GPS Nasıl Çalışır? - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 13-09-2020, 23:14:30
  #1
  GPS, tam adı ile Global Positioning System; Türkçe olarak Küresel Konumlama Sistemi, hava koşulu ne olursa olsun konum yani yer bilgisi veren uydu ağına verilen isimdir. Amerika Birleşik Devletleri'nin bir projesi kapsamında 1978 yılında uzaya fırlatılan ilk GPS uydusu ile birlikte faaliyete geçmeye başlamıştır. Peki GPS nasıl çalışır?


  GPS Nasıl Çalışır?
  Günümüzde toplam 31 GPS uydusu yörünge içindedir. GPS sisteminden yer veya zaman bilgisi almak için bir GPS alıcısına sahip olmak gereklidir. Yeryüzündeki GPS uydusu; GPS alıcısına belirli bir radyo sinyali iletir. Bu GPS alıcısı da uydudan aldığı bilgileri belirli bir algoritma içerisinde yorumlayarak kullanıcıya yer ve zaman bilgilerini iletir.

  GPS alıcılarının konumu eğer GPS uydusunun iletimini güçleştirecek bir yerde ise; kullanıcıya yer bilgisi vermesi mümkün olamaz. Bu tür durumları örneklendirecek olursak; kalın duvarlar veya dağlardan bahsedebiliriz. Tabii, gelişen teknoloji ile birlikte sinyal haberleşmesini güçlendiren bu durumlar her geçen gün ortadan kalkmaktadır.

  GPS ile bir konum belirlenmek isteniyorsa 3 ayrı GPS uydusundan sinyal almak zorunludur. Eğer 4 farklı uydudan sinyal alınabiliyorsa; GPS alıcısının yüksekliği de bilinebilir.
  Onay almadan işlem yapmayınız, Skype kullanmıyorum.
 • 13-09-2020, 23:16:58
  #2
  "3 ayrı GPS uydusundan sinyal almak zorunludur." İlk defa duydum böyle bir şey olduğunu, teşekkürler.