• 23-04-2009, 14:47:49
  #1
  Bugün başlıkta belirttiğim sorunu cevaplandırmak istiyorum.Çünkü sürekli bu tarz sorulara maruz kalıyorum.Umarım bu makalenin ardından bu sektörün pahalı olduğunu düşünenler bana ve diğer danışman arkadaşlarıma hak verirler.

  (Müşterinin Gözünden)

  Örneğin bir kelime için fiyat anlaşması yaptınız ve ilk etapta paranın yarısını göndereceksiniz.Diyelim ki hedef kelime popüler bir zayıflama ürünü ve siz ilk 5 için 3.000 TL ödeyeceksiniz , danışmanınız size işi bitirdikten 2 ay sonrasına kadar site için düşmeme garantisi veriyor.Aradan zaman geçtikten sonra istenilen yere getirdi.Siz o zayıflama ürününden ilk 5′te günde 10 tane satsanız ve şirket masraflarını vs. çıkardığınızda ürün başı 10 TL kar etmiş olsanız günlük 100TL ve aylık 3000TL kar edersiniz.Yani ödediğiniz parayı 1 ayda amorti etmiş olursunuz.Sonraki aylarda da kara geçmeye başlarsınız.

  (SEO Danışmanının Gözünden)

  Diğer yandan,yani SEO Danışmanın gözünden olaya bakarsak; SEO Danışmanları genelde ödenecek paranın yarısını peşin alırlar , diğer yarısını ise iş bitimi alırlar.

  Yükseltilecek kelimeye ve alınan paraya göre değişmekle beraber , Seo Danışmanları ilk etapta ödenen paranın neredeyse tamamını link alımına ve diğer şeylere harcarlar.Site optimizyasyonunu yapar , kelime yoğunluğunu ayarlar ve siteyi Google‘ın seveceği hale getirirler.Ayrıca siteyi istenen konuma getirebilmek için günlerce belki aylarca uğraşırlar.

  (SONUÇ)

  Sonuçta iki taraf da bu işten karlı çıkar.Bana sorarsanız SEO Danışmanları aldıkları parayı gerçekten hak ediyorlar.Çünkü bu iş hem sabır, hem de emek isteyen bir iş.

  NOT: Bu makale Abdullah Öztürk tarafından SEOBIR.COM için yazılmıştır.

  Kaynak : SEO Danışmanlığı | Özel SEO Çözümleri SEO Sektörü Neden Pahalı?
 • 23-04-2009, 14:50:11
  #2
  güzel bi makale olmuş. o kadar emek veriliyor. karşılığında o kadar para yiceksiniz seo uzmanları sayesinde.. pahalı olması da normal.. teşkler..
 • 23-04-2009, 14:50:37
  #3
  Misafir
  Sonuçta insanların seo sonucu ilk sıralara çıkıp bunun sonucunda bir gelir elde etmeyi düşündüklerinden dolayı bir ödeme yapıyorlar seo yapanlara. Ve bu pahalı kavramı üzerinde değişir. Ancak benim 1 yıl içinde 50000$ kazanacağım bir işin seo su için 5000$ vermem ucuz karşılanabilir. Fakat 3000$ cık gelir için 5000$ vermek saçmadır, pahalıdır.

  Pahalının ne olduğunu bilmek gerekir kısaca.
 • 23-04-2009, 14:51:08
  #4
  Üyeliği durduruldu
  Güzel bir makale olmuş teşekkürler
 • 23-04-2009, 14:51:14
  #5
  Üyeliği durduruldu
  Alıntı
  NOT: Bu makale Abdullah Öztürk tarafından
  için yazılmıştır.
  bu ne demek? Yanlış yazdınız galiba?
 • 23-04-2009, 14:51:53
  #6
  İlk etapta linke harcanmaz para, tasarım hatası düzeltmeleri gibi konulara harcanır para. Site oturunca, diğer harcamalar bitince link başlar.
 • 23-04-2009, 14:55:35
  #7
  Cenk ; farkındaysanız orayı fazla detaylandırmak istemediğim için link alımı ve diğer şeyler şeklinde belirttim.

  Yorum yazanlara teşekkürler.Bu arada başlık kişilerin bu şekilde sorduğu ve karşıladığı için öyle yazılmıştır.Bana göre SEO Sektörü pahalı değildir.
 • 23-04-2009, 15:03:08
  #8
  Seo danışmanıda müşteride bu konuda anlayışlı olmalı.Seo danışmanı uçuk rakamlar söylememeli müşteride çok az bi ücret teklif etmemeli.İki tarafın kar etmesi açısından buna dikkat etmek çok önemli.
 • 23-04-2009, 15:04:42
  #9
  Bence seo hizmeti alırken; birkaç seo hizmeti veren kişi ile görüşüp daha sonra karar verilmeli. Bazı seo hizmeti veren kişiler fiyatları çok yüksek tutabiliyor.

  Edit Ayrca :


  İnternet sitesi sahipleri Google hitlerini attırmak için bazı kelimeler üzerinde seo yaptırmak istiyorlar. Bu işlem için de Google’da Seo araması yapıp denk geldiği bir site ile iletişime geçiyor. Seo işi ciddi bir iştir, sitenizin geleceği her kişi ya da kuruluşa devredilemez. Bunun için ren2x.com olarak bazı dikkat edilmesi gereken kriterleri size sunacağız. Yapılan işlemden memnun kalmanız için önemli olduğu için, dikkat ile okumanızı tavsiye ederiz.
  • Öncelikle seo için başvurduğunuz yer , kişi mi yoksa vergi levhası kayıtlı olan bir kurum mu ? Kurumların güvenirliği her zaman daha öndedir. ( Bknz. Hosting Firmaları )
  • İş yapacağınız uzmanların referansları nelerdir ? Referansları zor kelimeler mi yoksa basit kelimeler midir ? Ayrıca bu kelimelerin çeşitliliği nedir ? ( Tek bir alanda seo yüklenmesi yapan kişiler olabiliyor. Bu tip seo işlemleri size göre olmayabilir. )
  • Referanslar ne kadar geriye dayanıyor; 1 yıl , 6 ay , 1 ay ? Zaman dilimleri sizin için çok önemli olacaktır. Sitenizin ilk başlarda yukarılarda olup daha sonra gerilere düşmesi sizde hayal kırıklığına neden olabilir.
  • Seo danışmanınız ile önceden her şeyi konuşunuz ve ek masrafların daha sonra karşınıza çıkmayacağından emin olunuz.
  • Google’da hiçbir kimse ya da kurum 1.sırayı kesin olarak garanti edemez. Eğer bu tip kişiler ile karşılaşırsanız o işe şühpeli yaklaşabilirsiniz. Önemli olan üst sıralara gelebilmektir. Kesin 1.sıra olacak anlamında bir çalışma yapılamaz. Bu tip çalışmalar bazı kelimelerde olabilir. ( Rekabet alanı dar kelimeler )
  • Yapacağınız işin ne kadar süreceği hakkında önceden bir bildirim alınız. Yoksa çok uzun süre sonuç beklemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Sitenizin önceki durumunu not alınız. ( İndexli sayfa sayısı , infosu , çalışmadan önceki kelimelerde sıralama durumu , günlük hit sayısı ) Çalışma sonrası karşılaştırma yapınız. Siteniz sandbox, filtre , info silinmesi gibi durumlarla karşılaşabilir. Bu gibi durumdalarda önceki potansiyelinize göre değerlendirme yapabilirsiniz.