• Forum
 • Son Mesaj
 • Konu / Yorum
 • Alt Forumlar Freelancer
  1. İş arayanlar, Webmaster iş arayanlar, webmaster iş ilanları, freelancer iş ilanları, web tasarım, programlama vb. sektörler için iş arayanların ortak buluşma noktası
  2. Dün 22:55:44
  3. 17.010 88.602
  1. İş verenler, iş veren webmasterlar, webmaster iş ilanları, freelancer iş ilanları, web tasarım, programlama vb. sektörler için iş verenlerin ortak buluşma noktası
  2. Bugün 01:58:20
  3. 70.491 349.706
Gösteriliş Ayarları

Toplam 23271 adet konudan sayfa başı 1 ile 28 arası kadar konu gösteriliyor

Kategori Moderatörleri
Yeni Mesaj Yok
Yeni Mesaj Var
Kilitli
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:37:58.

Freelancer


Freelance, çalışma hayatında, serbest ya da bağımsız çalışma olarak tanımlanır. Herhangi bir büroya bağlı kalmadan esnek çalışma saatleri ile çalışma modelinin tercih edilmesiyle freelance işler popüler olmaya başlamıştır. Serbest çalışarak para kazanan kişilere freelancer denir.

Freelancer olmak isteyenler R10.net üzerinden konu ile ilgili farklı bilgilere çok kısa sürede ulaşabiliyor. Kişilerin aradıklarını bulabilmeleri ve detaylı bilgi sahibi olmalarını sağlamak için R10.net üzerinden freelance uzmanları paylaşımlar yapıyor. Freelance konularında bilginiz yoksa R10.net üzerinden işinize yarayacak bilgileri bulabilirsiniz.

Freelancer Nedir Ne İş Yapar?


Freelance (Firilens Okunur), herhangi bir kuruma bağlı olmadan uzaktan çalışma yani serbest çalışma yöntemidir. Kişilerin kendilerinin belirledikleri zamanlarda istedikleri zaman çalışmalarını ifade eder.

Freelance çalışmak, kişinin uzman olduğu alanda serbest çalışmasıdır. Freelancer olarak çalışanlar, bir aracı kurum ya da web sitelerinden faydalanarak uzmanlık alanlarında hizmet vererek para kazanırlar. Daha çok evden çalışır ve belirli bir çalışma saatleri yoktur.

Freelance Nasıl Olunur?


Freelancer olarak çalışabilmek için çok farklı yollar vardır. Kişiler uzman oldukları alanlarda çeşitli araştırmalar yapar ve o alanda hizmet almak isteyen firmalarla görüşerek taleplere göre uzaktan hizmet verir.

Başarılı bir freelancer olabilmek için rastgele iş yapmak yerine planlı ve hazırlıklı olmak önemlidir. İnternet üzerinden freelance ilanlarını takip edenler, yapabilecekleri işlerle ilgili ilanları inceleyerek kendilerine yeni bir çalışma alanı bulabilir. Freelance olabilmek için şunların yapılması gerekiyor.

 • Araştırma ve analiz etme,
 • İş planı oluşturma,
 • Çevreden destek almak,
 • Çalışma ortamını ayarlamak,
 • Günlük çalışma ritmini dengelemek,
 • Risk yönetimi yapmak,

Serbest çalışabilmek için bunlar yapılmalıdır. Öncelikle hangi alanda çalışma yapılacağı belirlenmeli ve o konu ile ilgili piyasada verilen hizmetlerin neler olduğu görülmelidir.

Freelance Çalışmanın Avantajları


Birçok kişi yaptığı mesleğin yanı sıra freelance olarak çalışmayı da tercih ediyor. En rahat çalışma biçimidir ve dünya genelinde giderek popüler olmaya başlamıştır. Kişiler günlük hayatlarına göre çalışma saatlerin kendileri ayarlayabiliyor ve kendisine verilen işi, verilen süre içerisinde istediği zaman yaparak teslim eder. Bu kişinin rahat çalışmasını sağlar ve günlük hayatında birçok avantajlara sahip olmasını sağlar. En önemli avantajı stressiz bir ortamda çalışma sağlamasıdır.

 • Kişi istediği projeyi seçer ve herhangi bir kısıtlama olmadan çalışır,
 • Ev ortamında kendisine daha rahat bir çalışma ortamı oluşturur,
 • İstediğiniz her yerde çalışabilirsiniz,
 • Şık giyinme gibi zorunluluk yoktur,
 • Günlük hayatta trafik sorunları yaşamayacaksınız,
 • Çalışma saatlerinin çalışan tarafından ayarlanması sağladığı avantajlardır.
Freelance Çalışmanın Dezavantajları


Çalışma hayatında avantajlar ve dezavantajlar her zaman vardır. Freelance çalışmanın kişiye dezavantajı, işlerin sürekli ve düzenli olmamasıdır. Çalışılan alanda düzenli olarak iş yapılmadığında maddi kazanç kaybına neden olacaktır.

Freelance işlerde çoğu zaman anlaşılan ücretlerin alınmasında sorunlar yaşanabiliyor. Her proje için şartların belirlenmesi ve sözleşme yapılması gerekiyor. Bazı freelance çalışmalarında bu durumlar dezavantaj olarak gösteriliyor.

 • Serbest çalışmada da disiplinli çalışılmadığında tüm zamanlı çalışmadan farklı olmayacaktır,
 • Sabit gelir elde etmek zordur,
 • Özel hayat ile çalışma hayatı birbirine karıştırılmamalıdır,
 • Çalışılan firmanın iyi seçilmesi ve güvenilir olması önemlidir.
Freelance Meslekler Hangileridir?


Freelance iş bulabilmek için çeşitli internet ve forum siteleri takip edilerek farklı kişi ve şirketlerle bağlantı kurabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılabilecek freelance yapılabilecek işler, kişinin yetenekleri ve yaratıcılığına göre değişir.

Freelance yapılabilecek meslekler şunlardır;

 • Yazarlık ve editörlük,
 • Danışmanlık,
 • Çeviri,
 • Yazılım,
 • Fotoğrafçılık,
 • Online eğitim,
 • Sosyal medya yönetimi,
 • Görsel tasarım.

Uzaktan yapılacak çalışmalarla istenilen taleplerin karşılanabileceği tüm mesleklerde freelance olarak çalışılabilir.

Yazılım


Freelance çalışmayı tercih edenler, yazılım alanında farklı çalışmalar yapabilirler. Yazılım bilmek önemlidir ve yazılım dilleri ile yeni projeler oluşturulabilmelidir. Yazılım alanında freelance olarak, yazılım geliştiricisi, ağ yöneticisi, veritabanı yöneticisi, siber güvenlik uzmanı gibi alanlarda iş olanakları her zaman vardır. Freelancer bildiği yazılım dilleri ile çok farklı alanlarda projelere katılarak kazanç elde etme yollarını deneyebilir.

Grafikerlik


Reklam ve pazarlama alanında en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden birisi grafikerliktir. Freelance meslekleri arasında en çok tercih edilen ve çok sayıda kişinin tercih ettiği meslektir. Grafiker olarak çalışabilmek için Corel Draw, Freehand,Photoshop, Illustrator gibi grafik programlarını bilmek ve profesyonel olmak önemlidir. Ofis dışında yapılabilecek en popüler freelance mesleklerdendir ve çalışan kişi hayal gücünü kullanarak iyi çalışmalar ortaya koyabilir.

Metin Yazarlığı


Web siteleri her zaman özgün ve kaliteli içeriklere ihtiyaç duyar. Metin yazarlığı yapan kişiler freelance çalışarak, web siteleri ve bloglar için seo uyumlu içerik hazırlar. Metin yazarlığında, farklı konularda farklı kelimelerde makaleler talep edilir. Web siteleri için seo uyumlu yazılar haricinde, haber siteleri, dergi ve teknik doküman gibi işler içinde metin yazarlığı yapılabiliyor. Freelance metin yazarlığı yapabilmek için dil becerileri geliştirilmeli ve özgün içerikler oluşturulabilmelidir.

Fotoğrafçılık


Freelance fotoğrafçılık yapmak için profesyonel fotoğraf makinesinin olması önemlidir. Serbest fotoğrafçılık yapmak isteyenler, düğün, ürün ya da mekan çekimleri yapabilir. Freelance için ofise gerek yoktur ve internet üzerinden ilanlar vererek iş bulunabilir. Freelance fotoğrafçılıkta diğer bir yöntem, çeşitli alanlarda ilginç fotoğraflar çekerek, web siteleri, dergi ya da çeşitli afişlerde kullanılabilecek fotoğrafların tasarımcılara satılmasıdır. İnternet üzerinden reklamınızı doğru yapabilirseniz çok kazanabileceğiniz işi bulabilirsiniz.

Online Eğitmenlik

Birçok iş alanı ve eğitim sektöründe online eğitim sistemi giderek popüler oluyor. Uzman olduğunuz alanda yapmış olduğunuz hazırlıklarla online platformlar üzerinden online eğitimler verebilirsiniz. Online eğitmenlik, örgün eğitimlere alternatif olarak uzaktan eğitim olarak yapılıyor. Uzmanlık gerektiren alanlarda birçok kişiye online sınıf oluşturarak ücret karşılığında online eğitmenlik hizmeti verebilirsiniz. Bu hizmeti özel eğitim kurumlarına ve özel şirketlere de sunabilirsiniz.

Tercümanlık


Freelance meslekler arasında en çok ve kolay para kazandıran mesleklerden birisi tercümanlıktır. Freelance çalışarak, uluslararası faaliyetleri bulunan firmaların sözleşme, broşür, ürün kullanım kılavuzu gibi konularda tercümanlık yapabilirsiniz. Kolay iş bulabilmek ve daha fazla kazanabilmek için İngilizce harici farklı dillerde tercümanlık yapmak avantaj sağlayacaktır. Belge üzerinde çeviri tercümanlığı yaparken, yurtdışından gelen misafirler içinde serbest tercümanlık hizmeti verebilirsiniz.

Freelance İş İlanı Nasıl Verilir?


Freelance çalışmak isteyenler, iş ilanlarını çeşitli siteler üzerinden verebiliyor. Öncelikli iş ilanları incelenmeli ve sitelerde yer alan ilanlarda nelere dikkat edildiği gözlemlenmelidir. Freelance iş ilanı verirken önceden yaptığınız çalışmalar hakkında kısa bilgi vermek yeni işler bulmayı kolaylaştıracaktır. İş ilanları verirken hangi işi hangi ücret karşılığında yapacağınızı belirtirsiniz. Yeni başlayacak olanlar ilk iş ilanlarında düşük ücretli ilanlar vermeye önem vermelidir. Freelance tecrübesi arttıkça sunulan hizmetin kalitesi de ücreti de artmaya başlayacaktır. Freelance iş ilanı verilen sitelere üye olarak çeşitli avantajlardan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

R10.net Freelance Uzmanları ve Konuları


R10.net ile Freelance meslekler hakkında bilgilere ve freelance uzmanlarına ulaşabilirsiniz. Bir konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşılabilmesi için soru – cevap şeklinde paylaşımlar yapılır. Bu paylaşımlar R10.net üzerinde bulunabiliyor. https://www.r10.net/freelance/ linki ile erişim yapılan forum sayfasında, freelance nedir? Freelance meslekleri nelerdir? Freelance nasıl olunur ve yapılır? gibi çeşitli sorulara cevap oluşturacak konular yer alıyor.