• 17-07-2009, 03:51:35
  #1


  İlk olarak Google gözünde backlink nedir bunu anlatmak istiyorum.

  Google Gözünde Backlink

  Google'ın gözünde backlink bir siteye referans olmaktır.Zaten " Google Optimizasyon " kategorisindede görmüşsünüzdür.Örnek " r10 karınca yağı " kelimesinde kasıyordur 2 firma, diğer akıllı arkadaş gider rakip firmanın linklerini ***** yada w.arez gibi sitelere ekliyor.Bu'da oldukça karşı firmaya zarar veriyor.İşte bunun sebebi budur.Google backlink'leri herhangi bir siteye referans olarak görmekte.Bunun önemini yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim.


  Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Backlink alırken dikkat etmeniz gereken 3 kural vardır.

  1 - İçerikdaş Sitelerden Link Almak
  2 - PR Değeri İyi ve Güncel Sitelerden Link Almak
  3 - Alexa rank'ı belirli bir seviyeye gelmiş sitelerden Link Almak

  Şimdi açıklamaları yapalım ;  1. İçerikdaş Sitelerden Link Almak  Yukarıda bahsettiğim gibi, bir siteye link alırken kefil oluyorsunuz.Siz böyle kabullenmeseniz'de Google böyle diyor.
  Sonuçta mantıklı bir yol, Sağlık siteniz var iken gidip'te oyun sitesinden link almak aranızdaki ilişkiyi belirlemez.Hangi yönde yol alıcağınızı bir nebze'de olsun alıcağınız backlink'lerde etkilemektedir.
  Eğer sağlık siteniz varsa ve sağlık sitelerinden link alırsanız Google'a az çok kendinizi tanıtmış olursunuz ve bunun %100 yararlarını görürsünüz tecrübeyle sabittir.

  2. Güncel Sitelerden Link Almak  Sürekli güncel sitelerden link almak önemlidir.Güncel siteleri Google her zaman sever ve tâkip eder.Zaten PR5 verdiği bir siteye boşuna pr5 vermemiştir ve Bot'lar hergün siteye uğrar yeni yazılan makale varsa 1 dakika yada 5 dakika içinde indexler.Siteye girer ve inceler.
  Belirli süre güncel kalan sitelere belirli zamanlarda ziyaret ederler.Bot siteye geldiğinde siteyi tararken alt'ta bir link görür ve şöyle düşünür ; " Bu site zaten kaliteli bir site , madem sık sık ziyaret ettiğim bu site kaliteli, bu siteye referans olan sitede kalitelidir.Ben bu siteyide bir inceliyeyim. "

  Bu sayede Bot'lar link verilen siteyi görmüş ve incelemişlerdir, bu sayede hızlı indexlenme ve Bot'ların ilgisini çeken bir site olmayı başarır.

  3. Alexa Rank'ı Belirli Bir Seviyeye Gelmiş Sitelerden Link Almak  Alexa son 3 yıldır ünlenmiş ve popülarite sağlamış bir sistemdir.İşleyiş yönünden çok mantıklı davranır.Google artık alexa'yıda pr değeri gibi görmektedir hatta daha çok önemsiyor diyebiliriz.Önemsemesinin sebebi ise alexa bir siteye rank verirken o sitenin tasarımına , güncelliğine ve hitine göre puan vermektedir.Kısaca sitenin kalite puanı olarak algılanır.O yüzden Google Alexa servisini önemsemektedir.Alexa rank'a önem vererek link alan arkadaşlar dönüş yaşamış ve faydalarını görmüştür.

  Yazının tamamı bana aittir, okuduğunuz için teşekkürler.
  WebEngineer - Mert Karakuş.
  WebEngineer ~ Google Gözünde Backlink Nedir ? , Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar !
 • 17-07-2009, 03:53:28
  #2
  güzel bilgiler sağol Mert, 100 tane farklı siteden backlink almaktansa 10 tane aynı içerikten almak kadar kaliteli backlink yok
 • 17-07-2009, 04:14:17
  #3
  emeğine sağlık mert güzel acıklama.
 • 17-07-2009, 04:31:16
  #4
  elinize sağlık.

  WebEngineer adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Örnek " r10 karınca yağı " kelimesinde kasıyordur 2 firma, diğer akıllı arkadaş gider rakip firmanın linklerini ***** yada w.arez gibi sitelere ekliyor.Bu'da oldukça karşı firmaya zarar veriyor.
  burda biraz yara almış gördüm sizi
 • 17-07-2009, 04:38:21
  #5
  Üyeliği durduruldu
  oldukca yararlı ve değerli bilgi.. teşekkürler
  ve bu güzel makaleyi kendi sitemde yayınlıyorum. tabi kime ait olduğunu belirterek
 • 17-07-2009, 04:53:41
  #6
  çok yararlı bir döküman emeğine sağlık
 • 17-07-2009, 04:59:42
  #7
  Üyeliği durduruldu
  Alexa olayına kesinlikle katılmıyorum.
  Alexası iyi sitelerden link alınca google gözünde daha çok önemli filan değil. Link alırken tabiki alexa'ya bakılmalı ancak sadece 1 husus için bakılmalı
  Alexa iyi değilse o site hit almayan ölü bir sitedir.
  Yoksa google açısından hiçbir önemi yok.
  Örn: A sitesinin 1 indexi var. Prside 0. Ama alexası iyi seviyelerde ? Ne diyeceksin buna tek index olan bi siteden link almak iyimidir ?
  ALEXA SADECE HİTE GÖRE DEĞİŞİR
 • 17-07-2009, 05:58:40
  #8
  Üyeliği durduruldu
  Genel olarak çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık, birkaç ekleme yapmak istiyorum.

  ForumAlemi adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  güzel bilgiler sağol Mert, 100 tane farklı siteden backlink almaktansa 10 tane aynı içerikten almak kadar kaliteli backlink yok
  Sizden farklı düşünüyorum, 100 tane siteden doğru ve yerinde alınan backlin, 10 tane aynı içerikli siteden doğru ve yerinde alınan backlinkten daha faydalıdır. Sonuçta backlink aynı zamanda link popülerliğidir ve google değerlendirmeye alırken link popülerliğinide göz önüne alır.

  Ayrıca aynı içerik olayına gelince, ben google'ın site içeriklerini tam olarak tanıyabildiğine inanmıyorum.

  Şimdi bana demeyin ki adsense reklamları içeriğe göre çıkıyor diye; tamam adwords reklamları içeriğe göre çıkıyor ama hangi içeriğe göre çıktığı belli: " Sitede yer alan kelimelere göre ". Bu demek oluyor ki ben googleı adsense altına döşeyeceğim 3-5 kelimeyle çok rahat yanıltabilirim. Ha ondan sonra banlanırım banlanmam o ayrı konudur.

  Bence aldığınız backlinkin pr değeri, alexa değeri ne kadar yüksek ise o kadar fayda görürsünüz. Aynı içerik olması şart değil bence, eğer öyle olsaydı herkes .edu, .gov linklerin peşinden koşmazdı

  Nacizane fikrimdir..
 • 17-07-2009, 06:04:22
  #9
  Güzel bilgiler olmuş teşekkürler