• 11-07-2005, 18:56:57
  #1
  sct
  Üyeliği durduruldu
  Merhabalar,

  İlk DMOZ makalemden sonra, hızımı alamadım, bir tane daha hazırladım. Bunun önemli bir kısmının çeviri olduğunu söyleyeyim. Çevirirken kendi yorumumu da katmadım değil. : ) Yazarı,
  Alıntı
  Mohd Fairuz
  isimli biri.

  Metinde, ben.., yaptım.. vs. adamın ağzından yazılı olduğu için o şekilde. Yoksa benim alakam yok, yanlış anlaşılma olmasın. : )

  Ayrıca, metni okuduktan sonra, bunları zaten biliyordum vs. diyebilirsiniz, haklısınız. Çoğu bildiğiniz şeyler olabilir. Çünkü bizde 5/10 $ yapmak bile bayağı bir trafik gerektiriyor, onlar ise 100 günlük tekil ile çok daha fazlasını yapabiliyorlar. Adamın anlattığı yollar ile kazancını katlaması da buna bağlı zaten. Gene de herkes tarafından bilinmesi gereken şeyler olduğuna, 70/80 $ dan satılan e-booklarda bunlardan farklı bir şeyler yazmadığına emin olabilirsiniz.


  İşte yazı:
  Günümüzde , Google AdSense, webmasterlar için, sitelerinden para kazanma yollarından birisidir. (Hatta en iyisi.. )
  AdSense kullanan siteler arttıkça, sitelerinizden en iyi sonucu elde edebilmeniz için, kodlarınıza hükmetmeniz, en iyi şekilde optimize etmeniz gerekmektedir.

  Halen çoğu yayıncı, günde 5/10 $ gibi rakamları zorlukla yaparken, iyi düşünebilen bazı yayıncılar için de günde 100 / 300 $ gibi rakamları yapabilmek hiç de zor olmuyor.
  Peki bu farkı oluşturan etmenler neler ? .. Onlar farklı düşünüyor.. Bilinen yollardan değil de, en zor yollardan gidip, en iyisini kazanıyorlar.

  Şimdi size, günde 5/10$ lardan, kazancımı nasıl 6/7 kat arttırdığıma dair ipuçlarını paylaşacağım. ( Ben değil, yazıyı yazan paylaşıyor )

  Bunlar 5 maddeden oluşuyor, eğer sizde bu yolların izini sürerseniz, kazancınızdaki farklılığı göreceksiniz.

  İpuçları:
  1- Siteniz için bir format tipini benimseyin. Gerekirse başka formatlardan da takviye yapın ancak, bir format kullanıp onu optimize ederseniz en iyi CTR değerlerine ulaşabilirsiniz. Hangi formattan mı bahsediyorum ? Tabii ki Large Rectangle (336x280). Neden mi bu format ? Çünkü bu format, sitenizde normal linkler gibi duruyor, ve kapladığı alan açısından + içeriğinize göre alakalı reklam çıktığında en iyi CTR değerlerini elde edebiliyorsunuz. Örn. http://www.markcarey.com/adsense/formats.jpg

  2- Siteniz için elle yapılmış renk bileşimlerini kullanın. Sitenizin arkaplanına göre, reklamınızın arkaplanını ayarlayın. Ben genelde beyaz kullandığımdan, % 90 beyaz yapıyorum. Bu adım, reklamları içeriğinizin bir parçası gibi göstermek adına doğru bir seçim. ( Bu arada galip.com olayını hala yasak diye adlandıranlar yanılıyorlar, biraz araştırma sonucu bunu anlayabilirsiniz. )

  3- AdSense kodunu, içeriğiniz ile sırıtmayacak şekilde en üste yerleştirin. İlk kullandığım zamanlar, sürekli sayfanın altına yerleştiriyordum kodları. Bir gün, üst kısımlarda, içerik ile birlikte sununca farkı anladım !

  4- Genelde sitemin üst kısımlarında, sitemin içeriği ile alakalı linkler yayınlıyorum ve adsense kodlarını bunların en üstüne koyarak, en iyi sonucu elde ediyorum.

  5- Sitemin text ve link renklerini, mause üzerine gelinceki değerleri aynı yapın. Adsense kodunu da aynı şekilde. Bu durum, en iyi CTR değerinizi almanıza yardımcı oluyor. Bunun yanında makalelerin arasına, yanında gösterilen AdSense de en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Tracker yazılımları kullanarak, boş gösterim yapan, ortalama oranınıza ihanet eden sayfaları tespit edip, bu sayfalardan AdSende kodunu kaldırın.

  Son olarak,
  http://www.vaughns-1-pagers.com/inte...se-diagram.gif
  Bakın, ufkunuzu genişletin. (:

  Metnin orijinali: AdSense kazancınızı 6/7 kat artırmanın yolları
  Rep. leriniz için şimdiden teşekkürler.
  Not: Mümkünse, konunun sabitlenmesi iyi olur.
  İyi Çalışmalar, Bol Kazançlar.
 • 11-07-2005, 19:15:34
  #2
  bir yerden başlamak lazım çok guzel bilgiler teşekkürler.
  forumdaki ingilizce seviyesi ilerliyor kurs parası almak lazım dokumanları okuyarak seviyemiz ilerliyor
 • 11-07-2005, 19:31:12
  #3
  sct
  Üyeliği durduruldu
  Haklısınız. Başlık da, çeviri zaten. İşin bir de şu yanı var.

  Şöyle düşünün, metni yazan adamın 400/500 tekili vardır. Hiç bir değişiklik yapmadan, 5/10 $ kazanıyordur. Sonra, zamanla öğrenmiş, anlattığı yöntemler ile 6/7 ye katlamış olabilir. Muhtemelen de öyledir.

  Bizim şartlarımıza göre, en azından forumdaki arkadaşların şartlarına göre etkisi fazla olmayabilir.

  Neyse, rica ederim, umarım kazancınızı artırmanıza yardımcı olur
 • 11-07-2005, 19:32:01
  #4
  Üyeliği durduruldu
  Heh kazanç 7 kat artsa ne güzel olur Ben size biraz gördüklerimden söyliyim. Adsense koyduğunuz sitede adsense kodu KESİNLİKLE SIRITMALI. Reklamınız neyle alakalıysa o şekilde renklendirmelisiniz. Örneğin yemek reklamı çıkıyorsa kırmızı. Green kart reklamı çıkıyorsa kırmızı mavi beyaz gibi renklemeler yaparak kullanıcının ilgisini çekebilirsiniz. Bu kadar zamandır takip ediyorum sitemi, yanlışlıkla tıklama, link sanıp tıklama olayı birtek liste sitelerinde olur onun dışındaki siteler dikkat çektirmeli ve o şekilde kazancını arttırmalı. Ama söylediğin gibi 6 7 kat arttırsa keşke bunlar. Yinede yeni başlayanlara gerçekten yardımcı olur teşekkürler
 • 11-07-2005, 19:40:15
  #5
  sct
  Üyeliği durduruldu
  webmaster adlı üyeden alıntı:
  Heh kazanç 7 kat artsa ne güzel olur Ben size biraz gördüklerimden söyliyim. Adsense koyduğunuz sitede adsense kodu KESİNLİKLE SIRITMALI. Reklamınız neyle alakalıysa o şekilde renklendirmelisiniz. Örneğin yemek reklamı çıkıyorsa kırmızı. Green kart reklamı çıkıyorsa kırmızı mavi beyaz gibi renklemeler yaparak kullanıcının ilgisini çekebilirsiniz. Bu kadar zamandır takip ediyorum sitemi, yanlışlıkla tıklama, link sanıp tıklama olayı birtek liste sitelerinde olur onun dışındaki siteler dikkat çektirmeli ve o şekilde kazancını arttırmalı. Ama söylediğin gibi 6 7 kat arttırsa keşke bunlar. Yinede yeni başlayanlara gerçekten yardımcı olur teşekkürler

  Herkesin düşüncesi farklı, senin düşüncen de, denemelerine vs. göre muhtemelen ortaya çıkmıştır. Siteden siteye değişiyor tabii ki. Ama şu da var. Örneğin, yemek tarifi içeren sitenizde, yemek tariflerini listelerken, en üste koyduğunuz AdSense çok işe yarayabilir. css değerlerinizden, normal text, link, mause üzerine geldiğinde link. vs hepsini aynı renk yaparsanız, ve AdSense kodunu da aynı renk yaparsanız CTR kesinlikle yükselecektir. Az ve sadece USA trafiği olan bir sitemden bunu çıkardım.

  Renk olayı da tabii ki doğru. http://forums.digitalpoint.com/ her sayfada farklı renk varyasyonlarında olması bunu gösteriyor.

  DP gibi geniş içeriğiniz, kaliteli, yüksek trafiğiniz, ppc değeri yüksek konularda siteleriniz varsa, farklı renklendirmeler kullanmak daha iyi olur tabii ki.

  Bol kazançlar.
 • 11-07-2005, 20:00:51
  #6
  Üyeliği durduruldu
  İçerik olarak çıkması için yabancı site olması lazım. Yabancı sitelerde strateji bence kesinlikle farklı olmalı zaten. Benim söylediğim türkçe siteler içindi.
 • 11-07-2005, 20:09:22
  #7
  sct
  Üyeliği durduruldu
  sonuçta, içerikten içeriğe, dilden dile farkediyor.

  Herkesin denediği, sonuç aldığı siteler farklı.

  O elemanın yazdığı, site içeriği, text, link, tıklanmış link, mause üzerine gelince aldığı renk vs. her türlü şeyin aynı olması gerçekten etkiliyor. Denemenizi tavsiye ederim.
 • 12-07-2005, 01:16:26
  #8
  yetersizdi yaw bunlar zaten bilinmiyo muydu

  yazılanlar her site icin degisikenlik gosterir, tum sitelere mal etmek anlamsız olacaktır.

  yukarda bi arkadassımızın dedigi gibi, bazı sitelerde entegre reklam caydırıcı olabiliyor, insanlar özellikle tıklmıyor, bazı sitelerde ise, llaki site ile alakasız gorunur kılan bi reklam tipi secmeniz gerekiyor aynı zamanda renklerde siteye zit olmalı...

  sonuc olarak, herkesin adsense deneyimi bence desgisken olacaktır.

  bunları yazıyorum cunku yeni baslayan biri a bu adam bole yapmıs bende yapim diyecek, iki sitenin dogası aynı olmadıgınadan bizimki hüsrana ugrayacaktır..

  ama kafa çalıştırmak ve düsündürmek adına ii bi yazı idi.
 • 12-07-2005, 19:00:34
  #9
  Misafir
  hey , be yeni bir forum açılmış , içi dolmuş haberimiz bile yok
  Bilgisayardan başını kaldırmadan Çalışmak böyle bişi olsa gerek..
  Makale gerçekten güzel , eminim çoğunuz biliyordur , fakat yazıda dikkatimi çekmedi ;

  Mesela siz sayfanıza 3 tane adsense kodu koydunuz , 3*3 = 9 tane reklam çıkıyor diyelim , Sayfanızdaki en pahalı reklam 10$ , en ucuz reklam 0.5$ ise , en ucuz reklam üzerinden hesaplanırsınız , 10$ lık reklamın bir faydası olmaz

  Az ve öz olması lazım ve arkadaşın dediği gibi CTR oranları , gerçekten önemli , inş. forum başarılı olur..