• 18-06-2009, 23:34:56
  #1
  Arkadaslar bloogspot da ve seo islerinde daha yeni sayilirim..
  Bugun blogspottan blogumu kurdum ve özgün içerigi yazmaya basladim, ve bloggerin bi kaç ayarlari için takildigim sorulari soracagim, cevaplarsaniz memnun olurum.
  - Meta taglari nere koycam ? hangi sayfaya ?
  - ÖrneginX kelimesinde yükselmek istiyorum.. bunun için ne yapmam gerekir ?
  Simdilik sorularim bunlar.. Gün geçtikce takildigim yerleri de soracagim.
 • 19-06-2009, 00:41:49
  #2
  öncelikle blogger blogunuza description ve keywords taglarını eklemenizi tavsiye etmiyorum.
  dublicate sorunu oluşuyor. bir takım kodlarla başlığı description tagı olarak ekleyenler var ama fayda elde edeni duymadım.

  seo açısından önemli olan <title> tagı için pek çok yerde tavsiye edilen şu kodu <head> tagları arasına eklemenizi öneririm.

  Alıntı
  <b:include data='blog' name='all-head-content'/>
  <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;index&quot;'><title><data:blog.title/></title><b:else/><title><data:blog.pageName/> - <data:blog.title/></title></b:if>
  bloggerda seo açısından yapılabilecek pek fazla birşey yok
  faydasını gördüğüm maddeleri aşağıya yazıyorum :

  - kendinize bir domain name alın ve blogger blogunuzu bu domaine yönlendirin. Yani hostunuz blogger olmaya devam etsin ama sitenizin özgün bir adresi olsun.
  - blog yazılarınız arasında linkleme yapın. her yazınızda daha önceki yazılarınıza link gönderin. ama bunu yaparken "http://siteadi.com/icerik.html" şeklinde yapmayın. kelimelere link verin. mesela daha önceden yazdığınız köpeklerle ilgili bir yazınıza, yeni yazınızda geçen köpek kelimesine link vererek ziyaretçinizi yönlendirin.
  - yükselmek istediğiniz kelimelerle ilgili bol içerik girin. bir günde 3-5 i geçmeyin. hergün birşeyler ekleyin.
  - yazılarınızın görünümüne dikkat edin. seo açısından belki de en önemli şey ziyaretçinib sitenizde ne kadar uzun kaldığıdır. bu süreyi uzattıkça google gözünde güvenirliliğiniz artacaktır. bu yüzden yazılarınıza resimler ( resimlere alt tagı ) ekleyin.
  - yazının konusuyla ilgili referans sayılan sitelere yazı içerisinde link verin. mesela köpeklerle ilgili yazdığınız bir yazıda wikipedia daki bulldog maddesine ( yeni pencerede açılacak şekilde, ziyaretçiyi kaybetmek istemeyiz, üstelik ziyaretçi yeni sayfaya bakarken sitenizin açık kalmasından dolayı sitenizde geçireceği süre uzamış olacaktır ) link ekleyin.

  - backlinkim olsun diye alakalı alaksız her yere link eklemeyin. backlink aldığınız yer kaliteli, pr si yüksek ama link çıkışı az bir site olsun. böyle ayda bir link almanız, ilgili ilgisiz haftada 5 link almanızdan daha iyi sonuç verecektir.

  - ana sayfa title tagınızı iyi seçin ve sürekli oynamayın.
  - blogunuzla ilgili sürekli değişiklikler yapmayın. ( tema, kod vs. içeriğiniz üzerinde oynayabilirsiniz, link ekleme vs. şeklinde )
  - google aramalarında hemen yükseleceğiniz beklentilerini unutun. düzenli, sabırlı ve özenli olursanız ciddi neticeler almanız birkaç ayı bulacaktır yine de.
  - alakalı siteler bulun ve sürekli onların sitelerine yorumlar yaparak arkadaşlık kurun. ( başlangıçta 2-3 tane yeterli ) her yorumunuza link ekleyerek güvensizlik oluşturmayın. sürekli yorum ekleyerek de güvensizlik oluşturmayın. hergün bir yorum yazın, 10 yorumda bir "benim de şöyle bir makalem vardı bu konuyla ilgili" diyerek linkinizi verin .

  vs.vs

  - acele etmeyin, hemen adsense kodlarını eklemeyin, sitenizden çok fazla dışarı link çıkışı vermeyin, ( sadece çok kaliteli sitelere olsun, sitenizle ilgili referans olabilecek sitelere ),

  - bir tane daha deneme blogu açın. ve milletin tavsiye ettiği kod vs. uygulamalarını ilk önce burada deneyin, bir iki hafta bekleyin. iyi bir netice alırsanız ana blogunuza uygulayın.

  - indexlenme sorununa karşı "pinglemeyi" öneriyorlar ama ben tavsiye etmiyorum pek fazla. google sitenizi er ya da geç bulacaktır. fevrilikler google ın hoşuna gitmez unutmayın.

  başarılar dilerim. ( öyle fazla yazı yazmam, iyi günüme denk geldi , ayrıca blogger'da üzerinde çalıştığım farklı seo teknikleri var, başarılı olursa yazarım yine bişeyler )
 • 19-06-2009, 01:00:10
  #3
  aslanbash arkadasim döktürmüssun saolasin tavsiyeler için (rep vereem ama veremiyorum :S).. dediklerine göre meta tag eklemeyeyim + özgün içerige devam + Kaliteli link alayim.

  Linki 1 ay sonra fln almayi dusunuyorum bakalim...


  Birde sormak istedigim, özgü içerikte her maklenin altina fransizcasini da yazssam google amca ne der bu ise ? begenir mi ? fransizcam iyidir, Türkçe yazdigim makaleyi fransizca da yazabilirim... eger faydali olursa kollari siviyalim....
 • 19-06-2009, 01:09:03
  #4
  halil_37 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  aslanbash arkadasim döktürmüssun saolasin tavsiyeler için (rep vereem ama veremiyorum :S).. dediklerine göre meta tag eklemeyeyim + özgün içerige devam + Kaliteli link alayim.
  Linki 1 ay sonra fln almayi dusunuyorum bakalim...
  Birde sormak istedigim, özgü içerikte her maklenin altina fransizcasini da yazssam google amca ne der bu ise ? begenir mi ? fransizcam iyidir, Türkçe yazdigim makaleyi fransizca da yazabilirim... eger faydali olursa kollari siviyalim....
  açtığın siteyi sil.Komple fransızca bi' site aç.Eğer gerçekten biliyosan fransızca ve türkçe site açarsan saldırı yaptırtırım türkçe içerik kazandırmıyor.
 • 19-06-2009, 01:15:21
  #5
  halilcim rep önemli değil.

  - şahsi fikrim fransızcan iyi ise blogunun fransızcası için ayrı blog açman daha iyi olacaktır. ( "google translate" olayına girmeni tavsiye etmem, google anlıyor diyorlar ama bence bakmıyor bile, çünkü ziyaretçinin sitende ne kadar kaldığı gibi çok sağlam bir ölçü var, otomatik çeviri yapan siteler güzel çeviremediği için ziyaretçi hemen basıp gidiyor, bu da trustrank ı ( güvenilirliği ) düşürüyor. güvenilirlik düşük olduktan sonra yani ziyaretçinin sitene gelmesiyle çıkması bir olduktan sonra 1000 tane orjinal içeriğin olsa faydası yok söyliyeyim )

  tavsiyem fransızcana güveniyorsan, ayrı bir fransızca blog açman daha iyi olur. çünkü yazına fransızca kelime arayarak gelen birisi yazının başında türkçe yazıları görünce içeriğin geri kalanına bakmayabilir, aynı şey türkçe aramalarda da geçerli, eğer blogunun içeriği türkiyeye has değilse, yani evrenselse, fransızca konuşan çok ülke var, belirttiğim kriterlerla sağlam ziyaretçin olur.

  tekrar belirteyim : bana sorarsan page rankın 0 olsun, ama alexa değerin ( ki trustrank ı gösterir ) yüksek olsun. yani ziyaretçi sitene gelsin, okusun, beğensin, diğer yazılarına baksın. vs. bunu sağlamaya çalış. ziyaretçi siteni beğenir, sık sık gelir, okur eder, diğer yazılara da bakayım bu site iyimiş der ise, özetle sitende vakit geçirir ise, google seni daha çok kişiye sunacaktır. backlink alarak bazı kelimelerde yükselmeye çalışmalar vs. eğer siten ziyaretçiye bir kalite ve fayda sunamıyorsa hikayedir.

  adam "oyun" kelimesini aratarak geldi. bir milyon tane backlink kasarak ilk sıraya yerleştin diyelim. sitende yeni ve güzel oyun bulamıyorsa, çıkıp farklı bir siteye gidiyorsa, google seni bir milyon backlink e bakmadan aşağı itecektir.
 • 19-06-2009, 14:55:56
  #6
  Tias adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  açtığın siteyi sil.Komple fransızca bi' site aç.Eğer gerçekten biliyosan fransızca ve türkçe site açarsan saldırı yaptırtırım türkçe içerik kazandırmıyor.
  nasil su an sizlerle Türkçe konusabiliyorsam ayni sekilde fransizca da konusabilir + yazabilirim.

  https://www.r10.net/ceviri-istekleri/...i-yapilir.html

  bu konumda da belirtim, isteyen olursa farnsizca özgün içerik de yazabilirim.

  mevcut blogumu silmem fakat ayri bir blog açarim, fransizca bir domain + fransizca içerik.. bakalim hangisi daha fazla getiriyorr..

  bu arada aslanbash arkadasim teskkkurler bilgiler için eline saglik
 • 19-06-2009, 20:38:00
  #7
  birde mesela bloglarimda resim ekledigimde reim kodunu en basa koyuyor sistem.. acaba bu indexlenmede sorun yasatir mi ? bildigim kadariyla google resim koduyla baslayan konulari sevmiyor
 • 19-06-2009, 23:42:22
  #8
  fransızca ve türkçe içerik aynı blogda olursa adsense için sıkıntı yapabilir
 • 20-06-2009, 00:12:08
  #9
  gssmartboy adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  fransızca ve türkçe içerik aynı blogda olursa adsense için sıkıntı yapabilir
  fransizca içerikden faz geçiyorum o zmn .. peki son sordugum sorunun cvb i nedir sizce ? konularda resim eklemem google'i nasil etkiler ?