• 22-07-2005, 17:29:13
  #1
  Selamlar.. Türkiye'de internetin gelişmesi için önemli bir fırsat aslında google adsense, bu nedenle hile yapmadan kazanç artırmanın yollarını paylaşmamız mantıklı olacaktır.

  1. Sabırlı Olun
  Yapacağınız değişiklikler hemen sonuç vermeyebilir bu nedenle sabırlı olmalısınız. Yaptıklarınızın doğruluğunu kontrol etmelisiniz.

  2. Araştırın
  İnternette birçok kaynak var. Bunlardan en bir tanesi de Google, google'ı biraz kullanırsanız birçok tekniği öğrenebilirsiniz. Forumları takip ederekde.
  2.1 Birkaç Site adresi :
  https://www.r10.net
  http://forum.iyinet.com
  http://www.adsense.tr.cx/
  http://forums.digitalpoint.com/
  http://forums.seochat.com/
  http://forums.searchenginewatch.com/
  2.2. Aklınıza takılan konularda aramalar yapın
  2.2.1 Arama yaparken eğer cümle arıyorsanız " işareti kullanmayı ihmal etmeyin. Örnek "html optimization"
  2.2.2 Arama yaparken alakasız sonuçlar geliyorsa onları elemeye çalışın. Örnek: "öğrenci siteleri" -site:iyinet.com -site:besturk.net (alt dizin olayı olduğu zaman çok kullandığım bir kalıp )
  2.2.3 Bulduğunuz faydalı siteleri çeşitli kategoriler oluşturarak "Sık Kullanılanlar" a ekleyin. Daha sonra bu siteleri takip etmeniz kolay olacaktır.

  3. Google için çeşitli araçları kullanmayı ihmal etmeyin
  3.1 Preview Tool
  https://www.google.com/adsense/previewtool
  Bu aracı yükleyerek google reklamlarının renklerini sitede bir değişiklik yapmadan deneyebilir ve görebilirsiniz. Reklamların renkleri ve tarzları tıklanma oranını oldukça fazla etkiliyor. Bazı sayfalarda sayfanın arka rengi ile aynı renk yapmak faydalı iken bazı sayfalarda ise daha canlı arkaplan renkleri kullanmak daha mantıklı, bunu deneyerek görmek gerekiyor.

  3.2 Google Reklamı çıkmıyorsa alternatif reklam ekleme
  3.2.1 Sitenizde google reklamı boyutlarında reklamlar hazırlayın ve bunları yerleştirin. Burada google'dan en çok para kazandıran sitenizin reklamını yaparsanız kazancınızı biraz daha artırabilirsiniz.
  3.2.2 Google reklamı çıkmıyorsa o alan boş durmasın istiyorsanız alternatif olarak http://pagead2.googlesyndication.co...nse_script.html girdiğiniz takdirde o alan gözükmeyecektir.
  3.2.3 Alternatif olarak arkaplan rengini girerek reklam çıkmadığında orada bir renk çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  4. Site ve İçerik
  4.1 Birçok site hazırlamaktansa az sayıda site hazırlayın, fakat her hazırladığınız sitenin içerisinde oldukça fazla sayfa olsun.
  4.2 Hazırladığınız içerik sayfalarında alakalı isimler kullanmaya dikkat edin. Adsense reklam gösterimi yaparken dosya isimine de dikkat ediyor.
  4.3 Sitelere mümkün olduğunca o sayfaya özel reklam alanları oluşturarak eklemeye çalışın. İçeriğin içerisine güzel şekilde yerleştirmeniz tıklama oranlarınızı artıracaktır. Örnek: https://www.google.com/adsense/large-rectangle
  4.4 Google aramalarını kullanmaya özen gösterin, ekstra bir gelir kaynağı olacaktır.
  4.5 İçerik seçerken google'ın çok para verdiği içeriklerden ziyade yaparken zevk alacağınız içerikler seçmeye özen gösterin. Her türlü site google'dan iyi paralar kazanabilir. Hotel içeriğine çok para vermesi sizin hotel sitesi yapmanızı gerektirmez. Bunun yerine sevdiğiniz konularda yaparsanız daha verimli olacaktır.
  4.6 Özgün içerikler kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca içerikleri kendiniz hazırlayın veya başka kaynaklardan derlediklerinizi kendi cümlelerinizle birleştirin. Etik açıdan kaynak belirtmeniz ve gerçek adresine link vermeniz hoş olacaktır.
  4.7 Kanalları kullanmaya özen gösterin. Hangi alanlarda ne kadar tıklama oranı var, hangi alanlara koymak daha mantıklı tespit edip buna göre sitedeki reklam yerlerini, renklerini ve biçimlerini değiştirebilirsiniz.
  4.8 Sitenizin içerisine bir robot.txt dosyası atmanız faydalı olacaktır, genelde botlar ilk önce o dosyayı kontrol ediyorlar.
  4.9 Sitenizi Dmoz ve Yahoo'nun ilgili kategorilerine kaydedin.
  4.10 Sitenizde gizli linkler, gizli içerik bulundurmamaya gözen gösterin.
  4.11 Sitenizi arama motorlarına göre değil, kullanıcılara göre yapmaya da özen gösterin. Arama motorlarından gelen kişilerde birer kullanıcı, her halukarda sitenizi gezecek reklamlara tıklayacak olanlar kullanıcılar.
  4.12 Pagerank'i düşünmeyin, siz düşünsenizde link değişimi yapsanızda google bildiğini okuyacaktır. Siz sitenizi güzelleştirmeye çalışın.
  4.13 Pagerank yükseltmek için kurulan ağlara katılmamaya özen gösterin.
  4.14 Link değişimi yaparken kendi kategorinizden sitelerle link değişimi yaparsanız iki taraf içinde faydalı olacaktır. Bunun dışında ziyaretçi gönderebilecek sitelerle işbirliği yapın. Ziyaretçi sayısı ve size gönderilecek ziyaretçi sayısı tamamen farklıdır.
  4.15 Gereksiz ve siteyle alakasız içerik koymamaya özen gösterin.

  5. Düşünün
  5.1 Bir çoğumuz düşünmeden site yapıyoruz, düşünmeden başlıyoruz. Bir siteye başlamadan önce nasıl yapacağınızı neler yapacağınızı düşünün planlayın. İşleriniz daha düzenli yürüyecektir.
  5.2 Düşündüklerinizi sıraya koyarak yapın.

  6. Siteye az ve öz reklam yerleştirmek
  Sitenize 3 adet reklam alanı koyabiliyor olmanız, 3 adet reklam koymanızı gerektirmiyor. Tavsiyem çeşitli yerlerde reklam tıklamalarını test edin ve maksimum verim aldığınız yere reklam koyun. 3 adet reklam yerleştirdiğimiz sitelerde 3'ünde de reklam çıkıyordu, tıklama oranlar %0.01 olan bile vardı. O tarz reklamları kaldırdığımızda tıklanma rakamları düşmesine rağmen kazandığımız para arttı. Yani daha kaliteli reklamlar yayınlanmaya başladı sitede.

  Ekleme:
  1. 336x280 boyutlu reklamı sitede kullanmaya özen gösterin. Çünkü bu reklam normal linkler gibi gözüktüğü için tıklama oranları daha yüksek oluyor.

  2. Sitenize özel bir renk paleti oluşturun. Arkaplan rengini sitenin arkaplanı olarak uyarlayabilirsiniz veya zıt renkler kullanabilirsiniz. Fakat reklam gibi gözükmemesine dikkat çekin.

  3. Reklamları sitenin gözüken bir yerine yerleştirin.

  4. 468x60 reklam çok standart olduğu için kullanmamaya özen gösterin.

  5. Aynı boyuttaki reklam kodlarını kolayca değiştirebilmek için başka bir sayfadan alabilirsiniz

  PHP:
  <? include("adsense.php"); ?>

  HTML & ASP: (Yanlışsa düzeltin lütfen)
  <!--#include virtual="adsense.txt"-->
 • 22-07-2005, 18:00:35
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Alıntı
  2.2.3 Bulduğunuz faydalı siteleri çeşitli kategoriler oluşturarak "Sık Kullanılanlar" a ekleyin. Daha sonra bu siteleri takip etmeniz kolay olacaktır.
  Bu her zaman işe yarar hatta ara sıra sık kullanılanları yedeklemek bile gerek.

  Alıntı
  4.4 Google aramalarını kullanmaya özen gösterin, ekstra bir gelir kaynağı olacaktır.
  Kazanmak çok zor, kelime arandıktan sonra ziyaretci google reklam alanına tıklamalıki hesaba para geçsin, arama sonuşları yerine reklam alanlarına tıklayanlar gerçekten az sayıda. En azından kendi sitelerimde durum bu.

  Alıntı
  4.13 Pagerank yükseltmek için kurulan ağlara katılmamaya özen gösterin.
  Kesinlikle dogru, nerde çokluk orda .......k hesabı
 • 22-07-2005, 18:41:07
  #3
  güzel bir yazı sadece

  2. Sitenize özel bir renk paleti oluşturun. Arkaplan rengini sitenin arkaplanı olarak uyarlayabilirsiniz veya zıt renkler kullanabilirsiniz. Fakat reklam gibi gözükmemesine dikkat çekin.

  bunu nedense kimse uymuyor ve sitedeki normal linkleri bile google reklamları gibi cikartiyor mesela Ejder sen yanlış anlama ama sen yazmışsın ama sen uygulamıyorsun ?

  kaynak : http://www.linkcenneti.com/kategori.php?id=23 ortaya iyi bakın üsteki orta alttaki ortayla aynı
 • 22-07-2005, 19:00:29
  #4
  Yazı güzel olmuş. Linkcennetindeki olay yanlış mı ? Bende aynı şekilde kullanıyorum da bir sitemde.
 • 22-07-2005, 19:01:29
  #5
  Misafir
  evet yanlış

  ziyaretçiyi yanıltıyor sitenin içeriği gibi gösteriyo
 • 22-07-2005, 22:34:10
  #6
  arada cizgi var bence yanlış degil
  bunun google kurallarinda net bir cevabi varmi yasak olduguna dair
 • 22-07-2005, 22:45:47
  #7
  Misafir
  çizgi önemli değil sonuçta aynı stil olduğu için ziyaretçi ilk bakışta anlamıyor
 • 22-07-2005, 23:04:15
  #8
  Google amcanın önerdiği reklam şekillerinden birinin resmi dikkatli inceleyin
  https://www.google.com/adsense/images/large_blend.gif

  kimsenin birbirinini kandırmasına gerek yok hepimiz çok iyi biliyoruz, eger reklamları sitenin içeriği gibi göstermezsek tıklamalar çok büyük oranda düşüyor.En azından türkçe sitelerde.
 • 23-07-2005, 00:15:43
  #9
  evt ayni şey benimde dikkatimi demin cekti