• 24-12-2008, 17:05:40
  #1
  10 aydır bulunduğum r10'da güzel alışverişler,dostluklar yaşadım.İzmir'de bir çok webmaster arkadaşım oldu.Ancak rep'im yok, itrade im az.Çünkü az bilgi paylaştım, genelde ticaret yaptım,yaptıklarımdan da rep,itrade istemedim,umursamadım..Şimdi farkındayım ki ismimi duyurmak sizlere faydalı olmak istiyorum.

  Şimdi Üni.4. sınıf öğrencisi olarak sizlere beğendiğim İngilizce makalelerin Türkçelerini sunmaya başlıyorum.Kendim çeviriyorum söliyim.Umarım beğenirsiniz arkadaşlar...Her gün bilgi paylaşmaya çalışacağım,yeni ve orta seviyedekilere özellikle değişik bilgiler sunmak istiyorum

  İLK MAKALE- SEO DA VIDEO KULLANMAK İÇİN 5 NEDEN


  Niye, görüntülü SEO kullanır?
  1. Her türlü websitelerde videoların, çabukça ve sağlamca indekslendiği ve büyük arama motorları tarafından sayıldığı görülür.
  2. Görüntüleri kapsamak, sitedeki anahtar sözcüklerin ve sözcük gruplarının en iyi şekilde kullanılması için ekstra yolları ekler. Alakalı eklemeler senin anahtar sözcüklerinin ve sözcük gruplarının ilgisini görüntülerle birleştirip, sitenin yeri ve onun içeriğine büyük katkı sağlar.
  3. Görüntü içeriği, herhangi bir kopya cezası almadan senin gibi 3üncü bir websitede mesela youtubeda kopyalanabilir.Videona verdiğin bir yazı sana bedava reklam olanağı da tanır.
  4. İçeriğinle ilgili anahtar kelimelerin çok kez görülmesine olanak tanır.. Sayfalarınızdaki videoların içerikle alakasına mutlaka çok çok dikkat edin.Video açıklamalarının ve etratfaki etikerlerin alakası bile önemlidir.Bu işlem kaliteyi arttırdığından seo faydası ile birlikte,kullanıcı geri dönüşlerini de arttırır.
  5.Video içeriklerinizi arama motorlarına daha iyi tanıtmak için bildiğimiz RSS ve Sİtemap uygulamaları ile birlikte MRSS denilen medya RSS lerini de kullanabilir ve farklılık yaratabilirsiniz...
 • 24-12-2008, 17:53:59
  #2
  google video aramalarında izlesene vb sitelerin videolarıda çıkıyor bizlerinde video.google aramasında çıkması için neler yapması gerek bilginiz var mı
 • 24-12-2008, 18:32:20
  #3
  Mantıken video.google da çıkmak zaten google da çıkmak demek, o yüzden pr si yüksek ve hit alan yani zaten google da yukarda çıkan bir site video.google'da da yukarılarda çıkacaktır...Klasik seo taktiklerini uygulamaktan başka bir çözüm olacağına inanmıyorum.Ama bilen varsa söylesin ilginç bir bilgi olur...Teşekkürler..
 • 24-12-2008, 21:47:08
  #4
  @mbalay
  Pagerankinin yüksek olmasıyla pek bir alakası olduğunu sanmıyorum üst sıralarda çıkan sitelerin. Üst sıralarda çıkma sebepleri kalite, sağlam backlink ve özgünlüktür.
  Video aramalarında oturmuş siteleri geçmek zaman alıcı bir olaydır, video sitelerine de klasik seo teknikleri uygunlanması gerekmektedir. Görüntülü seo dan kasıtta tam net olarak anlayamadım.
  Güzel çeviriniz için teşekkürler, 4. ve 5. maddelerinize tamamen katılıyorum.
 • 24-12-2008, 21:52:52
  #5
  Cenk Bey öncelikle teşekkürler cevabınıza...

  Görsel SEO Amerikalı yazarın koyduğu bir takma isim.Yani sitelerin görsellerle nasıl daha fazla sıra atlayabileceğini anlattığı için koymuş.

  Ama pr değeri çok tartışılan bir konu,sizin dediğiniz gbi kalite iyi backlink vs.çok çok önemli ama aynı kalite aynı backlinkte iki site olduğunda pr değeri farkını gösterebilir diye düşünüyorum.Ne dersiniz?
 • 24-12-2008, 21:57:18
  #6
  Bu konudaki analiz ve düşüncelerimi derlediğim makalem: https://www.r10.net/google-pagerank/2...k-sistemi.html