• 02-04-2015, 00:21:20
  #1


  Merhaba arkadaşlar, herkesin merakla beklediği son günlerde çok sitede bahsi geçen konu 21 nisan google’ın yeni algoritmasına hangi sitelerin takılacağı konusudur. Bu güncellemede mobil uyumlu olmayan sitelerin başına neler gelebilir bunun tartışması yaşanıyor.
  Şimdi biraz bilgilerimizi tazeleyelim. Google Penguen ve Panda algoritma güncellemeleri ile arama sonuçlarında büyük değişiklikler yapmıştı. Penguen algoritmasında yaklaşık %5 Panda algoritmasındada %10 – 13 civarında sitelerde değişim olmuştu. 21 Nisanda yapılacak olan Mobil uyumluluk algoritmasından sonrada yaklaşık %40-50 olarak bir etkilenme olacağından bahsediliyor.
  Peki, Google Mobil Uyumluluğu Nedir?
  Mobil uyumluluk web sitelerinizin cep telefonu, tablet bilgisayar gibi cihazlarda kullanım alanlarına uygun hale getirmeniz, kullanıcının bu cihazlarla sitenize girdiğinde rahatça dolaşabilmesi için olanak sağlayan sistemdir. Artık 2015 yılında kullanıcıların %50si mobil ziyaretçi olarak görünüyor ve çalışanlar mesai saatlerinde, otobüste ve aklınıza gelebilecek heryerde tablet ve mobilden site ziyareti gerçekleştiriyorlar. Mobil uyumlu olmayan siteler bu cihazlardan girildiğinde çok küçük görünüyor ve düzgün bir ziyaret sağlanamıyor. Buda kullanıcıların sitede geçirdiği süreyi düşürüyor ve kullanıcı deneyimi puanınız dibe çekiliyor. Google uzun zamandır mobil uyumluluk üzerine çalışmalar yapıyordu ve kullanıcılara web sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri konusunda birçok paylaşım yaptı. Mobil cihazlarda Google üzerinden arama yaptığınızda aşağıda paylaştığım Mobile Friendly ibaresi gelmişti.

  Şarjımda %71 kalmış :P Gördüğünüz gibi teknoloji oku ve webtekno gibi sitelerde mobil uyumlu ibaresi görünüyor. Bunlar ilk başlarda test amaçlı çıkan uygulamalardı ama artık tüm standartlar buna göre yapılıyor. Google bu konuda ciddi bir uyarıda bulundu ve artık mobil uyumlu olmayan sitelerin %40-50 gibi bir rakamı bu yeni güncellemeden etkilenecek görünüyor. Google sıralamalarınızda gerilemek istemiyor ve kullanıcı kaybetmemek adına birşeyler yapmak istiyorsanız eğer kesinlikle güncelleme öncesi mobil uyumlu responsive tasarımlar yada mobil uyumlu temalar ile tasarımlarınızı değiştirin.
  Tamamda Ertan Sitemizi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebiliriz?
  Bu sorunuzada şöyle cevap verelim. Google Weebmaster Tools aracında Mobil Uyumluluk test aracı ile sitenizi test etmelisiniz ve hatalı olan yerleri düzeltmeye başlamalısınız. Örneğin WordPress kullanıyorsanız eğer mobil tema eklentileri ile gerekli birtakım optimizasyonları yapıp bu işten kılpayı kurtulmanız mümkün. Eğer ki hazır sistem (CMS) kullanmıyorsanız eğer kesinlikle sistemizin yapımcısına responsive tasarıma geçiş yapması konusunda bilgi veremesiliniz ve en kısa sürede tasarımınızı, scriptiniz yada her neyse bunları mobil uyumlu hale getirmelisiniz.
  Mobil Kıyamet 21 Nisan’da Geliyor – Hazır Mısınız?
  Site yöneticilerinin dikkatini çeken ender şeylerden biri büyük bir algoritma güncellemesiyle ilgili bir Tweet oldu. SEO dünyasında, hummingbird (sinek kuşu), panda ve penguen gibi şeyler Mahşerin Atlısına çok benzerler. Çoğu algoritma güncellemeleri belirsizlikle veya herhangi bir uyarı olmaksınız yayınlanır ama Google kısa bir süre önce şöyle bir bildiri yayınladı, “21 Nisan’dan itibaren sıralama sinyali açısından mobil dostu kullanımımızı genişletiyor olacağız. Bu değişiklik, tüm dünya çapında her dilde yapılan mobil aramaları etkileyecek ve arama sonuçlarımızda önemli bir etkisi olacaktır.”
  Google’ın Oynu – Mobil Kıyamet için Hazırlanma Vakti
  Google bu güncellemeyi erkenden açıklamış olabilir ama tam olarak ayrıntıları hakkında yeterince de bilgi vermemiştir. Site yöneticisi trendleri analisti Gary Illyes bu konudaki soru ve cevap hakkındaki birkaç detay paylaştı.
  Bunların en önemlileri:
  • Duyarlı tasarımların (responsive) sıralamada hiçbir faydası olmayacak.
  • “Mobil dostu” testini geçmek için Googlebot’un sitenizde CSS & JavaScript’i taramasına izin verilmelisiniz.
  • Mobil dostluğu sayfa düzeyinde belirlenmektedir – sitenizin tamamında değil.
  • Tabletler bu güncellemeden etkilenmeyecektir.
  • Google halihazırda özel bir mobil indeksleme üzerinde çalışmaktadır.
  Güncelleme için Hazırlanmak
  Google yıllardır site yöneticilerine sitelerini mobil internet için hazırlamalarını söylemekteydi. Mobile Search‘ün yaptığı duyuru sayesinde artık birçok site yöneticisinin harekete geçmesi için zorlayıcı bir sebepleri var. Kendinizi mobil dostu olmak için çabalar bir durumda buluyorsanız ve sitenizi mobile adamak veya duyarlı tasarım arasında karar veremiyorsanız, karar vermeden önce bunların mantıklı bir biçimde artılarını ve eksilerini tartmanız sizin için en iyisi olacaktır.
  Özelleştirme
  Ayrı bir mobil site oluşturmak size sitenizi mobil kullanıcılar için özelleştirme olanağı sağlar. Mobil siteler daha az içeriğe, farklı bir dolaşma sistemine veya sadece mobilde olan diğer benzersiz seçeneklere sahip olabilir. Bir siteyi mobil dostu yapmak tamamen sunucuda, web tasarımcısı tarafından gerçekleştirilebilinir.
  Mobil bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra ara çözünürlüklerde en uygun ekranda görüntüleme problemi ile karşı karşıya kalırsınız. Bugün, pazardaki ekran genişlikleri birçok farklılık göstermektedir. Standart bazı çözünürlükler şunlardır; 320px, 480px, 600px, 768px, 800px ve 1024px genişlik. Her bir çözünürlük için ayrı bir sürüme sahip olmak genelde ucuz bir işlem değildir.
  Duyarlı bir site standart bir web sitesini alır ve mobil cihazda en düzgün nasıl görüntülenecekse o şekilde çalışmasını sağlar. Duyarlı web siteleri, web sayfalarındaki elementlerin nasıl görüntüleneceğini etkileyen CSS dosyalarındaki değişikliklerle her çözünürlükle başa çıkabilir. Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler mümkün olan en iyi biçimde web sitelerini görüntüleyebilmektedir.
  Tasarım
  Sadece mobil için olan tasarımlar, tasarım açısından nispeten daha kolaydır ve genellikle geliştirme maliyetlerinde daha ekonomiktirler. Duyarlı web siteleri oluşturmak için de karışıktırlar ve belirgin bir biçimde daha maliyetlidirler. Önemli olan bir değerlendirme ise “ömür boyu” maliyetlerdir.
  Zaman içerisinde duyarlı bir web sitesi oluşturmak ve bunu tüm standart çözünürlükler için ayarlamak daha maliyetli olabilir. Bu ayrıca içerik ile ilgili gelecekteki güncellemelerin her ekran genişliği için web sitelerin birçok sürümüne yapılmaktansa tek bir yerde yapılacağı anlamına gelmektedir.
  Arama Motoru Optimizasyonu
  Birçok mobil site m.domain.com gibi bir alt alan üzerine kurulmaktadır. Eğer bu yolu tercih edecekseniz, yinelenen mobil sayfaları için Masaüstü URL’ye işaret eden duplicate etiketleri kullanmayı unutmayın. Bu potansiyel yinelenen içerik sorunlarını giderir. Benzersiz mobil içeriklerinize duplicate etiketler koymayın. Hem mobil hem de masaüstü sayfaları rekabetçi ibareler için sıralanabilir. Duyarlı siteler normal uygulamaların haricinde özel bir SEO uygulaması gerektirmezler.
  Linkleme
  Pratik açıdan bakıldığında bir siteyi linklemek, iki farklı siteyi linklemekten daha verimli ve düşük maliyetlidir. Mobil linkleme ise geleneksel linklemeden daha farklıdır ve farklı bir yaklaşım gerektirir. Duyarlı bir tasarım ikinci bir olgunun çalışmasının etkisini azaltır.

  Genel Satışlar
  Çeşitli şirketlerin topladığı istatistikler mobil sitelerin daha iyi dönüşüm oranları olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi, bu sitelerin sadece mobil platformlar için tasarlanmış olmasıdır. Daha hızlı yüklenirler ve site içerisinde dolaşmak daha kolaydır. Kısacası, bu siteler duyarlı tasarımlara kıyasla daha iyi bir mobil kullanıcı deneyimi sunmaktadırlar.
  Gelecekteki Güncellemeler için Hazırlanmak
  Siteniz Mobil Dostu testi karşılayabiliyor mu? Bugün sitenizin durumu çok iyi olsa bile bu sitenizin gelecekteki güncellemelerden olumsuz olarak etkilenmeyeceği anlamına gelmemektedir. Mobil arama trendlerinde en üst sırada olmak siteler için öncelikli bir hedef olması gereklidir. Mobil dizaynlar gelecekteki mobil tarayıcılar veya cihazlar için tam uyumlu olmayabilir. Öte yandan, duyarlı web sitelerinin yeni tarayıcılar ve cihazlar ile çalışma olasılığı daha yüksektir bu yüzden tek seferlik bir yatırımdan daha fazladırlar.
  Bu Durumda Hangisi Daha İyi?
  Bu durumda hangi çeşit web sitesi sizin için en iyisidir? Eğer hala kararsızsanız, her iki türdeki sitenin öne çıkan özellikleri şu şekildedir:
  Mobil Sitelerin Artıları
  • Mobil kullanıcılar için özelleştirilebilinir.
  • Bir sitenin en mobil dostu sürümüdür.
  • Tasarımı daha kolay ve ucuzdur.
  Mobil Sitelerin Eksileri
  • Tekrarlanan bakım.
  • Birçok web sitesinin içeriğini güncellemek için yüksek maliyetler gerektirebilir.
  • Gelecekteki tarayıcılarda çalışması için yeniden tasarlanması gerekebilir.
  Duyarlı (Responsive) Web Sitelerin Artıları
  • Son derece esnektirler – bir duyarlı web sitesi tüm cihazlarda çalışır bu yüzden tek bir site oluşturulur ve bakımı yapılır.
  • Bu Google’ın önerdiği yapılandırmadır.
  • Birçok duyarlı siteler gelecekte bakım gerektirmeyeceğinden ötürü yatırım açısından daha iyi bir getirisi olabilir
  Duyarlı Web Sitelerin Eksileri
  • Daha pahalı bir ilk kurulum maliyeti gerektirebilir.
  • Ayrıca değiştirilememektedir.
  Son Olarak
  Aslında gerçekten sitenizin neye odaklandığına ve bunu yapmak için ne gerektiğine bağlıdır. Web sitenizi kullanıcı dostu, yardımcı ve ilgili bir biçimde tasarlayın ve web sitenizin türü ne olursa olsun Google organik aramalarında iyi bir sıralamada bulunma şansınız olacaktır.

  Mobil cezasına yakalanmamak için önlem olarak mobil tema alabilirsiniz. Safirtema sahibi ile görüştüm ve ricamı kırmadı. ertandonmez.com ziyaretçilerine özel safirmobil wordpress temasını http://safirtema.com/temalar/safirmobil-wordpress-temasi %20 indirimli olarak alabilirsiniz. Kampanya sadece nisan ayı boyunca geçerlidir. Kampanya indirim kodu : YUZDE20
  Safirtema’ya önerimi kırmayıp kabul ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum.

  Kaynak : http://www.ertandonmez.com/21-nisan-...cellemesi.html

  Kısmetse 1 hafta içerisinde farklı konulardada yazılar paylaşacağım. Okuyup vakit ayırdığınız için teşekkürler.
 • smm panel
 • 02-04-2015, 00:44:01
  #2
  GodLessTurtLe adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle


  Merhaba arkadaşlar, herkesin merakla beklediği son günlerde çok sitede bahsi geçen konu 21 nisan google’ın yeni algoritmasına hangi sitelerin takılacağı konusudur. Bu güncellemede mobil uyumlu olmayan sitelerin başına neler gelebilir bunun tartışması yaşanıyor.
  Şimdi biraz bilgilerimizi tazeleyelim. Google Penguen ve Panda algoritma güncellemeleri ile arama sonuçlarında büyük değişiklikler yapmıştı. Penguen algoritmasında yaklaşık %5 Panda algoritmasındada %10 – 13 civarında sitelerde değişim olmuştu. 21 Nisanda yapılacak olan Mobil uyumluluk algoritmasından sonrada yaklaşık %40-50 olarak bir etkilenme olacağından bahsediliyor.
  Peki, Google Mobil Uyumluluğu Nedir?
  Mobil uyumluluk web sitelerinizin cep telefonu, tablet bilgisayar gibi cihazlarda kullanım alanlarına uygun hale getirmeniz, kullanıcının bu cihazlarla sitenize girdiğinde rahatça dolaşabilmesi için olanak sağlayan sistemdir. Artık 2015 yılında kullanıcıların %50si mobil ziyaretçi olarak görünüyor ve çalışanlar mesai saatlerinde, otobüste ve aklınıza gelebilecek heryerde tablet ve mobilden site ziyareti gerçekleştiriyorlar. Mobil uyumlu olmayan siteler bu cihazlardan girildiğinde çok küçük görünüyor ve düzgün bir ziyaret sağlanamıyor. Buda kullanıcıların sitede geçirdiği süreyi düşürüyor ve kullanıcı deneyimi puanınız dibe çekiliyor. Google uzun zamandır mobil uyumluluk üzerine çalışmalar yapıyordu ve kullanıcılara web sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri konusunda birçok paylaşım yaptı. Mobil cihazlarda Google üzerinden arama yaptığınızda aşağıda paylaştığım Mobile Friendly ibaresi gelmişti.

  Şarjımda %71 kalmış :P Gördüğünüz gibi teknoloji oku ve webtekno gibi sitelerde mobil uyumlu ibaresi görünüyor. Bunlar ilk başlarda test amaçlı çıkan uygulamalardı ama artık tüm standartlar buna göre yapılıyor. Google bu konuda ciddi bir uyarıda bulundu ve artık mobil uyumlu olmayan sitelerin %40-50 gibi bir rakamı bu yeni güncellemeden etkilenecek görünüyor. Google sıralamalarınızda gerilemek istemiyor ve kullanıcı kaybetmemek adına birşeyler yapmak istiyorsanız eğer kesinlikle güncelleme öncesi mobil uyumlu responsive tasarımlar yada mobil uyumlu temalar ile tasarımlarınızı değiştirin.
  Tamamda Ertan Sitemizi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebiliriz?
  Bu sorunuzada şöyle cevap verelim. Google Weebmaster Tools aracında Mobil Uyumluluk test aracı ile sitenizi test etmelisiniz ve hatalı olan yerleri düzeltmeye başlamalısınız. Örneğin WordPress kullanıyorsanız eğer mobil tema eklentileri ile gerekli birtakım optimizasyonları yapıp bu işten kılpayı kurtulmanız mümkün. Eğer ki hazır sistem (CMS) kullanmıyorsanız eğer kesinlikle sistemizin yapımcısına responsive tasarıma geçiş yapması konusunda bilgi veremesiliniz ve en kısa sürede tasarımınızı, scriptiniz yada her neyse bunları mobil uyumlu hale getirmelisiniz.
  Mobil Kıyamet 21 Nisan’da Geliyor – Hazır Mısınız?
  Site yöneticilerinin dikkatini çeken ender şeylerden biri büyük bir algoritma güncellemesiyle ilgili bir Tweet oldu. SEO dünyasında, hummingbird (sinek kuşu), panda ve penguen gibi şeyler Mahşerin Atlısına çok benzerler. Çoğu algoritma güncellemeleri belirsizlikle veya herhangi bir uyarı olmaksınız yayınlanır ama Google kısa bir süre önce şöyle bir bildiri yayınladı, “21 Nisan’dan itibaren sıralama sinyali açısından mobil dostu kullanımımızı genişletiyor olacağız. Bu değişiklik, tüm dünya çapında her dilde yapılan mobil aramaları etkileyecek ve arama sonuçlarımızda önemli bir etkisi olacaktır.”
  Google’ın Oynu – Mobil Kıyamet için Hazırlanma Vakti
  Google bu güncellemeyi erkenden açıklamış olabilir ama tam olarak ayrıntıları hakkında yeterince de bilgi vermemiştir. Site yöneticisi trendleri analisti Gary Illyes bu konudaki soru ve cevap hakkındaki birkaç detay paylaştı.
  Bunların en önemlileri:
  • Duyarlı tasarımların (responsive) sıralamada hiçbir faydası olmayacak.
  • “Mobil dostu” testini geçmek için Googlebot’un sitenizde CSS & JavaScript’i taramasına izin verilmelisiniz.
  • Mobil dostluğu sayfa düzeyinde belirlenmektedir – sitenizin tamamında değil.
  • Tabletler bu güncellemeden etkilenmeyecektir.
  • Google halihazırda özel bir mobil indeksleme üzerinde çalışmaktadır.
  Güncelleme için Hazırlanmak
  Google yıllardır site yöneticilerine sitelerini mobil internet için hazırlamalarını söylemekteydi. Mobile Search‘ün yaptığı duyuru sayesinde artık birçok site yöneticisinin harekete geçmesi için zorlayıcı bir sebepleri var. Kendinizi mobil dostu olmak için çabalar bir durumda buluyorsanız ve sitenizi mobile adamak veya duyarlı tasarım arasında karar veremiyorsanız, karar vermeden önce bunların mantıklı bir biçimde artılarını ve eksilerini tartmanız sizin için en iyisi olacaktır.
  Özelleştirme
  Ayrı bir mobil site oluşturmak size sitenizi mobil kullanıcılar için özelleştirme olanağı sağlar. Mobil siteler daha az içeriğe, farklı bir dolaşma sistemine veya sadece mobilde olan diğer benzersiz seçeneklere sahip olabilir. Bir siteyi mobil dostu yapmak tamamen sunucuda, web tasarımcısı tarafından gerçekleştirilebilinir.
  Mobil bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra ara çözünürlüklerde en uygun ekranda görüntüleme problemi ile karşı karşıya kalırsınız. Bugün, pazardaki ekran genişlikleri birçok farklılık göstermektedir. Standart bazı çözünürlükler şunlardır; 320px, 480px, 600px, 768px, 800px ve 1024px genişlik. Her bir çözünürlük için ayrı bir sürüme sahip olmak genelde ucuz bir işlem değildir.
  Duyarlı bir site standart bir web sitesini alır ve mobil cihazda en düzgün nasıl görüntülenecekse o şekilde çalışmasını sağlar. Duyarlı web siteleri, web sayfalarındaki elementlerin nasıl görüntüleneceğini etkileyen CSS dosyalarındaki değişikliklerle her çözünürlükle başa çıkabilir. Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler mümkün olan en iyi biçimde web sitelerini görüntüleyebilmektedir.
  Tasarım
  Sadece mobil için olan tasarımlar, tasarım açısından nispeten daha kolaydır ve genellikle geliştirme maliyetlerinde daha ekonomiktirler. Duyarlı web siteleri oluşturmak için de karışıktırlar ve belirgin bir biçimde daha maliyetlidirler. Önemli olan bir değerlendirme ise “ömür boyu” maliyetlerdir.
  Zaman içerisinde duyarlı bir web sitesi oluşturmak ve bunu tüm standart çözünürlükler için ayarlamak daha maliyetli olabilir. Bu ayrıca içerik ile ilgili gelecekteki güncellemelerin her ekran genişliği için web sitelerin birçok sürümüne yapılmaktansa tek bir yerde yapılacağı anlamına gelmektedir.
  Arama Motoru Optimizasyonu
  Birçok mobil site m.domain.com gibi bir alt alan üzerine kurulmaktadır. Eğer bu yolu tercih edecekseniz, yinelenen mobil sayfaları için Masaüstü URL’ye işaret eden duplicate etiketleri kullanmayı unutmayın. Bu potansiyel yinelenen içerik sorunlarını giderir. Benzersiz mobil içeriklerinize duplicate etiketler koymayın. Hem mobil hem de masaüstü sayfaları rekabetçi ibareler için sıralanabilir. Duyarlı siteler normal uygulamaların haricinde özel bir SEO uygulaması gerektirmezler.
  Linkleme
  Pratik açıdan bakıldığında bir siteyi linklemek, iki farklı siteyi linklemekten daha verimli ve düşük maliyetlidir. Mobil linkleme ise geleneksel linklemeden daha farklıdır ve farklı bir yaklaşım gerektirir. Duyarlı bir tasarım ikinci bir olgunun çalışmasının etkisini azaltır.

  Genel Satışlar
  Çeşitli şirketlerin topladığı istatistikler mobil sitelerin daha iyi dönüşüm oranları olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi, bu sitelerin sadece mobil platformlar için tasarlanmış olmasıdır. Daha hızlı yüklenirler ve site içerisinde dolaşmak daha kolaydır. Kısacası, bu siteler duyarlı tasarımlara kıyasla daha iyi bir mobil kullanıcı deneyimi sunmaktadırlar.
  Gelecekteki Güncellemeler için Hazırlanmak
  Siteniz Mobil Dostu testi karşılayabiliyor mu? Bugün sitenizin durumu çok iyi olsa bile bu sitenizin gelecekteki güncellemelerden olumsuz olarak etkilenmeyeceği anlamına gelmemektedir. Mobil arama trendlerinde en üst sırada olmak siteler için öncelikli bir hedef olması gereklidir. Mobil dizaynlar gelecekteki mobil tarayıcılar veya cihazlar için tam uyumlu olmayabilir. Öte yandan, duyarlı web sitelerinin yeni tarayıcılar ve cihazlar ile çalışma olasılığı daha yüksektir bu yüzden tek seferlik bir yatırımdan daha fazladırlar.
  Bu Durumda Hangisi Daha İyi?
  Bu durumda hangi çeşit web sitesi sizin için en iyisidir? Eğer hala kararsızsanız, her iki türdeki sitenin öne çıkan özellikleri şu şekildedir:
  Mobil Sitelerin Artıları
  • Mobil kullanıcılar için özelleştirilebilinir.
  • Bir sitenin en mobil dostu sürümüdür.
  • Tasarımı daha kolay ve ucuzdur.
  Mobil Sitelerin Eksileri
  • Tekrarlanan bakım.
  • Birçok web sitesinin içeriğini güncellemek için yüksek maliyetler gerektirebilir.
  • Gelecekteki tarayıcılarda çalışması için yeniden tasarlanması gerekebilir.
  Duyarlı (Responsive) Web Sitelerin Artıları
  • Son derece esnektirler – bir duyarlı web sitesi tüm cihazlarda çalışır bu yüzden tek bir site oluşturulur ve bakımı yapılır.
  • Bu Google’ın önerdiği yapılandırmadır.
  • Birçok duyarlı siteler gelecekte bakım gerektirmeyeceğinden ötürü yatırım açısından daha iyi bir getirisi olabilir
  Duyarlı Web Sitelerin Eksileri
  • Daha pahalı bir ilk kurulum maliyeti gerektirebilir.
  • Ayrıca değiştirilememektedir.
  Son Olarak
  Aslında gerçekten sitenizin neye odaklandığına ve bunu yapmak için ne gerektiğine bağlıdır. Web sitenizi kullanıcı dostu, yardımcı ve ilgili bir biçimde tasarlayın ve web sitenizin türü ne olursa olsun Google organik aramalarında iyi bir sıralamada bulunma şansınız olacaktır.

  Mobil cezasına yakalanmamak için önlem olarak mobil tema alabilirsiniz. Safirtema sahibi ile görüştüm ve ricamı kırmadı. ertandonmez.com ziyaretçilerine özel safirmobil wordpress temasını http://safirtema.com/temalar/safirmobil-wordpress-temasi %20 indirimli olarak alabilirsiniz. Kampanya sadece nisan ayı boyunca geçerlidir. Kampanya indirim kodu : YUZDE20
  Safirtema’ya önerimi kırmayıp kabul ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum.

  Kaynak : http://www.ertandonmez.com/21-nisan-...cellemesi.html

  Kısmetse 1 hafta içerisinde farklı konulardada yazılar paylaşacağım. Okuyup vakit ayırdığınız için teşekkürler.
  Güzel yazı olmuş. Elinize sağlık.
  Hocam merak ettiğim şu: " Duyarlı tasarımların (responsive) sıralamada hiçbir faydası olmayacak."

  Bu ne demek oluyor? Google bunu öneriyor demişsiniz..
 • 02-04-2015, 01:09:55
  #4
  cnnbsedm adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Güzel yazı olmuş. Elinize sağlık.
  Hocam merak ettiğim şu: " Duyarlı tasarımların (responsive) sıralamada hiçbir faydası olmayacak."

  Bu ne demek oluyor? Google bunu öneriyor demişsiniz..
  Mobil için ayrı bir tasarım istiyorlar hocam. Hani sitende m.domain.com olarak çalışacaksın orada sitenden ayrı bağımsız bir yazılım sana + sağlayacak.
 • 02-04-2015, 01:10:32
  #5
  Böyle paylaşım yapan çok az kaldı kıymet bilmek lazım, eline sağlık ertan hocam arşivlik bir yazı olmuş yine.
 • 02-04-2015, 10:21:06
  #8
  GodLessTurtLe adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Mobil için ayrı bir tasarım istiyorlar hocam. Hani sitende m.domain.com olarak çalışacaksın orada sitenden ayrı bağımsız bir yazılım sana + sağlayacak.
  Peki içeriği de farklı yapma imkanım var. Sizce m.domain.com da içeriği de farklı yapmalı mıyım?
 • 02-04-2015, 10:30:40
  #9
  Alıntı
  Duyarlı tasarımların (responsive) sıralamada hiçbir faydası olmayacak.
  Nasıl yani ?