• 28-11-2008, 23:14:17
  #1
  Arkadaşlar alttaki habere(teoriye) göre google pagerank hesaplarken "Google Analytics" verilerini kullanıyormuş.

  "Site sahipleri, sitelerinin istatistiklerini tutmak için pek çok farklı yol takip ediyorlar. Bu çözümlerden bazıları: Google Analytics, Extreme Tracking, kullandığımız host panelindeki istatistik yazılımları (Awstat).
  Şu an Google Analytics’in kullanmış olduğu Urchin teknolojisini bulan ve bunu kodlayarak aylık 495 $ ücretle hizmete sunan Urchin firmasını satın alıp bünyesine katan Google, en büyük farklılığı bu hizmeti ücretsiz hale getirmesi ile sağladı. İlk zamanlarda bu hizmeti sadece davetiyeye sahip olan kullanıcılara hizmet veren Google, sistemin doğru işlediğine inandığı anda herkese açarak epey ilgi çekti.
  Yukarıda sayamadığımız pek çok firma daha bu hizmeti veriyor ancak neden neredeyse hepsi bu hizmeti ücretli veriyor? Ücretsiz hizmet verenler dahi bu sürümlerinde belirli kısıtlamalara giderken Google neden bu hizmeti ücretsiz olarak veriyor? Bu yazıya esin kaynağı olan hatta bu komplo terosinin teorisyeni AdesBlog‘un sahibi Abdylas Tynyshov’un teorisine göre Google bu hizmeti verirken sitelerden topladığı veri ile diğer hizmetlerinin altyapısını oluşturuyor. Bunlardan site sahiplerini belkide en çok ilgilendireni olan PageRank değerinin de bu istatistiklerden alınan değerlerinde eklenmesi ile şekillendiğini düşünüyor. Ve bu yarışta Google Analytics kullanmayan webmaster’ların öne geçtiğini düşünüyor. Bu teoriyi ortaya sunarken de şöyle bir açıklama yapıyor. Google Pagerank değerlerini belirlerken elindeki verileri değerlendiriyor. Bu veriler çok farklı kıstaslara sahip. Kendisinin elde edemediği veriler için ise diğer firmalara güvenmek zorunda. Bunlar Alexa veya farklı firmaların değerleri olabilir. Ancak Google’ın sahip olduğu veriler ile diğer firmaların tutmuş olduğu veriler arasında algoritma farkı oluşuyor ve bu nedenle Google Analytics kullanmadan elde edilen Pagerank değerinin Google Analytics kullandıktan sonra düşeceğini savunuyor. Ve bu olayı alttaki basit grafik yardımı ile açıkılıyor :

  Grafikte bir site sahibinin Google Analytics kullanmadan önceki PR değeri ve kullandıktan sonra aldığı PR değeri örnekleniyor. Peki bu grafik ne anlatıyor? Site sahibinin Google Analytics ile henüz tanışmadığı ve Google Analytics öncesi PR 5 değere sahip olduğu varsayılıyor. Ancak site sahibi Google Analytics’i duyuyor ve kullanmaya başlıyor. Abdylas Tynyshov bu hizmeti kullanmaya başladıktan sonra Google’ın dış verilere daha az ihtiyaç duyacağını iddia ederek bunun sonucu olarak da genelde PR değerini düşeceğini, çok az bir kısımının da yükselebileceğini savunuyor. Webmaster’lar için diğer önemli konu olan Arama Motoru (Search Engine) sıralamalarının da Analytics verilerine göre şekillendiğini de unutmamak gerekir.
  Bu kadar komplo teorisinden sonra da Google umarım beni cezalandırmaz ve sahip olduğum PR değerini düşürmez diyerek yazısını endişeye sahip bir latife ile sona erdiriyor. Ben de aynı temenniler içinde yazıma son veriyorum"

  Kaynak: suleymans.com/google-analytics-pagerank-arama-motoru-iliskisi.html

  Sizce ne yapalım bu durumda.
 • 28-11-2008, 23:23:33
  #2
  ben uzun zamandır aynı içeriğe sahip ditelerim için aynı hesapta google analytics kullanmıyorum.
  hesapları her zaman ayırıyorum. aynı şey sitemaps için de geçerli.
  yukarıda bahsedildiği gibi bir dezavantaj olabilir.
  bana göre google'ın ilk baktığı değer sitede geçirilen süre ve hemen çıkma oranıdır.
  analytics kullanarak bu çok önemli iki bilgiyi google'a tepsi içinde sunuyoruz.

  analytics kullanmaya başladıktan sonra ana kelimelerimde düşüş yaşamadım fakat az çok hit getiren ikinci kelimelerde hitler azaldı, site geriye gitti.
 • 28-11-2008, 23:48:00
  #3
  Eğer bu güncelleme de 4 olmazsam kaldırıp bir denemeyi düşünürüm.
 • 28-11-2008, 23:49:43
  #4
  Üyeliği durduruldu
  sitesine guvenenler icin guzel bi yontem ama anlık bilgiler icerien yanı bakıp cıkılan icerikler icin kotu bir deneyim olur..

  mesela film sitesi icin cok faydalı
  sozluk icin eksi deger olur bu yugulama
 • 28-11-2008, 23:53:09
  #5
  Üyeliği durduruldu
  Analytics ve pagerank bu teori uyumsuz mesala gov.tr edu.tr gibi siteler pr 8 7 oluyor Analytics kullanmiyorlar.. snopassaran nin dedigi gibi sitesine güvenenler için güzel bir yöntem ben şahsem verilerimi google ye göndermek istemem.
 • 29-11-2008, 00:00:40
  #6
  Analytics kullanmak avantajlı. Sonuçta google çok düzgün çalışsınki çalışanla çalışmayan ayrıt edilsin ve PR gercekten bir değer haline gelsin. 2 link alarak pr3-5 leri gorenlerle natural linklere sahip olanlar ayrılsın. Tüm sitelerimde kullanıyorum, çünkü google a güveniyorum
 • 29-11-2008, 00:22:22
  #7
  NoPassaraN adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  sitesine guvenenler icin guzel bi yontem ama anlık bilgiler icerien yanı bakıp cıkılan icerikler icin kotu bir deneyim olur..

  mesela film sitesi icin cok faydalı
  sozluk icin eksi deger olur bu yugulama
  Galiba pek böyle değil, iki tarz sitem de var, ikisinde de Analytics var, ancak film sitem 4 ten 2 ye düştü, sözlük sitem 4 ten 5 e çıktı.
 • 29-11-2008, 00:47:04
  #8
  Google Analytics'de en can alıcı nokta bounce rate yani sitede geçirilen ortalama zaman birimi. Google açıklama klavuzlarında bu değerin yüksek olduğu siteleri çok değerli kabul eder. Google Analytics kullanarak bir nevi yalakalık da yapmıyor değiliz.

  "Ben senin servislerini kullanıyorum beni sev" mantığı ne derece tutar bilmiyorum ama zaman zaman bende endişe duymuyor değilim google'ın web sitem hakkında benden daha fazla şey bilmesinden!


  Google Analytics'in çok merak ettiğim bir yönü var. Raporları neden anlık değilde 1 gün sonra veriyor. Google bu kadar aciz değil ama vardır bir bildiği...

  Hayırdır inşallah
 • 29-11-2008, 02:24:35
  #9
  tasarist adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Google Analytics'in çok merak ettiğim bir yönü var. Raporları neden anlık değilde 1 gün sonra veriyor. Google bu kadar aciz değil ama vardır bir bildiği...
  Aslında raporları yalnızca 24 saat sonra vermiyor. Sağ üstten, tarihi burada arkadaşın gösterdiği gibi, bulunduğun günün tarihini seçince, bulunduğun günün raporlarını gösteriyor. Yalnız birkaç saat gecikmeli olarak gösteriyor. Tam olarak ne kadar bir gecikme olduğu bilmiyorum. "Keşke anlık gösterse"de demiyor değilim hani içimden...