• 12-02-2021, 12:59:21
  #1
  Misafir


  Size teknik bilginiz olmadan bir ajans gibi çalışarak binlerce dolar kazanabileceğiniz bir iş modeli olduğunu söylesem? Evet, kulağa biraz tuhaf gelebilir ama bu drop servicing ile mümkün.
  Drop shipping iş modeline oldukça benzeyen bir iş modelidir, tek farkı bu iş modelinde fiziksel ürün değil hizmet satıyor olmamızdır.

  Drop service, freelance olarak yapılabilen hizmetlerin satıldığı bir iş modelidir. Ancak, hizmeti yapacak olan siz olmayacaksınız merak etmeyin ��. Bunu sizin için yapacak freelance çalışan birini bulacaksınız, sizin işiniz bu hizmetleri pazarlamak ve sipariş almaktır.

  Biliyorum şimdi nasıl yapacağım bunları diye düşünüyor olabilirsin. Yazıyı okumaya devam et bu iş modelinin nasıl çalıştığının ayrıntılarını ayrıntıları ile anlatacağım.

  Drop Servicing Nedir?

  Drop servicing kısaca pazarlar arasında ki fiyat farkından yararlanarak kar etmedir, yani hizmet arbitrajıdır.
  Ne anlama geliyor yani?

  Herhangi bir freelance hizmetine ihtiyaç duyan müşteriden sipariş alırsınız ve başka birisine yaptırırsınız. Müşterinizin bundan haberi olmayacaktır, siz sadece müşteri buluyor olacaksınız.
  Fiziksel dünyada taşeronluğun mantığına çok benzer, hatta aynı şeyler olduğu da söylenebilir.

  Mesela, bir ev yaptırmaya karar verirseniz çalışmak istediğinizi müteahhit sizinle proje hakkında konuşur neler yapabileceğini ve maliyetin ne kadar olacağını söyleyebilir. Bilmeniz gereken şey, müteahhitlerin kendi çalışanları ve hatta mimarları olmayabilir.

  Bu, işi taşerona yani bir alt yükleniciye verebileceği anlamına gelir, ancak bütün yasal sorumluluk işi alan müteahhittedir.
  Dijital dünyada örneğinde ise, web sitesi yaptırmak isteyen bir müşteriden sipariş alarak, bu işi yapabileceğine inandığınız başka birine sipariş verirsiniz. Bu tarz çalışanları freelance sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Öncelikle bilmeniz gereken şey, piyasa fiyatlarının farkında olmaktır.
  Müşteriden aldığınız ücret ile işi yaptırdığınız çalışana verdiğiniz ücretin arasındaki fark sizin kârınızdır.

  Drop Servicing Nasıl Çalışır?

  Drop servicing iş modeline başlama süreci son derece basittir, yapmanız gereken en temel şey hedef müşterilerinizi bulmak sonrasında ise işi yapabilecek bir freelance çalışana yaptırmak olacaktır.
  • Hizmetlerinizi sunacağınız freelance sitesi veya bir websitesi tasarlıyorsunuz.
  • Daha sonra müşteri kazanmak için hizmetin tanıtımını ve reklamını yapıyorsunuz.
  • Aldığınız işi yaptırmak için proje ayrıntılarını alt yüklenicinize iletiyorsunuz.
  • Son olarak, tamamlanan işi kontrol edip müşteriye teslim ediyorsunuz.
  Drop servicing, yüksek fiyata hizmet satmak ve işi daha düşük maliyete yapacak birini bulmaktır, arada ki fark sizindir.

  Drop Servicing’de Hangi İşler Yapılır?

  Drop servicing iş modelinde internet ve bilgisayar ortamında aklınıza ne tür iş geliyorsa yapılabilir. Ancak, fazla bilginiz olmadığı bir hizmeti satmamalısınız, çünkü bütün sorumluluk sizdedir.
  Örneğin, bir hizmetin gerçekte nasıl olduğunu ne süreçlerden geçtiğini bilmiyorsanız satmamalısınız. Belirli bir hizmet hakkında uzman olmanıza gerek yoktur, ancak nasıl olduğunu bilmeniz gerekir.
  Aşağıda satabileceğiniz bazı hizmet örnekleri verilmiştir:
  • Web geliştirme
  • SEO
  • Logo Tasarım
  • Blog Yazıları
  • Reklam Yazarlığı
  • Grafik Tasarım
  • Video Düzenleme
  • Seslendirme
  • Programlama
  Satabileceğiniz daha birçok şey var, olasılıklar sonsuz.
  Pazarda ki arz-talep durumunu iyi analiz etmeniz gerekir. Bu iş modeli daha yeni bir kavram olduğu için ilgili verileri bulabileceğiniz kaynaklar bulamayabilirsiniz.

  Drop Servicing Yasal mı?

  Drop Servicing iş modeli tamamen yasaldır. Başkasının hizmetlerini yeniden satmak ve fiyat farkından para kazanmak yasalara aykırı değildir.
  İstediğiniz fiyatı ödemeye istekli bir müşteri ve işi daha az fiyata yapabilecek bir kişi bulabildiğiniz sürece, drop servicing işini yürütmek tamamen yasaldır.

  Drop Servicing Sürdürülebilir mi?

  Evet sürdürülebilir, bu işi nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz konusunda daha sonraki yazılarımda göstereceğim. Şimdilik, başlamak için neye ihtiyacımız olduğuna değinelim.

  Drop Servicing’e Başlamak

  Yapmanız gereken ilk şey, arz-talep ilişkisi iyi olan fazla rekabetin olmadığı bir hizmet modeli bulmak ve bu hizmeti yapabilecek kişilerin listesini çıkarmaktır. Bu ön hazırlığı yapmak çok önemlidir, pazarı iyi analiz edip hizmetinizi analizlerinize göre şekillendirmelisiniz.

  Başlangıçta bir fazla kategoride hizmete girmemelisiniz, yalnızca bir hizmet seçip başlamanızı tavsiye ederim.
  Bu şekilde başlarken bunalmayacaksınız.

  Örneğin, grafik tasarım hizmetlerini yeniden satmak istiyorsanız, standartlarınızı karşılayacak bir freelancer bulun. Gerekirse freelancerın kalitesini test etmek hizmet satın alın, böylelikle işi riske atmazsınız.

  Hizmetleri nerede satabilirim?

  İhtiyacınız olan sonraki şey bir platformdur. Drop servicing için en ideal olanlar bir websitesi, sosyal medya ve freelancer siteleridir. Hizmetlerinizi satmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz, ancak kurumsal bir kimlik için web siteniz yoksa çok az kişi size güvenecektir. Freelancer siteleri de kurumsal siteler kadar güven verir ve iş fırsatları çok yüksektir.

  İşi Yapacak Freelance Çalışanı Nerede Bulabilirim?

  Drop servicing hizmetlerini bulmak için en iyi yerler freelance siteleridir. Freelance çalışanlar, müşteriler bulabilmek için freelance sitelerinde profillerini yayınlarlar. Bu saye de onlarla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

  Mağazanızda satmak için ucuz hizmetler bulabileceğiniz bazı freelance siteleri;Hizmetiniz için biriyle anlaşmadan önce, profilini, geri bildirim derecesini, sektörde ki tecrübesini ve ne kadar ücret aldıklarını gözden geçirmek için analizler yapın.
  Freelance sitelerinden birkaç kişi bulun ve her birinin performansını ölçün, işini beğenmediğinizi eleyin.

  Freelance piyasasının kurallarını iyi öğrenin, bazıları bir ödeme sistemi sunmuyor, bu da biraz tehlikeli olabilir ve işi beğenmezseniz para iadesi almanın tek yolu işi yapan kişinin vicdanı olacaktır.
  Hangi freelance sitesini kullanırsanız kullanın, sağlanan hizmet kötüyse şikayette bulunabileceğiniz bir sistemi olması gerekir. Böylelikle paranızı geri alabilirsiniz.

  Ayrıca serbest çalışanların kullandıkları freelance siteleri komisyon ve işlem ücreti alabilir buna göre de serbest çalışan fiyatı biraz yüksek tutabilir.
  ******, serbest çalışanlardan kazancın %20’sini alıyor, yani serbest çalışan kişiye 100 TL ödediğinizde, ona sadece 80 TL kalacaktır.

  Bu oranlara rağmen, başlamak için en iyi yer olarak Fiverr’ı öneriyorum.
  Hangi freelance sitesini seçerseniz seçin, drop servicing işine girmeden önce her zaman para harcamalısınız. Projeyi tamamlarken ki geçen zamanı, sermayeyi, hizmetin kalitesini ve ücretleri hesaba katmanız gerekir.

  Drop Servicing Maliyeti Ne Kadardır?

  Maliyet çok değişkendir, bu tamamen sizin tercihlerinize bağlıdır.
  Mesela ****** gibi global çaplı bir freelance sitesinde hizmet yayınlayıp, Türkiye’den bir freelance sitesinde (Bionluk, R10) yaptırarak arbitrajdan yararlanıp kazanç elde edebilirsiniz. Bu şekilde temel maliyetiniz işi yaptıracağınız kişiye vereceğiniz ücrettir, Fiverr’da üyelik ve hizmet yayınlamak ücretsizdir.
  İsteğe bağlı olarak diğer maliyetiniz, serbest çalışanların performansını ölçmek için harcamalarınız olacaktır.
  Bu işi daha ölçeklendirebilir hale getirmek içinde bir web sitesi kurdurabilirsiniz, bunun maliyeti daha çoktur ama tamamıyla sizindir kurumsal bir izlenim verir. Ayrıca sizden kimse komisyon talep etmez.


  KAYNAK
  • ReferXchange
  ReferXchange bunu beğendi.
  1 kişi bunu beğendi.
 • 12-02-2021, 13:02:46
  #3
  Misafir
  ademsahin adlı üyeden alıntı:
  Gece modu kullananlar seri üzgün hocam
  Medium hesabımdan kopyalamıştım hocam stilleride geçmiş düzenledim

  ******'da ilk siparişimi bugün tamamladım arkadaşlar

  • ademsahin
  ademsahin bunu beğendi.
  1 kişi bunu beğendi.
 • 11-03-2021, 14:55:09
  #4
  hocam konuyu takip ediyorum son durumun nedir? sıkıntı oluyormu revize işlemleri falan yaptırıyorlar mı?
 • 13-03-2021, 00:04:06
  #5
  Benimde aklıma bu fikir gelmişti. Sizdende bu işin ismini ve birkaç bilgi öğrenmiş oldum. Saolun paylaştığınız bilgiler için.