• 24-08-2009, 20:09:25
  #1
  Merak ettiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum.

  Diyelimki abc.com adında bir sitem var, bu sitenin içeriği görmek isteyen
  kullanıcı eğer Almanya'dan ise içeriği Almanca gözükecek Fransa'dan ise Fransızca gözükecek ve Türk ise Türkçe gözükecek.

  Sayfa linkleri değişmeyecek sadece session ile yazıları dile göre değiştireceğim bu sayede hiç bir sayfa uzantısı değişmeden (abc.com/en abc.com/fr abc.com/de gibi olmadan) içeriğini charset'leri ile birlikte değiştireceğim.

  Amacım Google aramalarında google.de google.fr google.com.tr sonuçlarında çıkmak.(Global olmak)

  Buna Google'in bakış açışı nedir ? Deneyenler oldumu ?
 • 14-10-2009, 14:20:53
  #2
  Tecrübeyle sabit olmasa da, aşağı yukarı aynı klasmandaki sitelerin multi-lang olanlarının Google değerlerinde daha avantajlı olduğunu görüyorum. Bir diğer taraftan ise büyük projelere baktığımızda çoğunlukla lokal dillerin desteklendiğini görüyoruz. Bu bağlamda hem Google hemde kullanıcı açısından epey faydalı olacağını düşünüyorum.

  Ek bilgi: Bahsettiğiniz sistem için bir wp eklentisi var.
 • 16-10-2009, 16:15:19
  #3
  bu şekilde çok iş yapacağını sanmam. zira tüm lokasyon girişlerinde siten farklı açılacaktır. böylece google hiti alman çok zorlaşır.

  tavsiyem subdomain veya subfolder olarak aç ve girişleri oraya yönlendir. seo çalışmanıda bu doğrultuda yaparsan iyi iş yaparsın. Ama tabi sayfa geçişleri ve meta düzenlemelerini çok iyi ayarlaman lazım.