzünü öğrenir ve sizlerle palaşırım. Şimdilik kalın sağlıcakla bol hitli günler.

  Seo Uzmanı
  Şefik Özdemir

  Kaynak
  Daha önce paylaşıldıysa özür dilerim.
 • 12-01-2010, 23:57:33
  #2
  Gerilimli bi' şekilde verilmiş bu olay açıklaması basit.Google site yayınına son verdikten sonra bile indexleri bir süre tutar.İndexleri komple silmek gibi bi' adeti yoktur.

  Caffein ile birlikte ayırt edebilme alanında epey ilerlemiş gibi gözüküyor ki duplicate content olayını daha sağlam yapıyor yani kendi teknolojisi çapında.Seo kelimesindeki yazıların hepsinin özgün oolduğu düşünülemez yani çoğunu ikinci plana attı.Supplemental index durumuna geçtiler.Primary index modundakiler gözümüzle gördüklerimiz.
  adfhfgkjlmnbcgvhjmöklkşlk
 • 13-01-2010, 00:33:28
  #3
  google birşeyler yapıyor genel anlamda indexler siliniyor
  forumu kontrol edin göreceksiniz
 • 13-01-2010, 00:43:36
  #4
  safakuygur adlı üyeden alıntı
  google birşeyler yapıyor genel anlamda indexler siliniyor
  forumu kontrol edin göreceksiniz
  Sistem değiştiriyor.Bazı sıralama kriterleri değişiyor.caffein ile indexleme yapısı değişiyor.Bazı serverlar caffeine geçmemiş olabiliyor.1 dk farkla bu yüzden index dalgalanması olabiliri gibi bi' seçenekte var.


  Ben silmiyor saklıyor diyorum.Google'de iki türlü index var.Primary index (gösterilen sonuçlar bunlardır),supplementary index(siliyor denilen gösterilmeyen indexler burada,sandboxdaki,filtredeki indexler).şu an silinen diye bahsedilen siteler ikincil durumda.

  Dikkat ederseniz sandbox'a girmiş bir site kurtulup indexleri geri gelmeye başladığında cachelerine bakarsanız eski filtreden önceki cacheleridir.Buradan bile silinmediğini anlayabilirsiniz.
  adfhfgkjlmnbcgvhjmöklkşlk
 • 13-01-2010, 09:58:34
  #5
  Arkadaşlarım bende sizler gibiyim günlük konuları açıyor açtırıyorum olabildiğine özgün vs vs son 24 saate baktığımda, açmış olduğum konularımın hepsinin indekslendiğini görüyorum. Buraya kadar sorun yok yani sorgulamada siteismi.com dediğimde son 24 saati göstermesinde sorun yok.

  Hatta hitlerim yüzde 15 civarı arttı diyebilirim. Şu anda sitem üzerinde bu indeksledim diye gösterilen konular link olarak gözükmemekte. Nasıl yani diyenler için;

  Kara üzüm iki gözüm isimli konuyu açıyorum 5 dk ya indeks aldım diyor sonra googleden, kara üzün iki gözüm siteismi.com dediğimde link yok

  2010 senesine yeni girdiğimizde oldu tüm bunlar hemen hemen tüm sitelerde var, hatta bağzı sitelerin bundan haberinin bile olmadığını düşünüyorum çünkü kimse gidipte konuismi siteismi.com diye aratmaz googlede.

  Ha google indeks siliyormuş, silmez arkadaşlarım sileceği şeyi niye alsın ki son 24 saatlik aramalarda gösteriyorsa sıralama için veri tabanında tutuyor olabilir. Yahu buda neyin sıralaması derseniz 2010 yılı ve yeni bir algoritma, yada spam site temizliği, yada spam olarak indekslenmiş konu başlıklarının temizliği diyebiliriz. Zira siz birşeyi silerken yenisini üzerine kayıt etmezsiniz dimi. Yani önce temizliği bitirirsiniz, sonra göstermediklerinizi sıralamaya algoritma gereği nerede olması gerekiyorsa atarsınız.

  Sonuç olarak; bu olayın geçici olduğunu ve biz wm lerin konu açılımlarına özgün ve düzenli şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Kolay gelsin.
  ye on net
 • 13-01-2010, 10:33:57
  #6
  Gereksiz bir indexin silindiğini iddia ediyorsanız buyurun tartışalım, SEO aramasında SEO ile alakası olmayan milyonlarca index silinmiştir diye düşünüyorum, bu da hepimizin işine gelmeli. İşini gerçekten yapanlarla ordan burdan çalanlar ayrılmalı artık.

  Yanılıyormuyum ?
 • 13-01-2010, 13:22:23
  #7
  Rapografi adlı üyeden alıntı
  Gereksiz bir indexin silindiğini iddia ediyorsanız buyurun tartışalım, SEO aramasında SEO ile alakası olmayan milyonlarca index silinmiştir diye düşünüyorum, bu da hepimizin işine gelmeli. İşini gerçekten yapanlarla ordan burdan çalanlar ayrılmalı artık.

  Yanılıyormuyum ?
  Mevzu indeks silinmesi değil sevgili Rapografi, yeni açılan ve tamamen özgün olan konuların indekslenmemesi olayı, daha doğrusu indeksledim diyen googlede bu aramaları bulamamamız olay bu, yoksa taktir ettiğiniz üzere seo ile alakası olmayan indekslerin gitmesi elbette benim işime gelir.
  ye on net
 • 14-01-2010, 10:52:10
  #9
  Yeni sitelerde indexleniyor aslında.Siteyi açtığınız zaman ping gönderirsiniz google bot gelir bakarsınız 3 gün sonra indexlemiş olur.Cache tarihine veya en son ne zaman uğradı diye bakarsınız 2 gün öncesidir.

  Yeni siteleri daha fazla inceliyor.Bunu azaltmak için kaliteli sitelerden tanıtım yazısı almak işi kolaylaştırır.Misal r10'dan do follow bi' link alsanız yeni siteye hemen indexlenir.Kaliteli torpil edinmek lazım yani.
  adfhfgkjlmnbcgvhjmöklkşlk