• 27-01-2009, 17:06:45
  #1
  Üyeliği durduruldu
  2020 edit:

  I have been writing SEO contents since 2009. Please check the post dates. I've traded a lot of SEO from this site and my score is 100%. The first SEO selling was in Jan 2009. Bertan.
  Old topic:


  Arama Motoru Optimizasyonu(Search Engine Optimization) ve Arama Motorlarına Kayıt (Search Engine Submission-Registration) birbirlerinden farklı kavramlardır. Arama Motoru Optimizasyonu; web sitenizin arama sonuçlarında mümkün olan en üst sıralarda yer alması için yapılan bir işlemdir. Arama Motorlarına Kayıt ise web sitenizin varlığının arama motorlarına haber verilme işlemidir. Arama Motorlarına kayıt olmakla Arama Motoru Optimizasyonu yapmış olmazsınız.


  Sitenizin arama motorlarının dizininde yer aldığından emin olmak istiyorsanız, sitenize gelen çok sayıda bağlantı varsa, Web veri toplayıcıları sitenizi otomatik olarak bulacaktır. Web veri toplayıcıları Internet üzerinde “gezinerek” motorun site veritabanını güncelleştirir. Siteniz otomatik olarak görüntülenmiyorsa, bir gönderim hizmeti aracılığıyla veya kendiniz, sitenizi dizine alınması için gönderebilirsiniz.


  Arama Motorlarına kayıt olmak için resimler dahil olmak üzere sitede ölü link (dead link) bulunmaması ve HTML kodlarının kontrol edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu hususlarda bir sorun yoksa kayıt için başvuru yapabilirsiniz.
  Siteleri otomatik olarak kaydedebilen programlarda vardır ama bunlar pek tavsiye edilmez. Çünkü bazı büyük arama motorları otomatik kaydı istemezler.  Aracı siteler yardımı ile kayıt yapabilirsiniz. Sitenin adresini verip başvuru yapılabiliyor. Fakat bu yöntemin dezavantajıda var başvuru ve kayıt hakkında bilgi edinemiyorsunuz. Yada çok nadir bilgi edinebiliyorsunuz. Gereksiz bir çok yerede kayıt yapan aracılar da vardır bunlardan kaçınmanız gerekir. Çünkü amaçları genellikle spam için email bilgilerini almak oluyor.
  En iyi kayıt elle kayıttır çünkü Spiderlar “el ile kayıt” yapan siteleri dikkate alırlar ve indekslerler. Bu biraz zaman alsada en sağlıklı yöntemdir.


  Anahtar kelimeler kullanıcıların sitenizi bulmak için arama motorlarına yazdıkları sözcüklerdir. Anahtar kelime seçimi arama motorlarındaki sıralamalarda büyük önem taşır ve html kodunda ilk sıralarda yer almalıdır. Anahtar kelime seçimi en önemli seo konularından biridir.

  - Anahtar kelimeler sitenin ziyaretçisini belirleyecek kelimeler olmalıdır.
  - Kısa ve öz yazılmalıdır. Ancak çokta daraltılmamalıdır.
  - Internet kullanıcılarının hangi kelimeleri daha çok aradığını bilmek ve sitenize onları yerleştirmek gerekir. Bunu sorgulamak için Google Trends ' i kullanabilirsiniz.
  - Siteyi temsil edebilecek ve içeriğine uygun kelimeler seçmelisiniz.
  - Arama Motorlarının yasaklayacağı türden kelimeler seçmemelisiniz.
  - Aldatıcı yöntemler kullanmamalısınız. Örneğin : Sohbet sitesine mp3, resim v.s gibi keywordsler girmemelisiniz.
  - Her sayfanıza ayrı ayrı keywords ler girmeniz siteniz için iyi olacaktır.
  - Anahtar kelimeleriniz sayfanın başına koymanız gerekmektedir.
  - Ardı ardına aynı keywordsleri kullanmayınız.
  - Sayfa içindeki metinlerle keywordslerinizi aynı kullanmaya çalışınız.
  - Herhangi bir kelimeyi keywordse 1 den fazla yazmayınız.
  - Çoğu kişi arama motorlarına yanlış yazarak arıyor. Bu yüzden keywordslerinize en çok yanlış yazılan kelimenizi de ekleyiniz.
 • 27-01-2009, 18:30:20
  #2
  Müdür üstüne alınma ama kişisel olarak sana söylemiyorum.
  Ama makale nedir bu sitede bir sürü insan bilmiyor.
  Makale yazarlığı bir konu hakkında bir şeyler yazmak demek değildir.

  Bu yazdığın bir makale değildir.
  Sen sadece yapılması gerekenleri adım adım sıralamışsın. Oysa makale bir konu hakkında nedenleri ve niçinleri ile birlikte kanıt göstererek örneklendirerek yapılan bir yazı türüdür.

  Maalesef bu makale olayı bilişim sektöründe yanlış biliniyor ve kullanılıyor.
  Bir paragraf etmeyecek metinlere makale deniyor.
  @norabilisim in verdiği faydalı tavsiyeler de bir makale değildir.
  Bir yazının makale olması için belirli ön şartları içermesi ve açıklayıcı bir metin olması lazım.

  Bir çok seo yazarının yaptığı gibi 1. adım, 2. adım, 3. adım şeklinde yapılan açıklamar makale değil Türkçe'de tam karşılığı olmayan ingilizcede tutorial denen açıklayıcı öğretici metinler veya manuel olarak tabir edilen el kitabı kullanma kılavuzu tarzı açıklamalardır.

  Örnek vermek gerekirse bu yazının makale olabilmesi için her maddenin nedenleri ve sonuçları ile kanıt göstererek açıklanmazı lazım.
  Mesela Arama motorlarını yasaklayacağı tarzdan kelimelerden kaçınılmalıdır başlığında, arama motorları hangi kelimeleri yasaklar, bu kelimeleri neden yasaklar, bu kelimeler kullanılırsa sonuç ne olur, kullanılmazsa faydası ne olur, bu kelimeleri nasıl tanımlar? gibi sorulara yanıt verdiğinizde bu bir makale olur.

  Ben bu sitede çoğu zaman çok detaylı açıklamalar yapıyorum ama hiç birine makale diyecek cesareti bulamıyorum. Bunlar faydalı yazılar paylaşımlar ama kesinlikle makale değildir.

  Tabi yine de açıklamaları aynen kullanacak herkes alıntı yaptığı sayfayı yazmalı.

  saygılar
 • 27-01-2009, 20:35:36
  #3
  tşkler işime yarayacak