• 14-02-2009, 12:35:42
  #1
  Merhaba arkadaşlar,

  Eminim herkes hemfikirdir. Sitede ziyaretçi ne kadar çok kalırsa siteniz okadar yukarlarda çıkar. Bir çok arkadaşımız da makalelerinde bu konuya değindi. Şimdi nasıl bu süreyi arttırıcaz o konu üzerinde konuşalım.

  Benim uyguladığım bir kaç yöntemden bahsedicem.

  1) Öncelikle söylemeliyim bu yöntem bana çok saçma geliyor. Sitem açsından hiç bir yararı yok ancak google için çiğ tavuk yenir. Linkleri görmek için Üye Olun, eminim bu kelimeleri herkes görmüştür. Ne yazık ki bunu yapmanız siteniz için yararlı. Çünkü ziyaretçi gelir önce konuyu okur daha sonra linki görmek istediğinde ise üye olması gerektiğini anlar. Linke tıklar, kullanıcı sözleşmesini kabul eder, üye adı vs vs vs gibi şeyleri girer, hatta daha sonra mailine gelen linki tıklar. Buda yaklaşık 2 dakika ve 4-5 sayfa kazanmak demektir. Bu da Hemen Çıkma Oranı'nı düşürür ve sitenizi yukarları taşır.


  2) Çeşitli yarışmalar, kampanyalar gibi ziyaretçinin size tekrar gelmesini sağlamak, evet bana göre bu en önemlilerden biridir. Çünkü ziyaretçi ne kadar tekrar tekrar gelirse google'a göre siteniz kalitelidir ki ziyaretçi tekrar gelsin. Kaliteli olunca haliyle yukarlara taşınacaktır.


  Benim uyguladıklarım bunlar, sizde ziyaretçilerin sizde kalması için farklı yöntemler uyguluyorsanız dinlemek isterim
 • 14-02-2009, 12:39:25
  #2
  bende ne yazıkki bu yondemi uyguluyorum eposta ile hesabını ddoğrulattırıyorum kullanıcıya hoşuma gitmiyor ama bir şekilde kullanıcıyı sitede tutmak zorundayız, başka yontemleri olan arkadaslar varsa paylasırlarsa seviniriz.
 • 14-02-2009, 12:41:17
  #3
  anketler ..Ve özellikle oy verildiğinde sayfa değiştirilen bir sistem.Kesinlikle öneriyorum..

  Ancak güncel anketler olmasına ve herkese hitap etmesine önem verin..

  Mesela bir futbol anketi olabilir..Yada siyasi içerikli(daha çok öneriyorum) ..
 • 14-02-2009, 12:43:18
  #4
  kullanıcıyı düşündürüp oyalayan bir anket mi
 • 14-02-2009, 12:44:45
  #5
  çok ilgi çekici bir video veya kara yolları trafik durumu videoları. İnsanlar genelde seyrediyorlar.
 • 14-02-2009, 12:47:26
  #6
  2.40dk, muntazam bir şekilde artıyor benimki.
 • 14-02-2009, 12:49:12
  #7
  Üyeliği durduruldu
  hızlı sorunsuz bi ***** video sitesi hit bombası olur
 • 14-02-2009, 12:58:53
  #8
  Üyeliği durduruldu
  Sayın ki ben ziyaretçinizim. Kendi isteğim değil sizin isteğiniz için sürede ESİR TUTULDUĞUM için, yani içimden gelmeyen şeyi yapmaya zorlandığım, itildiğim için böyle bir siteye vediğim "izlenim puanını" sıfıra endekslerim. İşim düşmedikçe, yani internette arayacağım bir download linkine tekrar sizin sitenizde rastlamadıkça bir daha da sitenize uğramam ve baktım sürekli emailime spam yazılar geliyor, o emaili filtrelemeden ÖNEMSİZ EMAİLLER bölümüne atarım ki o mesaj anında bana gelmeden silinsin

  Peki ne yapmalıyım o zaman diyorsan, ziyaretçinin ilgisini kamçılamak ve güzel diğer forum sitelerinden bir fark... Yani kendi isteklerinizi değil ziyaretçinin ne istediğini bilip onalrın isteklerini ön plana çıkarırsanız zaten istediği gibi bir yer olduğu için sitenizde daha çok vakit geçirmeyi tercih edecektir. Yok onun İRADESİNİ ESİR ALIP ONUN İSTEMEDİĞİ ŞEYLERİ YAPTIRMAK mecburiyetinde bırakırsanız; sitenizin ismini şöyle bir aklının ucuna yazar ve geleceği varsa da artık (zorda kalmadıkça ve başka bir tesadüf olmadıkça) gelmez...

  Peki ziyaretçinin ilgisini ne kamçılar? Kendisi. Ona verdiğiniz "kişsiel" değer, yani önensenmesi... Gururunu incitmemek. Ve formunuza ZİYARETÇİNİN GURURUNU İNCİTECEK KİŞİLERİ ADMİN YAPMAMAK. Yani adamın tekd erdi, adminliktir; insanlara tepeden bakmak ve statü elde etmektir. Şahsen onlarca forum sitesini mesaj sayım 20'lerdeyken böyle Adminlerin (sırf adminlik yapma hevesleriyle) başıma üşüşüp yok sen şunu büyük harfle yazdın YANLIŞŞŞ!!!, yok şunu şöyle yaptın YANLIŞŞŞ diye başıma üşüşüp HİZMET ETMEK YERİNE TEPEDEN BAKMALARI, onalrca ıvır zıvır forum kurallarını vs gözüme gözüme sokmaları yüzünden terk ettim. Yani insanilişkileri sıfır olan, adminliği ziyaretçilere hizmet oalrak değil onlara tepeden bakmak olan kişilerin orada admin olmaları yüzünden.

  İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun, ziyaretçiye insan olduğunu, ÖNEMLİ OLDUĞUNU hatırlatmadıkça bunu yapmanız mümkün değildir. Şimdi bir websitesi sahibi, Dale Carnegi'nin DOST ve İNSAN KAZANMA SANATI adlı kitabını okuyuo Adminlerine de okutsa ve onalrı uygulasalar, bırakın 2-3 sayfayı, saatlerini geçirir ziyaretçi o sitede.Tabii aynı taktiği uygulayan başka bir forum sitesi yoksa
 • 14-02-2009, 13:07:01
  #9
  @Gizliilimler evet haklısınız bunu demekle fakat benim yaptığım bir kaç denemeden sonra bunun farkına vardım. Linkleri herkese açtığımda ziyaretçi geliyor linke tıklıyor ve gidiyor. Sitede kalma süresi 2 dakikalara kadar düştü. Ancak üye yapmaya zorladığımda ise 4 dakikalar civarında. Ve hemen çıkma oranı yaklaşık %20lerde. Günlük 500-600 üye ile yüksek yerlere geldim. Daha sonra DB'nin şişmesinden korktuğum için linkleri herkese açtım ve %80e yakın hitlerim düştü. İnanın bende sizin kadar değer veriyorum ziyaretçilerime fakat bazı şeylere gözümüzü yummassak o değer verdiğimiz ziyaretçiler de kayboluyor. En azından şimdilik.