Sosyal Medya Paylaşımlarına Dikkat Edin! - R10.net
 • 05-01-2014, 14:19:00
  #1
  Sosyal Medya Paylaşımlarına Dikkat Edin!

  Evet arkadaşlar son 2 güncellemenin ardından ne yapacağını bilmeyen bir kitle, ne yapacağını bilmediği için şuursuzca sosyal medya paylaşımlarının öneminden bahsetme ve bu paylaşımların Google'daki serp'i etkilediği yönünde bilgiler verilmektedir. Bu konudan oldukça rahatsızım ve size bir kaç tiyo vereceğim.

  Öncelikle sosyal medyadan gelen backlinkleri sakın ola backlink mantığında görmeyin. Hepsi no follow'dur olsun no follow'da faydalıdır demeyin.

  No follow serpe etki etmez, sadece bir web sitesinin no follow linklerinin de bulunması gerekir hepsi o! Yani do follow backlinklerinizi tam anlamıyla randıman sağlaması için no follow backlinklerinde olması gerekmektedir.

  Sosyal Medya Paylaşımlarında özellikle bu güncellemeden sonra bir çok yazılım, program vs gelmiştir. Ve insanlar ciddi olarak bunların fayda sağlayacağı düşüncesiyle bu sistemlere üye olmaktadırlar.

  Arkadaşlar SEO'da HİT inanılmaz önemlidir. Eğer bir web sitesine sosyal ağlardan hit geliyorsa bu müthiş birşeydir. Ancak bu programlara üye olmak için açılan hesaplar fakedir. Zaten sizin paylaşımınızın yapılacağı hesapta fakedir. Sonuçta 1550 facebook beğenisi, 371 paylaşım, 200 retweet, 361 mention, 17229812 takipçi, 91729182921 google + ve asıl sonuç HİT 5 - 10!!!!
  Hürriyetin bile bu kadar sosyal medyada paylaşılmadığı bir ülkede sizin şuursuz blog sitenizin kendinden geçercesine fakeler tarafından paylaşılması; spamın dibidir ve sizin beklediğiniz social network sinyalleri googleye SPAM olarak gidecektir.

  Örnek vereyim ; bir web siteniz (kişisel) var arama motorlarından gelen organik hit 100, sosyal ağlardan gelen organik hit 150!!! İşte bu site serp sonuçlarında uçuşa geçmeye hazır bomba gibidir. Buna sağlam bir iki backlink ekleyerek siteyi adeta uçurursunuz. Bu noktada sosyal medya paylaşımları çok önemlidir. Zaten gerçektede böyle değil midir? Güzel bir içerik hazırlayın ve gerçek profillerinizde bir paylaşın facebook, twitter, google plus bakalım kaç kişi gelecek!? Bu noktada 100 - 150 tekil gibi rakamlar bazı spamcılara çok küçük rakamlar gelecektir elbet çünkü onların mantığı direk 200 retweet, 10.000 takipçi gibi rakamlar ancak Google aramasında "SEO" kelimesinde 1. olsanız günlük gelecek hit 100'dür, e siz sitenize hergün farklı yazılar içerisinde 200 kişi sosyal medyadan sokabilirseniz. Bu noktada zirvede olabilirsiniz. Tabi herşey bu değil ancak inanın en büyük kriter bu! Çünkü yapılan iş Gerçektir.

  Ancak bu sistem tamamen yanlış algılanmaktadır. Ben zaten facebook sayfası 10k altı, twiter sayfası 20k altı kişi blog, site görmedim. Herkes uçuyor ancak önemli olan bu değer veya sosyal medyada kaç kişi tarafından paylaşıldığınız değildir. Önemli olan oradan sitenizi kaç kişi ziyaretçi ettiği ve gelen kişilerin gerçek şekilde isteyerek gelmesidir.

  Şimdi kendi facebookhesabıma bakıyorum 1500 arkadaşım var. Genelde off road, sosyal medya, araçlar ve geçmişten gelenler ile ilgili bir çevre. Kısaltma kodu ile bir link paylaştığımda gelen tıklama alakalı ise en az 300 oluyor. Hadi benim çok arkadaşım var diyelim. Başka bir arkadaşta denedik facebook'ta 200 arkadaşı var. 35 tıklama geldi....

  Ardından bir arkadaşımın twitter'da 5k, 10k, 20k takipçileri olan 50 profili var. Hepsi manuel şekilde kontrol ediliyor. 50 profil paylaşımdan gelen hi 300 kişi. Sizce bir tweetin 50 kişi x 10.000 (ort) = 500.000 kişi tarafından görünüp 300'ün tıklaması iyi birşey mi, kötü birşey mi???? Ben söyleyeyim çok kötü çünkü bu değer 1 kişinin facebook paylaşımı ile eşdeğer.

  Ben gerek forumda gerekse farklı platformlarda görüyorum. İşte sayfanız paylaşılacak, işte sayfa beğeniniz artacak, proxyler çılgın vs vs vs...

  Önemli olan bunları yapınca kaç kişi gelecek!!!!

  Doğru yapayım derken gene hata yapmayın. Eğer tamamen gerçek beğenilerle oluşturulmuş 500 beğenili bir facebook sayfanız varsa, inanın paylaşıma 50 hitten aşağı gelmez ve bu çok özel bir sinyaldir google için... Aynı şey twitter, pinterest, google plus içinde geçerlidir. Eğer bir sayfa google plus'ta 1500 çevreye eklenmiş, 12971912 kez paylaşılmış ancak plus üzerinden gelen hiti 20 ise; sitenize şimdi olmasada penguen vol 2.2 - 3.0 gibi versiyonlarda inanılmaz bela açacakır.

  Unutmayayın arkadaşlar. Artık web siteleri insan için. Siz gurur duyarak paylaşabildiğiniz bir yazı yazın ve kendi ağlarınızda paylaşın. Ananız babanız arkadaşınız emminiz okur. Zaten onlarda size yeter...

  Son olarak google plus hesabı var elimde bir tane; çevresinde 500 kişi var hepsi gerçek. Hepsi türk. Tek paylaşımda en az 150 kişi giriyor siteye ve içerik paylaşıldıktan 5 dk sonra site 1. oluyor. Ne imleme ne başka birşey... İşte anlatmaya çalıştığımda bu!!! İşte bu şekil yapılan sosyal medya paylaşımı google serp sonuçlarının ırzına geçiyor. Diğerleri ise sizin web sitenizin ırzına geçiyor...

  Son zamanlarda birçok hata gördüğüm için arkadaşları uyarmak istedim. Dikkat ederseniz yazının altında kaynak maynak vs birşey yok. Yani yazımızın bir tek amacı var. O da insanları uyarmak...

  Saygılar...
  Olduğu Kadar... Olmadı mı; işte o KADER!
 • 05-01-2014, 14:29:21
  #2
  6k kullanıcılı facebook sayfasında yayına aldığım haber üzerinden 2k dan fazla ziyaretçi geldi.

  Su var ki sayfa tamamen doğal ve bir alan üzerine.

  Bu tarz çalışmalar asıl artı sağlayan.

  HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
 • 05-01-2014, 15:15:25
  #3
  Zaten şuan aşırı şekilde yok google plus yok facebook yok twitter kasılıyor. Buna yönelikte elbet gereken güncellemeler yapılmış veya yapılacaktır.Dediğiniz gibi fake işlemlerden ziyade gerçek dönüşümün etkisi (sosyal medyadan) çok fazla oluyor.Artık çalışma yaptığımız yerlerden sitemize hit alabilirsek başarı sağlayacağız büyük oranda.Fake işlemlerle kasılması bence boş iş.
 • 05-01-2014, 15:25:40
  #4
  Size çok daha realistik bir örnek vereyim.
  https://www.facebook.com/Boloff
  Bu sayfa Bolu Off Road Kulübü'nün facebook sayfasıdır. 1,5 yıldan beri aktif değildir ancak sayfadaki 1500 beğeninin 1500'üde offroadcudur. Zamanında facebook paylaşımımdan yazıya en az 50 -100 hit geliyordu. Off road kelimesinin arama hacmi ise günlük 200 civarıydı. Siteyi sadece sosyal hit ile "off road" kelimesinde 1. yaptım. Hala birinci ancak siteyi kapattım. Açayım gene birinci yapar. Çünkü bu sayfa gerçektir ve off road aracı olan bir adam off road yazısına tıklar hepsi bu!!!
  Google bakar o gelenin kim olduğuna çünkü yüzde 70 gmail açık geliyor adam. Bakar adamın aramlarına, youtube aramalarına, adam gerçekten off road ile ilgili ve senin sitedende zaman geçiriyor. İşte sana alabileceğin en güçlü sinyal ve tek kişiden geldi bu sinyal...

  Tabi offroad çok spesifik bir örnek oldu. Adamın evden eve nakliyat firması var ne yapacak demeyin. O kişilerin hiç sosyal medyada paylaşılmasına gerek yok. Yada adam gibi sosyal medya hesapları açılır, 20 beğenisi olur ama hepsi gerçek olur. İllaha her site sosyal ağlarda 192819281 kez paylaşılacak diye bir kural yok. 3 olsun 5 olsun ama sizin olsun. Haaa blogunuz sosyal medya - teknoloji sitesi ise ve sitenizin sosyal ağlardan hiti yok ise; o zaman siz iyi bir site sahibi ve yazar değilsiniz Google gözünde, çünkü rakipleriniz günde en az 10k hit çekiyor sosyal medyadan.

  Herşey kelimelerdeki oranlarla alakalı... Bu bilinir ve buna göre çalışmalar yapılırsa çok daha başarılı olunacaktır.
  Olduğu Kadar... Olmadı mı; işte o KADER!
 • 05-01-2014, 16:35:02
  #5
  @Magnnuuum; Yüksek beğenili Facebook sayfalarında reklamlar ile ilgili görüşleriniz nedir?

  Örneğin bu ara Bahattin sayfaları moda diyelim. 100k beğenili Bahattin sayfasına reklam verme hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.

  (Konuda dediklerinize sonuna kadar katılıyorum bunların hepsini bende denedim ancak Facebook Sayfa reklamı konusunda aynı fikirde miyiz merak ettim açıkcası )
  Hayat Basittir; Basit düşüneceksin...
 • 05-01-2014, 17:34:47
  #6
  RebeLLi0us adlı üyeden alıntı
  @Magnnuuum; Yüksek beğenili Facebook sayfalarında reklamlar ile ilgili görüşleriniz nedir?

  Örneğin bu ara Bahattin sayfaları moda diyelim. 100k beğenili Bahattin sayfasına reklam verme hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.

  (Konuda dediklerinize sonuna kadar katılıyorum bunların hepsini bende denedim ancak Facebook Sayfa reklamı konusunda aynı fikirde miyiz merak ettim açıkcası )
  Yüksek beğenili facebook sayfalarında düzenli olarak sitenizi paylaşabiliyorsanız, çok yararlıdır. Örneğin siz bahattin sayfasında paylaşım yaptığınızda o 100k içerisinde 600 - 700 anlık hit sitenize giriyor ve bu girenlerin 200'ü hemen çıkmıyorsa o zaman google algortimasına sinyal üzerine sinyal gidecektir. Buradaki tek önemli nokta, o sayfanın sürekli olarak seni paylaşması ve her içerik girdiğinde facebooktan aynı sayılara yakın hitler çekebilmendir.

  Ancak herşey hit değil. Ama verilen backlinklerin doğal olduğunu ispatlamanın kesin çözümü social hitlerdir.
  Olduğu Kadar... Olmadı mı; işte o KADER!
 • 06-01-2014, 14:08:16
  #7
  Ellerinize sağlık bir çok insan sadece sosyal medyada linkleri bulunsa yeter gibi algılıyor olayı, ama olayın aslında sosyal medyada görünen linklerle hiç bir alakası yok, tamamen orada insanların siteni ziyaret edip etmediği ile alakası var diyorsunuz yanlış anlamadıysam?

  Yani bu durumda eğer linklerinizin bir çok kişi tarafından paylaşılıyor ancak siteye hit gelmiyorsa durum zararlı bile olabili öyle mi?
 • 06-01-2014, 15:25:33
  #8
  Merhaba arkadaşlar; şimdi dün böyle bir konu açtım.
  https://www.r10.net/facebook-sayfa-al...sinir-yok.html
  Doğal olarak bir ton arkadaşımız tamamen organik olduğunu iddaa ettikleri sayfaları bana satmak için msg attılar.
  Bir arkadaşımızın iki sayfası varmış. Biri 285k, diğeri 350k beğeniye sahip...

  Yani toplamda 635.000 kişiye gönderildi link!!!


  Bu sayfalar gerçek olsa o linkten gelen hit sizi tahmin edemeyeceğiniz yerlere çıkartır

  Ancak ben sözde tamamen organik olan sayfalardan gelen hiti gösteriyorum!  15!!!!

  Yani oran %0,002!
  Dikkat edin yüzde 0,002  Bu sayı sitenin 140 takipçisi olan ama 140'ıda kendi isteğiyle takip etmiş olan twitter hesabında link paylaşmam ile aynı değer...

  Gerçek kullanıcı deneyiminde oran ise: %10,71

  Uzun lafın kısası twitter'da sizi gerçekten takip eden 100 kişi olursa; her yazınıza twitterdan 15 kişi sokarsınız, günde 3 yazı yazarsınız 45 kişi sokarsanız. Aynı durum facebook ve google plus sayfalarınızda da yaparsanız; 135 gerçek kullanıcı yapar ve bu gelen 135 kişinin en büyük özelliği sayfanıza daha öncede gelmiş olmalıdır. Ve siz hergün sosyal ağlardan sitenize 135 kişi sokuyorken, arama motorlarından gelen hitiniz 50 ise; artık google'de patlamaya hazırsınız ve istediğiniz kelimede 1. olmaya çok yakınsınız...

  -------------------------------------------------------------------

  Yani işin gerçeği bırakın tüm sosyal medya takipçi kasmalarını, binlerce retweetleri, google plusları, sonra bri sonraki güncellemede ben hiç bir şey yapmadım google beni gene attı demeyin. Doğal olun... 50 kişiniz olsun ama sizi gerçekten takip eden 50 kişiniz olsun... Onlar size yeter inanın

  Lütfen Sosyal Medya'da paylaşım iyi diye sözler edip durmayın. Orada da gerçek ve özgünlük gerekiyor. Şuursuz gibi binlerce paylaşım ve takipçi eden hiçbir şeye inanmayın!
  Olduğu Kadar... Olmadı mı; işte o KADER!
 • 06-01-2014, 22:32:28
  #9
  Makalenize hayran kaldım tebrik ederim. Peki flash oyun siteleri için ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Mesela 7 yaşındaki çocuğun g+ hesabı yoktur. Face hesabı yoktur. Twitter hesabı yoktur. Biz sosyal medyada gerçek anlamda hiç yokuz desem yalan olmaz sanırım.

  Peki biz bu siteleri nasıl otoriter yapacağız?
  ...