• 03-04-2009, 09:44:58
  #1
  ilk basta Wordpress kullaniyorum Malum wp resmen emiyor makineyi onun icin bazi ønemli dosyalari baska bir hosttan cekiyorum cok trafik yiyenleri mesala sitenin style.css .js dosyalarini. Bazi eklentilerinimi bunlarin google ye bir etkisi olurmu?
 • 03-04-2009, 13:19:54
  #2
  Siteden alıntı (çalıntı) gibi algılamaması için diyorsun sanırım. Eğer böyle bir düşüncen varsa js ve css leri aldığın siteyi ve diğer siteni webmaster toolstan tanıt ikisininde sana ait olduğu anlaşılır.
 • 03-04-2009, 17:45:20
  #3
  Calinti olarak algilanmasi hic aklimdan gecmemisti google kaynak kodlarinida gørebiliyormu?
 • 03-04-2009, 22:30:19
  #4
  Google zaten kaynağa bakıyor. Farklı yabancı bir siteden alıyorsan olumsuz sonuçlanabilir. Mesela farklı oyun sitelerinden SWF ve Grafik alan siteler, bu sitelerin başka sitelerden o oyun ve grafikleri aldığını bilip farklı muamele yapıyor olması lazım.

  Sen hangi durumun oluşabileceğini düşünmüştün, optimizasyon bakımından?
 • 03-04-2009, 22:49:51
  #5
  TekimNet adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  google kaynak kodlarinida gørebiliyormu?

  müdür google sayfa görmez. sadece kaynak kodunu görür.

  sözüm sana değil hocam ama böyle başlıkları görünce bu işin yanlış yerinden başlıyoruz diye düşünüyorum.
  seo dan önce genel bilgisayar kavramlarını ve işin mantığını anlamak kavramak lazım.
  önce 256k internet bağlantısı ne demek? binary heximal ve heximal kodları ansi nedir ascii nedir, 32 bit demek ne demek 64 bit demek nedemek gibi sıfırdan başlamak gerekiyor sanırım.

  Google bir kişi değildir web sitelerini senin bilgisayardan gördüğün gibi görmez. siteleri 1ler ve 0lar olarak görür. Sonra okur kaynak kodları kendi algoritmasına sokar oradan sitenin tüm tasarımı kodlaması ve içeriğini sayısal verilere dönüştürür. sonra her arama için bu sayısal değere göre sıralamalar yapar.
  eskiden bu sıralama değeri pagerank diye adlandırılıyordu. artık toolbardaki pagerank bu sayısal değeri ifade etmiyor.

  ama sonuçta seo dan önce, html den önce temel bilgisayar kavramlarını bilmek lazım.
  çünkü bilgisayarlar arası iletişim ağ sistemleri ve biraz kodlama bilmeden algoritma nedir anlamak ve mesafe kaydetmek çok zor.

  saygılar
 • 04-04-2009, 06:57:56
  #6
  ErsaT cok sagol.. Calinti bakimindan degilde hitlerim oynarmi diye dusunmustum sonucta baska siteden veri cekiyorum cektigim siede kendime ait oldugu icin aklimin ucundan bile gecmedi calinti olarak kavrayabilecegi googlenin..

  digiklan

  Resmen varya sacmalamissin ne alakasi var senin yazdiklarinla benim sorumla alayci davranislarin kendinin bi halt oldugumu gøsteriyor?

  Senin dedigin internet kavramani biz 96 da dalnetde gezinirken øgrendik merak etme..
 • 04-04-2009, 09:59:10
  #7
  TekimNet adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Esenin yazdiklarinla benim sorumla alayci davranislarin kendinin bi halt oldugumu gøsteriyor?
  Hocam kusura bakma.
  Alaycı tavır değil bu benim genel tavrım. Ukalaca algılanır genelde. Ama kişilere yönelik değildir kesinlikle.

  Bu genelde gördüğüm bir mesele. Zaten oraya senin için söylemiyorum diye de belirttim. Ama sen üzerine alınmışsın. Ben orada senin temel bilgisayar kavramlarına aşina olmadığını söylemedim. Ama sen de seonun en temel meselelerinden birini atlayıp bandwidth kısmak için adım atmışsın. Senin yaptığın bu atlamayı bazı arkadaşlar tüm genel bilgisayar kavramlarını atlayıp web tasarımcı ve seocu olmak için uğraşıyorlar. Ben onlara mesaj göndermiştim. Sen üzerine alınmışsın.

  Yoksa kırıcı olmak ya da seninle alay etmek istemem.
  Ayrıca soruna bir değişik bakış açısı da ben vereyim.

  Bandwidth ten kısmak için dışarıdan çağırdığın her resim, her css dosyası, her swf, her object veya her iframe kodu hem çağırılan sayfaya bir link vermektir hem de kopya içeriktir. Senin sayfana dezavantaj dosyayı çağırdığın sayfaya avantaj kazandırır.
  SEO çalışırken sadece çok yüksek trafikli stream veya flv dosyalarını başka sitelerden çalışmak olabilir. Ama sayfa tasarımı veya içeriği ile ilgili kısımları diğer sitelerden çağırırsak google ın algoritmasında -rep i alırız.
  Tıpkı senin bana verdiğin gibi...

  kusura bakma tekrar...

  saygılar